אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' חליחל (מעצר בית)

מדינת ישראל נ' חליחל (מעצר בית)

תאריך פרסום : 28/05/2012 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית משפט השלום נצרת
47379-08-11
24/05/2012
בפני השופט:
אוסילה אבו-אסעד

- נגד -
התובע:
שאדי חליחל (מעצר בית)
הנתבע:
מדינת ישראל

החלטה

בפני בקשה לביטול תנאי שחרורו של המבקש הכוללים מעצר בית.

על פי הנטען בבקשה, המבקש נמצא במעצר בית מזה שמונה חודשים, כפר בעובדות כתב האישום והתיק בעניינו קבוע להוכחות ליום 27.6.12. עוד נטען כי המבקש עמד עד כה בכל תנאי שחרורו וכי בשים לב להתמשכות ההליכים נגדו ישנו מקום לשקול הקלות בתנאי השחרור.

לטעמו של המבקש, המשך מעצר הבית פוגע בחירותו, בזכותו לנוע בחופשיות ובחופש העיסוק.

המשיבה, מנגד, התנגדה לבקשה וציינה כי המבקש נתון בפיקוחו של שירות המבחן ומן הראוי ששירות המבחן יחווה דעתו לעניין הבקשה.

בהחלטתי מיום 3.5.12, ובהסכמת הצדדים, הוריתי לשירות המבחן להגיש תסקיר מעצר אודות המבקש ובמסגרתו להתייחס לאפשרות לביטול תנאי השחרור, ולמצער הקלה בהם.

ביום 15.5.12 הוגש תסקירו של שירות המבחן ובמסגרתו מציין האחרון כי המבקש שיתף פעולה במהלך השיחות עימו וכי ניתן היה להבחין כי הצליח בכוחות עצמו, במשך מספר שנים, לשלוט על דפוסי חשיבותו והתנהגותו. במסגרת התסקיר צויין עוד כי העובדה שהמבקש, במהלך השנים האחרונות, המשיך בניהול העסק המשפחתי העצימה את המבקש וגרמה לו לחוש בעל כוח שלעיתים עליו ללמוד לרסן.

להערכת שירות המבחן, עצם העובדה כי המבקש לא הפר את תנאי שחרורו חרף העובדה כי חרף זמן רב מאז שחרורו בתנאים מגבילים, הינה בבחינת אינדיקציה לכך שעלה בידי המבקש לגייס כוחות ויכולות המאפשרים לו למלא אחר צווי בית המשפט וזאת חרף הקשיים הכרוכים בקיומם של אלה.

שירות מבחן הוסיף וציין בתסקירו כי להערכתו, למבקש יכולות וכוחות לתפקד באופן תקין וחיובי, כאשר במצבים בהם חש פגוע ומושפל, עלול המבקש להגיב בפגיעה ואלימות ומתוך חוסר שיקול דעת. יחד עם זאת, תקופת מעצר הבית היוותה עבורו גורם מרתיע. היותו נתון בתנאים מגבילים אפשרה לו לערוך חשבון נפש ולהבין כי עליו לבדוק אפשרויות נוספות שיימנעו התפרצויות נוספות.

בשים לב לכל האמור, בא שירות המבחן בתסקירו בהמלצה לביטול התנאים המגבילים ועל ידי כך לאפשר למשיב לחזור לשגרה.

בדיון שהתקיים בפני ביום 21.5.12 חזר ב"כ המבקש על האמור בבקשה ועתר לקבלתה. בטיעוניו בבקשה הדגיש הסנגור את העובדה כי בית המשפט בהחלטתו מיום 10.10.11, במסגרתה שוחרר המבקש בתנאים מגבילים, קבע כי לא מתקיימת בתיק תשתית ראייתית לכאורית לביסוס העבירה החמורה ביותר המיוחסת למשיב במסגרת כתב האישום, שעניינה תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות. בהתאם לאותה החלטה, שהפכה לסופית משלא הוגש עליה ערר, מתקיימת בעניינו של המבקש תשתית ראייתית לכאורית המבססת רק את האישומים הקלים בהרבה מן האישום הנ"ל שעניינם הפרעה לשוטר במילוי תפקידו והעלבת עובד ציבור.

ב"כ המבקש הוסיף וטען כי המבקש מצוי במעצר בית מזה 9 חודשים וכי במהלך תקופה זו היה נתון לפיקוח מעצר על ידי שירות המבחן. במסגרת תקופת הפיקוח המבקש שיתף פעולה באופן מלא עם שירות המבחן. בנסיבות העניין, לאור חלוף הזמן מאז השחרור בתנאים והשינוי שחל בנסיבותיו האישיות של המבקש ובמסוכנות הנשקפת ממנה, עליו מעיד תסקיר שירות המבחן, וכן בשל החשש להתמשכות ההליכים בעניינו (זאת בשים לב לעובדה כי ישיבת ההוכחות אשר נקבעה בתיק העיקרי ליום 28.6.12 בוטלה משיקולים מערכתיים), יהא מקום להעתר לבקשה.

כאמור, ב"כ המשיבה התנגדה לבקשה ועתרה תחילה להזמנת תסקיר מעצר. משהוגש התסקיר הכולל המלצה לביטול תנאי השחרור, טענה המשיבה כי הבקשה אינה עומדת בכללים ובכלל זאת לא מנומקת ואינה מונה את הטעמים הקבועים בסעיף 52 לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים), התשנ"ו – 1996 (יקרא להלן: "חוק המעצרים"). עוד נטען כי התנאים אשר הוטלו על המבקש שהוקלו במרוצת הזמן, אינם מכבידים על המבקש ואינם פוגעים בחופש העיסוק ו/או התנועה שלו.

לעניין חלוף הזמן, ציינה ב"כ המשיבה, כי מאז חודש אוקטובר ועד חודש פברואר, לא התייצב המבקש לדיונים בבית המשפט כך שבפרק זמן זה, לולא אי התייצבותו של המבקש, ניתן היה לסיים את התיק. ב"כ המשיבה טענה כי נכונה היא לבחון הקלות בתנאי השחרור אך אינה מסכימה לביטולם כליל.

שקלתי את טענות הצדדים, זה לכאן וזו לכאן, ובחנתי את תסקיר המעצר שהוגש בעניינו של המבקש ומצאתי מקום להעתר לבקשה.

הסמכות הנתונה לבית המשפט לעיין בחוזר בהחלטותיו בדבר מעצרו של נאשם ובכלל אלה החלטות המורות על שחרור נאשם בתנאים מגבילים, מוסדרות בסעיף 52(א) לחוק המעצרים ובהתאם לה ייטה בית המשפט לקיים עיון חוזר בהחלטתו, מקום בו השתנו הנסיבות או עבר זמן ניכר.

בהקשר הזמן הניכר והפרשנות שישנו מקום ליתן לו, הפסיקה אמרה את דברה וקבעה כי ישנו מקום לייחס משקל לחומרת העבירות המיוחסות, מידת המסוכנות הנשקפת ממבקש העיון, התנהגותו ואופן עמידתו בתנאי חלופת המעצר וכן נסיבותיו האישיות והעדר עבר כלשהו.

הפסיקה אף התייחסה לנסיבותיו הכלכליות והמשפחתיות ואף הנפשיות של המבקש (ראה בש"פ 6286/06 פלוני נ' מדינת ישראל (טרם פורסם, ניתן ביום 21.8.06).

בבואו של בית המשפט להכריע בבקשה לעיון חוזר עליו לבסס את החלטתו על מספר אדנים, האחד-סוג העבירה וחומרתה; האחר- נסיבותיו האישיות והמשפחתיות של המבקש ובכלל זה הצורך, אם קיים כזה, בפרנסת המשפחה והנזק העלול להיגרם לאינטרס הציבורי במידה ותנאי השחרור ישונו.

במקרה דנן, אין ספק שעבר זמן מספיק מעת שחרורו של המבקש בתנאים מגבילים, שכן, ההחלטה המורה על שחרורו של המבקש לחלופת מעצר ניתנה על ידי כב' השופטת א' אימבר ביום 10.10.11. בנסיבות העניין, בשים לב למהות האישומים המיוחסים למבקש, ובעניין זה ראויה לציון העובדה כי במסגרת ההחלטה המורה על שחרורו של המבקש בתנאים מגבילים נקבע קיומה של תשתית ראייתית אך ורק ביחס לעבירות שעניינן הפרעה לשוטר במילוי תפקידו העלבת עובד ציבור, ובשים לב לפרשנות שיצקה הפסיקה לתנאי שעניינו "זמן ניכר", דומה כי ניתן לקבוע כי עבר זמן מספיק מאז מתן החלטת השחרור והמאפשר עיון חוזר בתנאי השחרור ובחינת הבקשה לגופה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ