אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' יונאיב ואח'

מדינת ישראל נ' יונאיב ואח'

תאריך פרסום : 18/05/2012 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום נתניה
30790-03-11
14/05/2012
בפני השופט:
חגי טרסי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. אמיל יונאיב
2. מארק יונאיב

הכרעת-דין

בפני

שופט חגי טרסי

הכרעת דין

נגד הנאשמים הוגש כתב אישום בגין מעורבותם בעימות אלים שהתרחש ביום 15.7.10 במתחם התחנה המרכזית בנתניה. על פי עובדות כתב האישום, הנאשמים, שהנם אחים, עבדו ביחד בדוכן להדפסת חולצות במתחם הנ"ל, ובסמוך לשעה 16:00 פנה אליהם אליהו ברון (להלן: "אליהו"), בעקבות סירובם לכאורה לשרת לקוחות ממוצא אתיופי. בין הנאשמים לבין אליהו החל דין ודברים. נאור ברון, בנו של אליהו, (להלן:"נאור") שעמד בצד השני של הדוכן, התקרב לדלפק בצדו האחורי של הדוכן, ותקף את הנאשם 2 במכת אגרוף לפניו.

מיד ובסמוך, התכופף נאשם 2 ושלף מתיקו אלת ברזל (להלן:"האלה"). הנאשמים המשיכו להתעמת באופן מילולי עם נאור ואליהו עד אשר נאור זרק על הנאשמים סלסילה אשר הייתה מונחת על הדלפק. בתגובה הכה נאשם 2 בראשו של נאור באמצעות האלה. או אז החלה תגרה בין הנאשמים לבין נאור ואליהו. הארבעה היכו זה בזה, ובסמוך לאחר מכן יצאו הנאשמים אל מחוץ לשטח הדוכן ורצו לעבר נאור ואליהו, כאשר הנאשם 1 מחזיק בידיו שני זוגות מספריים. במהלך התגרה דקר נאשם 1 את נאור במספריים בראשו ובכתפו הימנית, בעוד נאשם 2 חבט בו באלת ברזל בגבו. מיד ובסמוך דקר נאשם 1 את אליהו בבית החזה משמאל באספקט אחורי באזור הצלעות התחתונות. בהמשך הופרדו הצדדים ע"י מאבטחים ועוברי אורח שהיו במקום עד להגעת המשטרה.

במהלך האירוע נגרמו לנאשם 2, לנאור ולאליהו חבלות של ממש. הנאשם 2 נשרט בפניו וכן תועד בגופו חתך באורך 1 ס"מ בצד השמאלי התחתון של בטנו. בראשו ובכתפו הימנית של נאור נמצאו פצעים שטחיים, וכן נגרמו לו שריטות ושפשופים בבית החזה. בגופו של אליהו נמצא פצע בגודל של 2*2 ס"מ באזור הצלעות התחתונות משמאל וכן פצע שטחי בראשו.

על יסוד עובדות אלה יוחסה לשני הנאשמים עבירה של תגרה במקום ציבורי- עבירה על סעיף 191 לחוק העונשין, התשל"ז – 1977 (להלן:"החוק"). כמו כן יוחסו לנאשם 1 עבירה של חבלה ופציעה בנסיבות מחמירות – עבירה על סעיפים 335+334 לחוק ולנאשם 2 עבירה של תקיפה בנסיבות מחמירות – עבירה על סעיפים 382(א)+ 380 לחוק.

להשלמת התמונה אציין כי נאור ואליהו הואשמו תחילה במסגרת כתב אישום זה בעבירות של תקיפה בנסיבות מחמירות ותגרה במקום ציבורי, אך בעניינם גובשו הסדרי טעון, אשר ייתרו את הצורך בשמיעת הראיות.

במסגרת המענה לכתב האישום, אישרו הנאשמים את נוכחותם במקום ואת העימות האלים שהתנהל ביניהם לבין נאור ואליהו, אך הכחישו את השימוש במספריים וטענו כי פעלו אך ורק מתוך הגנה עצמית על גופם ועל רכושם, כך שהם חוסים תחת הסייג הקבוע בס' 34י לחוק.

במהלך המשפט שהתנהל בפני העידו ארבעת המעורבים הישירים, וכן נשמעה עדותו של יוחאי סמילה, אחיה של ארוסתו של נאור. חמשת העדים תיארו את ההתרחשויות, כל אחד מנקודת מבטו, מבלי שהובאו בפני עדים אובייקטיביים וחסרי פניות. למרבה המזל, תועד האירוע כולו במצלמות האבטחה של התחנה המרכזית ולעיוני הוגש הדיסק ת/13, ובו העתק של אותו תיעוד חזותי.

ראוי להדגיש כי המצלמה שתיעדה את האירוע הייתה ממוקמת במרחק מה מהדוכן וכן כי מדובר בתיעוד של האירוע מזווית אחת ויחידה. כתוצאה מכך, התמונה שהתקבלה אינה חדה די הצורך, ואינה מאפשרת להבחין בפרטים קטנים אך בעלי משמעות רבה, דוגמת השאלה האם ובאיזה שלב החזיק מי מהמעורבים באירוע בנשק קר כלשהו בידיו. כמו כן, בשלבים שונים של האירוע מוסתרים המעורבים, כולם או חלקם, על ידי הדוכן עצמו, על ידי עמודים המפוזרים בחלל מתחם התחנה או על ידי אנשים נוספים ששהו באזור.

יחד עם זאת, ועל אף המגבלות האובייקטיביות של הסרטון, מאפשרת ראייה זו להבין היטב את חלקיו השונים של האירוע ולעמוד על אופן התפתחות העימות בין הצדדים. לפיכך, ישמש הסרטון הנ"ל כבסיס לממצאי הכרעת הדין, ובהתאם לנשקף ממנו ינותחו יתר העדויות. אציין כבר עתה, כי בהתחשב בתיעוד שבסרטון, ברי כי לא ניתן לתת אמון מלא באף אחת מהגרסאות שהושמעו בפני, וכי כל אחד מהעדים ניסה בשלב כזה או אחר לגלגל את האחריות לאירועים על כתפי יריביו. יחד עם זאת, בהסתמך על הסרטון, על החבלות שתועדו בתמונות ובתעודות רפואיות ועל ניתוח העדויות, ניתן להגיע למסקנות ברורות לגבי מרבית חלקי האירוע, וככל שלא ניתן לעשות כן בנוגע לסוגיה עובדתית ספציפית, ייהנו הנאשמים מהספק הסביר שנוצר עקב כך.

לאחר שנתתי דעתי למכלול הראיות, אני סבור כי ראוי לפצל את העימות המתואר בכתב האישום לשני חלקים, ולנתח בנפרד את הטענות העובדתיות והמשפטיות לגבי כל אחד מהן. קו הגבול שבין שני החלקים יהיה השלב שבו בחרו הנאשמים לצאת אל מחוץ לשטח הדוכן, בו עבדו קודם לכן, ולהשיב מלחמה שערה, אל מול המתקפה בה פתחו כלפיהם נאור ואליהו. בחרתי בקו גבול זה משום שעד לאותו רגע תומך הסרטון בגרסת הנאשמים וראוי לקבל טענתם כי פעלו מתוך הגנה עצמית, בעוד בחלקו השני של האירוע התעוד המצולם סותר את גרסת הנאשמים, ואינו מאפשר לראות בהם כמי שהתגוננו גרידא. אפתח בתיאור השלב הראשון של האירוע, כפי שהוא משתקף בסרטון ת/13 ולאחר מכן אפרט את גרסאות העדים לגבי שלב זה של האירוע ואנתח את המשמעויות המשפטיות של הממצאים העובדתיים המתבקשים. לאחר מכן אפעל באופן דומה לגבי חלקו השני של האירוע.

ניתוח חלקו הראשון של האירוע:

התיעוד החזותי בסרטון:

בשעה 16:41:38 נראים זוג גברים יוצאי העדה האתיופית עומדים ליד חלקו השמאלי של הדוכן (כל הכיוונים שיוזכרו מתייחסים לנקודת מבטה של המצלמה, אשר תיעדה את האירוע – ח.ט.). השניים נראים משוחחים עם נאשם 2, הלבוש בחולצה שחורה, אשר נראה עומד מאחורי דלפק הדוכן ומשרת לקוחות. הנאשם 2 נראה מתווכח עם השניים, וויכוח מילולי המלווה בתנועות ידיים. נאור נראה עומד בסמוך לעמוד בקצה השני של הדוכן. בשעה 16:44:08 נראה אליהו מגיע אל המקום ומשוחח עם שני הגברים. הגברים נראים עוזבים את המקום ואילו אליהו נראה משוחח עם נאשם 2. תוך כדי אותה שיחה, מתקרב נאור אל הדלפק, ובשעה 16:44:27, כשהוא ניצב מעבר לדלפק, מול המקום בו עמד הנאשם 2, נראה נאור מנחית מכת אגרוף לעבר ראשו של נאשם 2. אליהו נראה מתקרב אף הוא אל הדלפק מצידו השמאלי ומכה בדלפק או זורק חפץ בכעס. מיד לאחר מכן מקיף אליהו במהירות את העמוד שבקצהו השמאלי של הדלפק, ומתייצב לצדו של נאור.

לאחר מכת האגרוף שספג, נראה נאשם 2 מתכופף. בשעה 16:44:43 הוא קם על רגליו והנאשמים נראים ממשיכים לעסוק בעבודתם. בשעה 16:45:04 נראה נאשם 1, שלבש באותו ערב חולצה ירוקה, מושיט את ידו לעבר נאור, חפצים נראים מושלכים מעל הדלפק מכיוונו של נאור, והנאשם 2 נראה מגיב בחבטה לעבר ראשו של נאור. בהמשך נראים חילופי מהלומות משני צידי הדלפק. חפצים מועפים מהדלפק ובשעה 16:45:12 נראים הנאשמים יוצאים אל מחוץ לדוכן.

העדויות לגבי השלב הראשון של האירוע:

בטרם אסקור את דבריהם של העדים לגבי ההתרחשויות עצמן, אציין כי אין מחלוקת על כך שאין בין הנאשמים לבין יריביהם כל היכרות קודמת. הנאשמים עסקו במכירה בדוכן שבניהולם, כדרכם מידי יום, ואילו נאור ואליהו, כמו גם יוחאי סמילה שהתלווה אליהם, שהו בתחנה המרכזית לקראת נסיעתם המתוכננת של נאור, יוחאי ואחרים לחוף הים. כמו כן, אין מחלוקת כי העימות החל על רקע מחאתו של אליהו, כלפי מה שנדמה היה בעיניו כהתייחסות מזלזלת של הנאשמים לאותם לקוחות ממוצא אתיופי שתועדו בסרטון.

באשר לעדותו של נאור, הרי שלטענתו, במהלך הוויכוח שהתפתח בין הנאשם 2 לבין אותם לקוחות, וכן בהמשך, בוויכוח עם אליהו, השמיע הנאשם 2 כלפיהם איומים מפורשים ברצח. כמו כן טען, כי מהתנהגות הנאשמים באותו רגע ניתן היה להסיק כי פניהם למריבה. לדבריו, הם אף הניפו ידיהם לעבר אביו, על מנת לתקוף אותו, וזה מה שגרם לו להתקרב ולחבוט בפניו של הנאשם 2. עוד טען, כי לפני אותה חבטה, ניסה הנאשם 2 לתקוף אותו במכת אגרוף, אך הוא הצליח לזוז, להתחמק מהמכה ולהנחית על פניו של הנאשם 2 את המכה הראשונה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ