אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אלהוזייל(עציר)

מדינת ישראל נ' אלהוזייל(עציר)

תאריך פרסום : 11/03/2013 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי באר שבע
35412-01-13
20/02/2013
בפני השופט:
נסר אבו טהה

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
ענאן אלהוזייל (עציר) - בעצמו
החלטה,החלטה

החלטה

זוהי בקשה למעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים כנגדו על רקע כתב אישום המייחס לו לכאורה ביצוע עבירות של נשיאת נשק ותחמושת – עבירה בניגוד לסעיף 144(ב) לחוק העונשין, תשל"ז – 1977, הסתייעות ברכב לביצוע פשע – עבירה בניגוד לסעיף 43 לפקודת התעבורה [נוסח חדש], תשכ"א בכך שביום 10/01/2013 עת שנהג ברכבו הוביל קופסת קרטון שבתוכה אקדח ו 46 כדורים.

בהעדר מחלוקת בדבר קיומן של ראיות לכאורה וכן קיומה של עילת מעצר נותר אפוא לבחון בהתאם למצוות המחוקק על פי סעיף 21 ב לחסד"פ אם ניתן להשיג את תכלית המעצר באמצעות חלופה.

תסקיר שירות המבחן מיום 30.1.13

מהתסקיר עולה, כי המשיב בן 27, נשוי ואב לשני ילדים ואשתו בהריון, נמנה למשפחה בת 14 נפשות. אביו נפטר בהיותו בן 19. עובר למעצרו מתגורר בבית אמו ברהט. כלל בני המשפחה מנהלים אורח חיים נורמטיבי. כל אחיו שרתו שרות צבאי וגם שרות קבע למעט אח אחד.

באשר לתנאי מעצרו – ציין השירות, כי המשיב ביטא קושי הסתגלות לתנאים הפיזיים הנלווים למעצרו וקושי להסתגלות לאוכלוסייה השוהה במעצר. כן המשיב ביטא קושי רב נוכח הריחוק משפחתו. השירות התרשם, כי המשיב נמצא בשלבי הסתגלות ראשונים למעצר ומגיב באופן המותאם למצבו

באשר לרמת הסיכון - ציין השירות, כי נוכח מאפייני אישיותו של המשיב, קשייו לגייס כוחות לאורך זמן לתפקוד תקין, עמדותיו המקלות לשמירה על חוקים, קשייו להציב גבולות פנימיים להתנהגותו ולהפעיל שיקול דעת מעמיק למעשיו ולהשלכותיהם, בנוסף להיעדר מיומנות וכלים להתמודדות אדפיטית במצבי חיים שונים. לפיכך, מתרשם השרות מקיומה של רמת סיכון להישנות התנהגות פורצת גבולות.

חלופות המעצר שנבחנו – החלופה הראשונה בדמות מעצר בית בביתו ברהט בפיקוח אחיו, ריאד, איאד, בני משפחה נוספים שאדי ובאסם אלהוזייל. שרות המבחן התרשם מערבים כבעלי עמדות מגוננות ויתקשו להוות דמויות סמכותיות מציבות גבולות עבורו מה גם המדובר בחלופה המחזירה את המשיב לסביבתו הטבעית עובר למעצרו ועל כן, סבור שרות המבחן שאין בחלופה זו כדי לצמצם את רמת הסיכון הנשקפת ממנו. בתסקיר משלים נבחנו שתי חלופות נוספות. האחת, בדמות מעצר בית בביתו של אלעטוונה טראד בישוב חורה בפיקוחו. השנייה, בדמות מעצר בית בביתו של הערב אלאסד מאג'ד ביישוב לקייה בפיקוח אביו אסד סאלם וכן אחיו של המשיב איאד אלהוזייל.

שרות המבחן נפגש עם הערבים והמפקחים לעיל וציין, כי טראד אלעטוונה בן 63 מתגורר בצריף בפזורת חורה, מתפרנס מרעיית צאן, עובד למחייתו במרעה. אינו מכיר את המשיב עצמו אלא את בני משפחתו. עוד מסר הערב, כי הוא סובל מבעיות רפואיות. שרות המבחן פסל חלופה זו הואיל ולהערכתו הערב לא מהווה דמות סמכותית ומצבת גבולות עבור המשיב. באשר לחלופה הנוספת ביישוב לקייה, מציין השרות כי הערב אלאסד מאג'ד, בן 47 הינו מנהל בית ספר, מכיר את משפחת המשיב וכן את המשיב באופן אישי על רקע היותו נשוי לאחותו של המשיב כמו כן, בשנת 2006 שימש חלופת מעצר עבור המשיב ללא הפרות כלשהן. עוד מסר הערב, כי יחד אתו יכול לפקח אביו מר אסד סאלם, בן 72 שאינו עובד וכן אחיו של המשיב, איאד אלהוזייל. באשר לחלופה זו, ציין שרות המבחן, כי הואיל ואין מדובר בחלופה הרמטית, לא באים בהמלצה אם, כי במידה ויוצעו ערבים נוספים שיוכלו לפקח על המשיב בזמנים בהם הערב העיקרי מאג'ד אלאסד נמצא במסגרת עבודתו, אז יזדקקו לדחייה נוספת כדי לבחון את הערבים הנוספים.

בפני התייצב מג'ד אלאסד, גיסו של המשיב, בן 47, נשוי ואב לתשעה ילדים, מנהל בית ספר ביישוב לקייה, הביע את נכונותו והסכמתו לשמש חלופת מעצר עבור המשיב בעבר שימש כערב עבור המשיב. השירות התרשם מאדם מבין את האחריות המוטלת עליו בהיותו חלופת מעצר, גם אנוכי התרשם מאדם רציני, אחראי, המבין את משמעות אחריותו כערב וכמפקח עבור המשיב. עוד הציע לאור הסתייגות שרות המבחן לצרף את אביו כמפקח וערב נוסף וכן את אחיו הבכור של המשיב איאד אלהוזייל.

עוד התייצב בפני אביו של הערב העיקרי סאלם אלאסד, בן 72, מתגורר סמוך לבנו מאג'ד, לדבריו נמצא כל העת בבית. הביע את הסכמתו ורצונו לשמש ערב ומפקח עבור המשיב. עוד מסר, כי בשנת 2006 היווה חלופת מעצר עבור המשיב ולא היו הפרות כלשהן.

עוד התייצב בפני אחיו הבכור של המשיב איאד אלהוזייל, בן 39, נשוי ואב לילדים, עובד כמדריך ספורט במתנ"ס רהט. בעבר שירת בצבא משך 12 שנים. פעיל בגיוס בני נוער מהמגזר הבדואי לצבא. גם הוא בתורו הביע את נכונותו והסכמתו לשמש ערב ומפקח עבור המשיב. עוד הוסיף, כי כלל אחיו מנהלים אורח חיים נורמטיבי. מבין את המשמעות להיות ערב ומפקח עבור המשיב. עוד הוסיף, כי המשיב מכבד אותו ומקשיב לו.

7.ב"כ המבקשת עתר להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים בהתחשב בחומרת העבירות נשוא כתב האישום שכן התנהגות המשיב מלמדת על מסוכנות בכך שהוביל ברכבו אקדח ותחמושת המוחזקים שלא כדין. עוד עמד ב"כ המבקשת על עברו הפלילי של המשיב הכולל הרשעות בעבירות של הסעת שב"ח והפרת הוראה חוקית, פציעה כשהעבריין מזוין. עוד עמד ב"כ המבקשת על כך, כי המעשים נשוא כתב האישום דהיום בוצעו לכאורה בתקופה הוא מרצה עבודות שרות. עוד עמד ב"כ המבקשת על הערכת שרות המבחן בדבר קיומה של רמת סיכון מצד המשיב ושלום הציבור וביטחונו.

8.ב"כ המשיב מנגד, עתרה להורות על שחרורו לחלופת המעצר ביישוב לקייה תחת פיקוחם של מאג'ד אלאסד, אביו של מאג'ד, אחיו של המשיב איאד אלהוזייל וזאת בהתחשב בעובדה שמדובר בחלופה גם מרוחקת מסביבתו הטבעית של המשיב, כוללת פיקוח של שלושה ערבים נורמטיביים המהווים דמויות סמכותיות עבור המשיב. עוד נטען, כי מאג'ד ואביו בעבר היוו חלופת מעצר אשר הוכיחה את עצמה בעניינו של המשיב. עוד נטען, כי בנשק שנתפס לא נעשה כל שימוש בפעילות פלילית כלשהי כך שאין המדובר בנסיבות בעלת מדרג חמור בהתאם למבחנים שנקבעו בהלכת אבו מוך בעבירות נשק.

9.הלכה היא כי מעורבות בעבירת נשק מעידה היא על מסוכנות רבה. יחד עם זאת נקבע, כי למסוכנות הכרוכה בעבירות אלה והאפשרות להפיגה בחלופת מעצר, נקבע בפסיקה מדרג של חומרה, הנגזר מהמטרה לה נועד הנשק. בראש הרשימה, מבחינת חומרת הסיכון, ניצבת החזקת נשק שנועד לביצוע מעשים המיועדים לפגוע בביטחון המדינה או הציבור. אחריה, בסולם החומרה, ניצבת החזקתו של נשק לשם ביצוע עבירות פליליות ספציפיות כגון רצח או שוד, החזקת נשק כדי לאפשר פעילות פלילית "לעת מצוא", החזקת נשק לשם הגנה עצמית ועד לתחתית הסולם, שם מצויה החזקת נשק שפג תוקף רישיונו... (ראה לעניין זה ב"ש 625/82 מחמוד נ' מדינת ישראל)

10.לאחר שהקשבתי לטיעוני ב"כ הצדדים וכן עיינתי בשני התסקירים שגובשו בעניינו של המשיב, ובחנתי את הערבים נשוא החלופה ושקלתי את מכלול השיקולים הרלוונטיים, הגעתי לכלל מסקנה שניתן להשיג את תכלית המעצר באמצעות החלופה שנבחנה על ידי בית המשפט וזאת ראשית בהתחשב בנסיבות המקרה שאינו נמנה בהכרח בסולם החומרה שנקבע בהלכת אבו מוך בעבירות נשק. שנית, מדובר בחלופה מרוחקת מסביבתו הטבעית של המשיב כוללת פיקוח של שני ערבים שבשנת 2006 היוו חלופת מעצר עבור המשיב ולא הייתה הפרה כלשהי. בנוסף, התרשמותי הייתה מאוד חיובית מהערבים וכן התרשמתי מיכולתם לשמש דמויות סמכותיות עבור המשיב על רקע ההכרות הטובה בין המשיב לבין הערבים. לצד שני הערבים העיקריים גם מתווספת ערבותו של אחיו הבכור של המשיב, איאד אלהוזייל, שהותיר בי רושם מאוד חיובי כאדם אחראי וסמכותי המבין את משמעות אחריותו כערב ומפקח עבור המשיב. גם המשיב עצמו נמנה למשפחה בעלת ערכים נורמטיביים. כלל האחים שרתו בצבא למעט אח אחד, מנהלים אורח חיים נורמטיבי. באשר להמלצת שירות המבחן הרי במהות שירות המבחן לא פסל על הסף את האפשרות לשחרור לחלופה בביתו של הערב מג'ד אלאסד אם כי, התנה זאת בעיבוי חלופה בערבים נוספים הואיל ומג'ד בשעות היום עובד כמנהל בית ספר. ועל כן נאמר כי מדובר בחלופה לא הרמטית. לעניין זה בחנתי בעצמי ערבים נוספים שנמצאו ראויים.

11.אשר על כן, הנני מורה על שחרורו של המשיב בתנאי ערובה הבאים:

א.המשיב ישהה במעצר בית מלא בכתובת מגוריו של הערב מאג'ד אלאסד, בשכונה 15 בית 308 ביישוב לקייה, תחת פיקוחו וכן פיקוחם של אביו של מאג'ד - מר אסד סאלם וכן אחיו של המשיב - מר איאד אלהוזייל, לסירוגין.

ב.הפקדה כספית בסך 30,000 ₪.

ג.חתימת ערבות עצמית בסך 50,000 ₪.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ