אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' יחיאלוב

מדינת ישראל נ' יחיאלוב

תאריך פרסום : 29/01/2014 | גרסת הדפסה
עפ"ג
בית המשפט המחוזי חיפה
31064-08-13
09/01/2014
בפני השופט:
יגאל גריל

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
שרית יחיאלוב
פסק-דין

פסק דין

השופט ש' ברלינר:

1.ערעור על קולת העונש בפסק דינו של בית משפט השלום בחדרה (ת"פ 47242-02-12, מיום 14.7.13, כב' סגן הנשיא גופמן), לפיו הוטלו על המשיבה עונשים אלה: 6 חודשי מאסר לריצוי בעבודות שירות; מאסר מותנה של 8 חודשים למשך שנתיים אם תעבור המשיבה עבירות רכוש; פסילת רישיון הנהיגה למשך שנתיים, וכן קנס בסך 2000 ₪ או 20 ימי מאסר תמורתו.

2.המשיבה ילידת 1990, תושבת חדרה. כתב האישום שהוגש נגדה בערכאה הראשונה כלל שלושה אישומים ובהם יוחסו לה עבירות אלה: החזקת נכס החשוד כגנוב, עבירה לפי סעיף 413 לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן – החוק), - באישום הראשון; סיוע להתפרצות כדי לבצע עבירה, עבירה לפי סעיף 406(ב) + 31 לחוק, סיוע לגניבה, לפי סעיף 384 + 31 לחוק, וכן קשירת קשר לבצע פשע, עבירה לפי סעיף 499(א)(1) של החוק – באישום השני; התפרצות בצוותא, עבירה לפי סעיף 406((ב) + 29(ב) לחוק, וכן גניבה בצוותא, עבירה לפי סעיף 184 + 29 של החוק – באישום השלישי. לכך צורף תיק תעבורה מס' 9687-05-11 שעניינו נהיגה ללא רישיון וביטוח.

3.הפרשיות עצמן המפורטות בכתב האישום, אליו צורף תיק התעבורה שעניינו נהיגה בלא רישיון וביטוח, הן אלה:

א.ביום 17.1.12 התפרצה המשיבה בצוותא יחד עם אחר לבית מגורים בנהריה ע"י החדרת כלי בין המשקוף לחלון שבפינת האוכל, נכנסה פנימה וגנבה מן הבית צמיד זהב, 4 שרשראות, 2 טבעות, עגילים, בשמים, משקפי שמש, מצלמה דיגיטלית, פלאפון והלבשה תחתונה.

ב. בתאריך 22.1.12 ערכה המשטרה חיפוש בדירת המשיבה בחדרה והתברר כי בחזקתה שני שעוני יד החשודים כגנובים.

ג. עובר לתאריך 28.1.12 קשרה המשיבה קשר עם אחר להתפרץ לדירה במרכז הקליטה בבית אליעזר, בכך שסיכמה עם האחר כי היא תגרום ליציאת המתלונן מן הדירה ותדווח על כך לשותפה לקשר על מנת שהוא יוכל להתפרץ אל הבית באין מפריע. לצורך זה יצרה המשיבה קשר עם המתלונן והציעה לו לצאת לאכול עמה מחוץ לבית. האחר התפרץ אל הדירה וגנב ממנה פריטי רכוש ובהם טלוויזיה ומחשב נייד, וכן מזומן בסך של 1000 ₪.

4.המשיבה הורשעה על פי הודייתה בביצוע כל העבירות הנ"ל, ולאחר מכן הוגשו בעניינה לבית המשפט קמא תסקירים של שירות המבחן, אשר אף פנה אל בית המשפט קמא בבקשה מיוחדת מיום 17.10.12, בה ביקש לאשר הקלה בתנאי מעצר הבית, כדי לאפשר למשיבה לקבל טיפול במרכז לטיפול בהתמכרויות.

מן הכתוב בתסקיר מיום 2.7.12 עולה תמונה קשה לגבי המשיבה, ילידת 1990, אשר "הופנתה בעבר לשרות המבחן לנוער במסגרת הליך פלילי שהתקיים כנגדה בגין האשמתה בעבירות סמים, אלימות ותעבורה (מספר תיקים של נהיגה ללא רישיון)". ההליך המשפטי בגין פרשיות אלה הסתיים בבית המשפט לנוער ללא הרשעה, תוך התחייבות להימנע מעבירה, הטלת קנס כספי, ואי קבלת רישיון נהיגה. מבחינת המשיבה, כך נרשם, "בהתייחסותה לעבירות מעברה [היא] נשאה באחריות חלקית לביצוען ונטתה להתמקד בגורמים החיצוניים שהובילו אותה להתנהלות החורגת מגבולות החוק. עוד נרשם כי בסיכום אבחון משנת 2005 כי "עלה הרושם מתפיסת מציאות נוקשה, שמובילה לביקורת מציאות גבולית וליכולת שיפוט גבולית ... יש לה זהות לא מגובשת וסוערת" וההליכים לשיקומה "מוצו [אך היא] מפגינה חוסר רצון ופניות להמשך הקשר עם שירות המבחן לנוער."

כיום, נרשם עוד בתסקיר, "שרית אינה מבינה את חומרת מצבה ונוטה להפחית את מעורבותה בעבירות. ... שרית מפגינה דפוסים עבריניים מושרשים ונראה כי המוטיבציה שלה לטיפול חיצונית ומושפעת מההליך המשפטי המתנהל נגדה." המשיבה "מבטאת רצון מילולי להשתלב בהליך טיפולי, אך בפועל מתקשה לגלות מחוייבות לאחריות בתהליכים אלו, כשהיא מפגינה חוסר הבנה באשר לחומרת מעשיה. ... התרשמנו מדפוסים עברייניים וממוטיבציה חיצונית, ולאור המידע בדבר מגוון ניסיונות טיפוליים שכשלו בעברה", כותבת קצינת המבחן, אנו ספקנים באשר למידת יכולתה להיענות לטיפול וביחס לסיכויי השיקום." על אף זאת, לאור "הבעת נכונות מילולית" מצד המשיבה, ביקשה קצינת המבחן למצות עימה את הבחינה להשתלבות טיפולית, וביקשה כי בית המשפט ידחה את המשך הדיון בעניינה של המשיבה למשך 3 חודשים.

5.בתסקיר משלים מיום 1.11.12 מפורט כי המשיבה שיתפה פעולה עם שירות המבחן. בדיקות השתן היו נקיות ולאור "הצהרותיה המילוליות אודות שאיפתה לניהול אורח חיים נורמטיבי כאזרחית שומרת חוק, בנוסף להתמשכות ההליך המשפטי (ו)הימצאותה בתנאי מעצר בית מלא לאורך תקופה ארוכה" סברה קצינת המבחן כי ראוי לסיים את ההליך המשפטי הנוכחי , והציעה כי תינקט "ענישה משולבת שתיתן ביטוי להליך השיקומי ולהיבטים של גמול והרתעה. לפיכך נמליץ על העמדתה בצו מבחן שירותנו לתקופה של שנתיים, במהלכה תידרש [המשיבה] להמשיך בהליך טיפולי במסגרת היחידה להתמכרויות ולשמור על ניקיון בסמים, תחת מעקב שירותנו, כגורם סמכותי ומציב גבולות." עוד כתבה קצינת המבחן בסיום התסקיר כי "לאור גילה הצעיר של שרית {22} ונוכח הערכתנו כי חשיפתה לשימוש בסמים ולסביבה עבריינית בכותלי בית הסוהר, תוביל לסיפוחן מחדש של נורמות עברייניות ולהידרדרות נוספת במצבה, אנו ממליצים לכבוד בית המשפט להימנע ממיצוי הדין, באמצעות הטלת מאסר בפועל בין כותלי בית הסוהר. כחלופה למאסר בפועל ... נמליץ על הטלת מאסר שירוצה בעבודות שירות, שיהווה ענישה הרתעתית ומוחשית."

6.בתסקיר משלים ומעדכן מיום 11.2.13. מפורט אמנם כי המשיבה השתלבה בהליך טיפולי ביחידה לטיפול בהתמכרויות, אך "לאור קשיים שגילתה בקבלת סמכות ובהיענות לגבולות המסגרת, לצד קשיים בניהול יחסים עם המשתתפות בקבוצה, הוחלט על הפסקת השתתפותה בקבוצות הטיפוליות." בהליך הפרטני היא "משתפת בתכנים מעולמה, אולם נראה כי [היא] מתקשה לתת אמון ... נראה ששרית עדיין מונעת ממוטיבציה חיצונית ומההליכים המשפטיים התלויים נגדה", ועקב כך ממשיכה בבדיקות שתן המעידות על ניקיון מסמים. במצב דברים זה חזרה קצינת המבחן על המלצתה מן התסקיר הקודם בדבר ענישה משולבת, שעיקרה מאסר בעבודת שירות ומבחן.

7.התסקיר האחרון שהוגש לבית משפט קמא הוא מיום 17.4.13. בתסקיר זה מוסבר כי המשיבה "לא הגיעה לפגישות ביחידה ולבדיקות שתן, ואף לא יצרה כל קשר. גם בתקופה שקדמה לכך, שרית מיעטה להגיע לפגישות, ובשיחות טלפוניות ... הסבירה כי לא הגיעה בשל נסיבות שונות (מחלה, עייפות או ניקיון הבית)." התעוררו לכן אצל אנשי שירות המבחן "ספקות משמעותיים באשר ליכולותיה בגילוי התמדה ורצינות הנדרשים במסגרת הליך טיפולי שיקומי ... בפועל [היא] מגלה חוסר מחויבות והיעדר רצינות ... לא פיתחה מוטיבציה פנימית להליך שינוי משמעותי. בנסיבות אלה אנו מעריכים כי שרית מבטאת קושי משמעותי ביכולת לערוך שינוי בדפוסי התנהלותה, גורם המחזק [את] התרשמותנו מקיומו של סיכון משמעותי למעורבות חוזרת בהתנהלות מפרת חוק."

לאור "אי היענותה [של המשיבה] להליך שהוצע לה, על אף הניסיונות החוזרים ונשנים שנערכו במטרה לגייסה להליך זה, אנו חוזרים בנו מהמלצתנו להטלת צו מבחן ומאסר שירוצה בעבודות שירות. אנו מתרשמים כי שרית זקוקה לענישה מוחשית ומציבת גבולות. במידה וכבוד בית המשפט ימצא לנכון להטיל על שרית עונש מאסר, נמליץ כי תיבחן אפשרות לשלב את שרית בהליך טיפולי במסגרת שב"ס."

8.בגזר הדין מיום 14.7.13 סקר כב' השופט גופמן את הנתונים הצריכים לעניין; הזכיר כי העבירות חמורות; העריך מתחם ענישה שבין 6 חודשי מאסר בעבודות שירות לבין 14 חודשי מאסר בפועל לגבי עבירות הרכוש, וכי הענישה ההולמת בגין עבירות התעבורה היא בין שנה לשנתיים פסילה בפועל ומאסר על תנאי, וציין כי "על פי התסקיר האחרון עולה שהנאשמת אינה מגלה רצינות והתמדה לצורך המשך התהליך השיקומי ולא פיתחה מוטיבציה פנימית לערוך שינוי משמעותי [ולכן] שירות המבחן ממליץ על הטלת עונש מאסר במסגרת ענישה מוחשית. בנסיבות אלה", הוסיף, "ולאור האמור בתסקירים, אין אני מוצא מקום לחרוג ממתחם הענישה לקולא שכן נראה שמאמצי השיקום נכשלו."

בית המשפט קמא לקח בחשבון כי המשיבה שהתה במעצר בית מלא משך שנה וחצי, וגזר עליה את העונשים דלעיל, שעיקרם 6 חודשי מאסר לריצוי בעבודות.

9.בדיון בפנינו ביקש ב"כ המשיבה כי יוגש לנו תסקיר מעודכן לגביה. נעתרנו לבקשה זו, על מנת לפתוח פתח של תקווה בפני המשיבה, שמא תוכיח הפעם כי ביכולתה להשתלב בהליך טיפולי משמעותי שייתר את הצורך להענישה כראוי בגין העבירות שביצעה.

בפנינו מונח תסקיר של שירות המבחן מיום 22.12.13. מתברר כי ההליך הטיפולי ביחידה לטיפול בהתמכרויות הופסק והמשיבה "אינה משולבת בהליך טיפולי כלשהו ... על רקע הערכתה [של המשיבה] כי [היא] הצליחה ליישם שינוי באורח חייה, כפי שבא לידי ביטוי בהפסקת מעורבותה בפלילים, בניתוקה מגורמים שליליים מעברה ובהמשך ניקיונה מסמים." המשיבה הביעה רצון להמשך טיפול אך "דיווחה על צריכת אלכוהול, באופן מזדמן ובנסיבות של בילוי חברתי ואף ביטאה חוסר נכונות להפסיק בדפוס זה, על רקע הערכתה כי אין מדובר בדפוס בעייתי המצריך שינוי. נציין", אומרת קצינת המבחן, "כי על פי כללי המסגרת הטיפולית הנ"ל, צריכת אלכוהול מהווה חריגה מגבולות הטיפול, שכן מדובר בחומר פסיכו-אקטיבי, משנה תודעה. לנוכח האמור, בעיתוי הנוכחי, לא ניתן לשלב את שרית בטיפול ביחידה הנ"ל."

עוד נרשם בתסקיר כי "אין בידנו אינדיקציה ממשית לדיווחיה של שרית אודות ניקיונה מסמים, לנוכח העובדה כי במהלך החודשים האחרונים אין בשירותנו מענה של בדיקות שתן." לדעת שירות המבחן מצב הדברים לגבי המשיבה "תורם לביסוס הערכתנו אודות קיומו של סיכון להישנות התנהלות מפרת חוק, מה גם שמדובר בחומר פסיכו-אקטיבי התורם להפחתת עכבות ולהגברת דחפים אימפולסיביים, שקיימים ממילא אצל שרית."

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ