אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אלעברה(עציר)

מדינת ישראל נ' אלעברה(עציר)

תאריך פרסום : 16/12/2010 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית משפט השלום עכו
56303-11-10
13/12/2010
בפני השופט:
משה אלטר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
לואי אלעברה
החלטה,החלטה,החלטה

החלטה

1.נגד המשיב הוגש כתב אישום, בת.פ. 56300-11-10, ובו שבעה אישומים. בחמישה מהם מיוחס למשיב ביצוע עבירות לפי סעיפים 406 (ב) + 29 ו- 384 לחוק העונשין, תשל"ז – 1977 (להלן: "חוק העונשין"), לפי סעיפים 16 (א) ו- 17 לחוק כרטיסי חיוב, תשמ"ו – 1986 (להלן: "חוק כרטיסי חיוב") ולפי סעיף 17 לחוק כרטיסי חיוב + סעיף 25 לחוק העונשין (לא 25 + 17 לחוק כרטיסי חיוב, כפי שצויין בכתב האישום) ובשניים מהם מיוחס לו ביצוע עבירות לפי סעיפים 406 (ב) + 29 ו- 384 לחוק העונשין, לפי סעיף 16 (א) לחוק כרטיסי חיוב ולפי סעיף 17 לחוק כרטיסי חיוב + סעיף 25 לחוק העונשין ( ולא 25 + 17 לחוק כרטיסי חיוב, כפי שצויין בכתב האישום).

מדובר, לפי הנטען בכתב האישום, בשבעה מקרים, שאירעו במועדים שונים במהלך התקופה 6/9/09 – 3/11/10 (המועדים מצויינים בכתב האישום), בהם התפרץ המשיב, בעצמו או באמצעות אחרים, לבתים בישובים חד – נס (פעמיים), כפר חנניה (פעמיים), מצפה נטופה, יובלים (ולא יבולים, כפי שנכתב בכתב האישום) ונוה זיו וגנב מתוכם רכוש, לרבות כרטיסי חיוב, כמפורט בכל אחד מהאישומים ולאחר מכן עשה שימוש בכרטיסי החיוב, כאשר בחלק מהמקרים ביצע משיכות מכספומטים של בנקים שונים, בישובים שונים, בחלק מהמקרים ניסה לבצע משיכות מכספומטים של בנקים שונים, בישובים שונים ובחלק מהמקרים ביצע עסקאות טלפוניות להטענת מכשירי טלפון נייד מסוג טוקמן, הכל כמפורט בכל אחד מהאישומים.

2.בד בבד עם הגשת כתב האישום הוגשה גם הבקשה שבפניי, בה עותרת המבקשת להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים נגדו בת.פ. 56300-11-10.

מקור סמכותו של בימ"ש להורות על מעצרו של נאשם עד תום ההליכים נגדו, בהוראות סעיף 21 לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים), התשנ"ו – 1996 (להלן: "חוק המעצרים").

עפ"י הוראות סעיף 21 הנ"ל, הסמכות להורות על מעצרו של נאשם עד תום ההליכים קמה לו, לביהמ"ש, רק בהתקיים שני תנאים מצטברים והם:

א.שמתקיימת עילת מעצר.

ב.שישנן ראיות לכאורה להוכחת אשמתו של הנאשם.

בהעדר עילת מעצר ו/או ראיות לכאורה, אין לביהמ"ש סמכות להורות על מעצרו של הנאשם שעניינו נדון בפניו, תהא חומרת העבירה, בה מואשם הנאשם, אשר תהא.

3.במקרה שבפניי חולק הסניגור הן על קיומה של עילת מעצר והן על קיומן של ראיות לכאורה. הבה נבדוק, להלן, האם ישנה עילת מעצר והאם ישנן ראיות לכאורה.

א.קיומה של עילת מעצר.

עילות המעצר עד תום ההליכים מפורטות בסעיף 21 (א) לחוק המעצרים. לטענת המבקשת, כעולה מהבקשה, מתקיימות במקרה זה שתי עילות מעצר. האחת, לפי סעיף 21 (א) (1) (א) לחוק המעצרים והשנייה, לפי סעיף 21 (א) (1) (ב) לחוק המעצרים.

אשר לעילה לפי סעיף 21 (א) (1) (א) לחוק המעצרים – לטענת המבקשת, עילה זו מתקיימת לאור העובדה שהמשיב התחמק מהמשטרה והעלים ראיות כנגדו. אמנם מחומר החקירה עולה כי כאשר נודע למשיב שהמשטרה מחפשת אותו השאיר את משאיתו בתחנת דלק בכביש 6 וברח אולם בהמשך התייצב במשטרה. לא שוכנעתי שקיים חשש כי אם ישוחרר הוא עלול להתחמק מהליכי שפיטה ו/או מריצוי עונש מאסר, אם יוטל עליו. אשר לחשש כי יעלים ראיות ו/או יפגע בהן, גם חשש זה אינו קיים, שהרי החקירה בתיק זה הסתיימה והראיות מצויות בתיקי החקירה ולכן לא ברור כיצד יוכל המשיב להעלימן ו/או לפגוע בהן. אמנם מחומר החקירה עולה, לכאורה, כי המשיב העלים את הרכוש שנגנב בהתפרצויות (ראה דברי המשיב למדובב) אולם העלמת הרכוש כבר בוצעה, ואין בנמצא, לכאורה, רכוש נוסף אותו יוכל להעלים.

אני קובע, איפוא, כי לא מתקיימת במקרה זה עילת מעצר לפי סעיף 21 (א) (1) (א) לחוק המעצרים.

אשר לעילה לפי סעיף 21 (א) (1) (ב) לחוק המעצרים, הידועה כ"עילת המסוכנות" – אמנם עבירות הרכוש אינן נמנות על העבירות המפורטות בסעיף 21 (א) (1) (ג) לחוק המעצרים, שלגביהן קבע המחוקק כי מי שמואשם בהן חזקה כי מתקיימת לגביו עילת המסוכנות, אולם כפי שנקבע בפסיקה, עילת המסוכנות יכולה להתקיים גם כאשר מדובר בנאשם שמואשם בעבירות רכוש בלבד. הכל תלוי בעובדות ובנסיבות של כל מקרה ומקרה.

לאור עובדות ונסיבות המקרה שבפניי, כאשר מדובר בשבעה מקרים של התפרצויות לבתים וגניבה מתוכם, שבוצעו, לכאורה, תוך שיתוף פעולה של מספר אנשים, אני סבור שמתקיימת עילת המסוכנות.

אני קובע, איפוא, כי במקרה זה מתקיימת עילת מעצר לפי סעיף 21 (א) (1) (ב) לחוק המעצרים.

ב.קיומן של ראיות לכאורה.

חשוב לזכור, שבשלב זה, של דיון בבקשה למעצר עד תום ההליכים, אין זה מתפקידו של ביהמ"ש להכריע בשאלות של אמינות ומהימנות. די בכך שביהמ"ש מוצא כי ישנן בחומר החקירה ראיות, שאם יתקבלו כאמינות ע"י המותב שידון בתיק הפלילי, יהיה בהן כדי להביא להרשעתו של הנאשם.

עיינתי בחומר החקירה שבתיקי החקירה שנמסרו לעיוני ונוכחתי לדעת שישנן די ראיות לכאורה להוכחת אשמתו של המשיב, לרבות הודעות של גיסו עומר אלעברה (להלן: "עומר") מ- 9/11/10, מ- 14/11/10 ומ- 17/11/10, מהן עולה שזיהה את המשיב בתמונות ממספר משיכות מכספומטים, שהוצגו לו, דו"ח העימות שנערך ביום 14/11/10 בין המשיב לבין גיסו עומר, תיעוד של שיחה מוקלטת בין המשיב לעומר מיום 17/11/10, תמונות מתוך דיסקים שתיעדו משיכות מכספומטים, שבחלקן ניתן לזהות את המשיב בוודאות כמי שביצע את המשיכות, הודעת המשיב מיום 14/11/10, שעה 18.31, בה הודה כי ביצע 4, 5 משיכות מכספומטים של בנקים בישובים עראבה, סכנין וטמרה באמצעות כרטיסי אשראי, שלטענתו ניתנו לו ע"י גיסו עומר, אשר ביקש ממנו למשוך עבורו כספים, משום שהוא נכה ואינו יכול לרדת מהרכב, זיהוי שזיהה המשיב את עצמו בסרטון שהוצג לו, בו הוא נראה מבצע משיכה מאחד הכספומטים, דברים שאמר המשיב למדובב שהוכנס לתאו ועוד.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ