אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אל צאנע(עציר)

מדינת ישראל נ' אל צאנע(עציר)

תאריך פרסום : 20/02/2013 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי באר שבע
31877-12-12
11/02/2013
בפני השופט:
נסר אבו טהה

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
נור אל צאנע (עציר)

החלטה

1.זוהי בקשה למעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים כנגדו על רקע כתב האישום המייחס לו לכאורה ביצוע עבירות של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה (לפי סעיף 332(2) לחוק העונשין), ניסיון לחבלה בכוונה מחמירה (לפי סעיף 329(א)(2) לחוק), הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו (לפי סעיף 275 לחוק), שינוי זהות של רכב או של חלק של רכב (לפי סעיף 413ט לחוק), נהיגה ללא רישיון ובהעדר פוליסה – עבירות מיום 06.12.2012.

2.כתב האישום בתמצית - עניינו בכך שביום 6.12.2012, נהג המשיב ברכב ללא רישיון נהיגה, בכביש 6 סמוך למחלף "בן שמן" לכיוון דרום, כשעל הרכב מותקנת לוחית זיהוי קדמית אותה התקין המשיב קודם לכן, מ.ר. 7170605, אשר אינה שייכת לרכב, ולוחית זיהוי אחורית תקינה. עובדי חברת "דרך ארץ- כביש 6", איתרו את הרכב , סימנו למשיב לעצור בצד הדרך, וזאת בשל קיומו של חוב כספי הרשום על שם הרכב בחברת "דרך ארץ". המשיב סימן לעובדים כי אינו מתכוון לעצור, והגביר את מהירות נסיעתו, לאור זאת הוזעקה אל המקום משטרה.

נטען, כי באותה עת, נסע השוטר קלוד דיסנטוס (להלן: "קלוד"), בניידת תנועה מסומנת, סמוך למחלף "בן שמן" בכביש 6, וקיבל דיווח אודות הרכב אשר נושא לוחיות זיהוי שונות. לאחר שהבחין ברכב, סימן למשיב לעצור בצד הדרך גם באמצעות מערכת הכריזה שבניידת. המשיב התעלם מקריאותיו של קלוד, כשתוך כדי כך, עקף כלי רכב שנסעו בנתיב הימני בכביש, כשהוא נוסע בשולי הדרך, ובכך סיכן את בטיחותם נהגי ונוסעי כלי הרכב. כמו כן, המשיך ועקף כלי רכב אשר נסעו בנתיב השמאלי, כשהוא נוסע במהירות בשול הדרך השמאלי, ובכך סיכן את המשתמשים בדרך. כמו כן, בנסיעה המשיך המשיב בנסיעת עקלתון (זיג זג), ותוך כדי כך גרם לנהגי כלי רכב אשר נסעו בכביש, לבלום את רכבם בפתאומיות, וזאת על מנת להימנע מפגיעת הרכב בהם.

עוד נטען, כי בעקבות נסיעתו המסוכנת המתוארת לעיל של המשיב, הוזעקו אל מחלף שורק ניידות משטרה נוספות, אשר מקמו חסימה בכביש 6, במסלול נסיעתו של המשיב. המשיב הגיע אל החסימה הנ"ל, פנה ימינה במחלף שורק ובכך עקף את החסימה והמשיך להימלט מהשוטרים בנסיעה מהירה.

עוד נטען, כי קלוד דלק אחרי המשיב עד אשר נסע במקביל אליו, תוך שהוא קורא לעברו במערכת הכריזה לעצור בצד הדרך, המשיב הסית את הרכב לעבר הניידת בה נסע קלוד, במהירות, בכוונה לפגוע בו. בשל כך בלם קלוד את הניידת ובכך נמנעה התנגשות של הרכב בניידת.

עוד נטען, כי בהמשך למתואר לעיל, הוזעקו ניידות משטרה נוספות, על מנת לסייע לעצור את הרכב, ואכן חסמו את נתיב הנסיעה במחלף קריית גת בכיוון נסיעתו של המשיב והמתינו להגעתו. משהגיע המשיב ברכב אל החסימה, שוב הסית את הרכב אל שולי הדרך שמימין לשטח ההפרדה הנ"ל, ונסע במהירות רבה לעבר כלי הרכב אשר עמדו בשטח ההפרדה באותה עת, תוך שהוא מסכן את ביטחונם, וזאת על מנת לעקוף את החסימה של כביש 6 דרך שול הדרך הימיני, על מנת להתנגד למעצרו.

עוד נטען, כי בשל נסיעתו המסוכנת של המשיב, שלפה השוטרת עדי את אקדחה, וזאת על מנת לגרום לרכב לעצור בהתאם להוראותיה. המשיב המשיך ונסע בתעלת ניקוז בצד הכביש, הסית את הרכב בחזרה לכביש 6, ונסע במהירות רבה לכיוון השוטרת עדי, בכוונה להטיל בה נכות או מום או לגרום לה לחבלה חמורה. כתוצאה מכך נאלצה השוטרת עדי לקפוץ אל צד הדרך במהירות, ובכך נמנעה פגיעה בה מהרכב.

עוד נטען, כי המשיב המשיך לנסוע במהירות רבה לכיוון צומת בית קמה, כשאחריו דולקות ניידות משטרה, כורזות לו לעצור, ונוסעות במקביל אל רכבו. אמנם, המשיב במספר הזדמנויות שונות בקטע הנסיעה הנ"ל, הסית את רכבו לעבר הניידות אשר נסעו במקביל אל רכבו, וזאת בכוונה לפגוע בהן ולסכן את בטיחותן.

עוד נטען, כי בהמשך למתואר לעיל, הוזעקו ניידות משטרה נוספות אשר חסמו את נתיב הנסיעה בצומת בית קמה, והמתינו להגעת הרכב. משהגיע המשיב אל צומת בית קמה, ולאחר שהבחין בניידות החוסמות את הכביש ומונעות ממנו לברוח מהמקום, התנגש הרכב במהירות ברכבו של יעקובוב שמחה מסוג רנו, אשר עמד באותה עת בנתיב הנסיעה בצומת בית קמה, וגרם לנזק ברכבו.

עוד נטען, כי בהמשך יצא המשיב מהרכב, ופתח בריצה לכיוון קיבוץ בית קמה, וזאת על מנת להכשיל את השוטרים בתפקידם ולמנוע מהם לעצור אותו. אולם, השוטר קלוד רדף אחריו עד אשר השיגו סמוך לגדר קיבוץ בית קמה, והורה למשיב לעצור. המשיב המשיך להתעלם מקריאות השוטר, ניסה לטפס על עץ ונאחז בעץ בכוח עד אשר לבסוף נעצר ונאזק על ידי השוטר קלוד.

3.ב"כ המשיב הסכים לקיומן של ראיות לכאורה וכן לקיומה של עילת מעצר. יחד עם זאת, עתר לקבלת תסקיר מעצר אשר יבחן חלופת מעצר בעניינו, שיש בה כדי להשיג את תכלית המעצר.

4.תסקיר שירות המבחן מיום 27.01.2013 –

מהתסקיר עולה, כי המשיב בן 18, נמנה למשפחה בת 7 נפשות, סיים 9 שנת לימוד בלבד על רקע רצונו לסייע בפרנסת המשפחה, עובר למעצרו התגורר בבית הוריו ביישוב לקייה. לדבריו, עבד כמתדלק בתחנת הדלק שבבעלות דודו. הוריו מתקיימים מקצבת המוסד לביטוח לאומי.

שירות המבחן התרשם, כי המשיב בעל יכולת ביטוי נמוכה, מופנם רגשית, מתקשה להתייחס לבחירותיו ולמניעיו באופן ביקורתי, ונטה להיות מרוכז בעצמו ובסבלו על רקע מצבו כיום. עוד התרשם השירות, כי המשיב מתמודד עם סוגיות רגשיות של דחייה ונטישה מצד הוריו שלא היוו לתפיסתו גורמים משמעותיים מציבי גבולות.

הערכת מסוכנות - לשיטת שירות המבחן, המשיב מתקשה לבחון באופן ביקורתי ורציני את התנהגותו, מתקשה לקבל על עצמו מגבלות שהוצבו בפניו, עוד מתרשם השירות מקיומה של רמת סיכון להישנות התנהגות פורצת גבולות, וכן קיים צורך בחלופה ברורה, סמכותית ומציבת גבולות בעניינו.

חלופת מעצר - המשיב הציע את אחותו ואמו ואחד מאחיו כדי לשמש חלופה למעצרו.

תסקיר משלים מיום 05.02.2013 ממנו עולה, כי החלופה שהוצעה הינה בדמות מעצר בית בבית הוריו בלקייה, בפיקוח אמו אמאל אלסאנע, בת 45, וכן בפיקוח דודו - עבד אל רחמאן אלסאנע, בן 57, נשוי ואב לשמונה ילדים, פנסיונר של משרד החינוך, וכן בפיקוח אחותו - נור אלסנע, בת 22, רווקה, המתגוררת בבית הוריה, עובדת כמזכירה במשרד עורך דין בבאר שבע. בנוסף, הוצעו כמפקחים אחיו עמאר - בן 30, אקדמאי, רווק שמתגורר בבית הוריו, וכן אשתו השנייה של אביו של המשיב - העובדת כמורה בתיכון וכן קלרודיו ארנסטו, בן 58 המתגורר בשכירות ביחידת דיור שבבעלות המשפחה, גרוש, מתקיים מקצבת הבטחת הכנסה של המוסד לביטוח לאומי (להלן: "החלופה והמפקחים").

שירות המבחן, לאחר ששוחח עם כלל הערבים והמפקחים, התרשם, כי אין ביכולתם להציב גבולות להתנהגותו של המשיב ולסייע לו לנתק את קשריו השוליים מהסביבה הטבעית שלו. עוד ציין השירות, כי מדובר בחלופה הממוקמת באזור מגוריו טרם מעצרו, כך שקיים סיכון לחשיפה לדמויות שוליות המוכרות לו. עוד מציין השירות, כי חלק מהערבים יתקשו להתייחס לביקורתיות להתנהגותו של המשיב וביטאו גם לגיטימציה וקושי בהצבת גבולות להתנהגותו בשל גילו הצעיר והשפעת סביבת מגוריו. עוד לדבריהם, אינם מודעים להסתבכויותיו הפליליות בעבר.

בסופו של יום, שירות המבחן מכל הטעמים האלה, סבור, כי אינם מתאימים לשמש חלופה עבורו, וכן לאור הערכת הסיכון והמורכבות בדינאמיקת היחסים במשפחה, קיים צורך בחלופה סמכותית, מציבת גבולות, המרוחקת מאזור מגוריו. במידה ותוצע חלופה כאמור, יהיו נכונים לבחון אותה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ