אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' בקמן

מדינת ישראל נ' בקמן

תאריך פרסום : 05/05/2013 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום תל אביב - יפו
18049-09-11
22/04/2013
בפני השופט:
מיכל ברק נבו

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
בן אדם בקמן
החלטה,הכרעת-דין

החלטה

מאחר שבדיון האחרון ביקש הנאשם, מיד לאחר סיום חקירתו הנגדית של השוטר טום אטיאס לשאול אותו שאלה נוספת, אלא ששחררנו את השוטר, ומאחר שבמהלך עדותו הראשית של הנאשם התברר כי השאלה שרצה לשאול את השוטר אכן חשובה ביותר, הוריתי על החזרת השוטר היום להשלמת עדותו. מאחר שמדובר ספק בשאלה שהנאשם רצה לשאול את השוטר במסגרת החקירה הנגדית, ספק בעדות הזמה, אשאל אני, בהסכמת הצדדים, את השוטר את השאלות.

ניתנה והודעה היום י"ב אייר תשע"ג, 22/04/2013 במעמד הנוכחים.

מיכל ברק נבו, שופטת

הכרעת דין

בהתאם למצוות סעיף 182 לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], התשמ"ב-1982, אני מודיעה כי החלטתי לזכות את הנאשם מכל העבירות המיוחסות לו.

כתב האישום והרקע

הנאשם שלפני הואשם בכך שביום 7.9.11, במסגרת "המחאה הציבורית" שהחלה בקיץ 2011 בשד' רוטשילד בתל אביב, לאחר שהוחל בפינוי אוהלים ריקים ופסולת באמצעות העירייה, התקיימו הפרות סדר.

בין השאר, בין השעות 15:30 – 21:30 התקיימה לטענת המאשימה התקהלות אסורה מתחת לבניין העירייה ברחוב אבן גבירול בתל אביב. המתקהלים התנהגו באופן הנותן יסוד סביר לחשש שיפרו את השלום במקום. בנסיבות אלה השתתף הנאשם בהתקהלות אסורה, יחד עם עשרות רבות של אנשים.

בהמשך לכך, במהלך ההתקהלות, ניסו המתקהלים להתפרץ בכח אל בניין העירייה. הם לא נענו להוראות השוטרים וחלקם אף השליך בקבוקים, אבנים וביצים לעבר עובדי העירייה והשוטרים שנכחו במקום.

על פי כתב האישום, בנסיבות אלה, ביצע השוטר טום אטיאס את תפקידו על פי דין וסייע לשוטרים האחרים לבצע מעצר כנגד מתפרע אחר. הנאשם החל לתקוף את השוטר אטיאס בכך שדחף אותו ובתגובה דחף השוטר את הנאשם, כדי להרחיקו. בנסיבות אלה, תקף הנאשם את השוטר בשנית, בכך שנתן לו מכת אגרוף בלחיו הימנית. באותן נסיבות איים הנאשם על השוטר בכך שאמר לו "זה יכל להיות יותר גרוע" וכן "אתה לא מבין איזה גב יש לי", הכל במטרה להפחידו. כתוצאה מהתקיפה התנפחה לחיו של השוטר.

בנסיבות אלה הזיק הנאשם לרכוש השוטר בכך שגם קרע את חולצתו.

לאור כל אלה, הואשם הנאשם בהתפרעות – עבירה לפי סעיף 152 לחוק העונשין, תשל"ז-1977 [החוק], בתקיפת שוטר, עבירה לפי סעיף 274(1) ובאיומים, עבירה לפי סעיף 192 לחוק.

הנאשם הודה בקיומה של ההתקהלות, אך טען שלא היתה התקהלות אסורה. הוא טען כי לא התפרע, לא תקף איש ולא הזיק לרכוש. לדבריו, השתתף בצורה לגיטימית בהפגנה, תוך שהוא מחזיק מגאפון ומדבר לתוכו, הוא הסתובב במקום אך בשום מקרה – לא תקף ולא התפרע.

יש לחלק את הראיות שנשמעו בתיק לשני חלקים. מרבית העדים העידו לעניין קיומה של התפרעות במקום. שניים מהעדים העידו לגבי השתתפותו של הנאשם באותם ארועים נטענים. אחל בבחינת העדויות הנוגעות ישירות לנאשם, שכן למסקנות הנובעות מעדויות אלה יש השלכה על כלל המסקנות.

העד המרכזי היה השוטר טום אטיאס. הוא העיד כי היתה המולה גדולה של מפגינים במקום הארוע. במהלך ההפגנה רצו המפגינים לפרוץ אל בניין העירייה. השוטר אטיאס עמד יחד עם שוטרים נוספים וחסם בגופו את כניסת המפגינים לעירייה. ניתנה הוראה על ידי ממ"ר ירקון להתחיל לבצע מעצרים. המפגינים התנגדו לכך. השוטרים נאלצו להשתמש בכח וכך עשו. בשעה ששוטרי יס"מ ושוטרי סיור ביצעו מעצרים, השוטר אטיאס יחד עם אחרים, מנעו משאר המפגינים להפריע בביצוע המעצרים. במהלך ההפגנה מישהו דחף אותו מאחורה. השוטר הסתובב אליו והדף אותו מעליו, כדי שלא יפריע למהלך המעצר. בין כל המפגינים נתן הנאשם לשוטר אגרוף בלחי ימין. לאחר מכן זיהה השוטר את מי שנתן לו אגרוף כנאשם. השוטר בעדותו התבסס על דוח הפעולה שרשם, וציין כי כך רשום בדוח. השוטר לא זכר אם מי שנתן לו את האגרוף היה אותו אחד שלכתחילה דחף אותו מאחור.

החל מאותו שלב היה נתק בין השוטר לבין מי שנתן לו את האגרוף, על פי עדותו של השוטר. לדבריו, בהמשך בוצע מעצר של אותו אדם, אך השוטר זיהה אותו לאחר מכן בתחנת המשטרה. כאשר פגש את הנאשם בתחנת המשטרה, אמר לו הנאשם "זה בקטנה. זה יכל להיות יותר גרוע". השוטר תיאר את מי שתקף אותו כמי שהיה ללא חולצה עם סימני אודם על גופו, שיער בלונדיני ומכנס שחור קצר. השוטר ציין כי הוא עצמו לא יכול היה לעצור את החשוד בגלל כל ההמולה שהיתה שם. היו שם עשרות מפגינים שהתפרעו והשתוללו. השוטר הוסיף כי הנאשם גם קרע לו את חולצת המדים על ידי משיכה בצווארון החולצה. השוטר שלל אפשרות שקיבל את האגרוף ממישהו אחר, שאיננו הנאשם. הוא ציין כי הוא מסתמך על דוח הפעולה לצורך זיהוי מי שנתן לו את האגרוף. יש לציין, כי דוח הפעולה, שהוגש לבקשת הנאשם וסומן נ/1, נרשם בשעה 21:00 לאחר שהשוטר חזר לתחנה. השוטר ציין כי מזכרונו, האדם שתקף אותו היה "בנאדם קצת בריא" (הכוונה ככל הנראה לגדל גוף). השוטר ציין כי לאחר שקיבל את האגרוף המשיך בביצוע ההפרדה בין המפגינים לבין העצורים. הוא שב וציין כי לא ביצע בעצמו מעצר של הנאשם מאחר שלא יכול היה להיכנס לתוך ההמון. הוא לא יכול היה לעשות כלום באותו רגע.

כאשר שאלתי את השוטר האם לא ייתכן שהבחור שראה בתחנה איננו זה שנתן את האגרוף (יש לזכור כי מדובר בנאשם לא מיוצג, ועל כן בית המשפט מצווה לסייע לו בניהול הגנתו), השיב השוטר כי לא ייתכן שזה לא אותו אדם. הוא הוסיף "על פי דוח הפעולה, אותו עצור אמר לי – בקטנה. זה יכל להיות יותר גרוע, כשבאתי והסתכלתי עליו. את זה הוא אמר לי בתחנה" (פרוטוקול, עמוד 22, שורות 31-34).

בהמשך חקירתו הנגדית נשאל כיצד לא זיהה את הנאשם בין העצורים שישבו בבניין העירייה, אותם ראה עוד לפני שהועברו לתחנה והשיב "החשוד כמו כולם, היו שם המון מפגינים ועצורים, בלהט ההפגנה לא זיהיתי את החשוד" (פרוטוקול עמ' 24, שורות 1-2).

השוטר העיד בהמשך עדותו כי לאחר שהנאשם קרע את חולצתו, נאלץ להוריד אותה ונותר עם טי שרט שחור.

עד נוסף שהעיד לחובת הנאשם היה השוטר מנשה מנצור. הוא ציין כי ביום הארוע השתתף בכח הסדר שזומן להפגנה. עוד ציין כי הבחין בנאשם כשהוא משליך ביצה בידו הימנית לעבר העירייה. השוטר העיד מתוך דוח הפעולה וציין כי נאמר בו שהנאשם היה בלי חולצה, מכנסיים שחורים עם פס אדום ועל גופו היו רישומים בצבע אדום בגב ובחזה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ