אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אל סאנע(עציר)

מדינת ישראל נ' אל סאנע(עציר)

תאריך פרסום : 06/08/2010 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי באר שבע
4065-07-10
04/08/2010
בפני השופט:
נחמה נצר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
מאגדי אל סאנע (עציר)

החלטה

ביום 9.7.10 הוגש כתב אישום כנגד המשיב שהוא יליד 1980, כאשר על פי כתב האישום מיוחסות למשיב עבירות הכוללות ניסיון לרצח, איומים, החזקה בנשק שלא כדין והטרדה באמצעות מתקן בזק.

על פי כתב האישום המתלוננת שהיא בגירה הייתה בעבר בת זוגו של המשיב, עוד נטען כי ביום 25.6.10 החל המשיב להתקשר למתלוננת ולהטרידה גם באמצעות הודעות כתובות (SMS ששלח לטלפון הנייד שלה. תוכן ההודעות מפורט בכתב האישום. בנוסף נטען כי ביום 26.6.10 התקשר המשיב אל המתלוננת, ביקש ממנה להיפגש עימו וזו השיבה כי כאשר תזדמן לאזור תיצור עמו קשר. למעשה עיקר האירועים מושא כתב האישום הם אלו שהתקיימו ביום 28.6.10 בשעת ערב כאשר באותו מהלך נסעה המתלוננת ברכבה כך נטען על מנת לפגוש את המשיב במקום שבו ציין המשיב כי ימצא. בהמשך נטען כי במהלך ישיבתם של המתלוננת והמשיב ברכב המתלוננת ובמהלך דין ודברים שהתפתח ביניהם שלף המשיב אקדח אותו החזיק מתחת לחולצתו, המתלוננת יצאה מן הרכב והמשיב בעקבותיה וכי בעומדה מחוץ לרכב, כך על פי הטענה המשיך המשיב להחזיק את הנשק, דרך את האקדח לאחר שאמר למתלוננת כי יהרוג אותה, יהרוג את עצמו. על פי כתב האישום אחרי דריכת האקדח הצמיד המשיב את האקדח לפניה של המתלוננת או אז תפסה המתלוננת את קנה האקדח ובמהלך ניסיונה להסיט את פני האקדח מפניה נפלטה ירייה מהאקדח.

כאמור, המשיב מואשם בניסיון לרצוח את המתלוננת, זאת לצד עבירות נוספות בדמות איומים, החזקה בנשק והטרדה באמצעות מתקן בזק.

בדיון היום הודה ב"כ המשיב כי תשתית לכאורה בוודאי ברמה הפורמאלית מתקיימת ולו בשים לב להודעות המתלוננת. יחד עם זאת ביקש הוא להדגיש ולחדד תמיהות בקיעים ואולי אף פירחות העולים כדי כרסום מה בתשתית הראיתית.

לאחר ששמעתי את טיעוני הצדדים עלה בידי לבחון באופן בלתי אמצעי את חומר החקירה ונראה כי זה מבטא את הדברים הבאים, למעשה בעוד שבהודעתה הראשונה שללה המתלוננת כל קשר קודם לפני ה-25.6.10 בינה לבין המשיב הרי שבהודעתה השנייה היא כבר הייתה מוכנה לאשר כי יצרה ביוזמתה קשר עם המשיב מה גם שלשיטתה הקשר החל כחודשיים ימים לפני יוני 2010, אלא שנדמה כי אין צורך בהודעות המתלוננת שכאמור אינן אחידות בנדון שכן ניתוח של פלטי השיחות שביצעה המתלוננת מהמכשיר שבבעלותה מעלה כי כבר מ-8.6.10 מתקיים קשר יום יומי רצוף ומשמעותי בינה לבין המשיב באופן שהיא זו שיוצרת קשר טלפוני עם המשיב ומשוחחת עימו. ממצא זה עשוי בבוא היום לשמש חיזוק לטענות המשיב בדבר היותו נסחט מזה תקופה ארוכה על ידי המתלוננת כאשר במהלך זה דרשה המתלוננת ממנו לקבל סכומי כסף שונים שחלקם אף נמסרו לה על ידי המשיב זאת לצד דרישות נוספות כגון מימון תיקון לרכב, תשלום אגרת טסט לרכב וכיוצא באלו עניינים. כאן המקום לציין כי במהלך העימות שבוצע בין המתלוננת למשיב הודתה המתלוננת לראשונה כי במעמד שבו היא טוענת כי אוימה בנשק על ידי המשיב היא קיבלה ממנו 200 שקלים ולשאלת החוקר מדוע היא לא מצאה לנכון לציין זאת אלא במסגרת העימות ורק לאחר שהמשיב מטיח בפניה כי היא פונה אליו ומטרידה אותו ודורשת ממנו כספים היא השיבה כי לא ראתה בכך עניין רלוונטי.

יתרה מכך, העובדה כי מניתוח פלט השיחות שיצאו ממכשיר הטלפון של המתלוננת עולה אינדיקציה ברורה לשיחות שהן פרי יוזמה של המתלוננת למשיב עשויה בבוא היום אף לכרסם בטענתה כי בחודשים האחרונים היא נתונה למסכת הטרדות ואף איומים מצידו של המשיב. המשיב מצידו ציין כי חשש מתגובות המתלוננת ובעיקר מהאפשרות כי זו תגיע לשבט שבו הוא מתגורר ותיצור פרובוקציה. עוד ציין בהקשר זה כי בעבר נפרמה המערכת הזוגית שבינו לבין אשתו על רקע הקשר עם המתלוננת ועל כן חשש הוא מפגיעה נוספת כך לדבריו בתא המשפחתי, בהיותו מטופל בילדים קטינים.

באשר לאירוע המהווה את לב ליבו של כתב האישום המשיב נמנע אומנם מלקשור עצמו לאקדח ואף שלל המצאות אקדח ברשותו, מאידך אין מחלוקת כי היה אכן אקדח בזירה שהרי סימני ירי נמצאו על ידה של המתלוננת. במהלך העימות והגם שהמתלוננת שבה והטיחה בפני המשיב את העובדה כי עשה שימוש בנשק כלפיה נמנע המשיב מלהתייחס לכך לבד מהכחשה סתמית הגם שידע כבר כי נלקחו דגימות לבחינת סימני ירי מידיה של המתלוננת.

באשר לאיומים, אלו אינם מוכחשים על ידי המשיב ובדומה לכך לעניין ההטרדה באמצעות מתקן בזק.

ב"כ המשיב ציין כי לטעמו ישנם מחדלי חקירה, כך למשל בן זוגה הנוכחי של המתלוננת לא נחקר ומשלי הוסיף שהיה ראוי כי אף אביה של המתלוננת היה נחקר שהרי המשיב ציין כי הוא היה נוכח באותו מפגש ככל הנראה מיום 22.6.10 שבמהלכו הגיע המשיב, כך על פי טענתו, לבית הוריה של המתלוננת, פגש אותה ואף מסר לה כסף ולטענת המשיב אביה של המתלוננת אף נכח במועד שהמשיב ביצע תיקונים בכלי הרכב של המתלוננת כמו גם במועד שבו לקח הוא את הרכב על מנת להעביר לו מבחן רישוי.

ראיתי אומנם כי בתיק ישנו מזכר המציין כי נעשו פניות לבן זוגה הנוכחי של המתלוננת כמו גם לאביה ואלה הודיעו על סירובם להתייצב לחקירה אך נדמה שלמשטרת ישראל כוחות ואמצעים לכוף חקירה על זה אשר יכול לתרום מידיעתו הבלתי אמצעית להאיר את התמונה במטרה לנסות ולהגיע לחקר האמת.

באשר להודעת אחיה של המתלוננת כמו גם הודעות אחיו של המשיב, אשר מדובר לטעמי בעדויות שמיעה אשר בוודאי אין בהן כדי לשמש חיזוק כזה או אחר להודעות המתלוננת ומאחר וזו בחרה בשתי ההודעות שנמסרו על ידה לצמצם עד למאוד את מידת פניותיה ומידת הקשר היזום שלה למשיב הגם שטענות אלו הוכחו באופן אובייקטיבי באמצעות ניתוח פלטי שיחות הטלפון היוצאות ממכשיר הטלפון שבבעלותה, בכל אלו מצאתי משום העמדת אפשרות ליטול מפני הדברים את העוקץ המאוד קשה וחמור כפי שהוא נטען בכתב האישום על יסוד תלונות המתלוננת ובהחלט עשויה להתברר כסבירה טענת המשיב כי הוא זה שנמצא נסחט על ידי המתלוננת ונראה כי אף המשטרה לא שללה מכל וכל אפשרות זו שהרי בהודעה השנייה של המתלוננת נחקרה היא תחת אזהרה, בין היתר בחשד לביצוע סחיטה באיומים כלפי המשיב.

העולה מן המקובץ לעיל הוא כי גם אם נמצא לומר שהתשתית הראיתית לכאורה קיימת עדיין היא אינה חדה וברורה ובהחלט תיתכן אפשרות אחרת בבוא היום שסבירותה תתברר כקיימת אל מול גרסת המתלוננת הבאה לידי ביטוי בכתב האישום.

מקום שבו חל כרסום בעוצמה ובמובהקות של התשתית הראיתית הרי שגם אם עילת המעצר קיימת מכוח מאמרו של המחוקק נראה כי זהו המקרה שבו על בית המשפט לא להרפות ידו מהצורך לברר האם לא ניתן יהיה להשיג מטרת המעצר, קרי הבטחת שלומה ובטחונה של המתלוננת גם באמצעים אחרים שאינם בהכרח הותרת המשיב מאחורי סורג ובריח.

עיינתי בגיליון הרישום הפלילי של המשיב ואכן זה איננו דל והוא אוחז הרשעות גם בעבירות אלימות, יחד עם זאת העבירה של סחיטה באיומים בה הורשע בשנת 2003 מועד ביצועה הוא בשנת 2002 ועבירת האיומים בגינה הורשע תלוי ועומד מאסר מותנה מעל ראשו בוצעה בשנת 2007 כך שבוודאי שאין לדייק ולומר כי עברו הפלילי של המשיב משמש אינדיקציה ברורה למסוכנות קיימת ומשמעותית בהכרח.

בנסיבות אלו ראיתי לנכון לבקש משירות המבחן להיערך להגשת תסקיר מעצר בעניינו של המשיב שיבחן את מסוכנתו כמו גם את החלופות שבדעת המשיב להציג.

יצוין כבר עתה כי חלופה בכפר טראבין לא יכולה להיות בגדר חלופה סבירה שכן מחומר החקירה עולה כי מעבר להיות הכפר מקום מגוריו של המשיב ישנה מעורבות פעילה של בני המשפחה ומן הראוי במידת הצורך וככל ששחרורו של המשיב יעמוד על הפרק להרחיק את המשיב מזירת האירועים והדברים ברורים.

שירות המבחן יערך אפוא לערוך ולהגיש תסקיר מעצר בעניינו של המשיב.

המשיב יישאר עצור עד למתן החלטה אחרת. הפרטים אודות החלופות המוצעות ימסרו לשירות המבחן ישירות על ידי ב"כ המשיב.

דוחה המשך הדיון לצורך קבלת תסקיר מעצר ליום 24.8.10 בשעה 10:00 בפני השופט התורן שימצא בבית משפט זה באותו מועד.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ