אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אלאעסם(עציר)

מדינת ישראל נ' אלאעסם(עציר)

תאריך פרסום : 18/10/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום רמלה
21168-06-10
17/10/2010
בפני השופט:
עמי קובו

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
קאמל אלאעסם
גזר-דין

גזר דין

רקע

הנאשם הורשע על-פי הודאתו בעובדות כתב האישום בעבירה של סחר בסם מסוכן, לפי סעיפים 13 ו- 19א' לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], תשל"ג-1973.

על-פי המתואר בכתב האישום, במהלך התקופה שבין החודשים ספטמבר 2009 ועד יוני 2010 פעלה שוטרת כסוכנת סמויה של המשטרה. בתאריך 15.12.09 בשעה 14:40 הגיעה הסוכנת עם רכבה למכון שטיפה הנמצא בקריית עקרון במתחם בילו סנטר (להלן: "מקום המפגש") שם עובד הנאשם. במעמד זה החלו הסוכנת והנאשם לרקום עסקאות סמים. הסוכנת פנתה לנאשם ושאלה אותו האם "יוכל לארגן לה חשיש ב- 200 ₪". הנאשם השיב בחיוב, ואמר לה כי יביא לה את הסם בשעה 19:00.

בסמוך לשעה האמורה הגיעה הסוכנת למקום המפגש, ולאחר מספר דקות נכנס הנאשם לרכבה ומסר לה סם מסוכן מסוג חשיש במשקל של 15.21 גרם נטו, בתמורה ל- 200 ₪ שמסרה לו הסוכנת.

תסקיר שירות המבחן וראיות לעונש

שירות המבחן מציין כי אשת הנאשם נמצאת בהיריון בסיכון גבוה. עוד תאר שירות המבחן את הרקע הקשה שבו גדל הנאשם. שירות המבחן מציין, כי הנאשם ניהל אורח חיים שולי הכולל התמכרות לאלכוהול ולסמים, וזאת מגיל צעיר. להתרשמות שירות המבחן הנאשם החליט לסיים פרק זה בחייו והחל בתפקוד נורמטיבי. בקשר לעבירה טען הנאשם כי מדובר בהתנהגות חריגה שביצע לאחר ניסיונות שבים וחוזרים מצד הסוכנת הסמויה להפלילו. הנאשם אוחז בעמדה קרבנית ביחס לעבירה וניכר קושי בלקיחת אחריות, אך הוא מסוגל לגלות צער וחרטה כלפי ביצועה. שירות המבחן התרשם כי ההליכים המשפטיים מהווים אפקט מרתיע ומציב גבולות עבור הנאשם. שירות המבחן העריך כי התנהגותו הנדונה הייתה אימפולסיבית ובלתי מתוכננת, אשר יתכן ונסיבות ביצועה קשורות ללחצים רגשיים בהם היה נתון.

מטעם הנאשם העידה גב' ענת קלו, חמותו, אשר העידה על אופיו הטוב. לדברי העדה, הנאשם רצה לעזוב את אורח חייו הקודם, הנאשם עובד קשה לפרנסת הבית, ובתה נמצאת בהיריון בסיכון גבוה. העדה הביעה אמונה ביכולתו להשתקם (עמ' 7 לפרו').

טיעוני הצדדים

לטענת המאשימה יש להחמיר עם הנאשם לאור חומרת עבירת הסחר בסמים, ולאור עברו הפלילי המכביד, אשר כולל הרשעות במגוון תחומים. המאשימה ביקשה ליתן את הבכורה לשיקולי הרתעת היחיד והרבים, המניעה והגמול. עוד ציינה המאשימה כי שירות המבחן הגיש את התסקיר מבלי שעמד לנגד עיניו גיליון הרשעותיו של הנאשם. המאשימה סבורה כי יש לדחות מכל וכל את טענת הנאשם בדבר סוכן מדיח בהעדר בסיס לכך בחומר הראיות.

ב"כ הנאשם טען כי הסוכנת היא זו שיצרה קשר עם הנאשם והדיחה אותו לביצוע העבירה. ב"כ הנאשם תמך את טענתו זו בחומר החקירה ובפרט בפלטי שיחות טלפון מהם לטענתו עולה כי הסוכנת היא זו שיצרה את הקשר עם הנאשם. עוד טען ב"כ הנאשם כי הנאשם עבר שינוי משמעותי בחייו. לטענת ב"כ הנאשם, העבירה בוצעה על רקע לחצים שבהם היה נתון. כן טען ב"כ הנאשם למצבה הרפואי של אשת הנאשם. ב"כ הנאשם ביקש ליתן את הבכורה לשיקול השיקום.

הנאשם עצמו טען כי טעה ושילם על טעותו.

דיון

במסגרת השיקולים לחומרה יש לציין את חומרת מעשיו של הנאשם. בתי-המשפט חזרו השכם וערב על הצורך להשית ענישה מחמירה ומרתיעה בגין עבירות הסמים השונות. במסגרת עבירות הסמים, חומרה יתרה קיימת לעבירת הסחר בסמים.

חומרה נוספת קיימת בעברו הפלילי המכביד של הנאשם. הנאשם צבר לחובתו הרשעות רבות החל משנת 1995 ועד לשנת 2005, לרבות עבירות רכוש, תקיפה הגורמת חבלה של ממש, בעילה בכוח ובעילת קטינה, תקיפה סתם, החזקת נכס חשוד כגנוב, ניסיון לגניבה, ניסיון לתקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו, גניבה ועוד. הנאשם אף ריצה תקופות מאסר לא מעטות, כאשר הארוכה שבהן למשך ארבע שנים בגין עבירת מין. גם בעבירות סמים הורשע הנאשם הן בשנת 2004 והן בשנת 2005, כאשר במקרה אחד הורשע בחזקת סמים שלא לצריכה עצמית ובמקרה השני בהחזקת סמים לצריכה עצמית. אמנם, לפי הרישום הפלילי מאז הרשעתו האחרונה אשר נוגעת לעבירה משנת 2003, לא הורשע הנאשם בעבירות נוספות, ויש בכך משום אינדיקציה לניסיונו לעלות על דרך הישר לאחר תקופה בלתי מבוטלת שבה היה מעורב בעולם הפשע, ואולם הרשעתו הנוכחית בעבירה של סחר בסמים עומדת בסתירה למגמה זו.

לעומת זאת, במסגרת השיקולים לקולא, יש לזקוף את הודאתו של הנאשם במיוחס לו. בהקשר זה יצוין כי הנאשם הודה במעשים כבר בחקירתו במשטרה, ובהמשך לכך הודה אף בבית-המשפט. יש אף ליתן משקל לאמור בתסקיר שירות המבחן בדבר הרקע הקשה שבו גדל הנאשם, ולניסיונות של הנאשם בשנים האחרונות לבצע תפנית בחייו ולעלות על דרך חיים שונה מזו שהורגל אליה בעברו. בעניין זה, אני מקבל את עמדת שירות המבחן לפיה נדמה כי הנאשם ערך מאמצים כנים כדי להיפרד מדפוסי התנהלות עבריינים עד לעבירה הנוכחית. יתר על-כן, מצבו המשפחתי אינו קל ויש מקום ליתן את הדעת לכך שאשתו הייתה בהריון בסיכון גבוה (נע/2), ואף ילדה פג בסמוך לפני מועד מתן גזר הדין.

כמו-כן, ולאחר שעיינתי בחומר החקירה שבתיק (נע/1; תע/2), אני מקבל את טענת ההגנה לפיה מעשיו של הנאשם בוצעו בתגובה לפניית הסוכנת, ולא מיוזמתו שלו. בנוסף, אני מקבל את הטענה שהמעשים בוצעו על רקע אימפולסיבי ורגשי ולא אך ורק למען בצע כסף. במקרה דנן הסוכנת פנתה לנאשם וביקשה ממנו שימכור לה סמים, ולא הנאשם פנה אל הסוכנת. עיון בפלט השיחות הנכנסות של הנאשם תומך במסקנה זו.

לעומת זאת, יודגש כי על אף שהמעשים בוצעו ביוזמת הסוכנת, אין המדובר בלחץ שהפעילה הסוכנת על הנאשם למכור לה סמים. בהקשר זה יש לזכור כי הפעלת סוכנים משטרתיים הינה הכרח בל יגונה ומהווה אחת משיטות הפעולה החיוניות של הלחימה בפשיעה בכלל, ובעבירות הסחר בסמים בפרט, אם כי יש להציב לה גבולות סבירים. העובדה שכאשר הסוכנת פנתה בשעה 14:40 לנאשם וביקשה שישיג עבורה סם מסוג חשיש, והנאשם השיב שיוכל לעשות כן תוך פחות מחמש שעות, מוכיחה כי הנאשם ידע היטב היכן להשיג את הסם האמור וכי הוא מצוי בעסקי הסמים באופן שיש ביכולתו להשיג את הסם הנדרש תוך שעות ספורות.

בשקלול נסיבות העניין, יש בטענת ההגנה האמורה משום שיקול מסוים – אך לא מכריע – לקולא.

ר' ע"פ 470/83 מורי נ' מדינת ישראל, פ"ד לט(1) (1985); ע"פ 15/78 ביבס נ' מדינת ישראל, פ"ד לב(3) 64 (1978); ע"פ 360/80 מדינת ישראל נ' אפנג'ר, פ"ד לה(1) 228 (1980); ת"פ (מח' ב"ש) 8134/03 מדינת ישראל נ' עורג'אן (2004).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ