אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אדרי(עציר) ואח'

מדינת ישראל נ' אדרי(עציר) ואח'

תאריך פרסום : 21/12/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום נצרת
14653-08-10
20/12/2010
בפני השופט:
לילי יונג-גפר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. יעקב אדרי
2. אליהו אפנזר

גזר-דין,החלטה

גזר דין

הנאשמים הורשעו, עפ"י הודאתם, במסגרת הסדר טיעון בעבירות של ניסיון התפרצות למקום מגורים וקשירת קשר לביצוע פשע. הנאשם 1 הורשע גם בעבירה של הפרת הוראה חוקית וכן באישום נוסף של התפרצות למקום מגורים, גניבה וקשירת קשר לפשע.

הדיון מתקיים היום בהעדר המאשימה, בהתאם לסיפא לסעיף 133 לחסד"פ וזאת לאחר שהנאשמים הורשעו כבר במיוחס להם ונשמעו היום טיעונים לעונש מטעם באי כוחם.

האישום המשותף לשני הנאשמים נוגע לניסיון התפרצות שביצעו הנאשמים ביום 3/8/2010 אז הגיעו לבית מגורים בטבריה כשהם מצוידים במברג ובסכין וניסה להתפרץ לתוך הבית בכוונה לגנוב מתוכו בכך שהרימו את התריס החשמלי של חלון הבית והניחו תחתיו פח זבל כדי למנוע סגירתו. בטרם הספיקו להיכנס לתוך הבית מבעד לחלון, הגיעו שוטרים למקום ועצרו אותם.

כתב האישום בתיק זה נוגע גם לעבירה של הפרת הוראה חוקית שביצע הנאשם 1 ביום 3/5/2010 אז הפר תנאי מעצר בית שבהם היה נתון בהתאם להחלטת בית המשפט.

עפ"י כתב האישום המתוקן בת"פ 17579-04-10, הורשע הנאשם 2 (שהוא הנאשם 2 שם), בכך שביום 6/4/2010 קשר קשר עם אחר להתפרץ לבית ולגנוב מתוכו רכוש. השניים התפרצו לבית, אף הוא בטבריה, בכך ששברו את חלון הבית ונכנסו לתוכו, חיטטו בארונות ובמגירות חדרי השינה וגנבו תכשיטים רבים וכסף מזומן בסך 3,600 ₪. בעוד הנאשם ושותפו עסוקים במלאכה, הגיעה למקום בעלת הבית ואזי החביאו השניים את הרכוש בתוך הבית ונמלטו מן המקום.

הצדדים הודיעוני ביום 31/10/2010 כי הגיעו להסדר טיעון אשר במסגרתו תוקנו כתבי האישום וכן הוסכם כי יוגשו תסקירי קצין מבחן. במסגרת ההסדר סוכם כי התביעה תבקש לגזור על כל אחד מן הנאשמים עונש ראוי של 3 שנות מאסר בפועל (כולל הפעלת מאסר על תנאי התלוי ועומד נגד הנאשם 2) וכן מאסר על תנאי וקנס.

הנאשם מס' 1:

תסקיר קצין המבחן בעניינו של הנאשם 1 מפרט את נסיבות חייו. מדובר בצעיר כבן 21 שלחובתו שתי הרשעות קודמות בעבירות רכוש, אלימות רחוב ואלימות כלפי שוטרים. הרשעתו האחרונה היא מיום 27/4/2009 כאשר, בין השאר, ריצה מאסר בעבודות שרות למשך 5 חודשים. מן התסקיר עולה סיפור חיים לא פשוט לגבי הנאשם אשר כלל בעבר גם שימוש בסמים ואלכוהול אך כיום טוען הנאשם, כי אין הוא צורך אף אחד משני החומרים. הנאשם הודה במיוחס לו בהזדמנות הראשונה ונטל אחריות על מעשיו, בניגוד לעבר אז נטה להשליך את האחריות מעליו. לדבריו, פעל מתוך מצוקה אישית וכלכלית והדברים מקבלים אף חיזוק מדיווח קצינת המבחן באשר למצבו. שרות המבחן הציע לנאשם להשתלב בקהילה טיפולית במלכישוע, דבר הדרוש לדעת שרות המבחן לצורך שינוי אורחות חייו של הנאשם ושיקומו, אף כי הביע ספקנות באשר לכוחות העומדים לנאשם להתמיד בתהליך כזה. בסופו של דבר, הומלץ לשקול אפשרות כזו ולשם כך, לדחות את הדיון ב- 3 חודשים.

הנאשם סירב להצעה להשתלב בקהילה טיפולית בטענה, כי אינו משתמש בסמים והסנגור ביקש שלא לדחות את הדיון בעניינו ולקיים את הדיון לעניין העונש היום.

הסנגור מפנה לנסיבותיו האישיות הקשות של הנאשם כפי שהן עולות מתסקיר קצינת המבחן. הוא מדגיש כי הנאשם פעל מתוך מצוקה כלכלית קיצונית עד כדי פת לחם וכן מתוך מצוקה אישית, בהעדר כל תמיכה ממשפחתו. לטענתו, העונש שהתביעה הודיעה עליו במסגרת ההסדר כעונש ראוי, אינו עונש סביר בנסיבות העניין אלא נועד לשם העלאת רף הענישה, דבר שאין לעשות על חשבון עניינו הפרטי של הנאשם. הוא חוזר ומדגיש את העובדה כי הנאשם הודה בהזדמנות הראשונה ואף צירף תיק נוסף על מנת "לנקות שולחן" ולפתוח דף חדש בחייו.

על כן, מבקש הוא לגזור על הנאשם עונש מאסר שלא יעלה על 9 חודשים וכן להימנע מהטלת קנס בשל מצבו הכלכלי הקשה.

הנאשם מס' 2:

נאשם זה הורשע, כזכור, רק בעבירה של ניסיון להתפרצות.

תסקיר קצין המבחן שהוגש בעניינו מפרט אף הוא את נסיבות חייו. ואולם, בעוד נסיבות חייו של הנאשם 1 מלמדות על הזנחה ועזובה שהובילו את הנאשם לנהוג כפי שנהג, הרי שנסיבות חייו של הנאשם 2 מלמדות על עבריין רצידיביסט, בעל עבר פלילי מכביד ביותר הכולל עשרות הרשעות קודמות בעבירות שונות בתחום הרכוש לרבות שוד מזויין וכן עבירה של אינוס בכוח שבגינן ריצה מאסר של 6 שנים. מאוחר יותר ריצה מאסרים נוספים בגין פשעים חמורים. מאוחר יותר נעדר הנאשם מן הארץ למשך כ- 11 שנים אך זמן קצר לאחר שובו לארץ, חזר לעבור עבירות ולמעשה עוד לפני העבירות נשוא תיק זה הספיק כבר לרצות מאסר נוסף שנגזר עליו אך לפני כשנה בגין פריצה לרכב והפרת הוראה חוקית.

התסקיר מלמד גם על אדם בעל אישיות מורכבת ומתעתעת אשר נהג באופן מניפולטיבי גם כלפי שרות המבחן, תוך ניסיון להסתיר שימוש נרחב בחומרים פסיכו-אקטיביים. הנאשם משתמש בסמים מזה שנים ארוכות, לרבות סמים קשים, אף כי לטענתו אין הוא משתמש כיום בסמים ואין הוא מרגיש מכור. הנאשם התקשה לקחת אחריות על התנהגותו העבריינית וגילה נטיה להשליכה על גורמים חיצוניים. עם זאת, נטל אחריות, לפחות מילולית, על העבירה האחרונה והביע רצון לקבלת עזרה ושילוב בקהילה טיפולית לנפגעים מסמים.

שרות המבחן שקל הצעה לשילוב במסגרת טיפולית, אך נוכח עברו הפלילי המכביד שינה עמדתו וכיום מביע הוא חשש כי לא יעמדו לו כוחות בהתמודדות עם התנאים הטובעניים של הטיפול בקהילה וכי במצב כזה עלול הוא לפעול באופן אימפולסיבי ואף לפגוע בסביבתו.

ב"כ הנאשם מפרט את נסיבות חייו של הנאשם, את העובדה כי עבר גירושים קשים ואת מצבו הכלכלי הקשה, הוא מציין במיוחד את העובדה כי אין מדובר בעבירות שבוצעו תוך הפעלת אלימות קשה וגרימת נזק, וכי לא נגרם דבר. לטענתו, מדובר במעשים הנמצאים ברף הנמוך של עבירות רכוש. הסנגור מציין את העובדה כי הנאשם הודה במיוחס לו בהזדמנות הראשונה וחסך זמן שיפוטי. הוא נטל אחריות על מעשיו, מבין את הפסול בהם ומתחרט וכיום שינה את תפיסתו והוא מעוניין להשתקם.

לטענת הסנגור, מאסר בפועל ממושך יחמיר את מצבו של הנאשם ויגרום לו לחזור לביצוע עבירות.

שני הסנגורים הגישו לעיוני פסיקה של בתי המשפט השונים, לרבות בית המשפט זה, שם הוטלו על נאשמים שונים בעבירות דומות עונשים מקלים יחסית. עיינתי בפסיקה שהציגו הסנגורים וכל שאוכל לציין הוא, כי מדובר בפסיקה סלקטיבית ביותר השמה דגש על אותם מקרי קצה שבהם הוטלו עונשים קלים מסיבות שונות ואין בהם בהכרח כדי לשקף את מדיניות הענישה הכללית הנוהגת. באותה מידה ניתן היה להציג פסיקה מחמירה בהרבה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ