אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אל סאנע(עציר) ואח'

מדינת ישראל נ' אל סאנע(עציר) ואח'

תאריך פרסום : 16/03/2010 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית משפט השלום באר שבע
17339-02-10
15/03/2010
בפני השופט:
נסר אבו טהה

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
מוניר אל סאנע (עציר)
החלטה,החלטה

החלטה

1.זוהי בקשה למעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים כנגדו, על רקע כתב האישום המייחס לו לכאורה ביצוע עבירה של תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות ואיומים.

2.מיוחס למשיב כי בתאריך 7.2.2010, בשבט טראבין, בזמן שהשוטר ביטון (להלן: "השוטר") הגיע לבצע חיפוש על פי צו, איים המשיב בפגיעה שלא כדין בגופו של השוטר, בכך שאמר לו: "אני אזיין אותך...". בסמוך לכך, הודיע השוטר למשיב כי הוא מעוכב ומשניסה השוטר לעצור את המשיב, תקף המשיב שלא כדין את השוטר בכך שדחף אותו בידיו על החזה, וזאת על מנת למנוע מהשוטר לעוצרו.

3.בהחלטתי מיום 11.2.2010, קבעתי שקיימות ראיות לכאורה וכן קיימת עילת מעצר כנגד המשיב והאחר באותה בקשה.

4.יחד עם זאת, הוריתי על שחרורו של המשיב והאחר, בתנאים של מעצר בית בכתובת מגוריהם והפקדה כספית של 1,000 ₪, ערבות עצמית על סך 3,000 ₪, ערבות צד ג' על סך 3,000 ₪ (להלן: "החלטת השחרור מיום 11.2.2010).

5.על החלטה זו עררה המבקשת בפני כבוד השופטת ורדה מרוז מבית המשפט המחוזי בבאר-שבע, עמ"ת 22613-02-10.

6.ערר המדינה בנוגע לאחר נדחה ובאשר למשיב שבפניי – הורה בית המשפט הנכבד על הגשת תסקיר שיבחן חלופת מעצר בעניינו, תוך שבית המשפט מציין: "נוכח נסיבות ביצוע העבירות ובעיקר עברו המכביד של המשיב מלמד על הסכנה הנשקפת ממנו – שחרורו בתנאים כפי שנקבעו על ידי בית משפט קמא, אין בו בשלב זה כדי לאיין את הסכנה הנשקפת ממנו. הגם שנסיבות האירוע, על פניהם, אינן מצויות ברף הגבוה של החומרה...".

7.תסקיר כאמור התקבל, וממנו עולה כי המשיב בן 27, נישא כשבוע לפני מעצרו הנוכחי והשתחרר ממאסר בפועל בחודש ינואר 2010. אביו נפטר לפני כעשר שנים, משפחתו מונה 12 אחים, טרם מעצרו נמצא ללא מסגרת תעסוקתית.

8.השירות מציין, כי התרשם מבחור צעיר, אשר תנאי גידולו היו קשים והוא גדל בסביבה כושלת. עוד התרשם השירות, כי פטירת אביו של המשיב גרמה למשבר בתפקודו ובהעדר דמות מפקחת ומציבת גבולות עבורו.

9. בהתייחס לרמת הסיכון, מציין השירות כי התרשם מבחור אשר מתקשה להציב גבולות להתנהגותו כפי שבא לידי ביטוי בעברו הפלילי, מתקשה לערוך בדיקה להתנהגותו הבעייתית, לעברו הפלילי ולמצבו כיום ועל כן השירות סבור כי קיימת סבירות גבוהה להישנות התנהגות פורצת גבולות ופורצת חוק בעתיד, בשים לב כי הפר בעבר מספר פעמים כאשר שוחרר למעצר בית, ועל כן יתקשה לעמוד בגבולות אשר מוצבים בפניו.

10.השירות נפגש עם אימו של המשיב, שהוצגה כחלופה – אלמנה, בת 55, סובלת ממחלות, מתקשה לגלות מודעות למצבו של המשיב, מגוננת עליו, בעבר היה בפיקוחה והפר את תנאי המעצר. לאור האמור, להערכת השירות, תתקשה האימא להוות עבורו גורם מפקח ומציב גבולות.

11.לסיכום – השירות סבור, כי החלופה שהוצגה לא מתאימה למצבו. מה גם, המשיב עצמו מתקשה לעמוד מול גבולות שמוצבים בפניו ומול סמכות כלשהי הן כלפי גורמי הממסד והן כלפי גורמים בסביבתו המשפחתית והחברתית, ועל כן נמנעים מלבוא בהמלצה לשחרורו.

12.על רקע העדר המלצה חיובית אודות החלופה שהוצגה, הציע ב"כ המשיב חלופה אחרת, דהיינו – לשחרר את המשיב לחלופת מעצר אצל גיסתו, הגב' אל סאנע האלה, בת 30, נשואה ואם ל – 6 ילדים, מתגוררת בשבט אלטרבין ליד עומר. בנוסף, יפקח על המשיב מר גמעה אלסנע – בן דודו של המשיב. עוד הדגיש ב"כ המשיב, כי האחר לאותה הבקשה שוחרר למעצר בית לתקופה של 45 יום בלבד – בהתאם להחלטת בית המשפט המחוזי.

13.ב"כ המבקשת מנגד, חזרה על עמדתה לעצור את המשיב עד תום ההליכים, וביתר שאת, על רקע הערכת שירות המבחן, כי מהמשיב נשקפת מסוכנות גבוהה להישנות התנהגות פורצת גבול וחוק בעתיד. מה גם, יתקשה לעמוד בתנאים שייקבעו על רקע הפרות בעבר.

14.המשיב עצור מיום 7.2.2010 – המשיב טען, כי שבוע עובר למעצרו נישא לבחירת ליבו. הדגיש, כי הוא מתנגד לאלימות. כמו כן, הדגיש כי הוא הפנים את חומרת התנהגותו באירוע שתואר בכתב האישום ועתר לשחררו לחלופת מעצר.

15.ככלל, נדרשים לבית המשפט נימוקים כבדי משקל על מנת לסטות מהמלצה שלילית של שירות המבחן (ראו בש"פ 9354/02).

16.יחד עם זאת, חלופת מעצר כרוכה תמיד בנטילת סיכון להישנות ההתנהגות העבריינית המיוחסת לנאשם, ובנסיבות המקרה שבפנינו, סבורני שניתן לאיין מסוכנות זו באמצעות חלופת מעצר, שתכלול הפקדה כספית, ערבויות כספיות ופיקוח של שני ערבים.

17.כפי שאמרתי בהחלטתי מיום 11.2.2010: "נדמה כי אין צורך לומר עד כמה מרחיקת לכת היא הסכנה הנשקפת מהמשיב המנסה למנוע מאנשי חוק לעצור אותו ואינו מהסס לאיים עליהם. עם זאת, ההליך הנוכחי, מטבעו, הוא הליך מניעתי, היינו, גם אם מדובר במי שסכנתו לציבור רבה, השאלה היא אם המעצר מאחורי סורג ובריח היא תרופתו היחידה או שניתן למצוא לו תחליף ראוי". (ראה דברי כבוד השופט אדמונד לוי בבש"פ 408/10).

18.עוד ראה בש"פ 6109/08, מיכאל בן חורין נגד מדינת ישראל, בפני כבוד השופט גרוניס: "מדובר בנאשם שמיוחסות לו עבירות של תקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו, הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו, העלבת עובד ציבור, תקף שניים מהשוטרים. לחובת הנאשם הרשעות קודמות בעבירות דומות וחרף זאת שוחרר הנאשם למעצר בית חלקי" – ערר שהגיש הנאשם לבית המשפט העליון כנגד הותרתו במעצר בית חלקי התקבל, כאשר בית המשפט העליון מציין: "דעתי היא כי יש לקבל את הערר. אכן העורר הינו בעל עבר פלילי בעבירות דומות. יחד עם זאת, איני רואה מה הקשר בין הותרתו של העורר במעצר בית בשעות הלילה... הרי ברור שאם העורר ירצה לחזור לסורו להתעמת עם אנשי משטרה, הוא יוכל לעשות זאת בשעות היום בכל מקום בארץ. משמע, מעצר הבית בשעות הלילה אינו בגדר מגבלה בעל משמעת ונפקות... בסופו של דבר, אין להתעלם מכך שלא מדובר בעבירות מן החמורות שבספר החוקים...".

19.לענייננו – למשיב 6 הרשעות קודמות בעבירות רכוש, פקודת הסמים המסוכנים, הפרת הוראה חוקית, הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ