אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אלג'בור

מדינת ישראל נ' אלג'בור

תאריך פרסום : 15/09/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום חיפה
2683-09-09
15/09/2010
בפני השופט:
יחיאל ליפשיץ

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
אסמעין אלג'בור
גזר-דין,החלטה

גזר דין

הנאשם שבפני הורשע, על פי הודייתו, בעובדות שיוחסו לו בכתב האישום מתוקן.

על פי הנטען בפרק העובדות שבכתב האישום המתוקן הנאשם הינו בעלה של מ.א. (המתלוננת) ואביהם של שלושה קטינים, שאחד מהם הינו נ.א. (להלן – המתלונן) שהינו יליד שנת 2006. בתאריך 29/8/09, סמוך לשעה 11:00 שיחקו המתלונן ואחיו בבית ובכך גרמו רעש והפריעו לנאשם לישון. הנאשם צעק עליהם ולאחר מכן תפס במתלונן והיכה אותו בפניו באופן שנגרמו לאחרון שריטות מתחת לשתי עיניו, דם זב מאפו ונגרמה לו חבלה בכתף. משניסתה המתלוננת לקחת את המתלונן לידיה ולהרחיקו מהנאשם תקף אותה הנאשם באופן שהיכה אותה בפניה עד שנפלה לרצפה והמשיך להכותה כאשר היא שוכבת על הרצפה.

לאור הודייתו של הנאשם, הורשע הנאשם בעבירות שיוחסו לו: תקיפת קטין על ידי אחראי – עבירה לפי ס' 368 ב' (א) סיפא לחוק העונשין, תשל"ז - 1977; ותקיפה בנסיבות מחמירות – עבירה לפי ס' 382 (ב) לחוק העונשין, תשל"ז – 1977.

לאחר הרשעתו, בתאריך 30/11/2009, נשלח הנאשם לשירות המבחן לצורך הכנת תסקיר לעניין העונש. בנדון הוגשו תסקירים על ידי שירות המבחן למבוגרים. שירות המבחן הרלוונטי היה שירות המבחן באשקלון, וזאת על רקע העובדה שהנאשם שוהה בקרית גת בתנאי שחרור בערובה.

מתסקיר שירות המבחן שנערך בתאריך 18/4/10 עלה כי הנאשם, למרות הודייתו בבית המשפט, הכחיש בפני שירות המבחן את מרבית המיוחס לו. יחד עם זאת, ככל הנראה כתב האישום שהוצג בפני הנאשם היה כתב האישום המקורי ובכל אופן בתאריך 11/5/10 אישר הנאשם, בשנית בדיון בבית המשפט, כי הוא אכן ביצע את הנטען כנגדו בכתב האישום המתוקן. בתאריך 23/6/10 הוגש התסקיר האחרון בנדון.

במסגרת שירות המבחן, נשלח הנאשם לקבוצה טיפולית המיועדת לסובלים מקשיים בתפקוד ההורי. מהתסקיר עולה, כי הנאשם הגיע למפגשים ושיתף פעולה וכן חל שינוי בנאשם – הוא החל להיות מודע לבעיותיו אשר הובילו אותו לביצוע העבירות בהן הורשע. הנאשם גילה מוטיבציה להמשיך את הטיפול במסגרת הקבוצה ואף שירות המבחן ציין את החשיבות להמשיך ולנצל את ההליך המשפטי לצורך התהליך הטיפולי. אשר על כן, המליץ שירות המבחן להעמיד את הנאשם במבחן למשך שנה, במהלכה הוא ימשיך את השתתפותו בקבוצה. אציין, כי שירות המבחן יצר קשר גם עם המתלוננת, וזאת כעולה מהתסקיר שהוכן בתאריך 18/4/10. איני נותן משקל משמעותי לדבריה שבאו לידי ביטוי בתסקיר ודומה כי גם שירות המבחן לא עשה כן, ובצדק, וזאת מהטעמים שצוינו בטיעוני המאשימה לעונש.

במסגרת טיעוני המאשימה לעונש, ציינה באת כוחה את חומרת מעשיו של הנאשם. מדובר במי שלא חס על בנו הפעוט בן ה 3, והכל בשל "חטאו" כי עשה רעש שהעיר את אביו. הנאשם לא רק שהיכה את בנו, אלא גם היכה את אשתו שבאה לעזרת בנה. מדובר במעשים שנעשו במסגרת התא המשפחתי שאמור להיות מגונן ובטוח. אשר על כן, סבורה המאשימה שאין להיעתר להמלצת שירות המבחן וביקשה לגזור על הנאשם ענישה מרתיעה בדמות מאסר בפועל לתקופה ממושכת, מאסר על תנאי וקנס.

מנגד, עמד בא כוח הנאשם על הנסיבות לקולא. הנאשם הינו נעדר עבר פלילי ונטען כי מדובר היה באירוע חריג ולמרות שאין להקל בו ראש הרי שאינו מצוי בחלק החמור של מדרג החומרה. הנאשם ביטא צער על מעשיו והחל בתהליך טיפולי בו הוא מעוניין להמשיך. עוד ציין בא כוח הנאשם, כי לא בכדי הגיע שירות המבחן להמלצה שהובאה בתסקיר. מדובר בהמלצה שבאה לאחר שהנאשם החל בתהליך טיפולי, השתתף במפגשים ולכן שירות המבחן לא הלך שבי כפתי אחר אמירות כאלו או אחרות של הנאשם, אלא מדובר בהמלצה שיש לה בסיס איתן. עוד נטען, כי הנאשם לקח אחריות על מעשיו, הודה בטרם נשמעו הראיות ובכך חסך גם בזמן שיפוטי וגם את העדת העדים. הנאשם שוהה מאז תחילת ההליך המשפטי בתנאים מגבילים בקרית גת, דבר המקשה עליו וכן מקשה על משפחתו – קל וחומר כשמהתסקיר וכן מדברי אשתו של הנאשם עולה כי הם מעוניינים לשמר את התא המשפחתי.

אכן, מעשיו של הנאשם הינם חמורים. הנאשם, שהינו אדם בוגר, נשוי ואב לילדים, לא היסס מלתקוף את בנו הקטן בן ה 3, ולאחר מכן תקף באכזריות את אשתו. לא יכולה להיות מחלוקת כי מעשים אלה ראויים לענישה, והשאלה – כבמרבית המקרים - הינה שאלה של איזון ומתן משקל ראוי לשיקולים השונים, והקוטביים לא פעם, במכלול שיקולי הענישה. ככלל, הענישה הראויה במקרי אלימות במשפחה, קל וחומר כאשר הם מבוצעים כנגד ילדים קטנים, הינה מאסר בפועל. הפעלת אלימות כנגד חסרי ישע בתא המשפחתי הינה מעשה המבטא אכזריות ופוגע בקורבנות בְּמָקום – ביתם - שבו הם מצפים למרב ההגנות (ור' בנדון לדוגמה, את האמור בע"פ 6758/07, פלוני נ' מ"י, ניתן בתאריך 11/10/07). מנגד, הענישה הינה לעולם אינדיבידואלית ועליה להתייחס לנסיבותיו הספציפיות של הנאשם. במקרה שבפנינו, אני סבור שיש לבכר את הטיעונים שהועלו על ידי ב"כ הנאשם על אלו שהועלו על ידי ב"כ המאשימה. הראשונים, נותנים פתח של תקווה כי הנאשם ישלים את התהליך בו החל ועם סיומו יקטן עד מאוד החשש שהנאשם יחזור על מעשיו. יש לזקוף לזכות הנאשם את הודייתו בפתח משפטו, את קבלת האחריות על מעשיו ואת התהליך – כאמור לעיל – בו החל. לקחתי כשיקול נכבד את המלצת שירות המבחן. אכן, המלצות שירות המבחן אינן מחייבות את בית המשפט, אולם לא ניתן להתעלם מהן, קל וחומר כאשר מדובר בהמלצות הנשענות על תהליך ארוך יחסית. יחד עם זאת, איני סבור כי ניתן להסתפק בהמלצת שירות המבחן ולהשית על הנאשם מבחן בלבד. אני סבור, כי מבחן שכזה, יחד עם ענישה של מאסר בעבודות שירות, תיתן מענה הולם - גם אם נוטה לקולא - הן לפן השיקומי, הן לפן ההרתעתי, והן לשאר השיקולים – לחומרא ולקולא שצוינו לעיל. אזכיר בהקשר זה, כי מעל ראשו של הנאשם יתנוססו שתי חרבות מרתיעות – הן המאסר על תנאי, והן תקופת המבחן, בה הוא יהיה נתון לפיקוח.

סוף דבר, אני משית על הנאשם את העונשים הבאים:

מאסר בפועל למשך 6 חודשים, לריצוי בעבודות שירות. הנאשם ירצה עבודות שירות בבית חולים רמב"ם, בפיקוחו של מר פרג מוטי, טל' 050-6278586. הנאשם יתייצב בתאריך 3/10/10 בשעה 08:00, במפקדת גוש צפון של שב"ס בבית סוהר חרמון. מובהר בזאת לנאשם, שעליו לדווח לממונה על עבודות שירות, על כל שינוי בכתובת מגוריו, במספרי הטלפון שלו או בשינוי במצבו הבריאותי. עליו לעמוד בכל תנאי הפיקוח, ביקורות פתע וכל הפרה של עבודות שירות, עשויה להביא להפסקה מינהלית ולריצוי יתרת העונש במאסר ממש. כמו כן, במידה ועפ"י החלטת הממונה על עבודות שירות, במהלך ריצוי עונשו של הנאשם, יועבר הנאשם למקום עבודה אחר מהמפורט בגזר הדין, יועסק הנאשם עפ"י שעות העבודה הנהוגות במקום העבודה החדש.

מאסר על תנאי של 6 חודשים, למשך 3 שנים מיום גזר הדין, שלא יעבור על

העבירות בהן הורשע.

אני מעמיד את הנאשם בפיקוח שירות המבחן לתקופה של 12 חודשים מהיום. הובהר לנאשם בהתאם להוראות פקודת המבחן כי אם יפר את הוראות שירות המבחן ו/או יבצע עבירה בתקופת הפיקוח צפוי עניינו לחזור לבית המשפט וניתן יהיה לגזור עליו עונש ראוי נוסף.

10.זכות ערעור תוך 45 יום מהיום.

11.עותק מגזר הדין יישלח לשירות המבחן.

ניתנה והודעה היום ז' תשרי תשע"א, 15/09/2010 במעמד הנוכחים.

יחיאל ליפשיץ, שופט

החלטה

1.אני מעכב את תחילת ביצוע עבודות השירות עד לתאריך 17.10.10.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ