אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' חמזה

מדינת ישראל נ' חמזה

תאריך פרסום : 05/07/2011 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום עכו
8901-07-08
05/07/2011
בפני השופט:
רונית בש

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
מופיד חמזה
גזר-דין,החלטה,החלטה

גזר דין

א.מבוא

הנאשם הורשע, על פי הודאתו, בעבירה של החזקת סמים מסוכנים שלא לצריכה עצמית, עבירה לפי סעיף 7(א)+(ג) רישא לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], התשל"ג - 1973.

ב.כתב האישום

2.בעובדות כתב האישום נטען, כדלקמן:

ביום 6.12.07 בשעה 16:30, לערך, בצומת טמרה, החזיק הנאשם בסם מסוכן מסוג הרואין במשקל של 1.9514 גרם נטו, וזאת שלא לצריכתו העצמית ושעה שאין בידו היתר החזקה כדין.

ג.תסקירי שירות המבחן

3.בעניינו של הנאשם הוגשו שלושה תסקירים על ידי שירות המבחן.

4.מהתסקיר הראשון, אשר הוגש לבית המשפט ביום 14.4.10, עולה כי, הנאשם בן 42, נשוי ואב לשלושה ילדים. הנאשם הינו בוגר תואר ראשון לחינוך במכללת אורנים, עבד בין השנים 1991-2000 כמורה ובשנת 2000 פרש מההוראה בשל התמכרותו לסמים. בין השנים 2000-2009 עבד הנאשם בצורה לא מסודרת בשל הסתבכויותיו בפלילים. בשנת 2009 החל הנאשם לעבוד בקונדיטוריה בעבודה מסודרת ואף הגיש בקשה למשרד החינוך לשלבו מחדש בתחום ההוראה.

5.שירות המבחן ציין בתסקירו הנ"ל כי, הנאשם קיבל אחריות לביצוע העבירה נשוא כתב האישום, הביע חרטה, וטען כי העבירה בוצעה כחלק משימוש אינטנסיבי בסמים באותה תקופה. עוד עולה מהתסקיר כי, בשנת 2003 עבר הנאשם הליך גמילה בקהילה הסגורה "כפר קאסם", סיים את הליך הגמילה בהצלחה, אולם חזר לשימוש מזדמן בסמים. בשנת 2007 בחר הנאשם באופן עצמאי להפסיק את השימוש בסמים תוך שהוא נעזר בגורמי תמיכה ובבוגרים נקיים מסמים אותם הכיר במסגרת הקהילה הטיפולית ב"כפר קאסם".

6.עוד עולה מהתסקיר כי, הנאשם מוכר לשירות המבחן מחקירות קודמות. במהלך החקירה הנוכחית של שירות המבחן נשלח הנאשם לביצוע בדיקת שתן, אשר גילתה שרידי סמים מסוג מתדון. הנאשם שלל בתוקף בפני שירות המבחן את השימוש בסמים, וטען כי הוא שומר על ניקיונו מסמים. הנאשם הביע נכונות מילולית להשתלב במסגרת טיפולית, ואף יצר קשר ראשוני עם היחידה לנפגעי סמים בסחנין, ונתבקש להמתין להזמנה פורמלית, אולם משהוצע לו לפנות שנית על ידי שירות המבחן ליחידה הטיפולית בסחנין, נמנע מלעשות כן.

7.לפיכך, התרשם שירות המבחן כי, הנאשם אינו מקבל אחריות לבעיית התמכרותו לסמים, עסוק בהכחשה ובהצגת חזות של אדם נורמטיבי, אשר עבר כביכול הליך שינוי עצמאי ומשמעותי בחייו, כאשר הצהרותיו המילוליות בדבר נכונותו להשתלב בעיתוי הנוכחי בהליך טיפולי, אינן נתמכות במעשיו בפועל. אשר על כן, ובהעדר שיתוף פעולה עם היחידה לנפגעי סמים בסחנין ועם שירות המבחן, ולאור התייחסות הנאשם לתוצאות בדיקת השתן אותה ביצע, נמנע שירות המבחן ממתן המלצה טיפולית אודותיו, ולא המליץ על הארכת עונש המאסר המותנה התלוי ועומד נגדו.

8.מהתסקיר, אשר הוגש לבית המשפט ביום 15.8.2010, עולה כי, הנאשם הגיע למספר פגישות ביחידה לנפגעי סמים בסחנין, ביצע בדיקות שתן, כאשר בחלקן נמצאו שרידי סמים מסוג מתדון; כמו כן נתפס הנאשם כשהוא מנסה לזייף את תוצאות בדיקת השתן. כאשר עומת הנאשם עם התנהלותו ועם תוצאות בדיקת השתן, הביע הנאשם נכונות מילולית להתנקות באופן עצמאי מסמים. הנאשם ניתק את הקשר במהלך חודש יולי 2010 עם היחידה לטיפול בנפגעי סמים וניסיונות העובדת הסוציאלית ביחידה ליצור עמו קשר עלו בתוהו.

9.שירות המבחן התרשם כי, הנאשם אינו לוקח אחריות לבעיית התמכרותו, התנהלותו שלילית ומניפולטיבית, ומלבד הצהרות מילוליות, אין הנאשם פועל על מנת לערוך שינוי התנהגותי אמיתי בחייו. על כן שב שירות המבחן על המלצתו בתסקיר הראשון, ונמנע ממתן המלצה טיפולית אודות הנאשם. כמו כן נמנע שירות המבחן ממתן המלצה בדבר הארכת המאסר על תנאי התלוי ועומד נגד הנאשם.

10.בישיבה מיום 15.12.10 סיפר הנאשם לבית המשפט כי השתלב ביחידה לטיפול בנפגעי סמים בסחנין, וסנגורו ביקש כי בית המשפט יורה על קבלת תסקיר משלים נוסף בעניינו של הנאשם.

11.ביום 9.5.11 הוגש לבית המשפט תסקיר משלים נוסף בעניינו של הנאשם. מהתסקיר עולה כי, בתחילת חודש ינואר 2011 הופנה הנאשם באופן מיידי ליחידה לטיפול בנפגעי סמים בסחנין, ומדיווח העובדת הסוציאלית המאבחנת, לאורך החודשים ינואר ופברואר 2011, עלה כי, הנאשם התקשה להגיע באופן קבוע ומסודר לפגישות שנקבעו עמו ונמנע ממתן בדיקות שתן במסגרת אותן פגישות. ביום 21.2.2011 נפגש שירות המבחן עם הנאשם לשיחת הבהרה בעקבות העדר שיתוף הפעולה הנמשך, כאמור לעיל, שאז ביטא הנאשם בפני שירות המבחן רצון ונכונות מילולית לחדש קשר עם היחידה על בסיס קבוע ויציב וטען כי היה עסוק בעבודתו ולכן לא התפנה לפגישות שנקבעו עמו במסגרת היחידה. אף על פי כן מסרה העובדת הסוציאלית כי, הנאשם לא הגיע באופן סדיר לפגישות ביחידה, והעריכה כי הנאשם אינו מגויס להליך טיפולי אבחוני והצהרותיו בדבר נכונותו לעבור הליך טיפולי הינן מן הפה אל החוץ בלבד.

12.לאור האמור לעיל שב שירות המבחן על המלצתו בתסקירו הקודם, ונמנע ממתן המלצה טיפולית אודות הנאשם. עם זאת, המליץ שרות המבחן כי, במידה ויושת על הנאשם עונש של מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח, אזי ישולב הנאשם בכלא בו יוכל לעבור הליך גמילה מסמים, במידה ויביע רצונו לכך.

ד.טיעוני המאשימה לעונש 

13.ב"כ המאשימה, במסגרת טיעוניו לעונש, הגיש לבית המשפט את גיליון ההרשעות הקודמות של הנאשם (ת/1), וכן הגיש לבית המשפט העתק מכתב האישום וגזר הדין בו הוטל על הנאשם מאסר על תנאי בן 18 חודש, שהינו בר הפעלה בתיק זה (ת/2).

14.ב"כ המאשימה הפנה, בטיעוניו לעונש, להתנהלותו של הנאשם, כפי שבאה לידי ביטוי בתסקירי שירות המבחן, וטען כי תסקירים אלו מדברים בעד עצמם, וכי הנאשם לא השכיל לנצל את ההזדמנויות הרבות אשר ניתנו לו. אשר על כן ביקש ב"כ המאשימה כי, בית המשפט ישית על הנאשם עונש של מאסר בפועל ארוך ומרתיע, וכן ביקש כי בית המשפט יורה במצטבר על הפעלת המאסר על תנאי בן ה-18 חודש, התלוי ועומד נגד הנאשם, וישית, בנוסף, עונש של מאסר על תנאי ופסילה בפועל ופסילה על תנאי מלקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ