אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' חטיב

מדינת ישראל נ' חטיב

תאריך פרסום : 02/11/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום נצרת
11263-07-08
02/11/2010
בפני השופט:
יפעת שיטרית

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
פאטמה חטיב
החלטה,החלטה

החלטה

מבוא

1.כנגד הנאשמת הוגש לבית משפט זה כתב אישום, בו יוחסו לה במקור עבירות שעניינן קבלת דבר במרמה, זיוף בכוונה לקבל דבר ושימוש במסמך מזויף בכוונה לקבל דבר.

2.בדיון אשר התקיים בפני ביום 27.1.10, הגיעו הצדדים להסדר טיעון ולפיו כתב האישום יתוקן, הנאשמת תודה בעובדות כתב האישום המתוקן. עוד הוסכם, כי בטרם תורשע הנאשמת בדין, יתקבל תסקיר מאת שירות המבחן בעניינה של הנאשמת, אשר יחווה את דעתו הן באשר לסוגית הרשעת הנאשמת בדין והן באשר לענישה הראויה. במעמד זה הבהירה המאשימה, כי עמדתה היא להרשעת הנאשמת בדין וכי לעניין הענישה, תגבש המאשימה את עמדתה לאחר קבלת תסקיר שירות המבחן (הכל ביחד ייקרא להלן: "הסדר הטיעון").

3.בהתאם להסדר הטיעון כתב האישום תוקן, התקבל וסומן ב/1 (להלן: "כתב האישום"). הנאשמת הודתה בעובדות כתב האישום ועל יסוד הודאת הנאשמת ונוכח הסדר הטיעון קבעתי, כי הנאשמת ביצעה את העבירה נשוא כתב האישום, שעניינה קבלת דבר במרמה - עבירה לפי סעיף 415 לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן: "חוק העונשין"), אולם נמנעתי מלהרשיעה בדין. כן הוריתי על הגשת תסקיר שירות המבחן בעניינה של הנאשמת. תסקיר כזה מונח בפני.

4.מעובדות כתב האישום עולה, כי בתקופה הרלוונטית לכתב האישום פנה ג'מיל עדוי (להלן: "עדוי") מכפר טורעאן, הידוע גם בכינויו אבו ג'אזי לתושבי איזור הגליל, בין היתר שפרעם, נצרת ועכו (להלן: "האיזור"), במטרה למכור להם תלושי שכר מזויפים תמורת סכומים הנעים בין 2,500 ₪ ל-6,000 ₪ (להלן: "הרוכשים"). עוד עולה, כי עדוי מכר את התלושים המזויפים כדי שהרוכשים יוכלו לעשות בהם שימוש כתמיכה לתביעות שונות, כגון: תביעה לדמי לידה ותביעה לדמי אבטלה, אשר יוגשו למוסד לביטוח לאומי וכבסיס לחישוב זכאות לגמלאות שונות.

5.עדוי, שהינו מנהל חשבונות, היה ידוע ומוכר באיזור כ"בר סמכא" בכל הקשור למוסד לביטוח לאומי והציע לרוכשים סיוע גם בהכנת טפסי התביעה וגם בהגשתם. בחלק מהמקרים אף מילא את טפסי התביעה בפועל והגישם למוסד לביטוח לאומי.

6.בסך הכל מכר עדוי לכ-78 רוכשים תלושים מזויפים, כך על פי כתב האישום, אשר הונפקו על שם למעלה מ-15 מעסיקים לגיטימיים וללא ידיעתם, בין היתר: עופרת בע"מ, אלונים אחזקות, סובחי עואודה, מ. ח. אסדי וקרן שירותי לול. סך היקף המרמה כתוצאה מרכישת התלושים והצגתם למוסד לביטוח לאומי הוא 1,363,060 ₪.

7.עוד עולה מעובדות כתב האישום, כי במועד אשר אינו ידוע במדויק למאשימה, במהלך שנת 2002 עד למועד הגשת התביעה, זייף עדוי, על פי פרטים שקיבל מהנאשמת, תלושי שכר ולפיהם, לכאורה, עבדה הנאשמת בחברת א. ח. ס. בע"מ (להלן: "החברה") בתקופה שבין יוני 2001 לבין ינואר 2002, מכתב פיטורין ואישור המעסיק, לכאורה, על תקופת ההעסקה ועל השכר (להלן: "המסמכים המזויפים").

8.עוד עולה מכתב האישום, כי הנאשמת קיבלה את המסמכים מעדוי תמורת מחצית הסכום אותו תקבל מהמוסד לביטוח לאומי.

9.בתאריך 4.3.02 הגישה הנאשמת תביעה לדמי אבטלה (להלן: "התביעה") למוסד לביטוח לאומי סניף שפרעם (להלן: "המוסד").

10.עוד עולה מכתב האישום, כי לתביעה צורפו המסמכים והנאשמת הצהירה שעבדה בחברה בתקופה התואמת לתקופה במסמכים, זאת בידיעה שאין בדבריה אמת, והכל בכוונת מרמה (להלן: "מצג השווא").

11.עוד עולה מכתב האישום, כי בהסתמך על מצג השווא קיבלה הנאשמת במרמה מהמוסד דמי אבטלה בסך 13,493 ₪. בעשותה כן, קיבלה הנאשמת דבר במרמה.

12.בדיון אשר התקיים בפני ביום 6.6.10 נשמעו טיעוני הצדדים לעונש, אשר טענו זה בכה וזה בכה. ביום 6.7.10 ניתנה על ידי החלטה אשר במסגרתה קבעתי, כי לאחר ששמעתי טיעוני הצדדים, כמו גם עיינתי במסמכים אשר הובאו בפני, בכתב האישום המתוקן ובתסקיר שירות המבחן אשר הוגש, באתי לכלל מסקנה כי העת אינה בשלה לגזור דינה של הנאשמת ולהכריע בסוגית הרשעתה בדין. בנסיבות אלו ראיתי לדחות את מתן הכרעת הדין וגזר הדין בעניינה של הנאשמת, כדי לאפשר לנאשמת להציג בפני בית המשפט ובפני המאשימה אסמכתאות ספציפיות הצריכות לסוגית הרשעתה בדין ולסוגית גירושה מהארץ ולהשלכות, אשר יכול ותהיינה, אם בכלל, להרשעת הנאשמת בדין על סוגיה זו. משכך, נקבע המשך דיון על מנת לאפשר הצגת האסמכתאות הנדרשות והשלמת טיעוני הצדדים לעניין זה.

13.בדיון אשר התקיים בפני ביום 16.9.10 ובהמשך להחלטת בית המשפט, הציגה ב"כ הנאשמת את האסמכתאות הנדרשות ובנסיבות אלו עתרה, כי בית המשפט יאמץ את המלצת שירות המבחן כפי העולה מתסקירו. בהקשר זה טענה המאשימה, כי היא עומדת על עמדתה כפי שהובעה בדיונים הקודמים.

טיעוני המאשימה לעונש

14.במסגרת טיעוניה לעונש הדגישה המאשימה, כי הנאשמת הודתה בכתב האישום בכך שקיבלה במרמה כ-13,000 ₪ באמצעות מסמכים מזויפים אשר רכשה מעדוי. עוד ציין ב"כ המאשימה, כי הנאשמת לא הציגה כל מסמכים אשר מהם עולה, כי אם תורשע בדין, תיגדע אפשרותה לקבלת תושבות קבע. כך הפנה ב"כ המאשימה לפסיקת בית המשפט העליון הנוהגת במקרים כגון דא, אשר ממנה עולה, כי בעבירות כנגד המוסד לביטוח לאומי, שעניינן מרמה וזיוף, שורת הדין היא הרשעה בפלילים של מי שהודה בעבירות כגון דא.

15.הוסיף וציין ב"כ המאשימה, כי סוג זה של עבירות מחייב הרשעה בדין ואין זה המקום, כמו גם אין בנסיבותיה האישיות של הנאשמת, כדי להצדיק הימנעות מהרשעה. עוד הדגיש ב"כ המאשימה, כי הימנעות מהרשעה תיעשה רק במקרים חריגים, כאשר הנאשמת צריכה להצביע על נסיבות קשות ועל פגיעה ממשית אשר עלולה לגרום הרשעתה בדין. במקרה דנן, כך לטענת המאשימה, אין זהו המקרה. בנסיבות אלו עתר ב"כ המאשימה להרשיע את הנאשמת בדין ולהשית עליה מאסר מותנה וקנס בגובה מחצית סכום המרמה.

16.בדיון אשר התקיים ביום 16.9.10 הוסיף וטען ב"כ המאשימה, כי לאחר שנערכה התייעצות עם ראש לשכת מנהלת ההגירה לשעבר, שהוא כיום סגן ראש לשכת התביעות לה"ב, זה מסר, כי בכל מקרה למשרד הפנים ישנו שיקול דעת ולסוגית הרשעת הנאשמת בדין לא תהא השלכה אוטומטית באשר להליך ההתאזרחות של הנאשמת. בנסיבות אלו טען ב"כ המאשימה, כי נוכח העובדה שעסקינן בנאשמת שנמצאת בארץ שנים רבות, אין הדבר מחייב כי ברגע שתורשע לא תקבל אזרחות ותגורש מן הארץ. בנסיבות אלו עומדת המאשימה על הרשעת הנאשמת בדין ועל עמדתה העונשית כפי שפורטה לעיל.

טיעוני הנאשמת לעונש

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ