אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אלנבארי(עציר)

מדינת ישראל נ' אלנבארי(עציר)

תאריך פרסום : 22/07/2013 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי באר שבע
13231-06-13
14/07/2013
בפני השופט:
נסר אבו טהה

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
סלמן אלנבארי (עציר)

החלטה

1.זוהי בקשה למעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים כנגדו, על רקע כתב האישום המייחס לו לכאורה ביצוע עבירות של קשירת קשר לפשע, עבירות נשק (סחר והחזקה).

2.כתב האישום בתמצית -פריד אלעוקבי ועלי אלעוקבי, הם קרובי משפחה, מתגוררים בפזורת חורה בשבט אלעוקבי (להלן: "פריד ועלי"). עטא אלגבור (להלן: "עטא") הינו תושב רהט, שהיה שותף עם עלי בעסקאות סחר בכלי נשק שונים, בכך שכל אחד מהם נהג להביא כלי נשק לשני על מנת למכור אותם, ורכשו כלי נשק אחד מהשני. סולימאן אלעוקבי (להלן: "סולימאן"), הינו קרוב משפחתם של עלי ופריד אלעוקבי ומתגורר ביישוב חורה. סולימאן אבו סבית (להלן: אבו סבית"), בדומה לעטא, רכש טיל ושני פגזים מעלי ופריד אלעוקבי תמות 30,000 ₪.

באישום הראשון – נטען, כי במועד שאינו ידוע למאשימה אולם סמוך לתחילת שנת 2012, היו ברשות המשיב טילי לאו ופגזים (להלן: "האמל"ח"), בלא שהיה בידו רישיון להחזיקם.

נטען, כי סמוך לתחילת שנת 2012, פנה סולימאן אלעוקבי בשתי הזדמנויות לעלי ופריד אלעוקבי, והציע להם לרכוש טילי לאו ופגזים שאותם קיבל מהמשיב. עלי ופריד הסכימו, ולאחר שקיבלו (טיל ושמונה פגזים), מכרו אותם לעטא אלגבור תמורת 23,500 ₪.

מספר ימים לאחר מכן, שוב לאחר שקיבל סולימאן אלעוקבי מהמשיב טיל לאו נוסף, הציע אותו שוב לעלי ופריד, והאחרונים שוב מכרו אותו לעטא תמורת 16,000 ₪.

נטען, כי עטא החזיר חמישה מהפגזים למשיב, בתואנה כי אינם תקינים, וסולימאן אלעוקבי החליפם בפגזים אחרים שהיו ברשות המשיב, אותם מסר עלי לעטא. עוד נטען, משלא העביר סולימאן אלעוקבי לעלי פגזים נוספים שהוסכם על מכירתם לעטא, החזיר עטא לעלי את הטיל, ועלי השיב חלק מהכסף לעטא.

נטען, כי באותה עת, פנה המשיב לעלי והודיע לו כי הוא זה שהעביר את הטיל והפגזים לסלימאן אלעוקבי ושאל לגבי התשלום. המשיב הבטיח להביא לעלי פגזים נוספים.

נטען, כי עלי הציע למכירה את הטיל ושני פגזים לאבו סבית תמורת 30,000 ₪. כשעלי מבטיח לאבו סבית, שיביא לו פגזים נוספים. אבו סבית החזיר את הטיל והודיע לעלי כי בבדיקת הטיל והפגזים, עלה כי מדובר בפגז תאורה בלבד. עלי הזכים לקבל בחזרה מאבו סבית את הטיל ללא הפגזים, והחזיר את לאבו סבית את כספו.

בהמשך, עלי מסר את הטיל לפריד, שהסתיר אותו בביתו למשך זמן, ולאחר מכן השיב את הטיל לעלי, שהסתירו בביתו, שם נתפס בחיפוש על ידי המשטרה.

באישום השני – נטען, כי סמוך לחודש אוקטובר 2012, העביר המשיב לעלי בשלושה מועדים שונים, מאות כדורים לשימוש ברובה 16M, וחמישים כדורים בקוטר 9 מ"מ, תמורת 200-300 ₪.

3.ב"כ המשיב הסכים לקיומן של ראיות לכאורה יחד עם זאת טען, כי קיים כרסום הואיל והתשתית הראייתית נשענת בעיקר על הודעתו של עלי אלעוקבי שמסר, כי קיבל את האמל"ח מסולימאן אלעוקבי. משנשאל עלי על ידי חוקריו מהיכן סולימאן אלעוקבי קיבל את האמל"ח? מסר, שהמשיב עצמו מסר לו שהוא זה אשר סיפק את האמל"ח לסולימאן אלעוקבי. נטען, כי סולימאן אלעוקבי לא נחקר כלל לגבי גרסה זאת ולא אישרה. עוד הסכים ב"כ המשיב לקיומה של עילת מעצר סטטוטורית, עם זאת עתר לאמץ את המלצת שירות המבחן ולהורות על שחרורו של המשיב למעצר בית בפיקוח הערבים שנבחנו ונמצאו מתאימים להוות חלופת מעצר עבור המשיב. עוד נטען, כי המשיב בן 51, נשוי ואב לעשרה ילדים, מתקיים מקצבת נכות מביטוח לאומי, ונמצא במעקב רפואי מתמיד על רקע בעיות בריאותיות. כמו כן, נמצא במעקב פסיכיאטרי ונוטל טיפול תרופתי. עוד עמד הסנגור על עברו הנקי של המשיב. עוד עמד על נסיבות משפחתיות של בניו של המשיב (בן אחד סובל ממחלת הסרטן, בן אחר סובל ממחלת אפילפסיה). עוד הפנה ב"כ המשיב לאסופה של מסמכים מגורמי הרווחה וכן מראש המועצה של היישוב בו מתגורר המשיב, אודות נסיבותיו האישיות והמשפחתיות של המשיב.

4.ב"כ המבקשת מנגד, עתר לדחות את המלצת שירות המבחן ולהורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים. שכן, אופי המעשים מלמדים על התנהגות המסכנת את שלום הציבור וביטחונו. עוד נטען, כי למשיב נגישות לאמל"ח בשים לב לסוג הנשקים והתחמושת שסיפק למעורבים האחרים על פי כתב האישום. עוד נטען, כי לא ניתן לתת אמון במשיב שכן המשיב לא התייצב לחקירה במשך זמן רב, למרות שידע שהמשטרה מחפשת אחריו. עוד הפנה ב"כ המבקשת למדיניות השיפוטית שאותה התווה בית המשפט העליון, לפיו, בעבירות של סחר בנשק, הכלל הוא מעצר עד תום ההליכים.

דיון והכרעה

5.במסגרת פרשיה זו, הוגשו מספר כתבי אישום כנגד 13 נאשמים בעבירות נשק, סחר בנשק, אחזקה , הובלה , נשיאה , קשירת קשר לפשע .

התשתית הראייתית לכלל כתבי האישום מבוססת בעיקרה על הודאותיהם המפלילות של שני הנאשמים, פריד אלעוקבי, עלי אלעוקבי היינו שותפים לעבירות המיוחסות לכלל הנאשמים. הן פריד והן עלי, הודו במיוחס להם, בביתו של עלי נתפס רקטה של טיל "לאו" שהיה מסולק בגג ביתו.

עוד בדוח ההולכה וההצבעה שערך עלי עם חוקריו הצביע על מקומות המסתור וכן מקומות ביצוע העסקאות בנשק, וכן סיפר על חלקו של פריד שלמעשה שימש עבורו "כמחסן" להסתרת הנשקים, עד למכירתם לאחרים. לצד הודאתו של עלי, קיימת הודאתו של פריד התומכת בחלקים רבים בגרסתו של עלי אלעוקבי.

6.בנוגע לחלקו של המשיב -

מעיון בהודעת עלי אלעוקבי מיום 7/3/2013 עמ' 2 שורות 32-39, מפרט עלי את פרטי העסקה באישום הראשון. גם מעיון בהודעות פריד בפני חוקרי השב"כ מיום 6/3/2013 מחזקים את דברי עלי ביחס למכירת טיל "הלאו" לאבו סבית. לצד הודעות עלי המפלילה את המשיב, קיימים שקרי המשיב לפיהם אין לו כל קשר לעלי ולפריד, לרבות קשר טלפוני. גרסה זו הופרכה בשים לב לפלטי שיחות הטלפון בין המשיב לבין עלי. בנוסף, בביתו של המשיב, לאחר חיפוש משטרתי, נתפסה תחמושת.

7.בנוסף מעיון בהודעתו של פריד אלעוקבי מיום 07.03.13 עמ' 4 ו-5, שורות 99-125 ובהמשך משורה 138-153, מאשר פריד את גרסת עלי אלעוקבי בנוגע למעורבותו של המשיב וכן למעורבותו של אבו סבית כמתואר בעובדות כתב האישום.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ