אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אחמד(עציר) ואח'

מדינת ישראל נ' אחמד(עציר) ואח'

תאריך פרסום : 26/09/2010 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי נצרת
40256-06-10
21/09/2010
בפני השופט:
זיאד הווארי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. אחמד אחמד (עציר)
2. גאלב גניים (עציר)
3. חיידר זיאדנה (עציר)
4. ואסים עאלם (עציר)
5. עבד אלרחמאן אבו סלים (עציר)
6. עומר כחילי (עציר)
7. עדי עזאם (עציר)

החלטה בעניינו של המשיב 7

1.בהחלטתי מיום 17/08/10 קבעתי בנוגע למשיב זה, כי העבירות המיוחסות לו אומנם חמורות, יחד עם זאת הן אינן בעוצמת החומרה שבעבירות אשר מיוחסות לשותפיו, ואשר שוללות כל חלופת מעצר. בנוסף קבעתי, כי חלקו של משיב זה בביצוע העבירות, מועט ביחס לחלקם של שאר השותפים, ומאידך גיסא המדובר בצעיר בן 23 שאין לו עבר פלילי, ונוכח האמור ועל מנת לבדוק באופן מעמיק ויסודי את נסיבותיו האישיות של משיב זה, ולבחון אם ניתן לאיין את מסוכנותו בדרך של שחרור לחלופת מעצר, על כן הורתי על קבלת תסקיר מעצר.

2.מתסקיר המעצר שנתקבל עולה, כי בהתייחס לעבירות המיוחסות ניכר, כי המשיב מסתיר ומטשטש את האינפורמציה באופן מניפולטיבי על מנת לייצור רושם חיובי ותקין. המשיב הכחיש בפני שירות המבחן כל קשר עם שותפיו לכתב האישום על רקע אידיאולוגי כלשהו. באשר להישנות עבירות זהות בעתיד, התרשם שירות המבחן כי המדובר בבחור צעיר, המאופיין באישיות בלתי מגובשת, ונוטה להיגרר אחר דמויות אותן תופס ככוחניות, דומיננטיות וחזקות המעניקות לו תחושה של השתייכות וביטחון. להערכת שירות המבחן, כי המשיב לעתים פועל מתוך תחושת ריצוי חברתי, ובמצבים בהם דימויו העצמי עומד במבחן, הוא עלול לפעול בהתאם למצופה ממנו, ועל כן עלול לבצע עבירות על החוק. על רקע המתואר, העריך שירות המבחן, כי קיימת סבירות להישנות עבירות בעתיד.

באשר לחלופה הספציפית המוצעת על פיה ישהה המשיב בבית הוריו ובערבותם, שירות המבחן נפגש עם ההורים ובשיחה איתם הם התקשו לקבל את מעשיו של המשיב ונטו להשליך את מלוא האחריות על הממסד ועל גורמי אכיפת החוק, מבלי לבדוק את חלקו ואת השלכות מעשיו. עם זאת שירות המבחן התרשם, כי המדובר באנשים אחראיים ורציניים, ובאופן רציונאלי מבינים את משמעות התפקיד.

בסופו של יום שירות המבחן הגיע למסקנה, כי לאור התרשמותו מהמשיב וכן ובעיקר התרשמותו מהערבים הנוטים לגונן על המשיב ולהשליך אחריות על הממסד, הוא הביע ספקנות לגבי יכולתם להציב לו גבולות ולדווח באם יפר תנאים. חרף האמור, ומאחר והמדובר בערבים רציניים ואחראים, וכן לאור מצוקתו של המשיב במעצר, הם המליצו על שחרורו של המשיב בחלופת מעצר בבית הוריו, בצירוף איזוק אלקטרוני, וכן בערבות אחיו קוסאי שהינו עורך דין.

3.בישיבה של היום, התייצבו ב"כ הצדדים וטענו בפני, כאשר מצד אחד ב"כ המשיב הצהיר כי אין בנמצא כל חלופה אחרת, הוא ביקש לאמץ את החלופה. לדידו, המדובר בחלופה ראויה אשר נבחנה על ידי גורם מקצועי, הוא גם ערך אבחנה בין המקרה שבפנינו לבין מקרים אחרים, ולשיטתו ניתן בנסיבות המקרה שלפנינו, להורות על חלופה בבית הוריו של המשיב בשונה מהמקרים אשר בהם מוחזר הנאשם לאותו בית שבו מתבצעת העבירה.

מנגד, טענה ב"כ המבקשת כי אין כל מקום לחלופת מעצר וכי בוודאי לא אותה חלופה אשר מצויה במוקד ההתרחשויות ובאותו בית ממנו יצא המשיב לבצע את מה שיוחס לו. בטיעוניה הפנתה למה שנאמר בתסקיר המעצר, ולהתרשמות קצינת המבחן מהמשיב ומהערבים המוצעים, על כן ביקשה לדחות את החלופה המוצעת

ב"כ הצדדים הניחו לפתחו של ביהמ"ש פסיקה של ביהמ"ש העליון ושל ביהמ"ש זה בעבירות נשק, לדעתי אין כל מקום לאבחן מקרים אלה מהמקרה שלפנינו, וזאת לאור ההלכה הידועה שיש לבחון כל מקרה על פי נסיבותיו האינדיווידואליות.

4.לאחר ששמעתי ובחנתי את טיעוני הצדדים, עיינתי בתסקיר המעצר של שירות המבחן, נחה דעתי כי בנסיבות המקרה שבפנינו, החלופה המוצעת בנסיבות המקרה שבפנינו אינה ראויה וזאת מהנימוקים הבאים:

א.כאמור, המשיב הודה לצורך הדיון בבקשה בקיומן של ראיות לכאורה נגדו, כאשר על פי החלטתי הקודמת מיוחסות למשיב זה העבירות אשר באישומים, הרביעי, השמיני, התשיעי, השניים עשר והחמשה עשר שכוללות עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, וכן עבירות של הובלה ונשיאת נשק בשני מקרים, אומנם עבירות הנשק באו לידי ביטוי כפי שציינתי בהחלטתי הקודמת שהמשיב יחד עם נאשמים אחרים באותה פרשה, נסעו למקום נטוש וירו מספר יריות בכלי הנשק, אולם יוחסה למשיב כאמור עבירה של הצתה כפי שנטען באישום השנים עשר, אשר על פיה ועל רקע אידיאולוגי ובניגוד להצהרתו לכאורה של המשיב לשירות המבחן, הרי בעקבות אירועי המלחמה בעזה במסגרת מבצע עופרת יצוקה, המשיב עם השותפים האחרים דיברו ביניהם להצית אוטובוס של תיירים כנקמה על המתרחש בעזה, ולמימוש הקשר, המשיב עם שותפיו הגיעו לאוטובוס תיירים שחנה ברח' הראשי בנצרת, שפכו על גלגליו חומר דליק, והציתו את גלגליו האחוריים.

ציינתי בהחלטתי הקודמת את החומרה המיוחדת בעבירת ההצתה שהינה עבירה מסוכנות ביותר, אשר עלולה בקלות רבה לפגוע בנפש וברכוש ואף לגביה קבע ביהמ"ש העליון כי עבירה כזו היא מסוג העבירות המחייבות מעצר עד תום ההליכים, ורק במקרים נדירים וכבדי משקל, ניתן להורות על חלופת מעצר.

בנוסף לעבירות הנ"ל, יוחסה גם למשיב את העבירה המפורטת באישום החמשה עשר, אשר על פיה קשר המשיב עם אחר קשר לגניבת קטנוע, הם גנבו את הקטנוע, שינו זהותו של הקטנוע על ידי כך שפירקו את לוחות הרישוי והארגז וצבעו אותו.

ב.תסקיר המעצר כאמור, מלמד על סבירות להישנות עבירות בעתיד, וכי המדובר באישיות בלתי מגובשת, אשר נוטה להיגרר אחר דמויות אותן תופס המשיב כדומיננטיות וחזקות.

שירות המבחן אף הביע ספקנות באשר ליכולתם של ההורים להציב גבולות ולדווח על הפרת תנאים, וזאת נוכח התקשותם לקבל את מעשיו של המשיב, ונטו להשליך את מלוא האחריות על הממסד ועל גורמי אכיפת החוק.

ג.החלופה המוצעת הינה להחזיר את המשיב לבית הוריו, לבית אשר אין חולק כי ממנו יצא המשיב לבצע לכאורה את העבירות המיוחסות, דבר אשר מעורר ספק רב אם יש בכוחה של חלופה בנסיבות המקרה כדי לאיין את מסוכנותו של המשיב להישנות עבירות בעתיד, בפרט נוכח אופיו ואישיותו והרקע לביצוע חלק מהעבירות המיוחסות.

5.לסיכום, סדרת העבירות המיוחסות למשיב, לרבות עבירת ההצתה אשר בוצעה לכאורה על רקע אידיאולוגי, בנוסף תסקיר המעצר אשר עורר כאמור ספיקות אודות החלופה המוצעת, וכן התרשמות שירות המבחן הן מהמשיב והן מהמפקחים, מכלול האמור הובילו אותי בנסיבות העניין למסקנה, כי החלופה המוצעת אינה ראויה, גם עם איזוק אלקטרוני ועם הפקדות כספיות ואין בה כדי לאיין את מסוכנותו של המשיב, על כן הנני מורה על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים. עם זאת, היה ותוצע חלופה אחרת ראויה מחוץ לבית הוריו של המשיב, ניתן לשוב ולבדוק אותה.

ניתנה היום, י"ג תשרי תשע"א, 21 ספטמבר 2010, במעמד הנוכחים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ