אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' איגנטנקו ואח'

מדינת ישראל נ' איגנטנקו ואח'

תאריך פרסום : 14/07/2013 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ירושלים
16891-12-12
08/07/2013
בפני השופט:
דנה כהן-לקח

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. ולדימיר איגנטנקו
2. נטלי איטטנברג

הכרעת-דין

הכרעת דין

החלטתי לזכות את הנאשמים מחמת הספק מהעבירה המיוחסת להם בכתב-האישום. להלן יפורטו הטעמים לכך.

כתב-האישום

1.כנגד הנאשמים הוגש כתב-אישום המייחס להם עבירה של אי ציות להוראות בניגוד לתקנה 15 לתקנות שמורות הטבע (סדרים והתנהגות) התשל"ט-1979 (להלן: תקנות שמורות הטבע) וסעיף 57(ב) לחוק גנים לאומיים, שמורות טבע, אתרים לאומיים ואתרי הנצחה, התשנ"ח-1998 (להלן: חוק גנים לאומיים). בהתאם לנטען בכתב-האישום, ביום 14.7.2012 בשעה 08:00 ואילך או בסמוך לכך, נכנסו הנאשמים ביחד עם אחרים, לנחל דרגות בתחום שמורת הטבע מצוק ההעתקים, וזאת למרות שלא היה ברשותם חבל באורך 30 מטר ולא היה להם מים כנדרש. כל זאת, בניגוד לשלט המוצב במקום ובניגוד להוראת הפקח שהיה במקום ואסר עליהם לעשות כן.

שלב המענה לכתב-האישום וההסכמה הדיונית בין הצדדים

2.בדיון ביום 4.4.2013 כפרו הנאשמים כפירה כללית בעובדות כתב-האישום. לשאלות בית-המשפט, הבהיר הסנגור כי הנאשמים בוחרים שלא להשיב לכתב-האישום. בהתאם להסדר הקבוע בסעיף 152(ב) לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], התשמ"ב-1982 (להלן: חוק סדר הדין הפלילי), הוסבר לנאשמים כי הימנעותם מלהשיב יכולה לשמש חיזוק למשקל ראיות התביעה.

3.בדיון ביום 20.5.2013 הודיעו באי-כוח הצדדים כי הגיעו להסכמה דיונית לפיה חומר הראיות הכתוב יוגש לבית-המשפט בלא העדת עדי תביעה או הגנה, בכפוף לאפשרות להתנגד לכל ראיה שהיא בלתי קבילה לפי דיני הראיות. בהתאם להסכמה דיונית זו, הוגשו לעיוני מטעם המאשימה שבעה מוצגים (ת/ 1 - ת/ 7). ההגנה לא הגישה מוצגים מטעמה. הצדדים סיכמו טיעוניהם בעל-פה, ולבקשתם אף ניתנה להם אפשרות להשלים טיעוניהם בכתב.

הראיות בכתב

4.להלן אעמוד על המסמכים בכתב שהוגשו לעיוני וסומנו כמוצגים:

ת/ 6 הינו מסמך הנושא את הכותרת "עדות פתוחה" והוא נרשם על-ידי הפקח גיל כהן (להלן: הפקח כהן) ביום 14.7.2012 בשעה 17:47. הפקח כהן מתאר כי באותו היום הוא הגיע למשמרת בתחנת מידע נחל דרגה בשעה שבע בבוקר. בשעה שמונה בבוקר הגיעו חמישה מטיילים שרצו לטייל בנחל דרגה תחתון. הפקח כהן בדק האם יש להם ציוד מתאים למסלול וציין כי "לא היה להם". הוא הסביר למטיילים על המסלול ועל הקושי שלו, והנחה אותם לא להיכנס למסלול עקב "חוסר בחבל ומים". המטיילים ניסו להשיג מים מכפר הנוער מצוקי דרגות ושבו לתחנת המידע "ללא הצלחה בהשגת מים נוספים". הפקח כהן רושם כי המשיך והסביר למטיילים שכניסתם לנחל אסורה ותהווה עבירה על החוק. המטיילים אמרו "שהם ילכו במסלול אחר שלא מצריך חבל" והותירו את רכבם בסמוך לתחנת המידע. בשעה 14:00 הפקח מרקו, שהיה יחד עם הפקח כהן בתחנת המידע, ירד לשפך נחל דרגה כדי לבדוק היכן המטיילים. בשעה 14:45 יצא הפקח כהן בעצמו למצפה כדי לאתר את המטיילים ושמע קולות מהחלק התחתון של הנחל. הוא ניסה לצעוק ולשאול, אך התשובה מהנחל לא היתה ברורה. הפקח כהן הצטרף לפקח מרקו לשפך הנחל, והם המתינו למטיילים שייצאו. בינתיים הגיע פקח נוסף בשם שחר כפיר. כעבור כשעה, המטיילים הגיעו לנקודה בה המתינו המפקחים וזוהו על-ידי הפקח כהן כמי שנכנסו בבוקר ללא רשות. הפקחים יצאו עם המטיילים לכביש 90, שם המתין להם סגן מנהל המחוז. שניים מתוך המטיילים נחקרו תחת אזהרה על-ידי הפקח שחר כפיר.

ת/ 1 הינו דו"ח פעולה שרשם הפקח שחר כפיר (להלן: הפקח כפיר) ביום 15.7.2012, קרי- יום למחרת האירוע נשוא כתב-האישום. הפקח כפיר רשם כי ביום 14.7.2012 בשעה 15:06 הוא שימש כתורן בפיקוח ים-המלח ומדבר יהודה. הוא עודכן טלפונית כי ישנה קבוצת מטיילים בנחל דרגה תחתון, שנכנסו בניגוד להוראות הפקח בתחנת המידע במצוקי דרגות. סגן מנהל המחוז הנחה את הפקח כפיר לחקור את המטיילים באזהרה. כעבור 20 דקות לערך, הפקח כפיר הגיע לנקודה בשפך נחל דרגה בה המתינו הפקחים כהן ומרקו, ושלושתם המתינו למטיילים בדרכם החוצה. לאחר כ- 15 דקות, הפקח מרקו יצא עם רכבו לתחנת המידע במצוקי נחל דרגות לבדוק אם רכבם של המטיילים שחנה בסמוך לשלט כניסה לשמורה ולתחנת המידע, עדיין ישנו. בשעה 16:43 הגיעו חמישה מטיילים לנקודה בה המתין הפקח כפיר ביחד עם הפקח כהן. מדובר היה בארבעה גברים ובבחורה אחת. הפקח כפיר רשם בדו"ח הפעולה שלו כי הוא הזדהה בפני המטיילים על-ידי הצגת תעודת פקח, וביקש מהם להמתין עד שיגיע הפקח מרקו עם רכבו, כדי שכולם יצאו ביחד לכביש 90. שלושה מהמטיילים הזדהו כתיירים. הבחור והבחורה הנותרים מסרו שהם ישראלים. הפקח מרקו עלה ברכבו עם הבחורה (הנאשמת 2) למצוקי דרגות, כדי שתביא את רכבה שם נותרו תעודות הזהות של המטיילים. בזמן זה, הפקח כפיר חקר תחת אזהרה את הנאשם 1. כאשר הבחורה (הנאשמת 2) שבה, חקר הפקח כפיר גם אותה תחת אזהרה. לבסוף, נטל הפקח כפיר את פרטי שלושת התיירים (שמות ומספרי דרכונים) וכל החמישה שוחררו לדרכם.

ת/ 3 הוא קטע מפה שעל-גביו סימן הפקח כפיר שתי נקודות: האחת, נקודת המפגש הראשונה של המטיילים עם הפקח כהן; והשנייה, נקודת המפגש עם המטיילים ביציאה מהנחל.

ת/ 4 כולל שלוש תמונות שהפקח כפיר צילם ביום 15.7.2012 (יום לאחר האירוע נשוא כתב-האישום). תמונה אחת נושאת את הכותרת "נקודת המפגש של החשודים עם הפקח המתגבר גיל כהן בתחנת המידע מצוקי דרגות". בתמונה נראית תחנת המידע של נחל דרגה, וכן השילוט שמוצב על-ידה. תמונה שנייה נושאת את הכותרת "הנקודה בה נראו החשודים יוצאים מנחל דרגה". התמונה שלישית נושאת את הכותרת "הוראות הכניסה למטיילים בנחל דרגות תחתון". על-גבי התמונה האמורה נכתב בכתב-יד כי "השילוט היה מוצב במקום האירוע בתאריך 14.7.2012". בתמונה נראה קטע כתוּב כדלקמן:

"למטיילים בנחל דרגות תחתון:

* המסלול ארוך וקשה, והוא מחייב ירידה בחבלים וחציית גבים עמוקים בשחייה. הקפיצה למים אסורה!

* הכניסה למסלול מותרת עד השעה 09:00 (שעון חורף) או עד השעה 10:00 (שעון קיץ).

* חובה להצטייד בחבל אבטחה באורך 30 מ'. [ההדגשה אינה במקור – ד.כ.ל]

*...

* אם נתקלתם בפגיעה בעיגונים, אנא דווחו מיד לרשות הטבע והגנים בטלפון: 08-9253321

* הטיול באחריות המטיילים בלבד.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ