אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' חמאידה(עציר)

מדינת ישראל נ' חמאידה(עציר)

תאריך פרסום : 19/01/2012 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי מרכז
35185-08-11
15/01/2012
בפני השופט:
ליאורה ברודי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
חאלד חמאידה (עציר)
הכרעת-דין,גזר-דין,החלטה

הכרעת דין

על יסוד הודייתו של הנאשם בעובדות כתב האישום אני מרשיעה אותו בעבירות המיוחסות לו:

שהייה בישראל שלא כדין, לפי סעיף 12 לחוק הכניסה לישראל התשי"ב – 1952 (להלן: "חוק הכניסה לישראל"); גניבת רכב לפי סעיף 413ב(ב) לחוק העונשין התשל"ז – 1977 (להלן: "חוק העונשין"); החזקת נכס חשוד כגנוב, לפי סעיף 413 לחוק העונשין; החזקת מכשירי פריצה לרכב, לפי סעיף 413 ז לחוק העונשין; סיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה לפי סעיף 352(2) לחוק העונשין; הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו, לפי סעיף 275 לחוק העונשין ונהיגה ללא רישיון נהיגה, לפי סעיף 10(א) לפקודת התעבורה [נוסח חדש] התשכ"א – 1961.

ניתנה והודעה היום כ' טבת תשע"ב, 15/01/2012 במעמד הנוכחים.

ליאורה ברודי, שופטת

גזר דין

1.הנאשם הורשע על פי הודייתו בעבירות, כדלקמן: שהייה בישראל שלא כדין, לפי סעיף 12 לחוק הכניסה לישראל התשי"ב – 1952 (להלן: "חוק הכניסה לישראל"); גניבת רכב לפי סעיף 413ב(ב) לחוק העונשין התשל"ז – 1977 (להלן: "חוק העונשין"); החזקת נכס חשוד כגנוב, לפי סעיף 413 לחוק העונשין; החזקת מכשירי פריצה לרכב, לפי סעיף 413 ז לחוק העונשין; סיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה לפי סעיף 352(2) לחוק העונשין; הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו, לפי סעיף 275 לחוק העונשין ונהיגה ללא רישיון נהיגה, לפי סעיף 10(א) לפקודת התעבורה [נוסח חדש] התשכ"א – 1961.

2.הרשעתו של הנאשם בדין היא במסגרת הסדר טיעון, שהושג בהליך גישור, שלפיו המאשימה עתרה לגזור על הנאשם, בהסכמה, מאסר בפועל למשך 45 חודשים, תקופה הכוללת הפעלת 3 מאסרים על תנאי התלויים ועומדים כנגד הנאשם, שהוטלו עליו בת"פ 1337/08 (בית משפט השלום בכפר סבא): האחד בן 12 חודשים (בגין עבירת רכוש מסוג פשע); השני בן 6 חודשים (בגין עבירת רכוש מסוג עוון) והשלישי בן 6 חודשים (בגין עבירת השב"ח), ובנוסף מאסר על תנאי ופסילה מלקבל רישיון נהיגה. המאשימה עתרה להטיל על הנאשם גם קנס כספי, רכיב עונשי שאינו מוסכם, וב"כ הנאשם ביקש להימנע מהטלת קנס, בשל תקופת המאסר הארוכה שהנאשם עומד לרצות ובשל מצבו הכלכלי הקשה.

3.על פי עובדות כתב האישום החל מיום 12.8.11 שהה הנאשם, תושב קלקיליה, בישראל ללא אישור כחוק.

4.בתאריך 16.8.11 גנב הנאשם רכב מסוג "סובארו", ונהג בו על אף שהוא אינו מורשה לנהיגה. באותה עת החזיק הנאשם ברכב רכוש חשוד כגנוב וכן כלי פריצה.

5.דבר גניבת הרכב דווח למשטרה, והנאשם נראה על ידי שוטרים כאשר הוא נוהג ברכב ועימו נוסע נוסף. נערך מרדף אחרי הנאשם, ואולם הנאשם המשיך לנהוג ברכב ברח' טשרניחובסקי בכפר סבא עד רחוב רמז, שם נחסם הכביש על ידי ניידת משטרה. הנאשם הבחין בחסימה והחל להתחמק, אך השוטר עקף אותו בניידת בה נסע, יצא מהניידת והחל לרוץ לעבר הרכב.

6.הנאשם הסיע את הרכב לאחור במהירות מופרזת וכנגד כיוון התנועה עד לצומת עם רח' בן יהודה, מרחק של כ-300 מטרים, וזאת בעודו גורם לכלי רכב אחרים להאט מנסיעתם או לעצור, על מנת למנוע התנגשות בין כלי הרכב.

7.בהמשך, פנה הנאשם לרח' בן יהודה ונהג בו לכיוון מזרח, בניגוד לכיוון התנועה, כאשר השוטרים ממשיכים לדלוק אחריו, וכאשר הנאשם אינו מציית להוראה שניתנה לו בכריזה לעצור.

8.בשלב מסוים חזר הנאשם לנסוע בכיוון התנועה, אך המשיך במנוסתו לכיוון מזרח, והפעם חצה מספר צמתים ברמזור אדום. בשלב מסוים, בעת שאחת הניידות נסעה משמאלו של הנאשם, נהוגה על ידי השוטר בוגנים, החל הנאשם לנגח את הניידת, הוא איבד שליטה על הרכב והתהפך עד שנעצר כאשר הרכב על צידו בצומת של כביש 55 עם כביש 444.

9.בשלב זה החל הנאשם להימלט רגלית מהרכב. השוטרים רדפו אחריו, וכאשר נתפס, השתולל והתנגד למעצרו. במקביל, הצליח הנוסע האחר ברכב להימלט לכיוון שטחי הרשות הפלסטינית. נוסע זה לא נתפס עד עצם היום הזה.

10.הנאשם שבפני הינו ילדי 1989, ולו הרשעות קודמות בעבירות רכוש, כניסה לישראל שלא כחוק, החזקת סכין וקשירת קשר לבצע פשע, והוא ריצה עונשי מאסר בפועל. כאמור, תלויים ועומדים כנגד הנאשם שלושה עונשי מאסר על תנאי שהוטלו באותו גזר דין, והם ברי הפעלה בתיק שבפני.

11.הנאשם הוא רווק, יתום מאב. דווח לבית המשפט כי המשפחה מצויה במצוקה כלכלית.

12.ב"כ הצדדים שטחו בפני בית המשפט את השיקולים שעמדו ביסוד הסדר הטיעון. ב"כ המאשימה הדגיש את חומרת העבירה ואת הרשעותיו הקודמות של הנאשם מאותו סוג, לרבות קיומם של מאסרים על תנאי, מחד גיסא; את גילו הצעיר של הנאשם, הודייתו שחסכה מזמנו היקר של בית המשפט, העובדה ששלושה מאסרים על תנאי הוטלו במסגרת אותו גזר דין והעבירות נשוא תיק זה בוצעו בסוף תקופת התנאי, וכן נסיבותיו האישיות של הנאשם, מאידך גיסא.

ב"כ הנאשם הדגיש אף הוא את גילו הצעיר של הנאשם, הודייתו, חרטתו ונסיבותיו האישיות, וכן את העובדה שהמרדף המתואר בכתב האישום היה קצר מבחינת משך הזמן, הנאשם נחבל וטופל בבית חולים, ובנוסף האדם הנוסף שהיה עימו לא נתפס, והנאשם הוא היחיד העומד לדין.

13.לאחר ששקלתי את כל השיקולים, באתי לכלל מסקנה כי הסדר הטיעון הוא ראוי ומצוי במתחם הסבירות. אין צורך להכביר מילים בדבר חומרת העבירות והצורך להרתיע מפני ביצוען, ולא כל שכן, כאשר מדובר בנאשם שבעבר הורשע בעבירות מאותו סוג. מעשיו של הנאשם מבטאים זלזול בחוק וזלזול בשלומם של המשתמשים בדרך, אשר עלולים היו להיפצע או לקפח את חייהם. תופעה זו של אי ציות להוראות שוטרים ובריחה מאנשי החוק תוך נסיעה פרועה ומסוכנת היא תופעה שקיבלה בשנים האחרונות מימדים מדאיגים, והדברים צריכים למצוא את ביטויים בגזירת הדין (ראה למשל ע"פ 6681/09 אלחטיב נ' מ"י, 13.1.10).

יחד עם זאת, במקרה דנן, שקלתי את גילו הצעיר של הנאשם, הודייתו שחסכה מזמנו היקר של בית המשפט, חרטתו ונסיבותיו האישיות. שקלתי גם את העובדה כי העבירות בוצעו בסוף תקופת התנאי, וכי גם הנאשם נפצע כתוצאה ממעידתו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ