אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' טאהא(עציר)

מדינת ישראל נ' טאהא(עציר)

תאריך פרסום : 28/04/2013 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית משפט השלום עכו
25646-03-13
14/04/2013
בפני השופט:
אברהים בולוס

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
עבדאללה טאהא (עציר)
החלטה,החלטה

החלטה

1. לפניי בקשת המדינה ( להלן: המבקשת) להורות על מעצרו של הנאשם (להלן: המשיב) עד תום ההליכים המשפטיים בהתאם לסעיף 21 לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה-מעצרים), התשנ"ו-1996 ( להלן: חוק המעצרים).

2. כנגד המשיב הוגש כתב אישום המייחס לו שתי עבירות : עבירה של תקיפה סתם- עבירה לפי סעיף 379 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: חוק העונשין), ועבירה של איומים- עבירה לפי סעיף 192 לחוק העונשין.

3. על פי הנטען בכתב האישום, בתאריך 9.3.13, בשעה 13:30, תקף המשיב את אמו גב' יוסרה טאהא (להלן: האם), וזאת בעת ששהו בביתם. המשיב הכה את אמו בראשה, כך נטען, לאחר שניסתה להרחיק אותו ממכשיר הטלוויזיה שמא יפגע בו. מעבר לכך, ובאותו מעמד, המשיב איים על האם באומרו : " היום בלילה אני מביא סכין ודוקר אותך".

4. בד בבד עם הגשת כתב האישום הוגשה בקשה דנן למעצרו של המשיב עד תום ההליכים. במסגרת הדיון מיום 3.4.13, שטחו הצדדים את טיעוניהם בפניי. לטענת המבקשת, עסקינן במשיב שמתגורר עם אמו הקשישה, ואשר נוהג להלך עליה אימים באופן תדיר אולם מחמת העובדה שמדובר בבנה היא נמנעת מלהתלונן. נטען עוד, כי למבקשת ראיות טובות לכאורה להוכחת אשמתו של המשיב. הגם, שבנסיבות קיימת עילת מעצר סטטוטורית מכוח סעיף 21(1)(ג)(5) לחוק המעצרים, בגין עבירת אלימות בבן משפחה, בה מואשם המשיב. משכך, לשיטתה, ולאור עברו הפלילי העשיר של המשיב, כן, מאחר שקיים חשש כי שחרורו יסכן את בטחון הציבור בכלל ובטחון האם בפרט, ומשלא ניתן להפיג מסוכנות זו בחלופה, יש להורות על מעצרו של המשיב עד תום בירור דינו.

5. מנגד, לטענת המשיב, בנסיבות העניין האם חזרה בה מדבריה, כך שלא קיימות ראיות לכאורה ואין כל בסיס לאישומים המיוחסים לו. נטען עוד , שלא נשקפת מהמשיב כל סכנה, הוא מתגורר עם אמו מזה שנים רבות, תמיד היו ביניהם צעקות וויכוחים ותו לאו. המשיב הוסיף וטען, כי היה ובית המשפט יקבע כי מתקיימות דרישות הסף לקבלת הבקשה, אזי נכון להורות על שחרורו של המשיב והרחקתו מהאם.

6. כאמור, הצדדים חלוקים בשאלת קיומן של ראיות לכאורה בתיק זה. אקדים ואומר, הלכה היא כי בשלב הדיון במעצר עד תום ההליכים, אין בית משפט נזקק לשאלות של מהימנות עדים ואין בידו את הכלים להתרשמות ישירה מהעדים ומחומר הראיות. לצורך שלב זה, די בראיות לכאורה להוכחת האישומים המיוחסים למשיב ( בש"פ 8087/95 זאדה נ' מדינת ישראל, פ"ד נ(2) 133, בעמ' 145). לענייננו, קיבלתי לידי תיק החקירה ועיינתי בכל ההודעות והראיות. מעיון זה עולה, כי בידי המבקשת ראיות לכאורה, שהינן בעלות פוטנציאל ממשי להוכחת אשמתו של המשיב. מסקנתי זו מבוססת, בין היתר, על הודעתה של האם-המתלוננת מיום 9.3.13, ואשר לפיה : " אני ועבדאללה ( המשיב - א.ב ) היינו לבד בבית שלי , עבדאללה בא וביקש ממני כסף ואני אמרתי לו שאין לי כסף, ואני יודעת שהוא רצה את הכסף כי הוא משתמש בסמים, נתתי לו סיגריה והוא שבר את הסיגריה והלך לכיוון של הטלויזיה ואני פחדתי שהוא ישבור את הטלויזיה אז באתי וניסיתי להזיז את עבדאללה מהטלויזיה ואז הוא נתן לי מכה עם היד שלו על הראש שלי ואמר לי "היום בלילה אני מביא סכין ודוקר אותך" ( שורות 2- 7 בעמ' 1 להודעה). חיזוק לגרסה זו מצאתי בעדותה של השכנה גב' תמר טאהא מיום 12.3.13 : " אני הייתי בבית שמעתי צעקות באו הצעקות מבחוץ לבית שלי הייתי ליד החלון ראיתי את עבדאללה עומד מחוץ לבית שלי כי הבית שלי ושלו צמוד יש רק קיר שמפריד בנינו ראיתי שהוא עומד צועק ומקלל" ( שורות 5- 8 להודעה) . כן : " לא יודעת למה הוא צועק אבל כל הזמן מאיים סתם בלי שאף אחד ידבר איתו מאיים על אמא שלו" (שורות 20- 21). ועוד, בעדות אחיו של המשיב מר מוחמד טאהא מיום 12.3.13, שהוזעק ע"י השכנה תמר : " אני הייתי בקפה של נג'מי בעתיקה ואז כשאני רציתי לצאת משם לכיוון הבית של אמא הוא בא אליי קילל אותי אני אמרתי לו מה אתה רוצה מאמא ובאתי ישר הביתה לבדוק מה קורה עם אמא " ( שורות 5- 8 להודעה).

7. זאת ועוד, דומני שלא יכולה להיות מחלוקת על כך שבנסיבות מתקיימת נגד המשיב עילת מעצר. העבירות המיוחסות למשיב שעניינן אלימות כלפי בן משפחה- אמו מקימות חזקת מסוכנות סטטוטורית מכוח סעיף 21(א)(1)(ג)(5) לחוק המעצרים, המתייחס לעבירות אלימות בבן משפחה, כמשמעותו בחוק למניעת אלימות במשפחה, התשנ"א-1991.

לעניין זה יפים דבריו של כב' השופט רובינשטיין בבש"פ 6768/06 יורי גורודניצין נ' מדינת ישראל : " אשר למסוכנות, עבירות האלימות בתוך המשפחה, הפכו, למרבה הצער, לחזון נפיץ במקומותינו. אין צורך להכביר מלים על הנפסדות שבעבירות מסוג זה, על חוסר המוסריות שבהן ועל הסכנה הטמונה...ואכן, לא בכדי קבע המחוקק כי אישום בעבירות הללו מקים חזקת מסוכנות סטטוטורית..." . כן , דבריה של כב' השופטת דורנר בבש"פ 5273/99 פלוני נ' מדינת ישראל : " ...עבירות הנעברות תוך התפרצות זעם בלתי נשלטת, וכאלה הן, לרוב, עבירות האלימות במשפחה, מחייבות מעצר, משום שחלופת מעצר שביצועה תלוי ועומד ברצון הנאשם עצמו, אינה אפקטיבית".

8. מסוכנתו של המשיב נלמדת מכך שלמשיב הרשעות קודמות, בין היתר, בגין עבירות אלימות כאשר האחרונה משנת 2012- עבירה של תקיפה סתם, ובשנת 2011- עבירה של איומים . כן, משיב זה הורשע בעבירות של החזקת סכין ( כ- 8 עבירות), עבירות רכוש שונות כולל גניבה ( כ- 9 עבירות) ועבירות של סמים ( כ- 6 עבירות) . מה גם, שהמשיב ביצע, לכאורה, את העבירות נשוא כתב האישום, כאשר מאסר על תנאי בן 5 חודשים מת"פ 47849-6-11 בבימ"ש שלום עכו מרחף מעל ראשו.

9. ועוד, לא נעלמה מעיני העובדה כי המשיב בעל רקע פסיכיאטרי והיה מאושפז בעבר בבית חולים מזרע, כך שעל רקע זה המסוכנות הנשקפת מהמשיב כלפי האם מוגברת.

10. באשר לחלופת מעצר המוצעת, חובה שתהיה חלופה הולמת שתבטיח את שלומה ובטחונה של האם-המתלוננת . החלופה חייבת להבטיח פיקוח יעיל ולהבטיח כי איומיו של המשיב לא יבואו לכדי מימוש. המשיב הציע חלופה בדמות הרחקה מבית האם. ספק בעיני אם החלופה שהוצעה מתאימה ויש בה כדי להבטיח את שלומה של האם.

מכל מקום , מבלי לקבוע מסמרות לגבי התאמת החלופה המוצעת ובאשר לתנאי השחרור הראויים בנסיבות, כן כדי לבחון כל חלופה אפשרית לעומק, ראיתי לנכון להפנות את המשיב לשירות המבחן להכנת תסקיר בענייננו . חיזוק למסקנתי מצאתי בהלכתו הפסוקה של בית משפט באשר לחשיבות התסקיר בעבירות של אלימות בבן משפחה : " בשל המימד הפסיכולוגי החזק וההתנהגות הלא רציונאלית, הטבועים בעבירות מסוג זה, שמור תפקיד מיוחד לתסקיר המעצר בקביעה אם ניתן לאיין את מסוכנותו של הנאשם בחלופת מעצר אם לאו" ( בש"פ 7626/06 פלוני נ' מדינת ישראל ; בש"פ 8788/06 ג'מיל ג'ורבאן נ' מדינת ישראל (פורסמו במאגרים) ).

שירות המבחן מתבקש להגיש תסקיר מעצר בעניינו של המשיב, מוקדם ככל שניתן.

תשומת הלב מופנית לכך שהמשיב עצור בבית מעצר "גלבוע".

המזכירות וגם הסניגור ימציאו החלטה זו לשירות המבחן.

אני מורה על מעצרו של המשיב עד לקבלת החלטה אחרת.

התיק הוחזר בזאת לידיה הנאמנות של באת כוח המבקשת.

נדחה להמשך דיון שיתקיים ביום 12/5/13 בשעה12:30.

המשיב יובא באמצעות שב"ס.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ