אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אלפתאח עמלה(עציר)

מדינת ישראל נ' אלפתאח עמלה(עציר)

תאריך פרסום : 11/03/2013 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום רמלה
2007-08-11
21/02/2013
בפני השופט:
רבקה גלט

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
עבד אלפתאח עמלה
הכרעת-דין

הכרעת דין

רקע כללי

נגד הנאשם הוגש כתב אישום המייחס לו עבירה של חפירה לגילוי עתיקות, לפי סעיף 9(א) לחוק העתיקות, התשל"ח-1978 (להלן: "החוק"), בצרוף סעיף 37(א) לחוק; פגיעה באתר עתיקות, עבירה לפי סעיף 37(ב) לחוק, ושהות בישראל שלא כדין, עבירה לפי סעיף 12(1) לחוק הכניסה לישראל, התשי"ב 1952.

לפי עובדות כתב האישום, ביום 29.07.11, בשעות הבוקר, הגיע הנאשם לאתר "חורבת בית שנה" המוכרז כאתר עתיקות, בסמוך לעיר מודיעין ומצוי בשטח ישראל, יחד עם שלושה אחרים, כשבידיהם טוריה, מכוש, דלי, נרות, ג'ריקן וגלאי מתכות, בכוונה לחפור ולחפש עתיקות. הנאשם החל לחפור באתר, בעוד האחרים חיפשו באמצעות גלאי המתכות. בשעה 20.00 לערך הבחינו פקחי רשות העתיקות בנאשם ובאחרים והחלו במרדף אחריהם, שבסופו נעצר הנאשם והאחרים הצליחו להימלט. אותה עת לנאשם היה אישור כניסה לישראל לצורך עבודה בחקלאות, בין השעות 05.00 עד 19.00.

הנאשם כפר באשמה וטען מספר טענות שונות. ראשית, נטען כי אין בחוק העתיקות הוראה, ולא צוין במפורש כי רשימת המצבות והאתרים ההיסטוריים שפורסמו לפי פקודת העתיקות הינם אתרי עתיקות במובן הוראות סעיף 28 לחוק העתיקות. שנית, נטען כי הנאשם היה במקום, אך לא עסק בחפירות. שלישית, נטען כי הנאשם לא שהה בישראל שלא כדין, שכן היה היתר כניסה בידיו, והא עצר במקום האירוע למנוחה קצרה, בדרכו לעבודה.

ראיות התביעה

העד חיים שצופק, מפקח ברשות העתיקות, גבה את הודעת הנאשם ת/1. לדבריו, גביית העדות בוצעה בשפה העברית לאור התרשמותו כי הנאשם מבין את השאלות ומשיב. עוד ציין כי היה ער לעובדה שהנאשם לא יכול לקרוא בעברית, לכן בסיום החקירה הקריא בפניו את העדות מילה במילה, ובסיומה חתם עליה הנאשם. העדות גם הוקלטה על גבי דיסק ת/2.

בהודעתו מסר הנאשם כי הוא עובד בחקלאות באזור קריית גת, אך בבוקר יום האירוע הגיע כבר בשעה 05.00 למודיעין, כדי לחפש עתיקות, ביחד עם ארבעה אחרים שאמרו לו שיבוא עימם. הנאשם מסר כי לאחרים היו דליים ומכוש והם ברחו, אך הוא נפל ולכן נתפס. בהמשך הודעתו מסר הנאשם כי עוד ביום שקדם לאירוע סיכם עם האחרים כי יבוא עימם, כדי לעזור במציאת עתיקות, וכי לא הלך באותו יום לעבודה, והתייחס אליו כאל טיול. כל היום עבדו הוא והאחרים בחיפוש עתיקות בעזרת גלאי מתכות, אך לא מצאו דבר, ולבסוף, כשהחשיך, נתפסו.

העד ד"ר איתן קליין, ארכיאולוג, מפקח ברשות העתיקות ביחידה למניעת שוד עתיקות, העיד כי ביום האירוע הגיע למקום לפי דיווח על החפירה. לדבריו, פרטי נקודות הציון המהוות את אתר העתיקות כהכרזתו בילקוט הפרסומים 1091 מיום 18.05.64 הן: נ"צ 142* 148. העד תיאר את מהלך איתור הנאשם והאחרים, ומסר כי בחיפוש שביצע עם ביצוע המעצר, איתר במדרונו המזרחי של האתר דלי, מעדר וחפירות שוד, שכללו בור גדול בעומק מטר, והרבה חפירות של גומות קטנות. החפירה היתה טרייה, זאת ידע הן לפי ריח האדמה, והן לפי שהיה במקום ביום הקודם ואז לא היו קיימות עדיין החפירות שלפניו. לטענתו, החפירה פגעה במבנה עתיק מתקופת הבית השני, בכך שנשברה בו קשת. בנוסף, העד מסר כי חפירת הגומות גורמת לשיבוש בסדר השכבות הגיאולוגיות.

העד אמיר גנור, מנהל היחידה למניעת שוד עתיקות ברשות העתיקות, העיד כי הוא זה שזיהה את חוליית השודדים שעבדה באתר. לדבריו, הגיע לאתר בסמוך לשעה 17.00, כשהוא מצויד במשקפת. כשעלה לאתר שמע את גלאי המתכות מצפצף, ואז התחבא, וראה את החופרים. העד הזעיק את פקחי הרשות ועד לבואם המשיך לשמוע את החופרים במלאכתם ממקום מחבואו בין השיחים. הנאשם נראה כשבידו טורייה. כשחש העד כי החופרים מתקרבים מאד למקום מחבואו, צעק לעברם "עצור,משטרת העתיקות", ואז החלו החופרים להימלט. הנאשם נתפס על ידי אחד הפקחים, ואילו האחרים נמלטו. העד פתח בשיחה עם הנאשם, והאחרון הזדהה בפניו כאח של אחד מעובד הרשות, וכן אמר שבא למקום בעניין עתיקות. במקום נתפסו מכוש דליים וטוריה. למחרת היום, עם שחר, חזר העד למקום ואיתר שם את גלאי המתכות שנותר במקום.

העד שי בר טורא מן היחידה לשוד עתיקות, תיאר את הגעתו למקום, איתור קבוצת החופרים ותפיסת הנאשם בידי איתן. באמצעותו הוגשו תצלומי הנאשם בעת תפיסתו ת/3.5.6, וכן טופס רישום המוצגים ת/4. העד תיאר כיצד מיקם את הנאשם באתר המוכרז כאתר עתיקות, באמצעות מכשיר GPS המסונכרן עם מערכת GIS (מערכת מידע גיאוגרפית של רשות העתיקות). כמו כן הראה העד את מיקום האתר והתפיסה, על גבי תצלום של מפת סימון שבילים, של המרכז למיפוי ישראל, ת/7-9.

העד סג"מ ארבל צרפתי, קצין חמ"ל במנהל האזרחי איו"ש, העיד בעניין היתר הכניסה לישראל שהיה בידי הנאשם ביום האירוע, בהתאם לתע"צ ת/11.

ראיות ההגנה

מטעם ההגנה העיד הנאשם לבדו. לטענתו, בבוקר יום האירוע נסע למודיעין, ונענה להצעת נוסעי הרכב להצטרף עימם לקטיף סברסים ושקדים, בהר. כשהגיעו למקום ראה שיש לאחרים גלאי מתכות והם אמרו לו שבאו לחפש עתיקות. האחרים החלו בעבודה עם הגלאי, אך הוא לא השתתף בחפירת העתיקות, אלא אכל סברסים ושוחח עם האחרים. בסביבות השעה 18.00 עזב לטענתו את המקום, ואז מישהו אמר לו "עצור" וירה באוויר. הנאשם החל לברוח למרות שלטענתו לא חש אשם. הנאשם טען כי כשנתפס, היכו אותו הפקחים ובהמשך, כשהגיעו לתחנת המשטרה, חקרו אותו בעברית למרות שאמר לחוקר חיים, שאינו מבין טוב עברית.

בח"נ אמר הנאשם כי לא מצאו עתיקות ביום האירוע, אך הם באו לחפש כיוון שעתיקות שוות הרבה כסף. כשנשאל האם התכוון להגיע לעבודה ביום האירוע או שמא התכוון מראש להישאר באתר למשך היום כולו, השיב כי לא היתה לו עבודה באותו היום, שכן היא נדחתה לשבוע הבא, לכן הצטרף לאחרים. כשנשאל מאיזו שעה היה במקום השיב כי היה עם האחרים משעה 05.00, והיו בהר משעה 10.00. כשנשאל מדוע נראים בגדיו בתצלום ת/3 מאובקים, טען כי התלכלכו כשנפל ונתפס. את האחרים הכיר לטענתו רק במהלך השהיה באתר.

דיון והכרעה

בסיכומיו טען ב"כ הנאשם כי ראיות התביעה לא קשרו את הנאשם לחפירת הבור באתר, כי לא הוכח מיקומן של החפירות שבוצעו, ולא נשללה האפשרות כי הבורות שנמצאו נחפרו ביום הקודם, על ידי אחרים. בנוסף נטען כי לא הוכח מיקומו המדויק של אתר העתיקות, וגודל שטחו, וכי האתר אינו מגודר, ועל כן עדויות הפקחים בעניין מיקום החפירה והתפיסה אינן מדויקות. עוד נטען כי חקירת הנאשם לא בוצעה בשפת האם, ולא נלקחו ט.א מגלאי המתכות. לסיום חזר ב"כ הנאשם על טענתו לפיה לא הוכח כי המקום המדובר הינו אתר עתיקות כמשמעותו בחוק, שכן ההכרזה עליו לא נעשתה במפורש.

דין טענותיו של ב"כ הנאשם, להידחות.

מטעם התביעה העידו 4 פקחים מן היחידה למניעת שוד עתיקות, שעדותם היתה קוהרנטית, אמינה, ומעוגנת היטב בזמן ובמקום. כל אחד מן העדים תיאר במפורט את חלקו בטיפול באירוע, את זווית הראיה ממנה צפה בתחילה על המתרחש, ואת השתלבותו במעצר הנאשם. עדויותיהם של הארבעה אף מתיישבות היטב זו עם זו באופן המעמיד תמונה מלאה של האירוע. כל הארבעה העידו על מעשי הנאשם וחבריו במקום, ועל תפיסתו של הנאשם, בעוד חבריו נמלטו. לחיזוק עדותם של הארבעה הוגשו צילומים של הנאשם ושל הבור שנחפר על ידי חופרי העתיקות. כמו כן, הוגש טופס המתאר את המוצגים שנתפסו במקום, שהם כלי עבודה וגלאי מתכות. העד קליין העיד כי זיהה שהבור שאותר באתר בקרבת המקום שבו נראו הנאשם וחבריו, היה חפירה טרייה, לפי מראהו, וריח האדמה. העד גנור העיד כי ראה את הנאשם כשבידו טורייה.

עדותו של הנאשם לעניין מעשיו במקום האירוע, אינה משכנעת. הנאשם העיד בבית המשפט, באופן הסותר לחלוטין את שמסר בהודעתו במשטרה. בעוד שבהודעתו הודה כי הגיע לאתר העתיקות לאחר תיאום מראש עם האחרים, ובמטרה למצוא עתיקות, הרי בעדותו מסר כי הגיע למקום רק באופן מקרי, לשם קטיף סברסים ושקדים, ולא השתתף בעבודות החפירה שביצעו האחרים. מעבר לסתירה האמורה, גרסתו המאוחרת של הנאשם גם אינה מתיישבת עם ההיגיון, שהרי שהה במקום מבוקר ועד לילה, יחד עם האחרים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ