אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אלוש(עציר)

מדינת ישראל נ' אלוש(עציר)

תאריך פרסום : 04/12/2013 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית משפט השלום עכו
8919-11-13
20/11/2013
בפני השופט:
ג'ני טנוס

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
יוסי אלוש (עציר)

החלטה

כנגד המשיב הוגש כתב אישום המייחס החזקת סכין שלא למטרה כשרה, איומים, תקיפת שוטר והפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו. בד בבד עם כתב האישום הוגשה בקשה להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים נגדו.

מעובדות כתב האישום עולה, כי ביום 1/11/13 נכנס המשיב לדירתה של חברתו ושם מצא מכר שלה יחד עמה, אי לכך החזיק בידו סכין ודרש מהאחרון לצאת מהדירה תוך שהוא זורק את חפציו מחוצה לה. אותו מכר אכן יצא מהדירה והזעיק את המשטרה אשר הגיעה למקום.

השוטרים שהגיעו לדירה דפקו בדלת וכאשר החברה פתחה אותה, הבחינו השוטרים במשיב בתוך הדירה כשהוא אוחז בידיו בשני סכינים ושני סכינים נוספים מונחים לידו על הרצפה. במעמד זה דרשו ממנו השוטרים להניח את הסכינים מידו וכשעשה זאת בקשו לאזוק אותו בידיו אך הוא השתולל וצעק בניסיון למנוע מהם לעשות כן.

לאחר המעצר הובא המשיב לתחנת המשטרה שם השתולל, קילל ואיים על אנשי המשטרה. המשיב לא הסתפק בכך ובשלב מסוים פנה לאחד השוטרים בשמו ואיים עליו שיפגע בו, בבני משפחתו וברכבו. בהמשך לכך נשך המשיב את השוטר הנ"ל בידו וכתוצאה מכך נגרם לו סימן אדום.

כמו כן ובמהלך שהותו בתחנה איים המשיב על שוטר אחר, בין היתר, בכך שירצח אותו ואת הילדה שלו, ולבסוף ירק על מספר שוטרים.

המבקשת מפנה להודעות שנגבו מאותו אדם שנמלט מהדירה , למזכרים של השוטרים ואפילו להודעת המשיב עצמו, על מנת לבסס קיומן של ראיות לכאורה אודות ביצוע העבירות הנ"ל.

לעומת זאת טוען הסנגור כי אין כך הם פני הדברים וכי במקרה דנן אין בנמצא ראיות לכאורה, ודאי שלא בעוצמה גבוהה, וכפועל יוצא מכך הוא חולק על קיומה של עילת מעצר. בטיעון שלו לפניי בקש הסנגור להציג תמונה אחרת באשר להשתלשלות הדברים ומשמעותם. לדבריו, הזמנת המשטרה נעשתה על ידי אותו בחור ששהה קודם לכן בדירה באמתלת שווא בשל הקנאה שלו במשיב וזאת לנוכח היחסים הרומנטיים שאותו בחור מנהל עם חברתו של המשיב. לטענתו, חיזוק לכך ניתן למצוא בעדותו של הבחור אשר מסר בהודעתו השניה מיום 3/11/13 כי הוא לא זוכר שראה את המשיב מחזיק בסכינים וכי הוא עצמו היה שיכור באותו זמן.

עוד טוען הסנגור, כי בניגוד לטענה כי השוטרים נאלצו להשתמש בכוח כנגד המשיב על מנת לעצור אותו ולאזוק אותו בדירה, צוין בדוחות שלהם כי לא היה שימוש בכוח.

אשר למעשים המיוחסים למשיב בתחנה, ועיקרם איומים כלפי שוטרים, תקיפת שוטר והפרעה לשוטרים בעת מילוי תפקידם – טוען הסנגור, כי המשיב היה נתון בגילופין ובמצב דברים זה לא מתקיים היסוד הנפשי המיוחד של עבירת האיומים. זאת ועוד, המבקשת לא הביאה תיעוד ממצלמות האבטחה שבתחנה על מנת לבסס את ההתנהגות המיוחסת למשיב, ואם לא די בכך הרי שכל הדוחות של השוטרים חתומים על ידי שוטר אחד שגם הסביר כי הדוחות נכתבו במחשב אחד בתחנה מה שמעיד על 'זיהום' החקירה.

לבסוף טוען הסנגור, כי ההודעה הראשונה של המשיב נגבתה ממנו בשעות הקטנות של הלילה, ומבלי שהתקבל אשור בכתב מהממונה לכך לפי נוהל מס' 03.300.064, המתייחס לכלל לפיו אין לתשאל חשודים בשעות הלילה (לאחר השעה 23:00) אלא בנסיבות מיוחדות ובאישור בכתב של הרמח"מ.

לאחר ששקלתי את טענות הצדדים אני קובעת כי קיימות ראיות לכאורה בעוצמה מספקת לביסוס העבירות המיוחסות למשיב באופן שעשוי להביא להרשעתו בהן, ככל שמדובר בביצוע העבירות למן הגעת השוטרים לדירה.

אנמק - אין ספק שההודעה הראשונה של הבחור אשר הזעיק את המשטרה מהווה ראיה לכאורה לגבי הדברים שאירעו קודם להגעת השוטרים לדירה. אלא מה, אותו בחור טען מאוחר יותר בהודעתו השניה כי לא ראה כי המשיב מחזיק בסכין וכי הוא עצמו היה שיכור באותה עת. בנסיבות אלה אני מוצאת, כי שינוי הגרסה מחליש את עוצמת הראיות בקשר לכך.

אך גם בהתעלם משתי ההודעות של אותו בחור אשר הזעיק את המשטרה, הרי שדי לנו במזכרים של השוטרים שמוסרים כי הבחינו במשיב מחזיק בשני סכינים בידיו בעת שנכנסו לדירה כדי לבסס את הנטען בדבר החזקת סכין למטרה לא כשרה. אגב כך אוסיף, כי גם המשיב עצמו מאשר בהודעתו השניה כי אכן החזיק בשני סכינים בזמן שהשוטרים נכנסו לדירה בסברו כי מי שעומד להיכנס הוא אותו בחור שיצא מהדירה קודם לכן.

לא אוכל שלא להעיר כי חברתו של המשיב מסרה בדבריה למשטרה כי המשיב לא החזיק בסכינים באף שלב, בניגוד לגרסת המשיב עצמו כמפורט לעיל, וברור אם כן כי מדובר בניסיון שלה לגונן עליו.

אשר לאירועים שהתרחשו בתחנת המשטרה – ניתן ללמוד אודות האיומים ויתר העבירות המיוחסות למשיב הן מהמזכרים של השוטרים והן מההודעה הראשונה שנגבתה מהמשיב. ויודגש, בשלב זה אין לתת משקל מכריע לטענה כי המזכרים נחתמו על ידי אותו שוטר, אם חלק מהדברים מתועדים בדברי המשיב עצמו בהודעתו הראשונה שנגבתה ממנו. בכל מקרה, נסיבות כתיבת המזכרים והכנתם תיבחן מן הסתם בתיק העיקרי ואין זה המקום ללבנן. כך הוא הדבר ביחס לגביית ההודעה הראשונה של המשיב בשעת לילה מאוחרת ללא אשור בכתב של הרמח"מ, שאומנם עומדת בניגוד לנוהל שאוזכר, אך אין בה כדי לפגום באופן ממשי בתוכן הדברים שמסר המשיב, מה גם שעסקינן לכאורה בהפרת נוהל ולא בהפרת הוראת חיקוק.

זאת ועוד, הסימן האדום על ידו השמאלית של השוטר, כפי שנראה בתמונה, מבסס דיו את הטענה בדבר נשיכתו על ידי המשיב.

לסיום, הטענה בדבר היות המשיב בגילופין בעת מעצרו, היא טענה שדינה להתברר בהליך העיקרי כאשר הנטל להוכיחה רובץ על המשיב. יחד עם זאת אבקש להעיר לעניין זה שתי הערות: האחת, שאין כל רישום בתיק כי בעת המעצר נדף מהמשיב ריח אלכוהול, והשניה, כי אפילו המשיב עצמו אינו טוען בהודעתו השניה כי עשה מה שעשה בהיותו שיכור, וכל מה שנאמר מפיו היה כי שתה קודם לכן 2-3 כוסות וודקה. כך או כך, טענת השכרות, לרבות מידת ההשפעה של האלכוהול על המשיב, דינן להתברר בתיק העיקרי.

על יסוד כל המפורט לעיל אני קובעת כי קיימת תשתית ראייתית בעוצמה גבוהה לגבי כל אחת מהעבירות שבנדון.

ומה לגבי עילת המעצר?

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ