אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אדריס

מדינת ישראל נ' אדריס

תאריך פרסום : 19/05/2013 | גרסת הדפסה
תת"ע
בית משפט השלום לתעבורה בירושלים
6766-06-12
05/05/2013
בפני השופט:
מרים קסלסי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
נאסר אדריס
הכרעת-דין

הכרעת דין

האישום

הנאשם הואשם בנהיגה ביום 6/6/12 בכביש 1, ללא רישיון נהיגה בתוקף (רישיונו פקע ב- 2005) וכן בנהיגה ללא ביטוח חובה בתוקף, שהיא פועל יוצא מהעבירה הראשונה.

העובדות שאינן שנויות במחלוקת

אין מחלוקת כי לנאשם אסור היה לנהוג, המחלוקת סבה סביב השאלה האם הנאשם נהג ברכב, כפי שזיהה אותו השוטר אביאור קמאלי, או שמא השוטר התבלבל ומי שנהג ברכב הוא מוחמד ג'ית כטענת הנאשם, מוחמד ג'ית בעצמו ושני נוסעים נוספים: האשם רגבי ושוכרי שוויק.

אין מחלוקת כי מוחמד ג'ית והנאשם חזותם שונה זו מזו באופן שלא ניתן להתבלבל ביניהם. הנאשם שחום עור ובעל שיער ואילו מוחמד ג'ית קירח, בעל עור בהיר וגופו מלא ביחס לנאשם.

גם מוחמד ג'ית שנטען כי נהג, הסתבר כי רישיונו פקע בשנת 2005 (ת/2) וכי נפסל על ידי משרד הרישוי. (עמ' 6 ש' 11).

דיון בראיות והכרעה

מטעם המאשימה העיד השוטר אביאור קמאלי ואילו מטעם ההגנה העידו הנאשם ושלושה עדים נוספים שהיו עמו ברכב: מוחמד ג'ית, האשם רג'בי ושוכרי שוויק.

עדות השוטר

השוטר קמאלי (להלן: "השוטר") רשם בהזמנה לדין ובמזכרים הנלווים את הדברים הבאים:

"הרכב על פניו נראה שקוע ברצפה והעלה לי את רמת החשד. נסעתי במקביל לרכב כאשר אני בנתיב השמאלי והרכב הנ"ל בנתיב הימני, הבחנתי בבירור כי הנ"ל נוהג ברכב. הורתי לנהג באמצעות הכריזה בניידת שירד ימינה במח' לטרון ויעצור מתחת לגשר. ליותי את הרכב כל העת ושמרתי על קשר עין רצוף. הראות טוב המאוד. כאשר הרכב נעצר ואני נעצר מאחורי אני מבחין בהמולה בתוך הרכב ותזוזה של אנשים. 3 נוסעים יצאו מהרכב מהמושב האחורי וניגשו אלי בניסיון להסיח את דעתי. החזרתי אותם לרכב ואז ניגשתי לרכב וראיתי כי הנהג יושב במושב הנוסע מקדימה ומישהו אחר יושב על ההגה" (ת/1). "הנהג החדש שישב על ההגה קירח ושמן בעל גוון עור בהיר ואילו הנהג שראיתי אותו כנהג שחום ורזה בעל שיחר שחור. כמו כן לציין שראיתי בוודאות כי נאסר נהג ברכב וכי השניים התחלפו ביניהם בזמן שהרכב נעצר...לציין כי כאשר הייתי במקביל לרכב בזמן שנסענו הנהג הפנה מבטו שמאלה לעברי, הבחנתי במדויק בפניו של הנהג. הבחנתי שהנהג נראה לחוץ ומשדר אי נוחות. הודעתי ברשת הקשר כי אני עומד לעצור רכב מסוג מאזדה שהנהג משדר לחץ מסיבה כלשהיא וכנראה שזו הייתה הסיבה". (ת/2)

בחקירתו הנגדית של השוטר השיב :

"את ההתחלפות עצמה יכול להיות שלא ראיתי. אך אחרי שהחזרתי את החברים שלו לרכב ובאתי לבקש רישיונות אז ראיתי כי הנהג יושב בכיסא הקדמי ליד הנהג והוא כלל לא דומה למי שיושב על כיסא הנהג. היה בלגן ברכב, יכול להיות שהם ניסו להסתיר לי זה ענין של שניות. זה לא רכב שעוצרים לבדיקה וכולם יושבים ברכב, שלושה יוצאים אליי ואני לבד, זה לא קורה בשגרה". (פרוטוקול עמ' 5 ש' 20-24). "לא צריך לפתוח דלת כדי להתחלף" (ש' 28). "אם היה לי צל של ספק שהם דומים והצליחו לעבוד עליי וזה קורה אז לא הייתי רושם את הדו"ח" (עמ' 6 ש' 1-2).

תמיכה לביטחונו של השוטר בזירת האירוע בזהותו של הנהג ניתן למצוא גם בעדותו של מוחמד ג'ית שהעיד כי מיד כשהגיע אליו השוטר הוא אמר לו שהוא לא נהג אלא הנאשם (עמ' 9 ש' 25, ראה גם עדות האגם רגבי, עמ' 10 ש' 14).

הסנגור טען כי לא סביר ששני אנשים גבוהים (כ 1.80 מ') כמו הנאשם ומוחמד ג'ית יצליחו להתחלף במקומותיהם מבלי שאחד מהם יצא מהרכב. אני לא מקבלת טענה זו, ברור שלו שני אנשים מבקשים להתחלף בנהיגה הם יעשו זאת בנחת, כאשר לפחות אחד מהם יוצא מהרכב, אולם כאן מדובר בשעת דחק ואין כל מניעה פיזית לעשות זאת מבלי שאף אחד מהם יצא מהרכב וכאשר שלושת הנוסעים מאחור מזדקפים ממקומותיהם ומסתירים את החלון האחורי, מי שעומד מאחוריהם, אכן מתקשה להבחין בפעולת ההתחלפות. אני לא מטילה ספק בעדותו של השוטר לפיה הנוסעים לא נותרו ישובים ברכב ויצאו ממנו, דבר שהוא לא שגרתי בעת ששוטר עוצר רכב לביקורת. יציאתם מהרכב החשידה אותם כמי שמבקשים לשתף פעולה עם הנהג ולהסיח דעתו של השוטר. הסנגור ביקש להפחית את עוצמת החשד שהתעורר אצל השוטר ושאל מדוע לא הזמין תגבורת, השוטר לא זכר אם הגיע ניידת נוספת או לא, ודווקא מעדי ההגנה הגיעה התמיכה לחשדו של השוטר כאשר העיד האשם רגבי שהגיעו "3-4 ניידות לאותו מקום, לא יודע כמה אבל הביא הרבה אנשים" (פרוטוקול עמ' 10 ש' 13-14).

מוחמד ג'ית הודה בפני השוטר כי לא נהג

השוטר לקח תעודות זהות מכל הנוסעים. מבדיקת מסוף במקום האירוע עלה כי רישיונו של מוחמד ג'ית פקע תוקפו מ- 1/2/05 , הוא לא החזיק בידיו רישיון נהיגה זמני (שלא תמיד מעודכן במסוף המשטרתי) ובבירור מעמיק יותר בתחנה נמצא כי מוחמד ג'ית פסול על ידי משרד הרישוי. לאחר ששוחרר הנאשם ונותר רק מוחמד ג'ית, הודה זה בפני השוטר קמאלי ובפני קצין היחידה שהיה נוכח שם (השוטר בני דוד – עמ' 2 ת/2) "כי החליף את נאסר ועלה להגה במקומו. ואמר לי שאני צודק ושהוא רצה להגן על חבר שלו נאסר".

הסנגור לא התנגד להשמעת עדות זו שהיא בעיקרה עדות שמיעה. מוחמד ג'ית הכחיש כי אמר הדברים הללו היות שדברי השוטר לא נסתרו, אני מאמינה לו כי רשם את הדברים ששמע במו אוזניו ממוחמד ג'ית ולכן השאלה היא לא האם אמר הדברים שנרשמו, אלא היכן שיקר – במשטרה או בעדותו בפני. לו מוחמד ג'ית היה מודה כי אמר הדברים הללו אולם שיקר לשוטר משום שפחד שמא יבולע לו, או משום שאוים כי אם לא יאמר זאת לא ישוחרר, הייתי מתקשה ללמוד מדבריו על מה שהיה בזירת האירוע, אולם משהכחיש כליל שאמר את הדברים הללו, אני מגיעה למסקנה כי שיקר בעדותו בפני ולכן גם לא מן הנמנע ששיקר גם כשהעיד שהוא זה שנהג. נראה כי בלהט הרגע ניאות העד להתחלף עם הנאשם ולסייע לו, אך כשהובל למשטרה והבין ככל הנראה כי העזרה לחברו תעלה לו באישום פלילי, שהרי לא היה לו רישיון נהיגה תקף ויתכן שאף ידע כי משרד הרישוי פסל אותו מלנהוג, התעשת והודה שלא הוא שנהג.

עדות הנאשם

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ