אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' טופצ'יאשוילי

מדינת ישראל נ' טופצ'יאשוילי

תאריך פרסום : 29/01/2014 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום תל אביב - יפו
30365-12-12
06/01/2014
בפני השופט:
מיכל ברק נבו

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
מיכאל טופצ'יאשוילי
הכרעת-דין

הכרעת דין

שתי הערות פתיחה

1.לאור טיבם הרגיש של הענינים שידונו כאן ומתוך רצון להמנע מחשיפת פרטים שעשויים להוביל לפגיעה במתלוננת או במשפחתה, אשתמש בכינויים או בפרטים חלקיים בהתייחסי אליהם.

נוכח עמדתה העונשית של המאשימה בתיק, שאינה מחייבת, על פי חוק, ייצוג הנאשם בידי עו"ד, ומאחר שהנאשם עמד על כך שהוא מעונין לייצג עצמו, כך היה.

הרקע וכתב האישום

2.הרקע לכתב האישום הינו קשר רומנטי שהיה בין הנאשם למתלוננת ר', במשך תקופה מסויימת לפני מספר שנים. במהלך אותה תקופה הרתה המתלוננת, שהיתה נשואה אז לאחר, ולטענת הנאשם, הבת שנולדה, שתכונה להלן ר"ט, הינה בתו. המתלוננת אינה מאשרת טענה זו ואינה מכחישה אותה. המתלוננת, אישה חרדית, היא בתו של רב קהילה ידוע. גם הנאשם הוא אדם דתי. בין היתר בעקבות חשיפת הקשר בין הנאשם למתלוננת, וטענת הנאשם כי ר"ט היא בתו, התגרשה המתלוננת מבעלה.

3.על פי כתב האישום, ביום 31.8.12, לאחר שהמתלוננת התקשרה לנאשם על מנת שר"ט תדבר איתו, ועל רקע מחלוקת בין הנאשם למתלוננת בדבר פגישה בין הנאשם לבין ר"ט, איים הנאשם בטלפון על המתלוננת בכך שאמר לה: "אל תדאגי, אני אדאג בדרכים שלי לראות אותה, את תהיי השפחה שלי ואני עוד אראה לך", וזאת בכוונה להקניטה או להפחידה [האיום ביום 31.8.12]. כשבועיים קודם לכן, על רקע בקשת המתלוננת מהנאשם כי יחדל מהכפשת שמה בפני הוריה ומכריה, ועל רקע רצונה להגיש נגדו תביעת דיבה אם לא יפסיק לעשות זאת, איים הנאשם בטלפון בפגיעה שלא כדין במתלוננת בכך שאמר לה: "את יכולה לעשות מה שאת רוצה ואני מוכן שתיקחו את כל הכסף שלי, העיקר שאני אשב עלייך בבית הסוהר ואני אתנקם, והרי אין לי מה להפסיד", גם זאת בכוונה להפחידה או להקניטה [האיום הראשון על המתלוננת].

בתאריכים שונים, שאינם ידועים למאשימה, בחודש שקדם לאירועים הנזכרים לעיל, פנה הנאשם טלפונית לשחר פ', בבקשה שהיא ובעלה יגשרו בינו ובין המתלוננת. באותן נסיבות איים הנאשם באזני שחר בפגיעה שלא כדין בשמה הטוב של המתלוננת ושל אבי המתלוננת, בכך שאמר לה שאם אבי המתלוננת לא יסכים להגיע עמו להסדר, הוא יצא נגדו במלחמת חורמה, הוא לא ינוח עד שיהרוס את חיי המתלוננת ואת שמו של אביה, ויהפוך את הכל לשערוריה, שכן אינו מפחד מאף אחד ואם לא יעשו כרצונו, הוא יהרוס אותם [האיומים באמצעות שחר].

בשל כל אלה, הואשם הנאשם בביצוע עבירת איומים, לפי סעיף 192 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 [החוק].

עמדת הנאשם

4.בתשובתו לכתב האישום טען הנאשם כי המתלוננת היא זו שאומרת שר"ט הינה בתו. היא מטרידה אותו בטלפון ומבקשת ממנו שידאג לצרכים שונים של הילדה. היא נותנת לו לשמוע את הילדה בוכה, מסבירה לו כי מצבה של הילדה עגום, ועל כן אין לו יום ואין לו לילה. הוא הכחיש את המיוחס לו בשיחות הטלפון עם המתלוננת. הוא הודה כי יזם פניה לשחר פ', אותה כינה "מתווכת", ממנה ביקש שתשמש מתווכת בינו לבין המתלוננת ומשפחתה, מאחר שצד שלישי המליץ עליה כבחורה אנושית. עם זאת, הכחיש כי איים על שחר וכי אמר את הדברים המיוחסים לו באותה שיחה. לדבריו, אמר לשחר שעדיף להסדיר את הענין בדרכי שלום, כי אם יהיה מאבק - ודאי ששני הצדדים יצאו נפסדים.

במסגרת שמיעת ההוכחות חודדו טענותיו של הנאשם. לדבריו, במסגרת מערכת היחסים הסבוכה בינו לבין המתלוננת, רצתה המתלוננת את מעורבותו בחיי ר"ט. הוא הבהיר למתלוננת שידיו כבולות ואינו יכול להכיר בר"ט כילדה שלו, מאחר שאינו מעונין להרוס לה את חייה, בכך שתקרא ממזרה. למרות זאת הוסיפה המתלוננת להתקשר אליו ולהשמיע לו את בכיה של ר"ט ואף אמרה לו עד כמה הילדה סובלת. הוא החליט להפגש עם חמותה וגיסתה של המתלוננת, ואלה אמרו לו שהן סולחות לו על מעשהו הנתעב (כהגדרתו), בכך שניהל מערכת יחסים אסורה עם אישה נשואה ואף הכניס אותה להריון. הן אמרו לו שחבל שר"ט תסבול בגלל משחקים בשם הדת ובשם תורה, וסוכם בינו לבינן שהנאשם לא יציג להן חומר שמוכיח את הבגידה של המתלוננת בבעלה, אך בעלה של המתלוננת לא ישלם מזונות בגין ר"ט, היא תישאר קרויה על שמו ולא תוכרז ממזרה.

לדברי הנאשם, המתלוננת איימה עליו, באמצעות אמו, כי אם יפגש עם חמותה וגיסתה ויחשוף את סיפורם המשותף, היא תתלונן נגדו במשטרה ולא תנוח עד שהנאשם יירקב בכלא, ומאחר שעשה זאת, התיק דנן הוא פרי חלק מאותן תלונות. לדבריו, היתה תלונה קודמת של המתלוננת, לפיה הוא איים לרצוח אותה, אלא שלמזלו הקליט שיחות בינו לבין המתלוננת והצליח באמצעותן להביא לסגירת אותו תיק. המשטרה אף הציעה לו להגיש תלונה נגד המתלוננת בשל שקריה, אך הוא סירב.

בהמשך התקשרה אליו המתלוננת ואמרה לו שפסיכולוגים ועובדות סוציאליות עמם התייעצה אמרו לה שעדיף שר"ט לא תדע על קיומו של הנאשם. הנאשם הסכים לכך, אך לאחר מכן התקשרה המתלוננת ושינתה דעתה, וביקשה מהנאשם לראות את ר"ט. הנאשם לא היה מעונין בכך, משום שלא רצה ללבות את הענינים ולא רצה ששמם של המתלוננת ובני משפחתה ייהרס. כדבריו: "לא רציתי שהכביסה המלוכלכת תצא בחוץ". המתלוננת החלה להתקשר אליו בשעות שונות ומשונות, לרבות באמצע הלילה, ולהשמיע לו את קול בכיה של ר"ט. היא נתנה לילדה לשוחח עמו ואף אמרה לה מה לומר. המתלוננת ניסתה, לדברי הנאשם "לשגע לי את השכל".

זהו, לדברי הנאשם, הרקע לניסיונותיו למצוא מתווך רבני שיתווך בינו לבין משפחתה של המתלוננת. הוא רצה למצוא מישהו הוגן, שלא יהרוס את שם המשפחה, לא יוציא את הדברים החוצה ושמעמדו של אבי המתלוננת, שהינו רב מוכר, לא ייפגע. לכן פנה לשחר והיא, יחד עם בעלה יהודה, אכן תיווכו בין הנאשם לבין משפחתה של המתלוננת. ואולם, יהודה אמר לנאשם שהורי המתלוננת מאיימים עליו מאחר שהם מעונינים שהסיפור ישכח ולכן זנח את התיווך.

הנאשם ציין כי בשיחה עם שחר לא איים. עם זאת, אמר את המילים המיוחסות לו ואמר שאינו פוחד מאף אחד. כמו כן אישר שאמר בשיחה עם המתלוננת שאינו פוחד שיקחו את כל כספו, אלא שלדבריו, הדברים נאמרו בהקשר של האיום מצד המתלוננת כלפיו לתבוע אותו בתביעת דיבה. הוא אכן אמר שחבל ש"הכביסה המלוכלכת" תצא החוצה. יתכן שדבריו הוצאו מהקשרם. הוא אמנם אמר שחבל ששמם הטוב של כל מיני אנשים יהרס, אם הסיפור יוודע, אך יש לזכור שמדובר גם בשמו שלו, בשמה של בתו ר"ט ובשמו של הרב, אביה של המתלוננת. כאשר אמר שתהיה מלחמת חורמה ואנשים יפגעו, התכוון שגם הוא עצמו יפגע. ואולם, הוא לא התכוון לאיים, אלא רצה פשרה של שלום. הוא התכוון לעשות רק את שהחוק מתיר לו לעשות.

נקודות המחלוקת ופרטים שלמעשה לא היו במחלוקת

5.חשוב לציין כי בשום שלב לא הוברר מהו בדיוק ה"הסדר" שהנאשם ביקש להגיע אליו. האם רצה שהמתלוננת תפסיק להתקשר אליו? האם רצה לחדש את הקשר עימה, לאחר שהתגרשה? האם ביקש לקבוע הסדרי ראיה עם ר"ט? האם רצה הכרה מסוימת בו כאביה של ר"ט? מכל הסבריו של הנאשם, הן באזני שחר והמתלוננת (כפי שהעידו במשפט), והן מתוך עדותו בבית המשפט, עלה בבירור דבר אחד, כפי שיפורט להלן: הוא ביקש להגיע להסדר כלשהו, עדיף בדרכי הסכמה ושלום, אך ציין הן באזני המתלוננת, הן באזני שחר, שאם לא יגיעו איתו להסדר, הוא יחשוף את פרטי הסיפור שלו ושל המתלוננת, והתוצאה ברורה לכולם - הרס שמה הטוב של המתלוננת, הרס שמו הטוב של אביה הרב והרס חייה של ר"ט שתוכרז "ממזרה", על כל המשתמע מכך, בפרט במגזר החרדי.

הנאשם התגונן בעיקר בטענות הבאות: העדפתו היתה להגיע להסדר בדרכי שלום ולא היתה לו כוונה לאיים; המתלוננת היא שיצרה איתו קשר בחלק גדול מהמקרים, ולא הוא איתה; המתלוננת איימה עליו בתביעת דיבה אם יכפיש את שמה באזני אחרים, וברוח זו יש להבין את דבריו בשיחה בה הושמע האיום הראשון על המתלוננת: הוא התכוון שלא אכפת לו אם יקחו את כל כספו ואם יצטרך ללכת לכלא; אילו היה נותן פומבי לסיפור שלו ושל המתלוננת, כפי שאמר שיעשה, גם הוא עצמו היה נפגע ולכן אין לראות בכך איום; באשר לדבריו בשיחת האיום מיום 31.8.12 - המתלוננת אהבה שהוא מכנה אותה "שפחה" וגם בשיחה זו אין כל איום.

הראיות והערכתן

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ