אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אייזיקוביץ

מדינת ישראל נ' אייזיקוביץ

תאריך פרסום : 23/04/2013 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ירושלים
28574-01-12,54395-12-12
17/04/2013
בפני השופט:
חגית מאק-קלמנוביץ

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
שמואל אלכסנדר אייזיקוביץ
גזר-דין

גזר דין

העובדות וטענות הצדדים

הנאשם הודה והורשע בשני כתבי אישום מתוקנים שעניינם הפרת זכויות יוצרים.

בתיק הנוכחי הורשע הנאשם בשני אישומים הכוללים ריבוי עבירות של עשיית עותקים מפרים של יצירה לשם מסחר, עבירה לפי סעיפים 61(א) ו-62(א)(1) לחוק זכויות יוצרים התשס"ח-2007 (להלן: החוק), ובאישום השני הורשע גם בסימון אריזות טובין בלא רשות לשם מסחר, עבירה לפי סעיף 60(א)(1) לפקודת סימני מסחר [נוסח חדש] התשל"ב- 1972 (להלן: הפקודה). על פי עובדות כתב האישום בו הודה, הנאשם הקים בביתו שבבית שמש אולפן לייצור והפצה של העתקות מפרות של תקליטורים, הוא רכש תקליטורים ריקים ואריזות, העתיק יצירות המוגנות בזכויות יוצרים בלא היתר לעשות כן וארז אותן באריזות הנחזות להיות מקוריות. ביום 10.1.12, בחיפוש שנערך בביתו, נמצאו אצל הנאשם 2,689 תקליטורים מזוייפים ובהם העתקות מפרות של יצירות שהזכויות בהם מוגנות על ידי חברות שונות, וכן מחשב, עטיפות שקופות לתקליטורים, עטיפות מודפסות ותקליטורים ריקים. באישום השני מיוחסות לנאשם עבירות דומות, כאשר בחיפוש שנערך בביתו ביום 7.12.10 נתפסו בסך הכל 11,000 תקליטורים מזוייפים שהזכויות בהם מוגנות.

בנוסף הודה הנאשם והורשע בכתב אישום מתוקן בת"פ 54395-12-12. העבירות בהן הורשע בתיק זה הן זיוף בכוונה לקבל דבר והפרת הוראה חוקית לפי סעיפים 418287(א) לחוק העונשין התשל"ז-1977, וכן סימון סימן מסחרי ללא רשות לפי סעיף 60(א)(1) לפקודת סימני מסחר הנ"ל ומכירת טובין לשם מסחר לפי סעיף 60(א)(3) לפקודה. גם בתיק זה מפרטות העובדות כיצד הנאשם הקים בבית מגוריו אולפן לייצור של העתקות מפרות. הוא החזיק במקום מחשב נייד, צורב חיצוני, תקליטורים שונים, עטיפות שקופות ועטיפות מודפסות. הנאשם העתיק יצירות מוגנות לתקליטורים ריקים וארז אותם באופן הנחזה כעטיפות מקוריות של התקליטורים. ביום 23.12.12 נמצאו אצל הנאשם העתקות מפרות של 104 תקליטורים שהזכויות בהם שייכות לחברות שונות. בכתב האישום צויין גם כי הנאשם סירב לפתוח את דלת ביתו לצורך ביצוע החיפוש והם נאלצו לפרוץ את הדלת. עוד נכתב בכתב האישום כי הנאשם מכר לאחרים 40 תקליטורים מזוייפים בידיעה שהם נושאים העתקות מפרות של יצירות קולנועיות ויצירות מוזיקליות.

כאמור, הנאשם הודה בשני התיקים וצירף את התיק הנוסף לתיק המתקיים בפני, כך שהדיון בהם התקיים יחד.

בטיעונים לעונש טענה ב"כ המאשימה כי העובדה שהנאשם ביצע את העבירות נשוא התיק השני לאחר שניתנה כבר הכרעת דין בתיק הנוכחי מהווה נסיבה לחומרה. היא ציינה כי לנאשם הרשעות קודמות אם כי ישנות, וכן התייחסה לתסקיר שהוגש הממליץ על עונש של מאסר בפועל.

התובעת ביקשה לקבוע מתחם ענישה של מאסר ממושך, והפנתה לפסק הדין ברע"פ 1519/03, שמעון סויסה נגד מדינת ישראל, ולחוק לתיקון פקודת זכויות יוצרים הקובע עונש של חמש שנים לעבירות של ייצור והחזקה לשם מסחר של העתקות מפרות. ב"כ המאשימה ביקשה להטיל על הנאשם עונש של מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנס משמעותי ולחלט את המוצגים.

ב"כ הנאשם לא חלק על כך שהנאשם הוא רצידיביסט. עם זאת טען כי הנאשם ביצע את העבירות על מנת לממן לעצמו שכר דירה ותרופות שהוא נזקק להן, לאחר שלא מצא עבודה בשל מצבו הרפואי. הוא ציין כי הנאשם הסתפק במועט ולא ניצל את הכסף למימון רמת חיים גבוהה. ב"כ הנאשם התייחס לגילו המבוגר של הנאשם ולמצבו הרפואי, וכן לנסיבות חייו. הוא ציין כי הנאשם הודה בחקירתו בשני התיקים והודה אף בבית המשפט ובכך חסך זמן שיפוטי. כמו כן ציין כי אין באפשרותו של הנאשם לשלם קנס והוא לא יכול היה לשם גם פסק דין שניתן נגדו בתביעה שהגישו ארגונים המאגדים את בעלי זכויות היוצרים.

הסניגור הפנה לשורה של פסקי דין בהם הוטלו גזרי דין של עבודות שירות בגין עבירות דומות. הוא ביקש להסתפק בתקופת מעצרו של הנאשם, תקופה של כארבעה חודשים.

שירות המבחן הכין תסקיר והתייחס לקורות חייו של הנאשם. מהתסקיר עולים קשיים שונים הן במשפחת המוצא של הנאשם, כבן יחיד לניצולי שואה, שהוריו היגרו בילדותו לארה"ב, והן במשפחתו הנוכחית. אחת מבנותיו של הנאשם נולדה כ"צמח" ונפטרה, והצורך לטפל בה גרם לקשיים משפחתיים שונים. לנוכח העובדה שהנאשם עבר את העבירה הנוספת בעוד התיק הנוכחי תלוי ועומד נגדו והוא נתון במעצר בית, ובשל מהות העבירות, המליץ שירות המבחן על עונש מציב גבולות של מאסר בפועל, כאשר תקופת המאסר תביא בחשבון את הנסיבות המפורטות בתסקיר.

מתחם הענישה ההולם

העבירה של הפרת זכויות יוצרים טומנת בחובה מספר דרכי התנהגות פסולות הן מבחינה חוקית והן מבחינה מוסרית. מעשיו של עובר העבירה מהווים נטילה שלא כדין של הכסף וההכנסות שאמורות היו להיות משולמות לבעל הזכויות. הפגיעה בבעלה זכויות איננה כספית בלבד, והיא מלווה גם בפגיעה ביכולתו של יוצר ליהנות מפרי יצירתו ולראות ברכה בעמלו. באופן רחב יותר גורם הדבר לפגיעה ושיבוש של כל מערכת ההפצה והצריכה של יצירות תרבות ואומנות. מעשי ההפרה כרוכים גם בזיוף של התקליטורים כך שיחזו להיות אשר אינם.

הפסיקה הכירה בכך שעבירות כגון אלו הפכו ל"מכת מדינה" ובצורך להילחם בהן:

"עבירות זכויות יוצרים הפכו זה מכבר ל"מכת מדינה". דומה כי בכל פינת רחוב יימצא מי שמוכן להציע עותקים מזויפים של תקליטורי מוסיקה וסרטים. בעקבות קול הזעקה שעלה מבין שורות היוצרים, ולאור ההוקעה הבינ"ל של ישראל כמדינה בה שיעורי השכפול הבלתי-חוקי של מדיה אלקטרונית הם מהגבוהים בעולם, נרתם המחוקק למאבק בתקנו את פקודת זכויות היוצרים, כך שהעונשים המוטלים בגין עבירות אלו יוחמרו, באופן שיהיה בו כדי לנסות ולצמצם את היקפה של תופעה זו.

....

מגמת הפסיקה להחמיר בעניינם של אלה המבקשים להפיק רווחים כלכליים מפרי עמלם של יוצרים, אשר מטה לחמם נשבר והם צופים בעיניים כלות כיצד יציר כפיהם ודמיונם משוכפל ונמכר לכל דורש במחיר מגוחך.

(עפ (י-ם) 8879/04, עיסאווי אחמד נ' מדינת ישראל, פורסם במאגרים).

וכן:

"אכן, תופעת העבירות כנגד הקניין הרוחני הגיעו לממדים רחבי היקף, המביאים לפגיעה חמורה בסחר המקומי, כמו גם בסחר הבינלאומי, והמחייבים את רשויות אכיפת החוק, כמו גם את מערכת בתי המשפט, להקפיד כי תהיה הרתעה יעילה כנגד עבירות אלה".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.



שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ