אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אלחנן אלבין(עציר) ואח'

מדינת ישראל נ' אלחנן אלבין(עציר) ואח'

תאריך פרסום : 21/11/2010 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
107-10-10
21/11/2010
בפני השופט:
ציון קאפח

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל ע"י ב"כ עו"ד רביד שיפמן
הנתבע:
אילייב אלחנן אלבין (עציר) -

החלטה למשיב 1

בקשה למעצר עד תום ההליכים.

נגד המשיב הוגש כתב אישום שעניינו עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע ושוד בנסיבות מחמירות (בחבורה ובהחזקת סכין). עבירות על פי סעיפים 499 ו 402 (ב) לחוק העונשין התשל"ז-1977.

כתב האישום מספר כי המשיב, ביחד עם משיב 2, ביצעו שני מעשי שוד בהפרש של יומיים זה מזה, במהלך חודש ספטמבר שנה זו. השניים נכנסו לקיוסק, בכל פעם בכתובת אחרת, כשהם חובשים קסדות ומזוינים בסכין כשבכוונתם לבצע שוד. משיב זה הפנה את הסכין באופן מאיים לעבר המוכר בקיוסק וציווה עליו להעביר לידיהם את הכסף אשר בקופה. במקרה הראשון, ברחוב אלנבי 101 בתל-אביב, שדדו השניים סך 3,000 ₪ וכן קופסאות סיגריות. במקרה השני, ברחוב בן יהודה 44, תל-אביב, שדדו השניים 4,000 ₪, 5 בקבוקי אלכוהול, קופסאות סיגריות וכן כרטיסי חיוג לחו"ל.

ב"כ המשיב טוען כי לא קמה תשתית ראייתית לכאורית וכי אין מדובר בזיהוי וודאי של מרשו.

דיון:

בראש הדברים יש לציין כי המדינה קובעת שבשני המקרים הגיעו השניים כשהם רכובים על קטנוע. באישום הראשון, נהג את הקטנוע משיב 2.

דו"ח פעולה של השוטר המוגדר כ "ירק 944" אשר לצערי אינני יכול להבין את שמו, מיום 05.09.10. הוא היה בניידת סיור והתקבל אירוע של שוד פיצוציה ברחוב אלנבי 101. הם הגיעו למקום ופגשו את המוכר. המוכר סיפר כי נשדד על ידי שני חובשי קסדות, זאת באיומי סכין. כן הפנה לכך שאחד משני השודדים היה חבוש בידו.

בשתי הפיצוציות קיימות מצלמות אבטחה.

במזכר מיום 22.09.10, מציין השוטר דניאל מנחם כי נצפה קטנוע מסוג "גוי רייד" בצבע כסף בפתח הכניסה של הפיצוצייה ברחוב בן יהודה. מגיע בחור עם חולצת טי קצרה כחולה, מכנס ג'ינס כחול ארוך, כפפות שחורות עם קסדה כחולה ועליה עיטורים הוא מזיז את הקטנוע. כעבור שניות מספר, נכנסים לפיצוציה שני החשודים, הראשון חובש קסדה שלמה עם משקף, לבוש קפוצ'ון בצבע אפור עם פס לבן בשרוולים וכובע לבן, מכנס אפור קצר עם סימנים צהובים ונעלי ספורט שחורות עם לוגו לבן וגרביים לבנות כאשר ידיו בכיסים. חשוד זה הוא הצריך לענייננו. בהמשך המזכר מתאר השוטר את מהלך השוד.

במזכר מיום 27.09.10, מציין השוטר דניאל מנחם כי צפה בדיסק של מצלמת האבטחה המותקנת בפיצוציה, ברחוב אלנבי. בצפייה נראים שני רוכבים מגיעים על קטנוע "גוי רייד" בצבע כסף. הרוכב – הנהג – עם קסדה כחולה, חולצת טי קצרה בצבע שחור, מכנס בהיר עד הברך. המורכב, אף הוא עם קסדה כחולה ומשקף שקוף, חולצת טי לבנה, מכנס קצר כהה. השניים נכנסו לפיצוציה. לצורך החלטה זו אדלג על התיאור הנוגע למשיב 2. בשלב זה, מתאר השוטר ביתר פירוט את משיב 1: הוא חובש קסדה כחולה חלקה עם משקף שקוף, חולצת טי לבנה, זרוע ימין מכוסה וממנה מבצבץ קעקוע וחבישה כלשהי בפרק כף יד שמאל. החשוד הוא שאוחז בסכין ומכוון אותה כלפי המוכר אשר נותן לו את הכסף. השוד, על פי סרט האבטחה, בוצע ביום 05.09.10, שעה 20:53.

במזכר מיום 28.09.10, מאת השוטר יניב ממן מיחידת המודיעין של תחנת שכונות אשר צפה בשני הסרטים ממצלמות האבטחה, נאמר כי השוטר מזהה "בסבירות גבוהה מאוד" את המשיב בסרט הקשור לשוד ברחוב אלנבי. המשיב מוכר לו היטב וכך גם חלק מהקעקוע שעל זרועו – חלק אשר נחשף – וכן חלק של פניו. כמו כן, השוטר מציין כי ייתכן שהחשוד השני הוא יהודה או עזרא שחב – דבר שהוברר בדיעבד כנכון לגבי עזרא שחב – הן על פי מבנה גופו וכן משום שהשניים מצויים בקשר הדוק ויומיומי.

התמונה המצטיירת הינה כי קצין המודיעין של תחנת השכונות הוא שהוליך לפריצת הדרך בחקירה ולזיהוי המשיב וחברו. זאת לדעת, כי למשיב נתונים יוצאי דופן במקצת. למשיב קעקוע בחלק התחתון של יד ימין, קעקוע נוסף בחלק התחתון של יד שמאל, קעקוע קטן יותר וכן קעקוע בחלק העליון של יד שמאל.

במהלך השוד, ברחוב אלנבי, הגיע המשיב כאשר הוא מנסה לכסות את הקעקועים הן על ידי חתיכות בד לגבי הקעקועים בחלק התחתון של יד ימין ושמאל והן על ידי חולצה קצרה אך בעלת שרוולים ארוכים יחסית לגבי הקעקוע בחלק העליון של יד שמאל.

כך או כך, החלק העליון של הקעקוע ביד ימין נחשף והוא דומה בצילום השוואתי, ככל שניתן לראות, לקעקוע של המשיב. ראה לעניין זה תמונה מס' 2 בלוח תצלומים מיום 16.09.10. פריטי הלבוש המופיעים בסרטים, נמצאו בחלקם בחיפוש שנערך בביתו של המשיב. כך לגבי המכנסיים בעלות הפסים הצהובים, כך לגבי חולצת הטי הלבנה אשר לגביה טען המשיב כי קיבלה במתנה מסבתו יומיים לפני מועד חקירתו ב 16.09.10, קרי, קיבלה ביום 14.09.10 אך טענתו הופרכה מינה וביה על ידי אביו. בחקירתו השנייה מיום 19.09.10 משהחלו החוקרים להטיח בפניו כי פריטי הלבוש בסרט האבטחה דומים לשלו, החל המשיב שומר על זכות השתיקה. עד לאותו שלב בחקירה המשיב שיתף פעולה.

התמונה הראייתית המצטיירת הינה כדלקמן: הסימנים המיוחדים על גופו של המשיב, הבגדים וצבעם הם שהוליכו בסופו של יום לזיהוי המשיב בשני מקרי השוד.

באשר לתשתית הראייתית הלכאורית הנדרשת ראה בש"פ 8087/95 זאדה נגד מ"י, פ"ד נ(2) 133. בעמ' 148-149 אומר בימ"ש:

" בית המשפט בוחן את השאלה אם מתוך מכלול חומר החקירה ניתן יהיה לשלוף בסוף ההליך השיפוטי תשתית עובדתית מרשיעה... מכל אלה יוצר לעצמו בית המשפט תמונה כוללת באשר לפוטנציאל הראייתי הטמון בחומר החקירה, כלומר, אם קיים סיכוי סביר שמחומר חקירה זה תצמחנה בסוף המשפט ראיות אשר תבססנה את אשמת הנאשם..."

ובעמ' 146:

"'ראיה לכאורה' היא מטבעה ראיה גולמית. היא טרם עברה את כור ההיתוך של ההליך הפלילי. אין כל אפשרות להכריע על להוכחת האשמה" הן אפוא ראיות גולמיות אשר לגביהן קיים סיכוי סביר שעיבודן במהלך המשפט - תוך בחינתן בחקירות, בקביעת אמינות ומשקל - יוביל לראיות (רגילות) אשר מבססות את אשמת הנאשם מעל לכל ספק סביר. בכך מושג איזון ראוי בין הערכים החברתיים המתנגשים. אכן, אין זה ראוי לעצור נאשם אלא אם כן קיים סיכוי סביר שהראיות הקיימות נגדו, לאחר שיעברו את כור ההיתוך של ההליך הפלילי, יש בכוחן להוכיח את אשמתו. אם חומר החקירה אינו מטיב זה, אין זה ראוי לשלול את חירותו של הנאשם. מסקנה זו נותנת ביטוי לאופיו המיוחד של ההליך אשר במסגרתו מתקבלת ההחלטה בדבר מעצר עד תום ההליכים בהתבסס על ראיות לכאורה. על-כן אינה נבחנת הוכחת אשמת הנאשם מעל לכל ספק סביר, אלא רק הכוח ההוכחתי הפוטנציאלי האצור בחומר החקירה".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ