אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' טופז(עציר)

מדינת ישראל נ' טופז(עציר)

תאריך פרסום : 21/07/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום נתניה
31707-12-09
21/07/2010
בפני השופט:
חגי טרסי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
יצחק טופז (עציר)
גזר-דין

גזר דין

כתב האישום:

הנאשם הורשע על פי הודאתו בעבירה אחת של סחר בסם מסוכן ובחמש עבירות של תיווך בסם מסוכן, עבירות שנחשפו במסגרת פעילותו של סוכן משטרה סמוי בין החודשים מאי 2009 ועד דצמבר 2009.

על פי עובדות האישום הראשון, לאחר שהתבקש יום קודם לכן על ידי הסוכן "לארגן" עבורו סם מסוג חשיש, תיווך הנאשם ביום 10.8.09 בין הסוכן, לבין מעורבת נוספת בפרשה, בעסקה בה רכש הסוכן סם מסוכן מסוג חשיש במשקל של 20.97 גרם נטו תמורת 400 ₪.

במסגרת האישום השני, הורשע הנאשם בכך שביום 17.8.09 תיווך בעסקת סמים נוספת, במסגרתה רכש הסוכן סם מסוכן מסוג חשיש במשקל של 33.92 גרם נטו, תמורת 600 ש"ח. במקרה זה, קיבל הנאשם מהסוכן את הכסף, ביצע את הרכישה בהעדרו, ולאחר מכן מסר לסוכן את חלקו בסם שנרכש.

על פי עובדות האישום השלישי, ביום 8.9.09, נסעו הנאשם והסוכן לתל-אביב על מנת לרכוש סמים. בדרך התעניין הסוכן אצל הנאשם באשר למחיריהם של "פלטת" חשיש וגרם קוקאין, והנאשם השיב לשאלותיו. בהמשך, תיווך הנאשם בעסקאות סמים, במסגרתם רכש הסוכן מאחרים סם מסוכן מסוג חשיש, במשקל של 49.25 גרם, תמורת 650 ₪, וסם מסוכן מסוג קוקאין, במשקל של 0.6476 גרם, תמורת 400 ₪.

על פי עובדות האישום החמישי, ביום 8.10.09, סחר הנאשם בסם מסוכן מסוג חשיש במשקל של 96.36 גרם נטו, בכך שנטל מהסוכן סכום של 1,250 ₪, יצא מהרכב וחזר אליו כעבור מספר דקות כשבידו כמות גדולה של סם מסוג חשיש, ומסר את הסם לידיו של הסוכן. כמו כן החזיר לסוכן סכום של 100 ₪ משום "שהבחור עשה הנחה".

בהתאם למפורט באישום השישי, ביום 12.10.09 תיווך הנאשם בעסקת סמים נוספת, במסגרתה רכש הנאשם סם מסוכן מסוג חשיש במשקל של 17.31 גרם, תמורת 400 ₪.

על פי עובדות האישום השביעי, ביום 27.10.09 תיווך הנאשם בעסקה במסגרתה רכש הסוכן סם מסוכן מסוג קוקאין במשקל של 2.241 גרם תמורת 1,300 ₪.

במסגרת הסדר הטעון שגובש בין הצדדים נמחק אישום נוסף, שיוחס בתחילה לנאשם – האישום הרביעי - וכן תוקנו מקצת העובדות באישומים הנוספים. הנאשם נשלח לקבלת תסקיר מטעם שירות המבחן ולאחר שהוגש התסקיר טענו ב"כ הצדדים לעונש באופן פתוח.

תסקיר שירות המבחן:

מתסקיר שירות המבחן עולה כי הנאשם הנו בחור צעיר, רווק כבן 28, אשר עד למעצרו עבד בסטודיו לקעקועים. ילדותו לא הייתה קלה, הוא סבל מאלימות ומהתנכרות ובשל קשיים בתפקוד ההורי, נטלה על עצמה אחותו הגדולה את נטל החינוך והחזקת הבית. הנאשם סבל מקשיי לימודים, אך גויס לצבא במועד והשלים תקופת שירות מלאה. לאחר השירות הצבאי השתלב בעבודה במקצועו כטבח, ובשלב מסוים החל ללמוד את תחום הקעקוע. בתקופה זו חי בתל אביב ונחשף לשימוש אינטנסיבי בסמים מסוג קנאביס. בהמשך חזר להתגורר בנתניה ומצא עבודה בפאב בו הועסק גם הסוכן, ובהמשך עבר לעבוד בסטודיו לקעקועים.

על פי המידע שמסר הנאשם לשרות המבחן, במהלך תקופת עבודתו בפאב, נוצר קשר חברי בינו לבין הסוכן, וכעבור מספר חודשים החל הסוכן להתעניין אצלו בנוגע לאפשרות רכישת סמים. לדבריו, הפציר בו הסוכן שישיג עבורו סמים והנאשם לא ביקש לעצמו רווח כספי מהעסקאות. לצד טענות אלה, ביטא הנאשם הבנה לכך שהאירועים המפורטים בכתב האישום מבטאים התדרדרות תפקודית ושיבוש בסדר העדיפויות שלו בחיים. לדבריו, עוד בטרם נעצר חש כי איבד מיכולתו לשלוט בכמות הסם שצרך ולכן החל להתעניין במסגרות לגמילה.

שירות המבחן התרשם כי על אף הקשיים שחווה בילדותו וליקויים אורגניים מהם סובל, הרי שרוב שנותיו עבד לפרנסתו ולא גילה כל מעורבות עבריינית. בשנתיים האחרונות, גם על רקע המעבר לתל-אביב, היה נתון בהתדרדרות שבאה לידי ביטוי בעיקר בשימוש בסמים, לאחר שהושפע מסביבתו החברתית בה היה השימוש מקובל. כיום, מבקש הנאשם להתארגן בחייו ולנהל אורח חיים בוגר יותר. הוא התחייב לפנות עם שחרורו מהמעצר ליחידת הגמילה העירונית "בית חוסן", וביטא נכונות לעמוד בפיקוח שירות המבחן. על רקע זה המליץ שירות המבחן, נוכח התקופה הארוכה בה מוחזק הנאשם במעצר – למעלה משישה חודשים – להטיל עליו צו מבחן, וככל שיש מקום להטלת מאסר נוסף, להמירו בעבודות שירות.

טיעוני הצדדים:

התביעה הדגישה בטיעוניה את חומרת מעשיו של הנאשם ואת מדיניות הענישה המחמירה הנוהגת לגבי כל המעורבים בהליכי הפצת הסמים. הנאשם ביצע מספר עבירות תיווך ועבירה אחת של סחר בסם, אשר לצד כל אחת מהן קבע המחוקק עונש מרבי של 20 שנות מאסר. יש אמנם מקום לאבחן בין נאשמים שונים בהתאם להיקף מעורבותם בהפצת הסמים, אך אין בכך כדי להצדיק ענישה מקלה אשר איננה כוללת מרכיב משמעותי של מאסר בפועל. העובדה כי מדובר במי שניהל בעבר אורח חיים נורמטיבי, אשר הסתבך כעת על רקע התדרדרותו לשימוש בסמים, אינה חריגה ואינה יכולה להצדיק כשלעצמה הימנעות מיישום מדיניות הענישה המקובלת. לפיכך, המלצת שירות המבחן אינה עולה בקנה אחד עם נסיבות המקרה וביניהם ריבוי העבירות, סוגי הסמים ומדיניות הענישה הראויה. לפיכך, יש לדחות את המלצת שירות המבחן ולהטיל על הנאשם תקופת מאסר ממושכת, מאסר על תנאי, קנס כספי משמעותי ופסילת רישיון נהיגה בפועל.

מנגד, עתרה הסנגורית המלומדת לאימוץ המלצת שירות המבחן, שעניינה שחרורו של הנאשם ממעצר והטלת צו מבחן. ב"כ הנאשם הדגישה בטיעוניה את נסיבותיו האישיות הקשות של הנאשם, כמפורט בתסקיר שירות המבחן. עוד הבהירה הסנגורית כי מחומר הראיות שבתיק עולה כי מעורבותו של הנאשם בעבירות המפורטות בכתב האישום החלה לאחר שבינו לבין הסוכן נוצר קשר חברי הדוק, ללא כל קשר לתחום הסמים, ועל רקע פנייה יזומה מצידו של הסוכן באשר לאפשרות להשיג עבורו סם. בעקבות זאת החלו השניים בנסיעות משותפות לרכישת סמים, וכך בוצעו העבירות בהן הורשע הנאשם. לבסוף הזכירה ב"כ הנאשם כי הענישה הנה מעצם טיבה אינדיווידואלית וכי הנאשם שלפני, שריצה תקופת מעצר ממושכת, הורתע הרתעה ממשית ולמד את הלקח הדרוש, כך שלא ישוב עוד לבצע עבירות דומות בעתיד. את טיעוניה תמכה באסופת פסיקה, המשקפת רף ענישה מתון בעבירות דומות לאלה בהן הורשע הנאשם.

עוד שמעתי את דבריה הנרגשים של הגב' ליה טופז, אחותו הגדולה של הנאשם, אשר הייתה אמונה על הטיפול בו מאז היותו ילד. הגב' טופז ציינה כי מהרגע בו נודע לה על בעיית הסמים של אחיה, נרתמה לסייע לו בהליכי הגמילה. לדבריה, הנאשם כיום נקי מסמים ובני משפחתו ערוכים לסייע לו בהמשך ההליך הטיפולי ברגע שישוחרר. לשם כך יצרו קשר עם "בית חוסן", שם יטופל הנאשם, ואף יזכה לסיוע של פסיכולוג צמוד. כמו כן ישוב הנאשם להתגורר בבית אמו, ויהיה נתון להשגחה צמודה יותר מבעבר.

דיון והכרעה:

אין צורך להכביר במילים לגבי חומרת העבירות בהן הורשע הנאשם. השימוש בסמים מסוכנים הנו רעה חולה הפוגעת פגיעה קשה ביותר במי שאתרע מזלם והתמכרו לשימוש בסם, ובחברה הישראלית כולה, הסובלת מפגיעתם הרעה של אלה. מלחמת חורמה ניטשת בין מערכת אכיפת החוק לבין אלה המוצאים פרנסתם בהפצת נגע הסמים, ובמסגרת מאבק זה מוטל על בתי המשפט תפקיד מרכזי בהרתעתם של מפיצי הסם ובהרחקתם מהציבור, על דרך של הטלת עונשי מאסר מכבידים. כלל זה יפה הן כלפי סוחרי הסמים המובהקים והן כלפי אלה המסייעים להם בהובלת הסם, בחלוקתו ובהפצתו, בתיווך ובייזום עסקאות וכיוצא בזה. אשר על כן צודקת התביעה בגישתה העקרונית לפיה מחייבים מעשיו של הנאשם הטלת עונש מאסר בפועל, אף מעבר לתקופה הבלתי מבוטלת בה נתון הוא במעצר.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ