אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אלאסד

מדינת ישראל נ' אלאסד

תאריך פרסום : 22/03/2012 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום באר שבע
13445-08-11
18/03/2012
בפני השופט:
יואב עטר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
איוב אלאסד
גזר-דין

גזר דין

הנאשם הורשע על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון בעבירות של נהיגה בזמן פסילה ועבירה של החזקת סמים מסוכנים.

כעולה מכתב האישום המתוקן, בו הורשע הנאשם, ביום 19.9.2010 נפסל רישיון הנהיגה של הנאשם על ידי בית המשפט לתעבורה בבאר-שבע למשך 14 חודשים. ביום 1.7.2011, סמוך לשעה 03:05, נתפס הנאשם נוהג בכביש בינעירוני (כביש 31) כשברכבו החזיק סם מסוכן מסוג חשיש במשקל נטו של 0.1324 גרם.

הצדדים הגיעו להסדר טיעון, על פיו יעתרו במשותף לעונשים של מאסר על תנאי, קנס על פי שיקול דעת בית המשפט, פסילה בפועל למשך 6 חודשים, והפעלה של פסילה מותנית ברת הפעלה בת 4 חודשים בחופף.

במסגרת טיעוני הצדדים לעונש הוגש גיליון הרשעות התעבורה של הנאשם ממנו עולה, כי לנאשם 9 הרשעות תעבורה קודמות, חלקן בעלות אופי טכני ואולם חלקן בעבירות חמורות, ובכללן, 3 הרשעות בעבירות של נהיגה חרף העובדה שרישיון הנהיגה של הנאשם פקע לפני יותר מ – 6 חודשים.

הצדדים ביקשו כי אכבד את הסדר הטיעון, בין השאר, נוכח שורה של נסיבות אישיות שפורטו בטיעוניהם.

בראשית הדברים אציין כי הסדר הטיעון הינו מקל ביותר, וחורג לקולא מרמת הענישה הראויה בעבירות אלו.

משמדובר בעבירה של נהיגה בזמן פסילה, קל וחומר שמדובר בעבירה של החזקת סם הנלווית אליה, רמת הענישה לה עתרו הצדדים במסגרת ההסדר חורגת לקולא, במידה ניכרת מרמת הענישה הראויה.

בעפ"ג (ירושלים) 2017-10 - חאזם סייאד נ' פרקליטות מחוז ירושלים . תק-מח 2010(2), 20853 נאמר:"ההלכה בעניין נהיגה בזמן פסילה הינה כי נוכח חומרתה מעודדת הפסיקה ככלל הטלת עונש מאסר בפועל. לעבירה זו התייחס כב' השופט א' א' לוי ברע"פ 6115/06, מדינת ישראל נ' אבו לבן (8.5.07), באומרו: "ואם היה יסוד לטענה כי בגין נהיגה בזמן פסילה לא מטילים עונש מאסר של 12 חודשים, כי אז הגיע הזמן שכך ייעשה, נוכח חומרת העבירה ושכיחותה. העונש מבטא התחשבות בנסיבות מקלות, שהרי אלמלא כן היה מקום לשקול עונש מאסר ועונשים אחרים ברמת ענישה גבוהה יותר, המתקרבת לעונשים המירביים"".

ברע"פ 3878/05 - יעקב בנגוזי נ' מדינת ישראל . תק-על 2005(2), 2487 נאמר:

"העבירה אותה עבר המבקש היא חמורה ויש לבטא את חומרתה בענישה מרתיעה. נהיגה בכבישי הארץ בזמן פסילת רשיון טומנת בחובה סיכונים רבים לבטחונם של נוסעים ברכב והולכי רגל. יתר על כן, ולא פחות מכך, היא משקפת התייחסות של ביזוי החוק וצווי בית המשפט. "

לא רק שנפסק לא אחת שרמת הענישה הראויה בעבירות של נהיגה בזמן פסילה צריכה לכלול מאסר בפועל, ובאי השתת מאסר בפועל ועתירה למאסר מותנה בלבד יש משום חריגה של ממש לקולא מרמת הענישה הראויה, הפסילה לה עתרו הצדדים חורגת לקולא בצורה קיצונית מרמת הענישה הראויה, ובמיוחד, נוכח העובדה שנגד הנאשם תלוי ועומד עונש של פסילה מותנית ברת הפעלה. בנוסף, העובדה שהנאשם, כעולה מגיליון הרשעותיו הקודמות נהג ללא רישיון נהיגה תקף בעבר 3 פעמים, כשהמדובר בנהיגה ללא רישיון נהיגה שפקע יותר מ – 6 חודשים עובר למועד ביצוע העבירה, מלמדת על נאשם שאינו רואה בהחזקת רישיון נהיגה הכרח של ממש לצורך נהיגה ברכב.

הגם כך, הלכה פסוקה היא, כי ככלל יכבד בית משפט הסדר טיעון, אלא אם סבר כי הסדר הטיעון חורג ממתחם הסבירות בצורה קיצונית. ככלל, גם כאשר סובר בית המשפט כי הסדר הטיעון מקל, עליו לכבדו מתוך הנחה שחזקה על המאשימה ששקלה היטב את האינטרס הציבורי בעניין זה.

במקרה דנן, באשר לבקשת הצדדים להסתפק במאסר מותנה, לא בלי היסוס, סבורני כי חרף סטייתו של הסדר הטיעון מרמת הענישה הראויה, יש לאמצו כסביר בנסיבות העניין. השיקול העיקרי העומד בבסיס החלטתי לאמץ את הסדר הטיעון לעניין זה נובע מטענות בא כוח הנאשם לעניין העובדה שהנאשם מטפל, בין השאר, בילד הסובל מנכות של 100 אחוז, ואשר כעולה משורה של מסמכים רפואיים שהוצגו לי כיום רדום, ללא תגובה (צמח) השוכב ולעיתים יושב בתמיכה, וחי בבית הנאשם.

כעולה מהמסמכים הרפואיים, לבנו של הנאשם אין כלל יכולת ניידות עצמאית, ותלותו בטיפולם של הוריו, קריטית.

בנסיבות אלה, דומה כי השתת מאסר בפועל על הנאשם, חרף חומרת העבירה, תפגע ביכולתו לטפל בבנו, ומטעם זה בלבד ניתן לקבוע כי הסדר הטיעון נכנס למתחם הסבירות.

לא כך לעניין הפסילה. גם כאן, סבורני, כי ראוי היה להשית פסילה ארוכה על הנאשם. העונש הראוי בעניינו של נאשם אשר נהג בפסילה, ובמיוחד בעל הרשעות דוגמת הרשעותיו של הנאשם, ראוי להיות פסילה ארוכה בהרבה. בנוסף, כעולה מהוראות סעיף 37א (א1) משהורשע הנאשם בעבירה של החזקת סם לצריכה עצמית, הדין הוא להורות על פסילה מלקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה של שנתיים, ורק בשל נסיבות מיוחדות להורות על פסילה לתקופה קצרה יותר. לטעמי, השילוב של שתי העבירות הופך את רמת הענישה לה עותרים הצדדים, לעניין אורך הפסילה בפועל, למקלה במיוחד.

הגם כך, נוכח הסדר הטיעון, וההסתמכות של הנאשם על התחייבות המאשימה במסגרת הסדר הטיעון (הגם שהובהר לנאשם היטב כי בימ"ש אינו כבול להסדרי טיעון) ונוכח הנסיבות האישיות הקשות של הנאשם, סבורני כי בשל הנסיבות הכרוכות במצבו הרפואי של בנו של הנאשם, ובשל העובדה שהפסילה המתבקשת תצטבר ממילא לפסילה בת 14 חודשים אותה הוא מרצה, ניתן לקבל את עתירת הצדדים להסתפק בהשתת 6 חודשי פסילה בפועל כמצויה במתחם הסבירות גם אם ברף התחתון שלו.

יחד עם זאת, פקודת התעבורה איננה מאפשרת הפעלה בחופף של פסילה מותנית שהופעלה. בנסיבות אלו, ולעניין זה בלבד, לא אוכל לקבל את הסדר הטיעון, והפעלת הפסילה המותנית, נוכח הוראות פקודת התעבורה, תהיה במצטבר, בהעדר אפשרות, כעולה מהוראות החוק, להפעילה בחופף.

לעניין הקנס, גם כאן סבורני כי היה מקום להחמיר עם הנאשם חרף נתוניו הכלכליים ואולם היותו מטופל בילד נכה והצורך לדאוג לצרכיו של ילד זה, מטים את הכף לטובת הקלה משמעותית מן העונש הראוי בעניין זה וכך בדעתי לנהוג.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ