אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אלמקוסי(עציר)

מדינת ישראל נ' אלמקוסי(עציר)

תאריך פרסום : 21/10/2013 | גרסת הדפסה
עמ"ת
בית המשפט המחוזי ירושלים
25813-10-13
16/10/2013
בפני השופט:
אהרן פרקש

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
אחמד אלמקוסי (עציר)

החלטה

ערר על החלטת בית משפט השלום בירושלים (כב' השופט ג' ארנברג, סגן נשיאה), במ"ת 16466-10-13, מיום 10.10.13, בגדרה דחה את בקשת העוררת לעצור את המשיב עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו והורה על שחרורו בתנאים כספיים שונים.

לבית משפט קמא הגישה העוררת כתב אישום נגד המשיב ובו יחסה לו עבירה של גניבת רכב, על פי סעיף 413ב(א), לחוק העונשין, התשל"ז – 1977 (להלן: "חוק העונשין"), חבלה במזיד ברכב, עבירה לפי סעיף 413ה לחוק העונשין וכניסה לישראל שלא כחוק, עבירה לפי סעיף 12(1) לחוק הכניסה לישראל, התשי"ב - 1952.

בד בבד עם הגשת כתב האישום, הגישה העוררת נגד המשיב גם בקשה למעצרו עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

כתב האישום והבקשה

1.בפרק העובדות של כתב האישום שהוגש נגד המשיב נאמר, כי בין תאריך 11.9.12 בשעה 19:40 לבין תאריך 12.9.12 בשעה 07:00 או בסמוך לכך, ברחוב שדרות הנשיא בסמוך לבית המשפט ותחנת המשטרה באשדוד, גנב הנאשם בצוותא עם אחרים משאית, מסוג "מאן", השייכת לאילן סבח-שחר והמשמשת כמשאבת בטון (להלן: "המשאית"). שווי המשאית נאמד בכ-170,000 שקלים.

באותן הנסיבות, גנב הנאשם בצוותא עם אחרים את המשאית, שעמדה על גבי "ג'קים" מורמת מהקרקע. הנאשם והאחרים פירקו את הצינורות של ה"ג'קים" על מנת להרים את ה"ג'קים" בכוח, חתכו את חגורות הבטיחות וקשרו באמצעותן את הצינורות של ה"ג'קים" על מנת שלא יפלו במהלך נסיעה. כמו כן, התפרץ הנאשם בצוותא עם אחרים אל המשאית באמצעות ניפוץ שמשת חלון הנוסע שליד הנהג, כניסה למשאית, פירוק הסוויץ', עקירת חובק ההגה, פירוק "הפיוזים" של מערכת "האיתוראן", הנעת המשאית והכל תוך נטרול אמצעי המיגון במשאית: "איתוראן", קוד, אימובלייזר ואזעקה.

בהמשך, בתאריך 12.9.12 בשעה 07:22 או בסמוך לכך, נהג במשאית שגנבו הנאשם והאחרים בצוותא, אסמאעיל עמלה (להלן:"עמלה"), שהסיע את המשאית מהמקום, דרך כביש 375 לכיוון מחסום, שהוצב בשער המערבי של צור הדסה בדרך נמהרת ורשלנית שיש בה לגרום לסיכון חיי אדם, עד שנעצר לאחר מרדף ב"פארק בגין", בפאתי הכפר בתיר.

במעשיו המתוארים לעיל, גרם הנאשם נזק בצוותא עם אחרים בכך שפגעו במזיד ברכב או בחלקים ממנו ואף גרמו לנזקים במשאית, בכך שעיקמו את ה"רגליים" של המשאבה, פירקו את הסוויץ' ו"הפיוזים" של מערכת "איתוראן", קרעו שני צמיגים קדמיים, פירקו צינורות הידרואליים, פירקו את לוח השעונים, וכן גרמו לפיצוץ "הטרנספר" שבשאסי. שווי הנזק נאמד בכ-80,000 שקלים.

באותן נסיבות, שהה הנאשם בתחומי מדינת ישראל, מבלי שיהיו בידיו היתרי כניסה ו/או שהייה ו/או תעסוקה כדין לכך.

2.במסגרת הבקשה למעצרו של המשיב עד תום ההליכים טענה העוררת, כי בידה ראיות טובות להוכחת המעשים המיוחסים למשיב, לרבות טביעות אצבע של המשיב שנמצאו על המשאית והודעתו של עמלה כי גניבת המשאית בוצעה על ידי מספר אנשים, ומה חלקו של כל אחד מהם באופן כללי. עוד ציינה העוררת בבקשה, כי נגד המשיב קמה עילת מעצר של מסוכנות לביטחון הציבור ורכושו, בכך שעבירת הגניבה וההיזק לרכב בוצעו בתכנון מוקדם, מקצועיות, תחכום ושיטתיות יחד עם אחרים, והכל במטרה להעביר את המשאית לשטחים. כן ציינה העוררת, כי למשיב שש הרשעות קודמות בעבירות של גניבת רכב ועוד, ובגינן ריצה תקופות מאסר העולות לכדי 107 חודשים של מאסר בפועל. לעילת המסוכנות נטען עוד, כי מעצם היותו של המשיב תושב השטחים, קמה עילת מעצר בשל מסוכנות לביטחון הפיזי של המדינה ותושביה. כן נטען, כי קיים חשש להימלטותו של המשיב מהדין מעצם היותו תושב של הרשות הפלסטינאית.

לאור כל זאת, סברה העוררת כי אין ליתן במשיב אמון ואין בנמצא חלופת מעצר אשר תאיין את מסוכנותו לציבור ולרכושו או שתבטיח את התייצבותו להמשך משפטו.

החלטת בית משפט קמא

3.בית המשפט קבע, כי לטעמו די בטביעות האצבע שנמצאו על המשאית מבלי שניתן הסבר מניח את הדעת להן, על מנת להוות ראיות לכאורה. ואולם, הוסף בהחלטה, כי מכיוון שזו הראייה היחידה לכאורה, ומכיוון שהמשיב עובד לדבריו במכון שעוסק בשטיפת כלי רכב ובסיכה, קיימת חולשה בחוזקה של ראייה זו, אשר בדרך כלל מהווה ראיה חזקה יותר. בהתחשב בכך ובעובדה שמדובר בעבירת רכוש, ועל אף עברו של המשיב, ניתן להסתפק בחלופת מעצר שהוצעה, כאשר יש להביא בחשבון שמדובר בתושב שטחים.

בית המשפט הורה על שחרורו של המשיב בתנאים הבאים: המשיב יתייצב בכל עת שיידרש לדיון בעניינו; הפקדה בסך של 5,000 ₪; ערבות עצמית וערבות של שני ערבים תושבי ישראל על סך של 5,000 ₪ כל אחד.

4.על כך הערר שלפניי.

עיקרי טענות הצדדים

5.בערר שבכתב נטען על ידי העוררת, כי טעה בית משפט קמא כאשר קבע כי קיימת חולשה בראיות. על פי הנטען, אומנם מדובר בטביעות אצבע המהווה ראייה יחידה ועיקרית, אולם המשיב נתן הסבר דחוק להימצאן. ההסבר שנתן המשיב כי הוא שוטף מכוניות ועובד במוסך בתחומי הרשות הפלסטינאית, הינה אמירה כללית. עוד הוסיפה העוררת וטענה, כי אומנם טביעות האצבע חיצוניות, אך הן ממוקמות במקום גבוה, סביב ידית דלת הנוסע, בסמוך למקום בו נופצה שמשת חלון המשאית. המדובר במשאית אשר כדי להיכנס אליה יש צורך בטיפוס על שתי מדרגות, המצויות בצד הדלת. לדברי המשיב, לא יצא מתחומי הרשות הפלסטינאית מאז השתחרר ממאסרו במהלך ארבע שנים, ומכחיש קשר למשאית. זאת ועוד, המשיב מתגורר באזור חברון, שעה שהמשאית מצויה באשדוד, מרחק רב אשר אין למשיב קשר למקום הימצאה.

עוד ציינה העוררת, כי בדו"ח תחקור שנעשה, אמר עמלה לחוקר כי העבירה בוצעה בצוותא, ויש צורך במספר אנשים כדי לגנוב משאית שכזו, אף כי לא ציין את שמו של המשיב.

ב"כ העוררת חזרה והדגישה, כי אם יורשע המשיב בעבירות המיוחסות לו, קיים סיכוי כי יוטל עליו עונש מאסר ממושך, הן בגין העבירות שיוחסו לו בכתב האישום, והן לאור עברו הפלילי העשיר ובעיקר בעבירות רכוש. ולפיכך החשד להימלטותו מאימת הדין הינו גבוה. הבאתו של המשיב לדין עלולה להביא לצורך להפעלת כוחות מיוחדים, תוך סיכונם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ