אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אלמדיגם ואח'

מדינת ישראל נ' אלמדיגם ואח'

תאריך פרסום : 19/11/2013 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום באר שבע
37113-03-13
11/11/2013
בפני השופט:
שרה חביב

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל- פמ"ד
הנתבע:
1. ואאיל אלמדיגם
2. מסגריית אלשורוק בע"מ

החלטה

בפניי בקשת הנאשמים לפי סעיף 74 לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב] התשמ"ב-1982 (להלן: "החסד"פ") לעיון והעתקת חומר חקירה.

רקע עובדתי:

1.כנגד הנאשמים הוגש כתב אישום המייחס להם עבירות של ניהול ספרי חשבונות כוזבים וסיוע לאחר בניהול ספרי חשבונות כוזבים; מרמה, עורמה או תחבולה עפ"י פקודת מס הכנסה; ניהול פנקסי חשבונות כוזבים בנסיבות מחמירות; מרמה, עורמה או תחבולה עפ"י חוק מע"מ ועזרה לאחר להתחמק ממס. העבירות המיוחסות לנאשמים מתייחסות לשנות המס 2007-2008.

2.כנטען בכתב האישום הנאשמת 2 היא חברה פרטית אשר חייבת בזמנים הרלוונטיים בדיווח לפקיד שומה באר שבע, בניהול פנקסי חשבונות בהתאם לפקודת מס הכנסה ובהגשת דו"חות תקופתיים לשלטונות מע"מ, והנאשם 1 הוא בעל המניות והמנהל של נאשמת 2. הנאשמת 2 עסקה בזמנים הרלוונטיים בתחום של עבודות ברזל.

בכתב האישום נטען כי הנאשמים התחמקו מתשלום מס על דרך השמטה של קניית ברזל מחברת איסכור ברזל לבניין בע"מ (להלן: "איסכור") ואי רישומן בספרי החברה. עוד בתקופה הרלוונטית ניהלו פנקסי חשבונות כוזבים כדי להתחמק ממס על דרך אי רישום קניות בספרי החברה- עלויות שלפי טיבן מייצרות הכנסה אשר הושמטה במכוון מדו"חות החברה שהוגשו.

העלמת הקניות הייתה מול איסכור ובכוונה לסייע לחברת מחלב בנייה ופיתוח בע"מ (להלן: "מחלב") להשתמט ממס. העלמת הקניות בוצעה באופן שחברת מחלב רכשה חשבוניות כוזבות מאיסכור, לפיהן סיפקה כביכול איסכור ברזל למחלב, כאשר בפועל הברזל סופק לנאשמת 2 ולא לחברת מחלב. הנאשמים עשו זאת כדי להפחית את מחזור העסקים המדווח שלהם ובכך להשתמט ממס.

3.באופן טבעי נחשדו בביצוע העבירות פרט לנאשמים גם חברת מחלב וחברת איסכור. לאחר שהתקיימו שימועים בעניינם של כל החשודים, הוחלט להגיש כתב אישום כנגד הנאשמים דנן בלבד. בעניינה של חברת איסכור ובעניינו של מנהל בחברה לא הוגש כתב אישום והתקבלה החלטה של ועדת כופר ברשות המיסים להטיל על איסכור כופר בסך 800,000 ₪.

4.משלמדו ב"כ הנאשמים על החלטת ועדת הכופר ביקשו לקיים שימוע נוסף. כב' השופט רון סולקין ביום 10.10.2013 הורה למאשימה לקיים שימוע נוסף. כפי שהתברר בדיון בפניי, נקבע מועד לשימוע נוסף ליום 23.10.2013 אך זה לא התקיים בסופו של דבר בשל העובדה כי הנאשמים לא התייצבו לשימוע.

5.ביום 14.10.2013 פנו ב"כ הנאשמים בבקשה שתאפשר להם לעיין במסמכי הכופר על מנת להתכונן לשימוע. משסירבה המאשימה לדבר, פנו בבקשה הכתובה דנן.

6.מעיון בבקשה ולאחר שמיעת טענות הצדדים במהלך הדיון שנערך בפניי ביום 29.10.2013, ולאחר עיון בהודעות בכתב שהוגשו מטעם שני הצדדים מאוחר לדיון שנערך בפניי, מצטמצמת הבקשה לעיון והעתקה של הבקשה לכופר שהוגשה לרשות המיסים ע"י חברת איסכור ברזל לבניין בע"מ (להלן: "איסכור"), ואשר התקבלה ע"י רשות המיסים.

יש להבחין בין הבקשה שהוגשה ע"י חב' איסכור לבין הנימוקים של ועדת הכופר אשר עומדים בבסיס ההחלטה לקבל את הבקשה. את נימוקי רשות המיסים קיבלו לידיהם ב"כ הנאשמים והם אף צורפו כנספח ב' לבקשתם. עתירת ב"כ הנאשמים מתייחסת אך ורק לבקשה שהוגשה על נימוקיה מטעם חב' איסכור לרשות המיסים בעניין הכופר. את הנימוקים שבבסיס ההחלטה של ועדת הכופר קיבלו ב"כ הנאשמים מאת המאשימה ביום 1.7.2013.

טיעוני הצדדים:

7.בבקשה הכתובה טענו ב"כ הנאשמים ארוכות מדוע מדובר בחומר חקירה רלוונטי, אשר יסייע בבניית הגנתם של הנאשמים בהליך הפלילי. במעמד הדיון בע"פ התברר כי בכוונת ב"כ הנאשמים לטעון לאכיפה בררנית. לשיטתם לא צריך להיות הבדל בין הנאשמים ובין חברת איסכור ומנהלה, זאת לאור כתב האישום והראיות שעומדות בבסיסו.

8.בקצרה טוענים ב"כ הנאשמים כי הנימוקים שבבסיס ההחלטה והנימוקים שבבסיס הבקשה לוועדת הכופר יסייעו להם להוכיח את הבקשה להגנה מן הצדק מן הטעם של אכיפה בררנית, ולראיה התבקשה חוות דעתה של המאשימה בטרם התקבלה ההחלטה בוועדת הכופר. עוד טוענים ב"כ הנאשמים כי הנימוקים של ועדת הכופר שהתקבלו אצלם ביום 1.7.2013 נערכו בדיעבד ואין לדעת מה נעשה בזמן אמת מבלי לעיין בבקשה שהוגשה, אין לדעת אם הבקשה לכופר הייתה לפני או אחרי הבקשה לשימוע וכדי לקבל תמונה כוללת, אמיתית ומלאה יש להעביר לעיונם את הבקשה. עוד ביקשו כי המאשימה תברר עם חברת איסכור אם ישנה התנגדות לבקשתם או לא וכי לא ברור על איזה ערך מגנה המאשימה בהתנגדותה לבקשתם וכדברי ב"כ הנאשמים בדיון " . . . הערכים הדיוניים באים לשרת את הערך המהותי".

9.ב"כ המאשימה מנגד מתנגדת לבקשה וטוענת כי מדובר בשיקול דעת של רשות מנהלית, שאיננו רלוונטי להליך הפלילי ואף את נימוקי הכופר לא היה מקום להעביר לעיון ב"כ הנאשמים והדבר נעשה לפנים משורת הדין, וכי כדי לטעון לאכיפה בררנית יש לבחון את חומר החקירה שמצוי היה בפני המאשימה ערב הגשת כתב האישום ולא את החלטת ועדת הכופר.

ב"כ המאשימה הבהירה בדיון כי לאחר בחינת חומר הראיות בעניינה של חברת איסכור, סברה המאשימה כי אין די ראיות להגיש כתב אישום ולכן הומלץ להסתפק בכופר. עמדת המאשימה ניתנה על בסיס תיק החקירה ולא על בסיס הבקשה שהוגשה לוועדת הכופר, אשר הוגשה מאוחר להחלטה שלא להגיש כתב אישום ולאחר שימוע שנערך בעניינה של איסכור. תוצאות השימוע היו כי חברת איסכור ומנהל מטעמה יגישו בקשה לכופר וכי הפרקליטות תמליץ להיעתר לבקשות, זאת לאור הראיות שעמדו מולה בעת השימוע. בהודעה הכתובה שהוגשה מטעם המאשימה הבהירה המאשימה ברחל בתך הקטנה כי רק לאחר שהתקבלה החלטה מטעם המאשימה בעניינם של איסכור והמנהל מטעמה הוגשו בקשות הכופר. המאשימה טענה כי נתקלה בקושי ראייתי להוכיח את היסוד הנפשי הנדרש לחלק מהעבירות בעניינה של איסכור, כי לא באו ראיות לפניה כי איסכור או מי מטעמה הפיק תועלת כספית כלשהי בגין הקשר הפלילי וכי כל הטענות הללו מקומן בסיכומים לאחר שבית המשפט המוסמך התרשם מן העדים ומן הראיות וייאלץ לדון בטענה של אכיפה בררנית היה והנאשמים יבחרו להעלות אותה.

דיון והכרעה:

10.ראשית, ראוי להביא את נימוקי ועדת הכופר כפי שהועלו על הכתב ביום 1.7.2013 והועברו לב"כ הנאשמים:

"ממצאי החקירה עלה, כי אלבו אברהם, באמצעות חב' איסכור, סייע לאחר להתחמק מתשלום מס. חב' איסכור מכרה מתכות לחברת אלשורוק בסך כולל של כששה מיליון ₪. חב' איסכור דיווחה על מלוא ההכנסה שהתקבלה ממכירת המתכות. עם זאת, היא הוציאה את החשבוניות בגין העסקאות על שם חב' מחלב (הנידונה 2) ולא על שם חברת אלשורוק, לה נמכרו בפועל המתכות. לא הוכח, כי לאיסכור הייתה טובת הנאה ממשית מהוצאת החשבוניות על שם חברת מחלב תחת הוצאת החשבונית לחברת אלשורוק, כמתחייב. בנסיבות אלה, המליצה פרקליטת המחוז לקבל את בקשת הכופר ולהטיל על המבקשת כופר כסף בסך של 500,000 ₪. פרקליטות המחוז הדגישה, את שיתוף הפעולה המלא של המבקשים, את הקושי הראייתי בהוכחת היסוד הנפשי לעבירה של סעיף 220 לפקודת מס הכנסה, את העובדה שמדובר בעבירת סיוע לאחר בלבד ולבסוף כי לנדונים 3 ו-4 [חברת איסכור והמנהל מטעמה, ש.ח.] אין עבר פלילי בתחום. ועדת הכופר החליטה להטיל על הנידונים 3 ו-4 כופר בסך של 800,000 ₪, תוך שהיא מאמצת את נימוקי פרקליטות המחוז".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ