אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אלנבארי(עציר)

מדינת ישראל נ' אלנבארי(עציר)

תאריך פרסום : 20/02/2013 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי באר שבע
36772-01-13
11/02/2013
בפני השופט:
נסר אבו טהה

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
עטוה אלנבארי (עציר)

החלטה

1.זוהי בקשה למעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים כנגדו, על רקע כתב האישום המייחס לו לכאורה ביצוע עבירות באישום הראשון - חבלה בכוונה מחמירה, מעשי פזיזות ורשלנות, הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו. באישום השני – ידיעות כוזבות, שיבוש מהלכי משפט. באישום השלישי – הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו.

2.כתב האישום בתמצית –

האישום הראשון - בתאריך 14.10.2012, סמוך לשעה 19:40, במסגרת פעילות משטרתית, נסעו הבלשים אלכס מנדה (להלן: "השוטר אלכס") ואהוד רצון (להלן: "השוטר אהוד") בתוך רכב משטרתי בלתי מזוהה (להלן: "הרכב המשטרתי"), על הכביש העוקף המוביל מצומת כיכר "בצרן" לאזור תעשייה "כנות".

נטען, כי במקום ובמועד הנ"ל, נהג המשיב ברכבו מסוג שברולט סלברדו מ.ר. 2754575 (להלן: "הרכב"), כשיחד עמו ברכב אדם נוסף שזהותו אינה ידועה למאשימה.

כאשר הבחינו השוטרים ברכב, החלו נוסעים בעקבותיו, וזאת על מנת לבדוק את הרכב.

נטען, כי המשיב בהגיעו לאזור המשתלה של מושב "בצרן", עצר את הרכב בצדי הדרך, והשוטרים עצרו את הרכב המשטרתי בסמוך לרכבו של המשיב, משמאלו. השוטר אלכס פתח את חלון הרכב המשטרתי, ואמר למשיב "ערב טוב" והשוטר אוהד אמר למשיב "משטרה". המשיב בתגובה נסע במהירות לאחור, ביצע פניית פרסה והחל לנסוע לכיוון צומת "כנות", והשוטרים החלו לנסוע בעקבותיו. בצומת כנות פנה המשיב ימינה והמשיך לכיוון דרום כשהשוטרים נוסעים בעקבותיו. בהגיעו לצומת כפר אחים, עצר המשיב את הרכב משום שברמזור דלק אור אדום, והשוטרים נעצרו מאחוריו. בשלב זה יצא השוטר אלכס כשהוא חובש כובע זיהוי משטרתי, ניגש אל הרכב מצדו הימני, עלה על המדרגות החיצוניות של הרכב וניסה לפתוח את הדלת הקדמית של הרכב, תוך שהוא צועק מספר פעמים "משטרה, עצור!"

נטען, כי כאשר הבחין המשיב במעשיו של השוטר אלכס המתוארים לעיל, החל לנסוע במהירות, תוך שהוא חוצה את הצומת באור אדום, כשהשוטר אלכס תלוי על הרכב, וזאת בכוונה להפיל את השוטר אלכס מהרכב, ולגרום לו חבלה חמורה. השוטר אלכס נאחז בידית הרכב והמשיך לצעוק "משטרה, עצור!", אך המשיב לא שעה לקריאותיו והמשיך לנסוע במהירות תוך שהוא סוטה בחדות ימינה ושמאלה, במטרה לגרום לשוטר אלכס ליפול מהרכב. המשיב המשיך לנסוע במהירות עד אשר השוטר איבד את אחיזתו ברכב ונפל מהרכב. מעוצמת הנפילה, התגלגל השוטר אלכס מספר פעמים על הכביש כשהוא חבול ומדמם. לאחר שהצליח המשיב להפיל את השוטר אלכס מהרכב, המשיך המשיב לנסוע, תוך שהוא חוצה את צומת קסטינה באור אדום, והשוטר אוהד המשיך לנסוע בעקבותיו. בשלב זה איבד השוטר אוהד קשר עין עם הרכב.

האישום השני – נטען, כי בהמשך לאירוע המתואר באישום הראשון, בתאריך 15.10.2012, בסמוך לשעה 01:13, פנה המשיב אל תחנת משטרת העיירות והגיש תלונה כוזבת במסגרתה טען, כי רכבו נגנב לפני מספר שעות, זאת בכוונה למנוע או להכשיל הליך שיפוטי הנוגע לאירועים נשוא האישום הראשון, או להביא לידי עיוות דין.

האישום השלישי – נטען, כי בתאריך 23.10.2012, בסמוך לשעה 12:30, נהג המשיב על כביש 85, ברכב מסוג סוזוקי, השייך למחמוד אבו ענזה, שאתו ברכב אדם נוסף שזהותו אינה ידועה למאשימה. נטען, כי כאשר הבחינו השוטרים ברכב סמוך לצומת "מג'ד אלכרום" סימנו למשיב לעצור. המשיב עצר את הרכב. השוטר אלכס קולומוב ביקש לבדוק את רישיון הנהיגה של המשיב ובעקבות זאת מסר המשיב למתנדב אלכס את רישיון הנהיגה שלו. בשלב זה התברר למתנדב המשטרתי, כי המשיב דרוש חקירה. המשיב בתגובה חצה בריצה את הכביש ונמלט מהמקום ביחד עם האחר. במעשיו אלו, המשיב עשה מעשה בכוונה להפריע לשוטרים כשהם ממלאים את תפקידם כחוק או להכשילם בכך.

3.ב"כ המבקשת טען, כי התשתית הראייתית העומדת לחובת המשיב נשענת על הודעות השוטרים אלכס לנדה, אוהד רצון, מסדר זיהוי תמונות שנערך לשוטר אלכס במסגרתו זיהה את המשיב בוודאות כמי שנהג ברכב במועד האירוע נשוא האישום הראשון. המשיב בחקירתו, קשר את עצמו את הרכב, אך טען כי הרכב נגנב ממנו ביום האירוע, וכי לא נהג ברכב בזמן האירוע אותו תיארו השוטרים, דוחות פעולה של מתנדבי המשטרה מהם נמלט המשיב בכביש 85 נשוא האישום השלישי. המשיב, לאחר האירוע נשוא האישום השלישי, נעלם למספר שבועות עד שנעצר בתאריך 23.10.2012. מסמכים רפואיים אודות החבלות שנגרמו לשוטר אלכס לנדה.

באשר לעילת המעצר – נטען, כי היא קמה מכוח סעיף 21(א)(1)(ב) לחסד"פ, שכן המשיב כדי לא להיעצר על ידי השוטרים, נסע בצורה מסוכנת והפיל במכוון שוטר שהיה תלוי על הרכב בו נהג, תוך שהוא גורם לפציעתו של השוטר. בהמשך הגיש תלונה כוזבת למשטרה, ואף נמלט מהשוטרים שניסו לעכבו לחקירה. כל אלה מלמדים על מסוכנות ועל תעוזה חסרת מעצורים מצד המשיב.

עוד נטען, כי מסוכנותו של המשיב מתעצמת נוכח עברו הפלילי המכביד, הכולל שמונה רישומים פליליים בגין עבירות רכוש רבות ובגין עבירות אלימות. המשיב אף ריצה מספר מאסרים ארוכים בעברו. על כן, סבורה המבקשת, כי אין כל חלופה שיש בה כדי להבטיח את מטרות המעצר, ועל כן עתרו למעצרו עד תום ההליכים.

4.ב"כ המשיב מנגד, סבור שהתשתית הראייתית שעומדת לחובת המשיב בעייתית, שלא ניתן לקבוע, כי קיימות ראיות לכאורה באישום הראשון, וזאת מאחר והראיה העיקרית הינה בדמות מסדר זיהוי תמונות שנערך לשוטר אלכס לאחר שלושה חודשים מיום האירוע, וזאת בניגוד להבטחת רשויות החקירה, כי יערך לו מסדר זיהוי חי. עוד נטען, כי פרק הזמן בו הבחין השוטר אלכס בפניו של הנהג ברכב היה של מספר שניות, כך שלא ניתן לסמוך על זיהויו של השוטר אלכס. מה גם, השוטר הנוסף אוהד, לא זיהה את המשיב באותו מסדר זיהוי תמונות. עוד נטען, כי הסברם של החוקרים, כי לא ניתן לבצע מסדר זיהוי חי, הואיל והחשוד גילח את זקנו יום לפני, אינו סיבה מספקת לאי ביצוע מסדר זיהוי חי. עוד נטען, כי לדברי השוטר אלכס, עת שהיה תלוי על רכבו של הנהג, ניסה באמצעות האקדח לשבור את השמשה, אולם מבדיקה בשטח לא נמצאו שרידים המעידים על הימצאותם של שברי זכוכית. עוד נטען, כי מתמליל השיחות ברשת הקשר המשטרתית, עולה, כי אף שוטר מאלו שהשתתפו במרדף אחר הרכב, לא הצליח לרשום את מספר הרכב. עוד נטען, כי על פי דברי אותם שוטרים שניהלו את המרדף, נהג הרכב עצר בשלב מסוים בצומת מרומזרת, ועל כן תוהה הסנגור אם אדם שנמלט מהשוטרים, כיצד יעצור בצומת מרומזרת. עוד נטען, כי מבדיקת האיכונים של מכשיר הטלפון של המשיב מעלה, כי המשיב לא היה באזור הנטען על ידי השוטרים בשעה הרלוונטית.

באשר לגרסת המשיב – נטען, כי גרסתו לא הופרכה. דהיינו, כי במועד הרלוונטי סמוך לשעה 16:00, גילה שרכבו נגנב ממקום החניה בו החנה אותו בשגב שלום. לאחר שגילה שרכבו נגנב, ניגש למכר שלו שמתגורר בשגב שלום בשם מוחמד זנון, ודיווחו טלפונית לתחנת עיירות אודות גניבת הרכב, והתבקשו להגיע לתחנה להגיש תלונה. עוד נטען, כי גרסתו של המשיב נתמכה על ידי מוחמד זנון בהודעתו מיום 14.01.2013.

באשר לאישום השלישי – נטען, כי המשיב ברח מהשוטרים, כי השוטרים רצו לערוך עליו חיפוש באמצע הכביש ולהפשיטו, וזה לא היה מקובל עליו.

לסיכום – ב"כ המשיב סבור, כי נוכח הכרסום הממשי בתשתית הראייתית, יש להורות על שחרורו של המשיב בתנאים שיבטיחו התייצבותו למשפט.

דיון והכרעה

5.לאחר שהקשבתי לטיעוני ב"כ הצדדים, ובחנתי את חומר הראיות שהונח בפניי, הגעתי לכלל מסקנה, כי המבקשת הניחה תשתית ראייתית לכאורית לחובת המשיב בכלל האישומים המיוחסים לו בכתב האישום, כנדרש על פי המבחן שנקבע בהלכת זאדה.

כידוע, החלטה בדבר מעצרו של נאשם עד תום ההליכים, נעשית על סמך חומר הראיות הגולמי, כאשר חומר הראיות טרם עבר את "מסננת" החקירה הנגדית, בשלב זה, יש לבחון האם קיים סיכוי סביר להוכחת אשמתו של נאשם. דהיינו בית המשפט בוחן רק את הפוטנציאל ה-הוכחתי של חומר החקירה ואין הוא קובע ממצאים מזכים או מרשיעים (ראה בש"פ 8087/95, וכן בש"פ 10234/08).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ