אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אהרון

מדינת ישראל נ' אהרון

תאריך פרסום : 15/07/2013 | גרסת הדפסה
תת"ע
בית משפט השלום לתעבורה בנצרת
4280-06-12
30/06/2013
בפני השופט:
דלית שרון-גרין

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
יאיר אהרון
הכרעת-דין

הכרעת דין

מבוא

עפ"י כתב אישום, הנאשם לא ציית לתמרור 302 בכך שעל אף שעצר את רכבו, לא נתן זכות קדימה לכלי הרכב המגיע אל הצומת (להלן: "הרכב המעורב").

ביום 11.7.12 השיב הנאשם לכתב האישום וטען "עצרתי. נתתי זכות קדימה. היתה איתי ילדה ברכב. השוטר רדף אחרי עם סירנה עד ביה"ס. הילדה נבהלה, בכתה, הקיאה".

בפתח ישיבת ההוכחות ביום 2.6.13, הסברתי לנאשם, שאינו מיוצג, את מהות ההליך ומהלכו.

סל הראיות

מטעם התביעה העידו שני עדים. האחד, רס"ר קובי אסידו (להלן "השוטר אסידו") והשני, רש"ט אורן זכאי (להלן "השוטר זכאי").

השוטר אסידו ערך את הדוח מושא תיק זה, שהוגש וסומן ת/1. כמו כן, הוגש שרטוט של מקום העבירה שערך העד לפני הדיון וסומן ת/2.

עפ"י ת/1, כשהיה השוטר אסידו בסיור שגרתי ברחוב השומר בטבריה מכיוון כללי של מלון המלך שלמה לעבר מרכז הקליטה, סמוך לצומת עם רחוב גולומב (להלן "הצומת") הבחין ברכבו של הנאשם שאמנם עצר עצירה מלאה כהוראת התמרור בקצה רחוב גולומב, אך לא נתן זכות קדימה לרכב המעורב שהגיע לצומת מכיוון רחוב השומר ומרכז הקליטה בכך שפנה במהירות שמאלה, דבר שגרם לרכב המעורב ל"בצע עצירה מוחלטת של הרכב וסטיה לצד ימין".

השוטר אסידו שמר על קשר עין רציף עם הנאשם, שנעצר ברחוב דב הוז. בעת ביצוע העבירה מזג האויר היה נאה והראות טובה.

תגובת הנאשם כפי שנרשמה בת/1 היתה "אני עצרתי בעצור ועכשיו אתה סתם מעכב אותי". כמו כן, הנאשם חתם על צדו הקדמי של ת/1.

בחקירתו הנגדית השיב העד כי הוא מכיר רחוב נוסף, ששמו מנו, שלא שורטט על גבי ת/2, אך שורטט על גבי שרטוט שערך הנאשם, הוגש וסומן נ/1 (להלן "הרחוב הקטן"). עוד ענה העד לנאשם, כי על אף שאינו זוכר, לא יתכן שמשאית צהובה של קיבוץ כנרת עמדה וחסמה את שדה הראיה במקום שצוין על גבי נ/1. זאת משום שמשאית שתעמוד במקום זה תחסום יציאה מבית מגורים משותף. לשאלות ההגנה באשר למיקומה של ניידת המשטרה ולטיעונו של הנאשם לפיו הניידת עמדה במקום השלישי או הרביעי בטור המכוניות שהגיע מכיוון מלון המלך שלמה, השיב העד כי זו עמדה בראש טור המכוניות משמאלו של הנאשם. לעניין הרכב המעורב, זכר העד כי היה זה רכב מסוג פרטי אך לא זכר את מספרו או את נהגו של רכב זה, והסביר כי אינו זוכר את פרטיו של רכב זה מאחר שהתמקד ברכבו של הנאשם שביצע את העבירה. כשהטיח בו הנאשם, כי השוטר אסידו ביצע אחריו מרדף והשתמש בסירנה, השיב העד כי השתמש במערכת הכריזה בלבד וזאת לראשונה סמוך לנקודת העצירה ברחוב דב הוז. העד הוסיף והשיב כי הצליח לשמור על קשר עין רציף עם רכבו של הנאשם, מאחר שהניידת היתה הרכב הראשון בצומת וזיהה את רכבו של הנאשם עפ"י צבעו ולוחית הזיהוי שלו וכן זכר את פניו של הנאשם. עוד נשאל העד והשיב כי למיטב זכרונו, זומן הנאשם לשימוע ואף הגיע לתחנת המשטרה, אך הדברים אינם מצויינים בת/1.

השוטר זכאי העיד בחקירתו הראשית כי ערך מזכר שהוגש וסומן ת/3. עפ"י המזכר, במהלך סיור בניידת ברחוב השומר עם השוטר אסידו, הבחין השוטר זכאי ברכבו של הנאשם יוצא מצומת ולא נותן זכות קדימה לרכב החוצה את הצומת, "בכך שגרם לרכב לסטות לצידו הימני של הכביש".

לשאלת הנאשם, אף עד זה ענה כי אינו זוכר שחנתה במקום משאית צהובה. עוד השיב העד לטענת הנאשם, לפיה הרכב המעורב הגיע בכלל מהרחוב הקטן, כי הוא בטוח שהרכב הגיע מרחוב השומר. אף עד זה לא ידע להשיב לנאשם מהם פרטי הרכב המעורב, כמו גם את מיקומה של הניידת בטור המכונית בצומת. עם זאת לשאלת ההגנה, השיב השוטר זכאי כי הוא זוכר שבעת עצירת רכבו, היתה עמו ילדה, אך אינו זוכר את מצבה הבריאותי.

הנאשם בחר להעיד לאחר שהוסברו לו זכויותיו. בחקירתו הראשית סיפר כי הארוע התרחש בין השעות 07:30 – 08:00 בעת שלקח את בתו לבית הספר ולאחר מכן נסע לעבודתו (עמ' 5 ש' 21 – 22). ביציאה מרחוב גולומב לרחוב השומר מוצבים שני תמרורי עצור ובעת ביצוע העבירה לא נראה קו עצירה עקב סלילה מחודשת של הכביש. לאחר התמרור מצד שמאל עמדה המשאית הצהובה ועל כן לשם קבלת שדה ראיה החל בגלישה לאחר העצירה. לטענתו, הגיעו מספר רכבים מכיוון מלון המלך שלמה והרכב הראשון עצר ואמר לו לנסוע. רק אז נכנס לצומת ולפתע הופיע רכב מכיוון הרחוב הקטן, החל להשתולל ולצפור. הניידת שעמדה שלישית בטור בצומת, שבה הבחין עת ביצע את הפניה, הגיעה אליו ליד בית הספר ברחוב דב הוז ושם הורו לו לעצור בצד. בתחילה טען הנאשם כי המרחק מהצומת עד למקום עצירתו מעל 600 מ' ומיד לאחר מכן, מעל קילומטר.

בחקירתו הנגדית הבהיר הנאשם כי לא שרטט נכון את נ/1, מאחר שהרחוב הקטן צמוד לקיר של מכון המים. עוד תיקן הנאשם את השרטוט שערך, וטען כי טור המכוניות וביניהן הניידת עמד בנתיב, כלומר קצת יותר פנימה ממה שצייר בעוד שהמשאית חנתה בצד. לטענת התביעה, לפיה אף אם גרסתו של הנאשם נכונה זכות הקדימה היא של הרכב היוצא מהרחוב הקטן, השיב הנאשם שבהיותו כבר בתוך הצומת זכות הקדימה הינה שלו. הנאשם לא זכר את כמות כלי הרכב שהגיעו לצומת משמאלו, אך טען שוב שהוא זוכר שהניידת עמדה שלישית בטור. עוד השיב לתביעה "הבחנתי בניידת לאחר שסיימתי את הצומת" וסימן על גבי נ/1 את המקום במקביל לניידת. אף את מספר הרכבים שעמדו בטור מימינו לא זכר הנאשם, אך השיב כי מעת שהרכב הראשון עצר ונתן לו לנסוע כל הרכבים עצרו ואף רכב לא עקף. עת נשאל הנאשם אם יתכן שהרכב צפר כיוון שנשללה ממנו זכות הקדימה על ידי הנאשם, השיב הנאשם כי אינו יודע וטען "זה מה שהעיר את השוטר" (עמ' 6 ש' 31). הנאשם לא ידע להשיב אם היו במקום אנשים נוספים. עוד ענה הנאשם בחקירתו הנגדית וטען כי עצר לראשונה בקו הדמיוני של תמרורי העצור ואז הבחין ברכב העולה מצד ימינו, שלו נתן זכות קדימה. אף מצד שמאל עברו מספר מכוניות שחלפו על פניו אך הוא אינו יודע את מספרם המדויק. הנאשם שב והסביר לתובעת כי גלש עד לסוף המשאית לשם קבלת שדה ראיה של כלי הרכב מצד שמאל. את השוני בין דבריו לביהמ"ש לבין דבריו לשוטר, הסביר הנאשם לתובעת בכך שחזר לאחר הארוע לצומת ואז צילם את המשאית. תצלומים אלה, אבדו לו, לטענתו, עת החליף מכשיר טלפון נייד. הנאשם הוסיף, שהיתה עמו ברכב בתו, שהיום בת 9 ומאחר שהרגישה לא טוב עקב הארוע נמנע מלהביאה למתן עדות הגנה.

דיון והכרעה

התביעה גורסת כי הנאשם עצר את רכבו לפני תמרור 302, אך לא נתן זכות קדימה לרכב שהגיע לצומת מימינו בכיוון העליה ברחוב השומר. כך שהרכב המעורב נאלץ לעצור ואף לסטות ימינה. התביעה הוסיפה בסיכומיה כי גרסת הנאשם הועלתה לראשונה בעת שמיעת הראיות בביהמ"ש ללא הסבר מתקבל על הדעת לכבישתה (עמ' 8 ש' 11 – 12).

לשיטת ההגנה, הנאשם הגיע לצומת ועצר לפני תמרור 302, אך עקב חסימתה של המשאית הצהובה את שדה הראיה נאלץ להתקדם לצומת בגלישה. בחקירתו הנגדית ובסיכומיו אף הבהיר את מיקומה של המשאית הצהובה, בשונה ממיקומה על גבי נ/1 (ראו עמ' 6 ש' 19 – 20 ועמ' 8 ש' 30 – 31 – עמ' 9 ש' 1). הרכב הראשון בטור הרכבים משמאלו של הנאשם עצר את רכבו ואמר לנאשם לעבור ואז הגיח רכב נוסף מכיוון הרחוב הקטן, שצפר לנאשם. לטענת ההגנה, מאחר שהנאשם החל בחציית הצומת לא היה על הנאשם לתת לרכב זה זכות קדימה. עוד גורסת ההגנה כי זהו הרכב שלטענת התביעה "נשללה ממנו זכות הקדימה".

השוטר אסידו תאר בפרוט הן בת/1 והן בעדותו לפניי את מהלך ביצוע העבירה, שבה הבחין במהלך סיור שגרתי. כשהבחין בביצוע העבירה ביצע פנית פרסה ונסע בעקבות הנאשם, תוך שמירה על קשר עין רצוף. מעדותו לפניי ומהמסמכים שהוגשו באמצעותו התרשמתי כי השוטר אסידו עשה מלאכתו נאמנה, במהירות ובמקצועיות רבה. העד ציין שאינו זוכר את פרטי הרכב המעורב ואף לא הבחין במשאית הצהובה חונה במקום. עם זאת, הסברו לחוסר סבירותה של גרסת ההגנה באשר למקום חנייתה של המשאית הצהובה, הגיוני ומתקבל על הדעת. נוכח האמור לעיל אני מעניקה לעדותו את מלוא המשקל הראייתי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ