אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אוריון ואח'

מדינת ישראל נ' אוריון ואח'

תאריך פרסום : 09/02/2014 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ירושלים
25190-06-11
12/01/2014
בפני השופט:
חנה מרים לומפ

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. עמירם אוריון
2. סרגיי ניימן
3. ילנה צינזרלינג
4. דנה סאלם (עניינה הסתיים)

גזר-דין

גזר דין לנאשמים 1-3

רקע

נאשמים 1-3 הודו לאחר שמיעת ראיות במסגרת הסדר טיעון בכתב אישום מתוקן המייחס להם עשרות עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות לפי סעיף 415 סיפא לחוק העונשין התשל"ז-1977 (להלן: "החוק"), עשרות עבירות של זיוף בנסיבות מחמירות לפי סעיף 418 סיפא לחוק ועשרות עבירות של תעודה כוזבת לפי סעיף 281 לחוק.

המעשים המיוחסים לנאשמים הם הנפקת אישורי ימי מחלה כוזבים לחיילים. פקודת הצבא (פקודת מטכ"ל סעיף 61.0104) קובעת כי חייל יכול לקבל ימי חופשת מחלה בבית – "ימי גימ"ל" (להלן: "אישור ימי מחלה"), רק על ידי רופא או גורם אחר מוסמך לכך. רופא אזרחי אשר לא הוסמך על ידי רשויות צה"ל, רשאי להוציא תעודה רפואית ובה אישור ימי מחלה לחייל והמלצה למנוחה לתקופה שלא תעלה על שלושה ימים. על החייל לפנות למפקדו הצבאי, להעביר לו את אישור המחלה ולבקש אישור ימי מחלה על בסיס התעודה הרפואית.

כתב האישום

על פי עובדות כתב האישום המתוקן, במהלך שנת 2008, עבדו הנאשמים במרפאת לילה - "אבפס", אשר פעלה בבניין קופת חולים כללית ברחוב המשלט בבית שמש (להלן: "המרפאה"). הנאשמים פעלו בצוותא למתן אישורי מחלה כוזבים לחיילים מתוך ידיעה כי הם מנפיקים תעודות רפואיות פיקטיביות שלא כדין, החיילים אשר הגיעו למרפאה נדרשו לשלם 130 ₪ עבור בדיקה וקבלת תעודה רפואית. התעודות הרפואיות שקיבלו החיילים במרפאה שימשו אותם לצורך קבלת אישורים לימי מחלה מרשויות הצבא.

למרפאה נהרו חיילים רבים ממקומות שונים בארץ. החיילים שנבדקו על ידי הרופאים עברו בדיקה קצרה אשר אין בה כדי לאבחן כיאות את מצבם הרפואי, ולאחר בדיקה קצרה זו קיבלו תעודה רפואית עם המלצה ל-3 ימי מנוחה.

חלוקת התפקידים בין הנאשמים היתה כדלהלן:

נאשם 1 – מנהל המרפאה והבעלים של חברת "אבפס" המפעילה את המרפאה. נאשם 1 יזם את הפעלת המרפאה וניהל אותה. הוא שכר את המקום מקופת חולים כללית לשעות הערב, הוא שכר את יתר עובדי המרפאה (נאשמים 2-4) ובאופן שוטף היה אחראי גם לגביית הכספים מהחיילים ועל תפעול המרפאה. הנאשם נהג להגיע למרפאה והיה מקבל את החיילים בכניסה למרפאה ומסביר להם על התהליך שהם צפויים לעבור. הנאשם ידע ושלט על כל הנעשה במרפאה, כולל הנפקת התעודות הפיקטיביות.

נאשמים 2 ו- 3 – הינם בני זוג, שניהם רופאים מוסמכים על ידי משרד הבריאות (להלן: "הרופאים" או "הנאשמים"). הנאשמים פעלו כרופאי המרפאה, ואחד משניהם היה נוכח במרפאה כרופא תורן. הנאשמים הם שמילאו את התעודות הרפואיות הכוזבות וחתמו עליהם. נאשמים 2 ו- 3 מילאו בתעודות הרפואיות פרטים כוזבים בדבר כאבים ומחלות וטיפולים ובדיקות שלא ביצעו. בחלק מהמקרים הנאשמים בדו מדמיונם את מחלות החיילים או אישרו את תלונות השווא של החיילים, ובסוף ראיון קצר עם החייל הפונה, העניקו לו תעודה רפואית, ובה המלצה לימי מנוחה – במרבית המקרים שלושה ימי מנוחה.

נאשמת 4 – פעלה כמזכירת המרפאה מיוני 2008. הנאשמת היתה מכניסה את החיילים אל הרופאים ונוכחת במהלך הבדיקה. הנאשמת נהגה לייעץ לחיילים על אלו כאבים ומחלות כדאי להם להתלונן על מנת לקבל את אישור המחלה. בהנחיית נאשם 1 דאגה נאשמת 4 בחלק מן המקרים לרשום בתעודה הרפואית שמילאה תאריך ושעה שלאחר חצות גם כאשר הביקור במרפאה נעשה לפני שעה זו, כדי שהחייל יקבל שלושה ימי מחלה מלאים, בהתאם לנהלי הצבא.

הסדר הטיעון בעניינה של נאשמת 4

עניינה של נאשמת 4 הסתיים זה מכבר, ביום 27.11.12, לאחר שזו הודתה בכתב אישום מתוקן, מבלי שנשמעו הוכחות בעניינה, וזאת בעקבות הסדר טיעון שבמסגרתו תוקן כתב האישום ואף הוסכם על כך שיוטל על הנאשמת עונש של של"צ בהיקף 350 שעות ומאסר מותנה. בעקבות הסדר הטיעון נאשמת 4 הורשעה בעשרות עבירות של סיוע לקבלת דבר במרמה, עשרות עבירות של סיוע לזיוף בנסיבות מחמירות ועשרות עבירות של סיוע לתעודה כוזבת ונגזר עליה מאסר על תנאי של חצי שנה וביצוע שירות לתועלת הציבור בהקיף של 350 שעות.

הסדר הטיעון בעניינם של נאשמים 1-3

במסגרת הסדר הטיעון הוסכם בין הצדדים כי נאשם 1 יורשע והמאשימה תעתור להטיל עליו עונש של 6 חודשי מאסר אשר ירוצו בעבודות שירות, קנס ומאסר על תנאי בעוד שב"כ הנאשם חופשי בטיעוניו. אשר לנאשמים 2 ו-3 הוסכם כי המאשימה תעתור לעונש של 4 חודשי מאסר אשר ירוצו בעבודות שירות, קנס ומאסר על תנאי כאשר ב"כ הנאשמים חופשי בטיעוניו הן בשאלת ההרשעה והן בשאלת העונש.

כחלק מההסדר אליו הגיעו הצדדים נשלחו הנאשמים אל שירות המבחן לצורך קבלת תסקיר מבחן בעניינם.

תסקיר נאשם 1

מתסקיר שירות מבחן עולה כי הנאשם בן 69, נשוי ואב לחמישה ילדים. הנאשם עלה לארץ ממרוקו בגיל 11 ומשפחתו השתקעה בבית שמש. בהמשך עבר נאשם 1 להתגורר בקיבוץ "מענית" אצל משפחה מאמצת. הנאשם התגייס לצבא ושירת בסיירת צנחנים שירות מלא וכן שירות מילואים ואף נלחם במלחמות ישראל ובקרב על גבעת התחמושת. הנאשם חזר לעיר בית שמש החל את דרכו כמדריך נוער והתקדם בתחום הנוער עד כי שימש מנכ"ל "הפועל ירושלים". לאחר 35 שנות פעילות פרש הנאשם מתפקידו, התמודד לראשות העיר בית שמש ולא נבחר לתפקיד. לאחר פרישתו פתח נאשם 1 את המרפאה. בתסקיר מציינת קצינת מבחן את התמיכה שהוא מעניק לבתו הזקוקה לו בהיותה מגדלת את ילדיה בגפה.

ביחס לביצוע העבירות התרשמה קצינת המבחן כי נאשם 1 לוקח אחריות חלקית לביצוע העבירות שכן לדבריו לא ידע על כך שניתנים אישורי מחלה ללא הצדקה רפואית. עם זאת עמד הנאשם על טעותו כי כמנהל המרפאה היה עליו לעצור ולבדוק מה הסיבה לכך שאל המרפאה מגיעים חיילים רבים.

קצינת המבחן התרשמה כי נאשם 1 הוא אדם בעל מערכת ערכית חיובית המנהל אורח חיים נורמטיבי של תרומה ומעורבות חברתית. בסופו של יום, בהתחשב מחד בחומרת העבירות המיוחסות לנאשם ומאידך בכך כי זוהי מעידתו הראשונה של הנאשם בפלילים כאשר לאורך חייו פעל הנאשם ותרם לחברה ובהתחשב בכך כי הוא מסייע לביתו בגידול ילדיה, המליצה קצינת המבחן להטיל על הנאשם לבצע שירות לתועלת הציבור בהיקף נרחב של 400 שעות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ