אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אלאעסם(עציר)

מדינת ישראל נ' אלאעסם(עציר)

תאריך פרסום : 29/12/2013 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי באר שבע
39591-11-13
18/12/2013
בפני השופט:
אלון אינפלד

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
יאסר אלאעסם (עציר)

החלטה

הבקשה והאישום

לפניי בקשה לעצור את המשיב עד תום ההליכים הפליליים נגדו.

נגד המשיב הוגש כתב אישום המייחס לו עבירות סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, חבלה בכוונה מחמירה, איומים ותקיפה.

על פי כתב האישום, נסע המתלונן בשעות הבוקר, יחד עם שלשת ילדיו הקטינים, מתל שבע לכיוון באר שבע. המתלונן עמד בתור ארוך לרמזור, כאשר לפתע הגיח הנאשם ברכבו בעקיפה חדה מהצד ופגע בחלקו הקדמי של רכב המתלונן. המתלונן פתח החלון ונזף בו בשאלה - האם לא רואה ילדים ברכב? על פי כתב האישום, אז קילל הנאשם ושאל "אתה לא יודע מי אני? אני אלעסם". וכאשר שאלו המתלונן מה בכך, יצא הנאשם מרכבו ואיים על המתלונן בסכין יפנית. אולם הנאשם גם חזר לרכבו, נוכח ניידת משטרה שהגיע למקום.

משלב זה, מתאר כתב האישום סיוט מתמשך אותו עבר לכאורה המתלונן, שהיה עדיין ברכבו עם ילדים קטנים. מתואר כיצד הנאשם רדף אחריו, במרדף שנמשך לתוך באר שבע ואף כלל סיבוב משמעותי ברחובות העיר, עד אשר האירוע הסתיים עם הגעת המשטרה למקום. לא אחזור על הפרטים, הרמזורים, הצמתים, הפניות וכו'. אציין רק את עיקרי המעשים המיוחסים למשיב במהלך המרדף הזה.

נטען כי המשיב, במהלך המרדף, המשיך ופגע בכוונה ברכב המתלונן מהצד; בעצירה אחת ניגש הנאשם אל המתלונן עם סכין ופטיש בידו ואיים עליו בשחיטה תוך אחיזה בצווארו עד שהופרד על ידי אזרחים; נסע במקביל אליו וצעק לו לעצור; חסם את המתלונן ואלצו לעצור בבלימת פתע; באחד הרמזורים איים בצעקות, תוך שהוא מדבר בטלפון ונשמע אומר "תביאו אקדח ותבואו זריז"; המשיך לנסוע באופן בו הוא חסם את נסיעתו של המתלונן ואף איים "אני לא אעזוב אותך" ובפעם אחרת "אין לך לאן לברוח", תוך שהוא נשמע מכוון אנשים אליו; המשך נסיעה לאחר איומים אלה בוצעה תוך נגיחה חוזרת של רכב המתלונן, בעוצמה; המשיב התנגש ברכב המתלונן מאחור בתוך מעגל תנועה, כאשר המתלונן שמע ירי באוויר (שאינו מיוחס לנאשם), ולבסוף אף רדף אחריו לאחר פניית פרסה, עד הגיעם למקום המעצר.

ראיות לכאורה – מבנה וטענות הסנגור

מבנה הראיות פשוט למדי. המתלונן מעיד על נסיבות האירוע בהודעה מפורטת. הוא חוזר על עיקרי הדברים גם בעימות. המשיב לעומתו שותק בחקירה ובעימות, ובכך לכאורה מחזק את גרסת המתלונן ואת הראיות לכאורה.

מעבר לכך, יש חיזוקים משמעותיים לגרסת המתלונן. ראשית, המתלונן במהלך המרדף אחריו התקשר למוקד המשטרה ושוחח עם מוקדנים ואף עם שוטר מסוים אשר "חובר" אליו לטלפון, שהיה בשטח וניסה לאתרו. עיון בתמלילים מלמד עד כמה היה המתלונן מבוהל לכאורה, ועד כמה רצה הוא שהמשטרה תגיע למקום. רצון זה מלמד הן על הפחד בו היה נתון והן על כך שלמתלונן לא היה מה להסתיר. למותר לציין בהקשר זה, כי המשיב לא התקשר למשטרה.

גרסתו של המתלונן מחוזקת גם מעצם המעצר של שני כלי הרכב בקרבת מקום זה לזה. על כלי הרכב של שני המעורבים יש סימני פגיעה. סימני הפגיעה של רכב המתלונן הם מכל הצדדים, לעומת זאת הפגיעות ברכב של המשיב הן בצדדים הקדמיים או הקדמיים – צדדיים, כך שגם מיקום הפגיעות, נוטה לחזק גרסת המתלונן.

אמנם, בעת מעצר רכב המשיב נרשם ש"לא נתפס דבר". אולם בחיפוש שני (מזכר מיכאל עקנין מיום 17.11.13) נמצא מאחור דלי של כלי עבודה ובו סכין יפנית המתאימה לתיאור המתלונן. אולם, חשוב מכך, נמצא פטיש, המתאים לציור שצייר המתלונן. הפטיש לא היה בדלי הכלים אלא על רצפת הרכב, בצד הקדמי – ימני.

דו"ח צפייה במצלמות, מגלה מספר פעמים שבהם נראה רכב המשיב נוסע אחרי רכב המתלונן, דבר מתאים לתיאור של מרדף. כמו כן יש מצלמה אחת בה נקלט אירוע חריג, בו רכב המתאים במראהו לרכב המשיב מגיע ראשון לצומת, ממתין בצומת למרות רמזור המאפשר נסיעה, עולה חלקית על אי תנועה וחוסם רכב המתאים לרכבו של המתלונן. נהג הרכב הראשון (המתאים למשיב) יוצא, הולך לחלק האחורי של רכבו, פונה לרכב השני ונראה משוחח עמו וחוזר. כאשר הרמזור שוב מתחלף והרכב הראשון עדיין חוסם השני, השני סוטה ימינה ואז פונה שמאלה ונוסע. אז פונה הרכב הראשון אחריו לאותו כיוון. יש לציין כי אירוע זה מתרחש ב"רמזור של השוק" ומתאים בקווים כלליים לתיאור של המתלונן אודות המתרחש בצומת זה בפעם הראשונה שהגיעו לשם (שורות 29 – 32 להודעתו).

למרות כל זאת, סבור הסנגור שאין ראיות לכאורה המספקות למעצר. הסנגור מצביע על מספר פגמים, אשר לשיטתו יורדים לשורשו של עניין, ומצדיקים את שחרורו של המשיב ללא תנאי.

הסנגור הצביע על סתירות ותמיהות בגרסת המתלונן. כך בעימות מול המשיב, לא חזר על חלק מהדברים שייחס למשיב בעת חקירתו הראשונית. עוד, מוצא הסנגור תמיהות בגרסת המתלונן ואפילו תמיהות בדברים שמסר בעת ששוחח בטלפון עם המוקד, כאשר היה לכאורה נתון ל"מרדף חם". כך, מסר המתלונן למוקדנית שאינו מכיר את זה שרודף אחריו, למרות שהמתלונן מכיר את הנאשם מילדות.

כן מפנה הסנגור לכך שהמתלונן מסר למוקד כי בוצע לעברו ירי, אך לא נמצאה כל ראייה שבפועל בוצע ירי כטענת המתלונן. הסנגור תמה גם על גרסת המתלונן ביחס לתחילתו של האירוע. הרי, על פי גרסת המתלונן אירוע האיום הראשון בסכין הפסיק בשל הגעת שוטר למקום. תוהה הסנגור כיצד זה לא התלונן המתלונן נגד הנאשם בגין אירוע זה, בו במקום. לשיטתו, הסברו של המתלונן כי חש שהשוטר מתייחס אל שניהם כאל "מחבלים", בשל כך שחסמו את התנועה, בלתי סביר ותמוה.

הסנגור גם מפנה לכך כי המתלונן, לאחר שיתוף הפעולה הראשוני, חדל מלשתף פעולה עם המשטרה, וכך, אף לא נגבתה גרסתם של הילדים שהיו ברכב.

הסנגור מזכיר כי בפרשה נעצרו שניים נוספים ממשפחתו של המשיב, ברכב נוסף, בקרבת מקום. אולם, אלה שוחררו עוד בשלב החקירה בהעדר ראיות מספיקות נגדם.

הסנגור גם קובל על כך שלא נעשה מאמץ מספיק לאיתור כל המצלמות הרלוונטיות וכן לא נעשתה בדיקת מומחה לאימות גרסת המתלונן לגבי השאלה מי מבין שני כלי הרכב היה הרכב הפוגע.

לעניין שתיקת המשיב במשטרה. טוען הסנגור כי השתיקה הייתה רק בשלב הראשון, בטרם פגש עורך דין (אף שנועץ בו טלפונית). אולם, לאחר פגישה עם עורך הדין, הסנגור עצמו ביקש שייחקר שוב וימסור גרסה, והבקשה נרשמה במפורש בפרוטוקול הארכת המעצר הראשונה. אולם, למרות שהמשיב היה עצור עוד מספר ימים, לא נחקר שוב. כך, לשיטת הסנגור, לא הייתה למשיב הזדמנות מתאימה למסור את גרסתו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ