אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אלעוקבי(עציר)

מדינת ישראל נ' אלעוקבי(עציר)

תאריך פרסום : 22/05/2013 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי באר שבע
46172-03-13
09/05/2013
בפני השופט:
נסר אבו טהה

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
פריד אלעוקבי (עציר)- בעצמו

החלטה

זוהי בקשה להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים כנגדו, על רקע כתב אישום המייחס לו לכאורה ביצוע שורה של עבירות נשק – החזקת נשק, סחר בנשק, נשיאה והובלת נשק, ניסיון לסחר בנשק, קשירת קשר לביצוע פשע, הסתייעות ברכב לביצוע פשע, השמדת ראיה.

כתב האישום כולל שלושה עשר אישומים, שעניינם פרשיית נשק במהלך השנים 2010-2013. נטען, כי המשיב קשר קשר עם מחמד אלעמראני (להלן: "אלעמראני"), לסחור בנשק- ארבעה רובים מסוג קרלו גוסטב וכדורי תחמושת, כך שהמשיב רכש מאלעמראני את הרובים ומכר אותם לאחרים בתמורה כספית. עוד נטען, כי קשר קשר עם עלי אלעוקבי ועטא אלג'בור, למכירת רובה קרלו ומחסנית כדורים. בהמשך, נטען כי סחר והחזיק אקדח "ברטה", החזיק בביתו בשלוש הזדמנויות שונות שלושה רובים מסוג 16M, קשר קשר לסחור באמל"ח והחזיק טיל לאו, החזיק וניסה לסחור ברובה 16M.

בהעדר מחלוקת בדבר קיומן של ראיות לכאורה וכן קיומה של עילת מעצר ובהתאם למצוות המחוקק בסעיף 21ב' לחסד"פ מעצרים, הורתי על קבלת תסקיר מעצר אשר ייבחן את רמת מסוכנותו של המשיב וכן מסוגלות חלופה להשיג את תכלית המעצר.

תסקיר שירות המבחן מיום 10/4/13:
מהתסקיר עולה, כי המשיב בן 20, מאורס, עובר למעצרו התגורר בבית אמו בפזורה הבדואית שליד היישוב חורה, ועבד במפעל. הוריו של המשיב גרושים, אביו מתגורר בבית שכן עם משפחתו החדשה. אמו עקרת בית מתגוררת עם ששת ילדיה. המשיב סיים 12 שנות לימוד ובעל תעודת בגרות מלאה. התרשמות שירות המבחן – להערכת השירות, בשל גילו הצעיר של המשיב והיותו נעדר כל עבר פלילי, הימשכות מעצרו וחשיפתו האינטנסיבית לאוכלוסיה עוברת חוק עלולה להביא לרגרסיה במצבו. מעצרו לראשונה בחייו חידד עבורו גבולות התנהגותיים, ותגובותיו למעצר בשילוב מאפייני אישיותו ותגובת הסובבים אליו, כאשר ברקע מתנהל הליך משפטי לראשונה בחייו, יש בהם כדי להוות גורמים מרתיעים ומציבים גבולות לעתיד. עם זאת השירות התרשם מפער משמעותי ביותר בין תפקודו של המשיב במסגרות השונות לאורך חייו, לבין חומרת האישומים המיוחסים לו כיום. זאת בשים לב, כי בשיחה עמם מסר המשיב מידע באופן מגמתי תוך ערפול וטשטוש אותם חלקים אשר לתפיסתו הינם בעייתים. עוד מעריך השירות, כי המשיב מרוכז בקשייו הרגשיים ובהשלכות המעצר על יחסיו אל מול בני משפחתו ובת זוגו. עוד התרשם השירות, כי במצבים בהם חווה לחץ כלכלי, נוטה המשיב להגמיש מערכת ערכיו ומתבסס בשיקוליו על מניעים כספיים ועל סיפוק צרכיו המיידים, תוך קושי לשקול השלכות מעשיו על עצמו ועל הסובבים אותו. רמת סיכון- שירות המבחן התרשם מקיומה של רמת סיכון בינונית- גבוהה להישנות התנהגות עוברת חוק.החלופה שנבחנה – בדמות מעצר בית בעיר לוד בבית דודתו של המשיב, עיתאף עוקבי, בת 36 נשואה ואם לילדים, ובפיקוח בעלה עומר עוקבי, בן 37, עובד. עוד הוצעו כמפקחים קרובי משפחה המתגוררים בסמיכות אליהם- סאלם עוקבי, בן 43, נשוי ואב לילדים, ואחיו עמאר בן 33 נשוי ואב לילדים. שניהם עובדים במפעל ביפו. שירות המבחן התרשם מהערבים אשר התגייסו לסייע למשיב.

לסיכום, שירות המבחן לא בא בהמלצה לשחרורו של המשיב.

ב"כ המשיב עתר להורות על שחרורו של המשיב לחלופת המעצר חרף ההמלצה השלילית של שירות המבחן. נטען, כי המשיב בחור צעיר, בן 20, נעדר עבר פלילי, זוהי הסתבכותו הראשונה עם החוק, עובר למעצרו ניהל אורח חיים נורמטיבי. עוד הפנה ב"כ המשיב לתסקיר שירות המבחן ממנו עולה, כי הימשכות מעצרו של המשיב עלולה להביא לרגרסיה במצבו, מעצרו לראשונה בחייו חידד עבורו גבולות התנהגותיים, ויש באלו להוות גורמים מרתיעים ומציבי גבולות. עוד נטען, כי ארבעת האישום הראשונים המיוחסים למשיב נעברו לכאורה במאי 2011, לפני כשנתיים, כאשר ביתר המעשים המיוחסים לו המשיב מסייע בידי אחר. באשר לחלופה שנבחנה, נטען, כי החלופה מרוחקת- במרכז הארץ בעיר לוד, בפיקוחם של ארבעה מפקחים אחראיים ונורמטיבים, כאשר ניתן אף לעבות את החלופה באמצעות איזוק אלקטורני אשר יציב גבולות חיצוניים למשיב. עוד הפנה ב"כ המשיב לבש"פ 3099/12.

ב"כ המבקשת מנגד, עתר להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים כנגדו. נטען, כי כתב האישום הכולל שלושה עשר אישומים מגולל פרשיית נשק רחבה, כאשר המשיב הוא הרוח החיה והמרכזית בחוליה. עוד נטען, כי המשיב סחר לכאורה במספר כלי נשק, אקדחים, רובה סער, כדורים ועוד, בעד תמורה כספית כ- 250,000 ₪ לערך, כאשר המעשים בוצעו לאורך תקופה ממושכת, החל משנת 2011 ועד ליום מעצרו. עוד הפנה ב"כ המבקשת לתסקיר שירות המבחן ממנו עולה, כי קיימת רמת סיכון בנונית עד גבוהה להישנות התנהגות עוברת חוק. לגישת ב"כ המבקשת, אין בחלופה שהוצעה כדי לאיין את המסוכנות הגבוהה הנשקפת מהמשיב. עוד נטען, כי הכלל בעבירות מסוג אלו המיוחסות למשיב, הינו למעצר עד תום ההליכים, ואין לחרוג מן הכלל בנסיביותיו של המשיב. לתמיכה בטיעוניו הפנה ב"כ המבקשת לאסופת פסיקה.

דיון והכרעה

הלכה היא, כי מעורבות בעבירות נשק מעידה על מסוכנות רבה, שרק בנסיבות חריגות ובמקרים יוצאי דופן ניתן להפיגה בחלופת מעצר. כך נקבע בבש"פ 10028/03: "לפי סעיף 21(א)(1)(ג)(2) וסעיף 35(ב) לחוק המעצרים, באה העבירה בנשק בגדר "עבירת ביטחון" המקימה עילת מעצר עצמאית. לא זאת בלבד, אלא שבדרך כלל יש לראות בעוברי עבירות כאלה כמי שמסכנים את הציבור. בעילת המעצר שמקימה עבירה בנשק כרוכה איפוא, כפן נוסף שלה, גם העילה של מסוכנות, לפי סעיף 21(א)(1)(ב) לחוק המעצרים. שתי עילות אלה, כאשר הן כרוכות יחד, מצדיקות מעצר עד תום ההליכים, ורק במקרים חריגים ומיוחדים ניתן להשיג את מטרת המעצר על דרך של חלופה."

עוד נקבע:

"כלל הוא, כי עבירות נשק ככלל, ועבירות סחר בנשק בפרט, נמנות על העבירות החמורות וקשת העבירות המקלות עמה מסוכנות חמורה כלפי הפרט והציבור. המסוכנות הנלווית לסחר בלתי חוקי בנשק, במיוחד על רקע פעילות הטרור לה נתונה החברה הישראלית ונוכח התרחבותה של הפשיעה המאורגנת בישראל, מצויה ברף גבוה ביותר. הסחר הבלתי חוקי בנשק מניח אפשרות כי כלי נשק יגיעו בתנועת הסחר לידי גורמי טרור או לארגוני פשיעה, וישמשו בידי רוכשיהם כלי הרג שיופעל כלפי אזרחים תמימים, תוך חשיפת תושבי ישראל לסיכון חמור ביותר..."עם זאת, יש לאזן בין הגנה על שלום הציבור לבין הגנה על זכויות הפרט, ולאפשר חלופת מעצר מקום שיהיה בה כדי להשיג את מטרת המעצר".

בעניינינו, המעשים המיוחסים למשיב, הינם מעשים חמורים. עסיקנן בפרשיית נשק גדולה במסגרתה הוגשו כתבי אישום כנגד 13 נאשמים, בעבירות נשק- סחר בנשק, אחזקה, הובלה, נשיאה, קשירת קשר לפשע. העבירות בוצעו לכאורה לאורך תקופת זמן ממושכת, בין השנים 2010-2013. חלקו של המשיב בחוליית הנשק, הינו מרכזי. המשיב, אשר הודה בחקירותיו במיוחס לו, סחר לכאורה בנשק, בכך שרכש ומכר את הנשק לאחרים, ביתו שימש "כמחסן" להסתרת הנשקים- ביניהם רובים, רובי סער, טיל לאו, כדורים וכו', ואף הוא היה עד למכירתם של כלי נשק שונים.

דומני, כי אין צורך להכביר במילים על חומרתן של עבירות הנשק. בעניינינו, מדובר בעסקאות רבות לכאורה בנשק קטלני שייתכן והיה עתיד להגיע לידיהם של גורמים עוינים, בין אם מהרקע הפלילי ובין אם מההיבט הביטחוני.

המשיב יליד 1993, נעדר עבר פלילי, זהו מעצרו הראשון בחייו.

מתסקיר שירות המבחן עולה, כי על אף התרשמותם שיש בהליך המשפטי ובמעצרו לראשונה בחייו, כדי להוות גורמים מרתיעים ומציבי גבולות עבור המשיב, מעריך השירות, כי קיימת רמת סיכון בינונית - גבוהה להישנות התנהגות עוברת חוק. עוד סבור השירות, כי במצבים בהם חווה לחץ כלכלי, נוטה המשיב להגמיש מערכת ערכיו ומתבסס בשיקוליו על מניעים כספיים ועל סיפוק צרכיו המיידים תוך קושי לשקול השלכות מעשיו על עצמו ועל הסובבים אותו. עוד סבור השירות, כי אין בחלופה שנבחנה בדמות מעצר בית בלוד בפיקוחם של ארבעה ערבים, בני משפחתו של המשיב, כדי לאיין את מסוכנותו ועל כן לא באו בהמלצה לשחרורו.

לאור האמור לעיל, לא מצאתי, כי נסיבותיו של המשיב עולות כדי נסיבות חריגות המצדיקות שחרורו לחלופת מעצר. בנוגע לגילו הצעיר ועברו הנקי של המשיב, הרי מדובר בשיקול בין מכלול השיקולים שנדרש בית המשפט לשקול, ואין בהם כדי להוות חזות הכול. מנגד, קיימים שיקולים נכבדים בדמות חומרת המעשים, נסיבות ביצוען לכאורה, חלקו המרכזי בפרשייה נשוא הסחר, פעילות העבריינית שנמשכה לאורך תקופת זמן ממושכת, התנהלותו המתוארת בכתב האישום מעידה על נגישות קלה לאמל"ח והסחר בו, כנגד בצע כסף תוך יצירת סיכון גבוה לשלום הציבור וביטחונו. על כן אין בחלופה שהוצגה כדי להשיג את תכלית המעצר והנני מורה על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים כנגדו.

ניתנה והודעה היום כ"ט אייר תשע"ג, 09/05/2013 במעמד הנוכחים.

נסר אבו טהה, שופט

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ