אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' טל ואח'

מדינת ישראל נ' טל ואח'

תאריך פרסום : 21/06/2012 | גרסת הדפסה
עמ"ת
בית המשפט המחוזי ירושלים
27495-06-12
17/06/2012
בפני השופט:
ארנון דראל

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. עומר טל
2. אלמוג עבדי

החלטה

החלטה

מבוא

ערר על החלטת בית משפט השלום בירושלים (כב' השופטת ת' בר-אשר צבן) מיום 14.6.12 בתיק מ"ת 31702-05-12. בהחלטתו הורה בית משפט קמא על שחרור המשיבים ממעצר בתנאים של מעצר בית מלא בישיבה, בפיקוח של מפקחים שנקבעו, התחייבות עצמית וערבויות.

בית משפט קמא דחה את בקשת העוררת לעיכוב ביצוע החלטתו עד להגשת ערר לבית משפט זה. המשיבים שוחררו בו ביום והערר שהוגש ביום ששי, 15.6.12, בשעות הבוקר נקבע לדיון ליום א', 17.6.12. לדיון זה התייצבו המשיבים וכן אחד המפקחים.

כתב האישום שהוגש לבית משפט קמא

נגד המשיבים הוגש כתב אישום שעניינו אירוע שהתרחש בלילה שבין 9.5.12 ל- 10.5.12 בין השעות 23:00 ל- 01:00. לפי תיאור העובדות שבכתב האישום המשיב מס' 1 (להלן: "עומר") נכנס למספר בתי עסק ברחוב זוננפלד בירושלים ופתח בצעקות לכל עבר. בין היתר הוא נכנס למאפיית נחמה (להלן" "המאפייה"). בעודו בתוך המאפייה, פתח בצעקות עד שנתבקש לצאת. לאחר שיצא מהמאפייה, בעט בעגלות המאפייה שעליהן לחמים והפך אותן על גבי המדרכה.

מחוץ למאפייה עומר המשיך לצעוק ולהשתולל ותוך כך קפץ על מכונית שחנתה בסמיכות למאפייה ושבר את שמשתה הקדמית באמצעות רגליו. שני אנשים שהיו במקום תפסו אותו וליוו אותו מאיזור המאפייה לדירה סמוכה כשמאחוריהם הולכים שלושה גברים צעירים ובהם המתלונן. עומר קפץ מחלון הדירה החוצה לרחוב שמתחתיו שם התקהלו בינתיים אנשים רבים והחל משתולל ומתפרע. בתוך כך תקף את אחד המתקהלים. כשהבחין בכך המתלונן ובמטרה למנוע מעומר לבצע את התקיפה, קפץ עליו, והוריד אותו לרצפה. בתגובה עומר נאבק במתלונן עד שאחרים פינו את עומר בחזרה לדירה. כתוצאה מכך נגרמו למתלונן חתכים במצח.

עומר קפץ בשנית מחלון הדירה לרחוב, השתולל, ניפץ בקבוקי זכוכית וזרק חפצים שונים לעבר המתקהלים. אחרים שהיו במקום השיבו אותו בחזרה לדירה.

בעקבות כל המתואר הגיעו למקום שוטרים שעלו לדירה ומצאו בה באותה עת את שני המשיבים. אחד השוטרים דפק בדלת אך המשיבים לא פתחו אותה וקיללו את השוטר. כעבור זמן מה פתח המשיב מס' 2 (להלן "אלמוג") את הדלת קמעא ושוטר ומתנדב דחפו את הדלת ונכנסו לדירה. אלמוג נעל את הדלת כאשר השוטר והמתנדב מצוים בתוך הדירה וזרק את המפתחות. השוטר שראה את עומר עומד על אדן החלון משך אותו פנימו והושיבו על מיטה שהייתה מצויה בדירה וניסה להרגיעו. עומר קילל את השוטר ואיים עליו ואז דחף אלמוג את השוטר ובתגובה הושיב אותו השוטר על המיטה.

שני המשיבים קמו מהמיטה ותקפו את השוטר והמתנדב. אלמוג הכה את השוטר בכתף ימין באמצעות אלה ומכת אגרוף ללחי ימין. השוטר ניסה להרגיעו אך אלמוג המשיך לתקוף אותו תוך שהוא מכה את השוטר במכות אגרוף בבטן ובאשכים. בהמשך ניסה אלמוג לתפוס את האלה של השוטר ולקחת מרשותו גז פלפל כאשר בכל אותו זמן עומר נאבק עם המתנדב. שני שוטרים נוספים פרצו לדירה וסייעו באיזוק המשיבים. גם לאחר איזוקם המשיכו המשיבים להתפרע. אלמוג בעט ברגלו של השוטר וקילל אותו.

תוצאת האירוע מבחינת השוטרים היא שכף רגלו של שוטר אחד שקובעה עם סד מגבס, שוטר אחר סבל משריטות ברגל שמאל וכאבים בכתף.

העבירות שיוחסו לעומר הן תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות – עבירה לפי סעיף 274 (1) לחוק העונשין, תשל"ז – 1977, (להלן: "חוק העונשין"); איומים – עבירה לפי סעיף 192 לחוק העונשין; תקיפה הגורמת חבלה ממשית – עבירה לפי סעיף 380 לחוק העונשין; תקיפה סתם – עבירה לפי סעיף 329 לחוק העונשין; חבלה במזיד – עבירה לפי סעיף 413 ה' לחוק העונשים והתנהגות פרועה במקום ציבורי – עבירה לפי סעיף 216 (א') (1) ו- (4) לחוק העונשין. לאלמוג מיוחסת עבירה של תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות.

ההליך שהתנהל ותסקירי המעצר

עם הגשת כתב האישום הוגשה בקשה להורות על מעצרם של שני המשיבים עד לתום ההליכים. בבקשה ציינה העוררת כי נגד עומר תלוי ועומד כתב אישום נוסף בבית משפט השלום בירושלים שעניינו עבירה של תקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו, העלבת עובד ציבור והפרעה לשוטר במילוי תפקידו. עוד יש לחובתו של עומר עבר פלילי בעבירות אלימות הכוללות בין היתר שוד מזוין, תקיפה סתם, סחיטה בכוח וסחיטה באיומים וכן עבירות רכוש הכוללות שבל"ר ונטישה במקום אחר והחזקת נכס החשוד כגנוב. לחובתו של אלמוג עבר פלילי בעבירות של איומים, היזק לרכוש במזיד והחזקת סם לצריכה עצמית.

בדיון שהתקיים בבית משפט קמא ביום 20.5.12 אישרו הסנגורים כי קיימות ראיות לכאורה. באשר לעילת המעצר ולחלופה נטען כי יש לשחרר את המשיבים לחלופה באותו מועד וזאת עוד בטרם קבלת תסקיר מעצר. בית המשפט הורה על המשך מעצרם של המשיבים והזמין תסקיר מעצר. ביום 10.6.12 נערכו תסקירי מעצר בעניינם של המשיבים.

בתסקיר בעניינו של עומר – הוא מתואר כמי שהוא בן 35 ורווק שלמד בישיבת 'מתימן יבוא'. לאחר תיאור משפחתו מתאר התסקיר את עברו הפלילי ואת השימוש בסמים החל מגיל 14. בהמשך התסקיר נכתב כי הוא בעל הרשעות בשמונה תיקים בין השנים 2003-2005 בגין עבירות אלימות, רכוש וסמים וכי יש שלושה תיקים פתוחים נוספים מהשנים 2009-2011 בעבירות אלימות רכוש וסמים. בשיחה שקוימה עמו בבית המעצר הוא הביע תסכול עקב המעצר ותאר את הרקע למה שהיה תוך שהוא טוען כי כתב האישום שקרי.

ההתרשמות לגביו היא מקיומו סף תסכול נמוך, נטיה להתפרץ בעיתות לחץ. עמדת קצינת המבחן היא כאשר עומר מרגיש פגיעה בערך העצמי שלו הוא עלול לפעול בצורה אימפולסיבית וחסרת גבולות. עוד נראה כי הוא סובל מבעיות שימוש באלכוהול. הערכת הסיכון הנשקפת מעומר היא בינונית. החלופה שהוצעה היא בישיבה שבה למד בפיקוח רבנים וחברים. המפקחים המוצעים התייצבו בשירות המבחן ובתסקיר מפורטים פרטיהם. קצינת המבחן מתארת כי עימותים בין חרדים ממוצא ספרדי לכאלה ממוצא אשכנזי הם שכנראה עומדים בבסיס האירועים. היא סבורה כי בשל הימצאות הישיבה בקרבת מקום האירוע ובשל עמדת המפקחים ולפיה הם מקלים ראש בהתייחסותם לרקע הפלילי של המעשים החלופה בישיבה אינה מתאימה ואינה מאיינת סיכון. להערכת קצינת המבחן זקוק עומר לטיפול בבעיות האלכוהול שלו. ההמלצה היא שלא להורות על שחרורו של עומר לחלופה המוצעת.

התסקיר בעניינו של אלמוג כולל עמדה דומה. בתסקיר מתואר כי אלמוג הוא בן 35, רווק וטרם מעצרו התגורר ולמד משך שלוש שנים בישיבת 'מתימן יבוא' בירושלים. מתוארת משפחת המוצא שלו וקורותיו. עוד מתואר כי הוא בעל הרשעות מהשנים 2008-2009 ולא קיימים תיקים נוספים. הערכת הסיכון לגביו הוגדרה כנמוכה בינונית וזאת בהתחשב בכך שלא נפתחו תיקים בשנים האחרונות וכי המעצר מהווה גורם מרתיע ומציב גבולות. עם זאת נכתב כי במקרים שבהם הוא מרגיש כי זקוקים לו הוא עלול להתערב ולהתנהג באופן פורץ גבולות. בהתייחס לחלופת מעצר נבחנה אפשרות שחרורו לישיבה בפיקוח שני רבנים וחברים הלומדים בישיבה. קצינת המבחן שוחחה עם המפקחים המוצעים: הרב יגאל בן ישי,הרב גיא מודחי, מר אייל מעברי, מר טל גמליאלי, מר אברהם נגר ומר אסף כהן. בתיאור השיחה עמם נכתב כי הביעו קושי עם מעצרו של אלמוג, תיארו אותו כאדם טוב לב וכאהוב ומוערך בישיבה וכי התגורר בדירה מחוץ לשטרח הדירה. הם הציעו להעבירו לתוך מבנה הישיבה כדי שלא יוכל לצאת משם כאשר מר נגר ישן בחדרו של אלמוג ומר גמליאל יחליף אותו בעת הצורך. כל המפקחים המוצעים הביעו נכונות לפקח על אלמוג. עם זאת קצינת המבחן מוסיפה כי התייחסות הרבנים והתלמידים הייתה מקלת ראש באשר לרקע הפלילי של אלמוג ואמונתם הייתה כי 'תפרו לו תיק'. התרשמותה הייתה כי הינם מגויסים לסייע לאלמוג אך מביעים עמדה מגוננת ומתקשים לראות את הסיכון הפוטנציאלי בהתנהגותו. בהתחשב בכך שהמעשים התרחשו בקרבת הישיבה ולאור האמור סבורה הייתה קצינת המבחן כי חלופת המעצר בישיבה אינה מתאימה ואינה מאיינת סיכון. המלצת שירות המבחן הייתה כי אין להורות על שחרורו של אלמוג לחלופה זו וכי יש לבחון אפשרויות נוספות.

בדיון שהתקיים בבית משפט קמא ביום 14.6.12 טענו הצדדים את טענותיהם. במהלך הדיון החליט בית המשפט להתרשם בעצמו מהמפקחים, ערך הפסקה בדיון ושלושה מתוך המפקחים התייצבו. המפקחים נחקרו על ידי בית המשפט ובסיום חקירתם על ידו ניתנה ההחלטה מושא הערר.

החלטת בית משפט קמא

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ