אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' חיימוב

מדינת ישראל נ' חיימוב

תאריך פרסום : 18/03/2013 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
31815-08-12
03/03/2013
בפני השופט:
ג'ורג' קרא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
יוסף חיימוב-
גזר-דין

גזר – דין

הנאשם הורשע על פי הודייתו במסגרת הסדר טיעון בביצוע עבירה של ניסיון שוד בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 403 בנסיבות סעיף 402(ב) לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן: "החוק").

ביום 5.8.2012 בשעות הערב שהתה המתלוננות – עובדת זרה תושבת הפיליפינים יחד עם קשישה, בה היא מטפלת בגינה ציבורית. הנאשם פנה אליה בתואנה של בקשת סיוע להכוונה למקום מסוים, ובאותה הזדמנות שהוא משוחח עימה, ניסה לקחת מידה את הסמארטפון, משזו התנגדה ועל מנת להתגבר על התנגדותה, דחף הנאשם את המתלוננת והכה אותה עם ידו בראשה. כתוצאה מכך, נחבט ראשה של המתלוננת ברצפה ונגרמו לה חבלות בראש ובכתף. מיד לאחר מכן נמלט הנאשם מן המקום.

ההסדר וטיעוני הצדדים

על-פי ההסדר הדיוני שגובש בין הצדדים, הנאשם יודה ויישלח לקבלת תסקיר מטעם שירות המבחן. לאור גילו בעת ביצוע העבירה – 18 שנים ושבועיים, והיעדר עבר פלילי, לא התנגדה המדינה כי התסקיר יתייחס גם לשאלת אי ההרשעה בדין. לא היה כל הסדר לענין העונש.

בתאריך 28.1.2013 הוכן בעניינו של הנאשם תסקיר מבחן שסקר את נסיבות חייו האישיות, סביבת גידולו, ברמת המקרו שכונת מגוריו, וברמת המיקרו המשפחה המצומצמת. בהתייחס לאלה, ציין התסקיר כי על אף שהנאשם גדל בסביבה מוכת פשיעה, המשפחה הקרובה הנחילה לו ערכי חיים נורמטיביים, אך בגיל 17 על רקע קשיים בלימודים ועזיבתו את ביה"ס חבָר הנאשם לחברה שולית. על רקע זה החל שימוש לרעה באלכוהול. הנאשם אף הסביר הסתבכותו בגין היותו שתוי. על רקע גילו הצעיר בעת ביצוע העבירה, היעדר עבר פלילי והבעת רצון מעם הנאשם להתגייס לצבא, כאשר שירות צבאי, עשוי לייצב את מצבו, והרשעה עלולה לפגוע בסיכויי הגיוס, בא שירות המבחן באמירה הבאה: "אנו סבורים כי במקרה זה במידה ובית המשפט שוקל אי הרשעתו בדין, הרי שיש מקום להטיל עליו צו של"צ בהיקף משמעותי של 400 שעות." חיובו בתשלום פיצוי למתלוננת, והעמדתו במבחן במהלכו ישולב הנאשם בעמותת "אפשר".

ב"כ המדינה בהתחשב בנאמר בתסקיר שירות המבחן, גילו הצעיר של הנאשם בעת ביצוע המעשה, היעדר עבר פלילי, וסביבת גידול נורמטיבית ותומכת שעשויה לסייע לו בהמשך, ביקשה להטיל על הנאשם עונש מאסר בפועל לתקופה של 6 חודשים, כך שניתן יהיה להמירו בעבודות שירות במידה והנאשם יימצא מתאים לכך. מאסר על תנאי ארוך, קנס ופיצוי למתלוננת.

לענין אי הרשעה הפנתה ב"כ המדינה לשפה שבה נוסחה ההמלצה העונשית שבתסקיר שנפקדת ממנו המלצה ברורה וחד משמעית לאי הרשעה. לגישת המדינה, אלמלא התחשבותה בנסיבות הקולא שפורטו לעיל, הרי שבשל חומרת העבירה שביצע הנאשם העונש ההולם שצריך להיות מוטל על הנאשם, הינו מאסר בפועל לתקופה ממושכת.

ב"כ הנאשם שהיה מודע לקושי לשכנע את בית המשפט בסיום ההליך באי הרשעה, לאור האמור בתסקיר שירות המבחן לא חזר על בקשתו זו ומיקד את טיעונו בהטלת ענישה צופה פני עתיד ושל"צ בהיקף שהומלץ על ידי שירות המבחן. משלטעמו, יש חשיבות לסוג העונש שיוטל והשלכתו על סיכויי גיוסו של הנאשם לצבא.

ד י ו ן

מתחם הענישה בעבירות שוד בנסיבות מחמירות נע בין 12 חודשי מאסר לריצוי בפועל ברף התחתון, עד ל-4 שנות מאסר ברף העליון. ראה לענין זה הדברים שנכתבו ב-ת.פ. 50168-07-12 (תל אביב) וכן ב-ת.פ.- 42875-06-12 (חיפה) המאוזכר שם.

האמור נכון חרף העובדה שלא נפקד מקומן של פסיקות שסיימו הליך בגין עבירה כאמור במאסר לריצוי בעבודות שירות. אך מאחר ופסיקות אלו הן מועטות ובגדר היוצא מן הכלל, לא התחשבתי בהן בקביעת הרף התחתון שבמתחם הענישה.

בהתחשב באמור לעיל, עמדתה של המדינה שביקשה להטיל על הנאשם עונש מאסר בפועל של 6 חודשים, שניתן יהיה להמירו בעבודות שירות, נראית לי יותר מהוגנת. כאשר חריגה לקולא מהענישה המוצעת על ידה והסתפקות בענישה צופה פני עתיד בצירוף של"צ לתקופה ארוכה ככל שתהא, אין בה כדי לענות על עקרון ההלימה שמכוחו מחויבים כיום בתי המשפט לגזור את הדין.

כאן המקום להזכיר כי הערך המוגן בעבירת שוד, הוא בטחונו האישי של האזרח, קרי: הגנה על שלמות גופו ושלמות רכושו. הנאשם בחר ולא במקרה בקרבן מאוכלוסיה מוחלשת - עובדת זרה, שנלוותה לה מטופלת קשישה לטיול בגן ציבורי, וביקש לגזול את מכשיר הטלפון הנייד שבידי העובדות הזרה. משזו התנגדה לכך, תקף, אותה הנאשם וגרם לה לחבלות. למזלו של הנאשם, לא נסתיים האירוע בחבלות קשות יותר מאלו שנגרמו בפועל למתלוננת. אלמלא נסיבות עברו הנקי של הנאשם, גילו הצעיר, היותו כבן 18 ושבועיים בעת ביצוע העבירות, והערכת התסקיר לגבי סיכויי שיקומו של הנאשם שהינם טובים, ראוי היה להטיל על הנאשם עונש מאסר לריצוי בפועל מאחורי סורג ובריח, כעונש שיהלום את חומרת המעשה ופגיעתו בערך המוגן.

המדינה בעמדתה העונשית גילמה את מכלול נסיבות הקולא שעמדו לנאשם, קרי: הודייתו, חרטתו, גילו הצעיר, היעדר עבר פלילי וסיכויי שיקום טובים ולאור כל אלו, עתרה לענישה המצויה אף מתחת לרף התחתון שבמתחם הענישה הראוי.

אף שלטעמי, העמדה העונשית המוצעת נראית לי מקלה, אין היא מקלה מדי והיא משמרת בתוכה בעצם הטלת מאסר בפועל, את עקרון ההלימה תוך עריכת האיזונים המתחייבים מנסיבותיו של העושה הספציפי וכפי שפורט לעיל (ראה לענין זה ענישה דומה בנסיבות דומות ב-ע.פ. 4154/07 טאהא נ' מדינת ישראל (פורסם באתר הרשות השופטת,9.9.07) הקל בית המשפט העליון בעונשו של מי שהורשע בעבירות של תקיפה לשם גניבה ושוד בנסיבות מחמירות, כך שהוטלו עליו שישה חודשים לריצוי בעבודות שירות במקום עשרה חודשי מאסר. המדובר במי שביצע את העבירות כשהוא בגיר שאך זה הגיע לגיל 18 ונעדר עבר פלילי. משאמרתי את שאמרתי, ברי כי הענישה המוצעת על ידי ההגנה, שאין בה אלמנט של מאסר בפועל, לוקה בחסֶר ופוגעת בעקרון ההלימה.

לאור כל האמור לעיל, החלטתי לדון את הנאשם לעונשים הבאים:

18 חודשי מאסר. מתוך תקופה זו 6 חודשים לריצוי בפועל, אשר ניתן יהיה להמירם בעבודות שירות. היתרה – 12 חודשים תהיה על תנאי והתנאי שבמשך תקופה של שלוש שנים לא יעבור הנאשם עבירת אלימות, או רכוש מסוג פשע.

מתוך תקופת המאסר לריצוי בפועל לא תנוכה כל תקופת מעצר בגין ההליכים בתיק זה.

אני מחייב את הנאשם בתשלום פיצויים למתלוננת בסך של 5,000 ₪ שישולמו ב-5 תשלומים שווים ורצופים של 1,000 ₪ החל ביום 1.8.20113 ועד לתשלום המלא בפועל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ