אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אופיר

מדינת ישראל נ' אופיר

תאריך פרסום : 26/04/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום פתח תקווה
4435-03-09
26/04/2010
בפני השופט:
דבורה עטר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
דוד אופיר
גזר-דין,החלטה,החלטה

גזר דין

הנאשם הורשע על פי הודייתו בעובדות כתב אישום אשר תוקן, במסגרת הסדר טיעון, בביצוע עבירות של השמטה מתוך דו"ח של הכנסה שיש לכלול אותה, וזאת במזיד ובכוונה להתחמק מתשלום מס – 6 עבירות לפי סעיף 220 (1) לפקודת מס הכנסה (להלן: "הפקודה"), הכנה או קיום של רשומות כוזבות במזיד או בכוונה להתחמק מתשלום מס – 6 עבירות לפי סעיף 220 (4) לפקודה זו, ושימוש במרמה, עורמה או תחבולה במזיד ובכוונה להתחמק מתשלום מס – 6 עבירות לפי סעיף 220 (5) לפקודה.

בשנת 1989 הקים הנאשם עסק של מתן שירותים להוצאה לפועל וגביית חובות בשם "אופיר דוד סחר ושירותים" (להלן: "העסק"). הנאשם שימש הבעלים והמנהל הפעיל של העסק וקיבל אישור המתיר לו לעסוק בתפקיד ביצועי שהוטל עליו ע"י מוציא לפועל.

בין השנים 1999-2004 היו לנאשם הכנסות ממתן שירותים באמצעות העסק ומשכך, היה חייב בניהול פנקסי חשבונות של העסק ובהגשת דו"חות שנתיים של הכנסותיו על פי הפקודה וחוק מס ערך מוסף.

הנאשם ניהל במסגרת העסק מס' חשבונות בנק ובין היתר בבנקים אשר נמנו בעת הרלוונטית לכתב האישום על לקוחותיו (להלן: "הלקוחות"). במסגרת העסק נתן הנאשם בכל אחת משנות המס בתקופה הרלוונטית לכתב האישום, שירותים ללקוחות, הוציא בגינם חשבוניות עסקה ובהתאם לזאת העבירו הלקוחות תשלומים בהעברות בנקאיות לחשבונות הבנק של הנאשם.

בעת הרלוונטית לכתב האישום, לא הנפיק הנאשם חשבוניות מס/ קבלות בגין ולא רשם במערכת החשבונות של העסק תקבולים שנתקבלו מבנק המזרחי ובנק ירושלים בסך כולל של 1,182,030 ₪ (כולל מע"מ) כמפורט בכתב האישום. כמו-כן לא כלל הנאשם בדו"ח שהגיש לפקיד השומה את כל ההכנסה שהופקה על ידו ובכך מסר תרשומת כוזבת, השמיט הכנסה שהיה עליו לכלול בדו"ח האמור והפחית את הכנסתו החייבת, זאת במזיד ובכוונה להתחמק ממס.

בין הצדדים גובש הסדר טיעון. על פיו הוסכם כי הנאשם יודה בעובדות כתב אישום מתוקן ויורשע. לעניין העונש, הוסכם כי התביעה תעתור למאסר בפועל למשך 11 חודשים ואילו ההגנה תבקש להשית על הנאשם מאסר למשך 5 חודשים שירוצו בעבודות שירות. כמו כן הוסכם בין הצדדים כי יעתרו במשותף להשתת מאסר על-תנאי וקנס על פי שיקול דעתו של בית המשפט.

ב"כ המאשימה ציינה לקולא את היות הנאשם נעדר עבר פלילי, את הסרת המחדל ואת הודייתו תוך הבעת חרטה. מנגד הדגישה את החומרה שבביצוע עבירות מס, תוך פגיעה בציבור והענישה המחמירה המתחייבת מכך. כמו כן הדגישה את היקף ההכנסה שהועלמה ואת שיטתיות ביצוע העבירות, במהלך שנים.

בהסתמך על פסיקה שהגישה עתרה ב"כ המאשימה לבית המשפט לכבד את הסדר הטיעון כעתירת המאשימה בציינה כי רף ענישה זה מבטא את האיזון הראוי בין חומרת העבירות, נסיבות ביצוען, מדיניות הענישה והסרת המחדל.

ב"כ הנאשם הפנה תחילה את בית המשפט לשורה הארוכה של עדויות האופי שנשמעו בעניינו של הנאשם, בני משפחה ומכרים אשר דיברו כולם בשבחו של הנאשם ובדבר תרומתו הרבה לציבור ולמשפחה ועתרו להקל בעונשו, על מנת לאפשר לו להמשיך בפועלו הברוך ולהיות לעזר לבני משפחתו.

ב"כ הנאשם הדגיש לקולא את היות הנאשם נעדר עבר פלילי, את הודייתו תוך הבעת חרטה כנה על מעשיו ואת הסרת המחדלים. בהקשר זה ציין ב"כ הנאשם בנוסף כי העבירות בוצעו על רקע מצבו הכלכלי הקשה של הנאשם וכי עוד בטרם התגלו הפנים הנאשם את חומרת מעשיו וחדל מיוזמתו מביצועם.

לעניין הענישה, טען ב"כ המאשימה כי בעת גזירת הדין על בית המשפט לערוך את האיזון הראוי בין שיקולי ההרתעה אל מול אלה שבשיקום הנאשם תוך מתן הדעת לכך כי הענישה אינדיווידואלית. משכך ובהסתמך על פסיקה שהגיש עתר לבית המשפט לכבד את הסדר הטיעון כעתירת ההגנה ולהטיל על הנאשם מאסר שירוצה בעבודות שירות.

דיון

חומרת ביצוע עבירות כלכליות תוך שליחת יד לקופה הציבורית ומדיניות הענישה המתחייבת נוכח כך, מצאו ביטוי במכלול פסקי דין של בתי המשפט בערכאות השונות. וכך נקבע בהקשר זה ברע"פ 512/04 מוחמד בן נבהאן אבו עבייד ואח' נ' מדינת ישראל:

"בית משפט זה חזר והדגיש לאורך השנים את החומרה שבה יש להתייחס לעבריינות כלכלית, ועבריינות מס בכלל זה, נוכח תוצאותיה ההרסניות למשק ולכלכלה ולמירקם החברתי, ופגיעתה הקשה בערך השוויון בנשיאת נטל חובות המס הנדרש לצורך מימון צרכיה של החברה ופעילותן התקינה של הרשויות הציבוריות. העבריינות הכלכלית, ועבריינות המס בכללה, איננה מסתכמת אך בגריעת כספים מקופת המדינה. היא פוגעת בתודעת האחריות המשותפת של אזרחי המדינה לנשיאה שוויונית בעול הכספי הנדרש לסיפוק צורכי החברה, ובתשתית האימון הנדרשת בין הציבור לבין השלטון האחראי לאכיפה שוויונית של גביית המס - פגיעה הנעשית לרוב באמצעי מרמה מתוחכמים, קשים לאיתור. כבר נאמר לא אחת בפסיקת בית משפט זה כי על מדיניות הענישה לשקף את הסכנה הגדולה הטמונה בעבריינות הכלכלית לפרט ולציבור כאחד, ואת יסוד ההרתעה הנדרש ביחס לביצועה."

יפים לעניין זה בנוסף דברי בית המשפט העליון ברע"פ 6095/06 צדוק חיים לוי נ' מדינת ישראל:

"בשנים האחרונות קיימת מגמה שלא להקל ראש בעבירות המס, נוכח  שכיחותן, היקפן ופגיעתן הרעה בחיי הכלכלה התקינים ובאזרחים שומרי החוק. בית-המשפט מחויב אף הוא לסייע לעקירה מן השורש של עבירות אלו, שהפכו לרעה חולה במחוזותינו, באמצעות החמרת הענישה בגין בביצוע עבירות אלו. בהקשר זה אף נפסק לא אחת, כי בעבירות כלכליות, גובר משקלו של השיקול ההרתעתי על משקלן של נסיבותיו האישיות של האדם שדינו נגזר (ראו ע"פ 624/80 חב' וייס ארנסט בע"מ נ' מדינת ישראל, פ"ד לה (3) 211; ע"פ 6474/03 מלכה נ' מדינת ישראל (לא פורסם)).

כך גם בענייננו וביתר שאת. בשים לב לכך כי המדובר במי אשר הפעיל עסק של מתן שירותים להוצאה לפועל וגביית חובות וקיבל אישור המתיר לו לעסוק בתפקיד ביצועי רשמי שהוטל עליו ע"י מוציא לפועל. במסגרת כך נתן שירותים למספר בנקים ואולם הוא עצמו נהג בעורמה, לא דיווח אודות הכנסות שקיבל משניים מהם, בשיטתיות, במשך תקופה ממושכת ביותר של 6 שנים תוך הונאת הרשויות והעלמת סכום עצום של 1,182,030 ₪ (כולל מע"מ).

אכן הנאשם הסיר את המחדל ויהא בכך נסיבה לקולא ומשום הבעת חרטה כנה על המעשים. עם זאת הלכה היא כי לא יהא בכך כדי להטות את הכף ולהימנע מהטלת מאסר בפועל, הענישה הראויה לנוכח חומרת נסיבות המעשים כמפורט לעיל ועתירת בא כוחו להשתת מאסר שירוצה בעבודות שירות אינה מתקבלת על ידי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ