אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אכבאריה(עציר) ואח'

מדינת ישראל נ' אכבאריה(עציר) ואח'

תאריך פרסום : 02/03/2012 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום נתניה
50331-07-11
23/02/2012
בפני השופט:
חגי טרסי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
סוזאן אכבאריה (עציר ה )
גזר-דין

גזר דין

כתבי האישום:

הנאשמת הורשעה על פי הודאתה במסגרת הסדר טעון בשלושה כתבי אישום מתוקנים שעניינם מעורבותה בפעילות כנופיה, שעסקה בגניבת כלי רכב בתחומי מדינת ישראל והעברתם של הרכבים הגנובים לשטחי הרשות הפלשתינאית. כתבי האישום המתוקנים מפרטים את הרקע למעשים הקונקרטיים שביצעה הנאשמת, ועולה מהם כי עובר לביצוע העבירות נקשר קשר בין הנאשמת לבין אחרים, במסגרתו חברו יחד לגניבת הרכבים והעברתם לשטחים, כשלכל אחד מחברי הכנופיה תפקיד ומומחיות משלו. בשניים מכתבי האישום מצוין כי תפקידה של הנאשמת היה לקבל את הרכבים הגנובים ולהעביר אותם לתחומי הרשות.

באשר לאירועים בהם הייתה הנאשמת מעורבת ישירות, הרי שמדובר בארבעה מקרים בהם נגנבו רכבים, על ידי חברים אחרים של הכנופיה, ואילו הנאשמת נטלה חלק פעיל בהעברתם לעבר תחומי הרשות. בגין כל אחד מארבעת המקרים הללו הורשעה הנאשמת בעבירות של קשירת קשר לפשע וגניבת רכב בצוותא – עבירות על סעיפים 499 ו- 413ב(ב) + 29 לחוק העונשין. בכתב האישום המתוקן ב-ת"פ 50331-07-11 המדובר ברכב שנגנב בראש העין בסוף מאי 2011 ואשר הועבר על ידי הנאשמת ושותפיה מאור עקיבא לכיוון טייבה, כשהנאשמת נוהגת בחלק מהזמן ברכב הגנוב, וכשלפניה רכב מוביל בו נהג נאשם אחר. כתב האישום המתוקן ב-ת"פ 30144-08-11 מתייחס לרכב שנגנב בנתניה ביום 26.6.11, במהלך התפרצות לביתו של בעל הרכב, במסגרתה נגנבו מהבית חפצים שונים. הנאשמת קיבלה את הרכב הגנוב לידיה באזור טייבה, נהגה בו והעבירה אותו לשטחים. כתב האישום השלישי – ת"פ 43577-07-11 עוסק בשני רכבים נוספים, אשר נגנבו על ידי בני החבורה בתחילת יולי 2011, במהלך התפרצות לבתים בקדימה ובחדרה. הנאשמת וחבריה קיבלו רכבים אלה לידיהם ובעודם עושים את דרכם לעבר השטחים, נצפו על ידי אוכף מטעם חברת איתוראן ונמלטו.

כאן המקום לציין כי במסגרת ההסדר שגובש הוסכם כי התביעה תעתור לעונש מאסר כולל בן 34 חודשים מיום מעצרה של הנאשמת – 14.7.11, וכן למאסר על תנאי, קנס ופיצוי ואילו ההגנה תטען לעונש באופן פתוח וללא מגבלות. עוד סוכם על קבלת תסקיר מטעם שירות המבחן בטרם שמיעת הטיעונים לעונש.

תסקיר שירות המבחן:

מהתסקיר שהוגש בעניינה של הנאשמת עולה כי מדובר באשה כבת 36, נשואה ואם לארבעה ילדים, אשר אין לחובתה הרשעות קודמות כלשהן. מאז מותו של אביה, אשר שימש עבורה מקור תמיכה משמעותי, לפני כשלוש שנים, מתמודדת הנאשמת עם קשיים כלכליים ומשפחתיים. בעלה הנו תושב השטחים ומחוסר רישיון עבודה, ועל כן מתקשה לפרנס את משפחתו וילדיו. על רקע זה מועצמת המצוקה הנגרמת לה בעקבות מעצרה הממושך והנתק מילדיה הקטנים.

את העבירות שביצעה תולה הנאשמת באותה מצוקה כלכלית קשה. היא לקחה אחריות על מעשיה ואישרה כי ידעה על מטרת הנסיעה ברכבים הגנובים, אם כי לטענתה לא הייתה שותפה בתכנון. שיחה שהתקיימה עם העובדת הסוציאלית המטפלת במשפחת הנאשמת בעשור האחרון, מאמתת את התמונה הקשה בנוגע למצבה הכלכלי של המשפחה. הנאשמת מתוארת על ידי גורמי הטיפול כבעלת אישיות חזקה ודומיננטית, אשר מתמודדת כמעט לבדה עם פרנסת המשפחה וגידול הילדים. מטבע הדברים, מדווחים גם הילדים עצמם על קשיים בהתמודדותם עם חסרונה של אימם.

לסיכום הליך האבחון, מתרשם שירות המבחן מאישה חזקה ובעלת כוחות אשר נאלצה להתמודד בשנים האחרונות עם מצב כלכלי קשה, בעיות תעסוקתיות וקשיים בגידול ילדיה. בשל אותם קשיים בחרה לבצע העבירות על מנת להגדיל הכנסותיה. ההתרשמות כיום הנה כי היא מודעת לשגיאות שביצעה ולחומרת העבירות. כמו כן התרשמה קצינת המבחן כי ההליך המשפטי והמעצר הממושך העמידו אותה על חומרת מעשיה והיא למדה את הלקח המתאים. שירות המבחן לא התרשם מנזקקות טיפולית כלשהי, והנאשמת אף שללה צורך בהליך טיפולי ועל רקע זה, כמו גם לאור חומרת מצבה המשפטי, נמנע שירות המבחן מהמלצה כלשהי.

טענות הצדדים:

ב"כ המאשימה התייחסה בטיעוניה לחומרת המעשים שביצעה הנאשמת. התובעת הזכירה כי מדובר בנאשמת אשר חברה לאחרים מתוך תכנון מוקדם לפרוץ לבתים ולגנוב רכבים. המדובר במי שעמדה בראש החבורה, אשר גרמה לא רק לנזק כלכלי רחב היקף אלא גם לפגיעה קשה בביטחון הציבור ובתחושת הביטחון האישי של הקורבנות. על אף שמדובר בנאשמת שאין לחובתה הרשעות קודמות, לא ניתן להתעלם מריבוי העבירות ומהביצוע המשותף שלהן לאורך זמן.

הנאשמת אמנם הודתה וחסכה בזמן ציבורי ניכר וכתב האישום תוקן בין היתר בגין קשיים ראייתיים, אך האינטרס הציבורי מחייב העברת מסר מרתיע לנאשמת ולאחרים כמותה והשתת עונש חמור התואם את חומרת המעשים. גם מצבה הכלכלי הקשה של הנאשמת לא יכול להקים הצדקה למעשים, ועל כן אין מנוס מהשתת מאסר לתקופה משמעותית, אותה ביקשה התביעה להעמיד כאמור על 34 חודשים.

בטיעוניו הדגיש ב"כ הנאשמת את נסיבותיה האישיות הקשות ואת הנתונים שהובאו לגבי מצבה האישי, המשפחתי והכלכלי בתסקיר. עוד הזכיר את מסקנות שירות המבחן לפיהן העמיד אותה מעצרה הממושך על חומרת מעשיה ועל כך שלמדה את הלקח הנדרש. בהעדר הרשעות קודמות, על יסוד התיקונים המשמעותיים בכתב האישום, קבלת האחריות המלאה והמצוקה הקשה בה נתונים הנאשמת ובני משפחתה, עתר הסנגור לעשות עמה חסד ולהסתפק בתקופת המעצר שריצתה עד היום. כמו כן הפנה הסנגור למספר פסקי דין בהם הוטל מאסר בעבודות שירות על מבצעי עבירות רכוש שונות.

בדברים שנשאה לפני הביעה הנאשמת צער וחרטה על מעשיה וביקשה את רחמי בית המשפט עבורה ועבור ילדיה. את מצוקות הילדים אף פירטה במסמך ס/1 שנמסר לעיוני על ידי הסנגור.

דיון והכרעה:

המעשים בהם נטלה הנאשמת חלק הנם חמורים ביותר ומחייבים מענה עונשי הולם ומכביד. מעובדות כתבי האישום המתוקנים עולה כי הנאשמת קשרה קשר עם אחרים והיוותה חלק מכנופיה, אשר מתוך תכנון מוקדם וחלוקת תפקידים על פי התמחויות, פרצה לבתי מגורים באזור המרכז, ולצד גניבת פרטי רכוש שונים, נטלה את מפתחות רכבם של בעלי הבתים שנפרצו, גנבה באמצעותם את כלי הרכב והעבירה אותם לתחומי הרשות, הרחק מעבר להישג ידם של בעלי הרכבים ושל רשויות אכיפת החוק הישראליים.

בשנים האחרונות הפכו עבירות גניבות הרכב למכת מדינה של ממש באזורנו. העבריינים העוסקים בתחום זה אף השתכללו, פתחו דפוסי עבודה מתוחכמים והתארגנו לכנופיות מקצועיות הפועלות כמכונות משומנות היטב, ומסיבות נזק כלכלי ניכר לקורבנות ואף לציבור בכללותו. הנזק שגורמים מעשים אלה אינו מסתכם בתחום הכלכלי גרידא, שהרי התפרצויות לבתי מגורים וגניבת הרכוש והרכבים פוגעים בצורה קשה ביותר גם בפרטיותם של הקורבנות ובתחושת הביטחון האישי שלהם, של קרוביהם ומכריהם ושל תושבי האזור בכלל. אשר על כן, אין לראות בעבירות אלה "עבירות רכוש" גרידא, אלא תופעה חמורה ששומה על בית המשפט ליטול חלק משמעותי בהרתעה מפניה. עוד ראוי לציין כי לצד עבירות אלה קבוע עונש חמור של שבע שנות מאסר בגין כל אחד מהמעשים.

במקרה שלפני מצטברים להם מספר פנים של חומרה, המצדיקים הטלת עונש משמעותי ומכביד על הנאשמת. אין מדובר במעידה חד פעמית ואקראית אלא בשותפות בכנופיה מאורגנת היטב, בה חברים רבים, כשלכל אחד תפקיד ומומחיות משלו. מדובר במעשים שבוצעו בצוותא, כשחלק מחברי הכנופיה מתפרצים לבתים וגונבים רכבים, ולאחר מכן מועברים הרכבים הגנובים, במקום מפגש מוסכם, לידי הנאשמת ואחרים ומובלים אל מחוץ לגבולות המדינה.

מעשיה של הנאשמת נפרשו על פני תקופה לא קצרה, בחודשים מאי – יולי 2011, לכל הפחות. גם הפיזור הגיאוגרפי של המעשים, בכל תחומי איזור השרון מחדרה בצפון ועד לראש העין בדרום, מעיד על היקפן הנרחב של פעולות הכנופיה ועל חומרתן הרבה. המעשים היו כרוכים בתכנון מוקדם ובתחכום לא מבוטל, לרבות רכבים מובילים שסייעו בהברחת הרכבים לשטחים. גם אם מעובדות כתבי האישום המתוקנים לא ניתן להסיק כי הנאשמת עמדה בראש הכנופיה, כפי שטענה התביעה בטיעוניה לעונש, הרי שתפקיד משמעותי וחשוב בוודאי שהיה לה, כמי שנטלה על עצמה את מלאכת העברת הרכבים הגנובים לשטחי הרשות.

לאור חומרת המעשים, היקפם, חלקה של המתלוננת במעשי הכנופיה ומדיניות הענישה המחמירה אשר נקבעה, ואשר הולמת את חומרת העבירות ונזקיהן הניכרים, ברי כי לא ניתן להסתפק בתקופת המעצר שריצתה הנאשמת, שכן לא יהיה בכך כדי להלום את חומרת מעשיה ולשדר מסר מרתיע כלפיה וכלפי אחרים, כמתחייב ממימדי התופעה. אציין, בהקשר זה, כי העובדה שהמעשים בוצעו בגין קשיים כלכליים ניכרים מהם סובלים הנאשמת ובני משפחתה, אינה יכולה לשמש כשיקול משמעותי לקולא. מבלי להקל ראש באותם קשיים, רבים מתושבי המדינה נתקלים בשנים האחרונות בקשיים כלכליים כבדי משקל, ובכל זאת מפנים הם את מרצם ויכולותיהם לאפיקים יצרניים וחיוביים, ולא פונים לדרכי פשיעה חמורה. אשר על כן, גם אם אתן דעתי למניעיה של הנאשמת ולקשייה, לא ניתן לראות בכך משום שיקול כבד משקל לקולא.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ