אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אוחנה

מדינת ישראל נ' אוחנה

תאריך פרסום : 19/05/2014 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום רחובות
8504-03-12
14/05/2014
בפני השופט:
שרון קיסר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
יעקב אוחנה
הכרעת-דין,החלטה

הכרעת דין

נגד הנאשם הוגש כתב אישום המייחס לו עבירות של הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו, לפי סעיף 275 לחוק העונשין, התשל"ז-1977, ואיומים, לפי סעיף 192 לחוק העונשין.

על פי כתב האישום, בתאריך 3.11.2011, סמוך לשעה 19:50, במסגרת מילוי תפקידו, הבחין השוטר שמעון מנוס, ברכבו של הנאשם (להלן: "הרכב"), אשר חנה במרכז הכביש וחסם נתיב נסיעה.

השוטר ניגש לרכב בכוונה לערוך דוח תנועה בגין הפרעה לתנועה, שאל את הנאשם לפשר מעשיו והסביר לנאשם כי בכוונתו לרשום דוח תנועה. הנאשם השיב לשוטר "אתה לא רושם, אני הנהג ואני נוסע".

השוטר ביקש מהנאשם להציג בפניו תעודת זהות, רישיון נהיגה ורישיון רכב. הנאשם סירב למסור את פרטיו, נכנס לרכבו ופתח בנסיעה, וזאת חרף בקשתו של השוטר כי יעצור בצד הדרך וידומם את מנוע הרכב.

בהמשך לכך, עצר הנאשם את הרכב, ניגש לשוטר ואיים עליו, בכך שנצמד לגופו ואמר לו "עשית טעות, אתה לא יודע עם מי אתה מתעסק". או אז הודיע השוטר לנאשם כי הוא מעוכב, וביקש מהנאשם להתלוות אליו לניידת המשטרתית. הנאשם סירב לעלות לניידת ולא עשה כן, עד שנאמר לו כי ייעצר, ואז עלה לניידת. במהלך הנסיעה לתחנת המשטרה, סירב הנאשם לכבות את מכשיר הטלפון הנייד בו שוחח, לאחר שהתבקש לעשות כן, והחל צועק ומשתולל בניידת עד שהשוטר נאלץ להורות על מעצרו ולהניח אזיקים על ידיו.

טענות הנאשם

גרסתו העובדתית של הנאשם לאירוע המיוחס לו בכתב האישום, הינה כי במועד ובמקום המפורטים בכתב האישום, עמד עם רכבו בנתיב הימני מתוך שני נתיבים, ולא חסם את התנועה שכן היא הייתה באותה עת דלילה מאד. כאשר השוטר שמעון מנוס ניגש לרכבו, שאל אותו "מה עשה" ומנוס ביקש את רישיונו והשיב לו "ככה, בא לי לתת לך דוח". בשל התנהגותו התוקפנית של השוטר, השיב הנאשם שהוא איננו רוצה למסור לו את הרישיונות, או אז נצמד מנוס לנאשם פנים מול פנים, הנאשם ביקש ממנו לזוז ומנוס משך את הנאשם בכתפו, הושיט את ידו לאקדח והחל להוציאו ולשלפו. כן מסר הנאשם כי בשלב מסוים אמר למנוס כי הוא עושה טעות שהוא נותן לו את הדוח, ובהמשך עלה לניידת ללא כל התנגדות. הנאשם הודה כי במהלך הנסיעה שוחח בטלפון הסלולארי, אולם חולק על כך שהפריע בכך לשוטר במילוי תפקידו ואמר כי רק רצה להודיע לאשתו כי הוא בדרכו לתחנת המשטרה.

עוד טוען הנאשם, כי אף אם יתקבל נוסח האיום עליו העיד מנוס, אין מדובר בעבירה של איומים; כי העובדה כי הנאשם סירב למסור את פרטיו למנוס בשל התנהלותו, ומסר אותם בהמשך בתחנת המשטרה, אינה מהווה עבירה של הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו בשל קיומו של דין ספציפי בעניין זה, ובשל כך שמדובר במחדל; וכי עצם שיחת הטלפון של הנאשם עם רעייתו אינה מהווה הפרעה לשוטר ואינה מנוגדת להנחיות.

מכל מקום טוען הנאשם, כי אף אם ייקבע כי מעשים אלה מהווים עבירה של הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו, יש לזכותו מעבירה זו בשל הסייג של זוטי דברים.

הנאשם מוסיף וטוען למחדלי חקירה וביניהם: העובדה כי אשת הנאשם לא נחקרה; כי לא נערך בירור אם קיימים עדים נוספים במקום; כי לא נבדק אם קיימות מצלמות אבטחה שתיעדו את האירוע; כי זכותו של הנאשם להיוועץ בעורך דין הופרה טרם חקירתו; כי נכתבו דוחות באופן רשלני ומגמתי על ידי השוטרים; וכי לא נערך עימות בין הנאשם לשוטר.

לבסוף טוען הנאשם, כי בשל מחדלי החקירה הרבים, והעובדה כי החקירה נעשתה באופן מגמתי, עומדת לו הגנה מן הצדק, ויש לבטל את כתב האישום מטעם זה.

ראיות התביעה

השוטר שמעון מנוס, אשר תפקידו במועדים הרלוונטיים לכתב האישום היה ראש משמרת במשטרת רחובות, העיד כי במועד האירוע, נסע בניידת משטרה עם השוטר יואב כץ. במהלך הנסיעה, בפינת רחוב הרצל ורחוב וייצמן, הם הבחינו ברכב מסוג יונדאי "עושה בלגן", דהיינו חונה באמצע הכביש ומהווה הפרעה לתנועה, בכך שרכבים נאלצו לסטות ממסלולם ונוצר צוואר בקבוק. הוא עצר את הניידת על מנת לרשום דוח תנועה. כאשר ניגש לרכב, הגיע לרכב הנאשם באופן מתלהם, ובטון מאיים, תוך שהוא מרים את קולו, פנה אליו ואמר לו "מה אתה עושה". מנוס השיב לו שהוא רוצה לרשום לרכב דוח על הפרעה לתנועה, ואז אמר לו הנאשם, עדיין בטון מאיים "אתה לא רושם, אני הנהג אני נכנס לרכב ונוסע". מנוס אמר לו שהוא לא נוסע וביקש ממנו להזדהות בפניו עם תעודת זהות ורישיון נהיגה. הנאשם סירב, הודיע למנוס שהא הנהג, נכנס לתוך הרכב, התניע את הרכב וביקש לנסוע מבלי שהוא מסר לו מסמכים מזהים. מנוס הודיע לנהג שיכבה את המנוע וימסור לו את הפרטים, שאחרת יש לו את מספר הרכב. הנאשם כיבה את המנוע, יצא בכעס מהרכב, הצמיד את פניו לפניו של מנוס, ובטון מאיים אמר לו "עשית טעות, אתה עושה טעות, אתה לא יודע עם מי אתה מתעסק". ברגע זה הודיע לו מנוס כי הוא מעוכב וביקש מהנאשם להתלוות לניידת, אולם הוא סירב. מנוס אמר לו כי אם לא יתלווה אליו הוא ייאלץ לעצור אותו, ובשלב זה נאות הנאשם לעלות לניידת. בדרך לתחנת המשטרה, שהייתה במרחק קצר מהמקום, הוציא הנאשם את מכשיר הטלפון הנייד שלו והחל לדבר. מנוס ביקש ממנו לכבות את הטלפון ולא לדבר, אולם הוא המשיך לדבר בטלפון, ולמיטב זכרונו של מנוס, הוא אף צעק והשתולל. מנוס עצר את הניידת, הודיע לנאשם שהוא עצור, כבל את ידיו ורגליו, כאשר במהלך כל הזמן הזה הנאשם עדיין סירב להזדהות. בתחנת המשטרה אמר הנאשם למנוס כי הוא מסרב להזדהות בפניו, כאשר בזמן שמנוס רשם את הדוחות הוא הניע את ראשו כלפיו באופן מאיים. כאשר הגיע שוטר נוסף, הנאשם מסר לשוטר זה את פרטיו.

מנוס שלל את טענתו של הנאשם כי נצמד אליו או כי הושיט את ידו לאקדח. לדבריו, אם היה שולף את האקדח היה חייב לציין זאת בדוח הפעולה.

עוד מסר מנוס כי למיטב זכרונו הייתה אישה במקום, אם כי איננו יודע אם זו הייתה אשתו של הנאשם, וכי אישה זו ניסתה להרגיע את הנאשם. עוד אישר בחקירה נגדית כי החליט לתת לנאשם דוח כבר בתחילה, כאשר עצר את הניידת, ולפני שהנאשם הגיע לרכב.

יואב כץ, סייר במשטרת ישראל, העיד כי במועד האירוע במהלך נסיעה עם מנוס בניידת משטרה, הם הבחינו ברכב חונה באופן שהפריע לתנועה והיווה הפרה של החוק. הם ניגשו לרכב כדי לרשום דוח תנועה, ולאחר מספר דקות הגיע בעל הרכב. מנוס ביקש ממנו להזדהות על ידי הצגת רישיון נהיגה או תעודת זהות, ובעל הרכב סירב להציג תעודות אלה ואף סירב להזדהות בעל פה. הוא נכנס לתוך הרכב והתקדם מספר מטרים, ואז ניגש אליו מנוס ואמר לו לדומם מנוע ולהוציא את המפתח מהמתנע אולם הנהג סירב. הנהג יצא מהרכב, נצמד למנוס, בציינו כי זה "דבר מאד מאיים, דבר כזה שמישהו ניגש לשוטר זה דבר מאד מאיים שהוא נצמד אליו, מתקרב אליו" (עמ' 18, שורות 17-18) ואמר למנוס ""אני עוד"... (חושב) אנחנו עוד נראה, אני עוד אראה לך" משהו כזה" (עמ' 18, שורה 19). ובהמשך, לאחר רענון זיכרון ציין שמילות האיום היו "עוד נראה לאן תגיע" (עמ' 20, שורות 18-19). מנוס אמר לו כי הוא מעוכב לתחנה לצורך זיהוי וכי אם לא יישמע אף לזה הוא ייעצר. החשוד המשיך לצעוק ולהיות תוקפני ולא להישמע להוראותיהם. לדברי כץ, דבריו של אותו אדם, והאופן בו נצמד למנוס, היו תוקפניים וגרמו לתחושת פחד. כן ציין, כי הוא ניסה להרגיע את החשוד אולם זה לא הסכים להירגע, ומשכך הוא קרא לעוד ניידות שיגיעו למקום. החשוד ככל הנראה שמע שהוא קורא לניידות נוספות, ובשלב זה הוא הסכים להגיע איתם לתחנה, נכנס לרכב ועוכב לצורך זיהוי בתחנה.

כץ ציין עוד, כי כאשר היו בניידת המשטרה בחצר התחנה, דיבר החשוד בטלפון ולאחר שהם ביקשו ממנו להפסיק לדבר בטלפון, הוא התחיל להתפרע בתוך הניידת, והם נאלצו לעצור אותו ולכבול אותו באזיקים בכדי שלא ימשיך להתפרע.

כאשר הוצג לכץ כי לטענת החשוד הוא ביקש למסור פרטים אולם לא התאפשר לו לעשות כן, משום שמנוס נהג באופן תוקפני, השיב כץ "לא הייתה שום התנהגות תוקפנית של שמעון. מתי בדיוק הוא רצה למסור את הפרטים? להיפך, הוא גם נכנס לרכב, רצה להמשיך בנסיעה, דיבר בצורה תוקפנית, מאיימת, נצמד לשמעון. איפה בדיוק אפשר להכניס פה את מסירת הפרטים?" (עמ' 20, שורות 28-30).

כן שלל כץ את טענת הנאשם כי מנוס הוא זה שנצמד אליו והושיט את ידו לאקדח, ציין כי לא ראה דבר כזה, והדגיש כי הנאשם הוא זה שנצמד למנוס.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ