אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אדקידק(עציר)

מדינת ישראל נ' אדקידק(עציר)

תאריך פרסום : 04/06/2013 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי באר שבע
50081-03-13
29/05/2013
בפני השופט:
נסר אבו טהה

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
מוחמד אדקידק (עציר)- בעצמו

החלטה

1.בפניי בקשה להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים כנגדו, על רקע כתב האישום המייחס לו לכאורה שמונה אישומים ביחד עם אחרים – עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, גניבת רכב, מסחר ברכב גנוב, הסתייעות ברכב לביצוע פשע, ניסיון לגניבת רכב, ניסיון למסחר ברכב, בין החודשים פברואר 2013- מרץ 2013.

כתב האישום דנן, הינו חלק מפרשייה גדולה של גניבת כלי רכב מסוג טרקטורים או טרקטורונים ממושבים במרכז ודרום הארץ, ובהמשך סחר בכלי הרכב הגנובים על ידי מכירתם או פירוקם בשטחי הרש"פ.

3.בהעדר מחלוקת בדבר קיומן של ראיות לכאורה וכן קיומה של עילת מעצר, הורתי בהתאם למצוות המחוקק בסעיף 21 ב' לחסד"פ מעצרים, על קבלת תסקיר מעצר אשר ייבחן מסוגלות חלופה להשיג את תכלית המעצר.

4.תסקיר שירות מבחן מיום 16/5/13:

מהתסקיר עולה, כי המשיב בן 24, גרוש ואב לילדה. עובר למעצרו התגורר בבית הוריו בירושלים, עבד כנהג משאית ושימש כמפרנס העיקרי של הבית. משפחת מוצאו מונה זוג הורים ושבעה אחים. אביו מתקיים בקצבת ביטוח לאומי ואמו עקרת בית. סיים 10 שנות לימוד.

התרשמות השירות- השירות התרשם, מאדם בעל יכולות חיוביות בתחום התעסוקתי, שכן נטל את פרנסת משפחתו המורחבת על כתפיו, חש אחריות ומחויבות לכך. עם זאת

התרשם השירות, כי המשיב נוטה לפעול באופן אימפולסיבי בלי לבחון את ההשלכות לטווח ארוך.

רמת הסיכון- להערכת שירות המבחן, ולמרות חומרת המעשים המיוחסים למשיב, השירות התרשם כי בשל האפקט המשברי וההרתעתי של המעצר, לראשונה בחייו, ובשים לב לתפקודו החיובי והתקין עובר למעצרו, יתכן ואלו מהווים גורמים מפחיתי סיכון, במידה וימצא בחלופת מעצר הולמת בעלת גבולות ברורים.

חלופת המעצר שנבחנה- בדמות מעצר בית בבית הוריו במזרח ירושלים בפיקוחם, ובפיקוח אחותו עולה, בת 31, גרושה ואם לילדים, לא עובדת ומתגוררת בבית ההורים. המפקחים תיארו את המשיב כבן משפחה מסור הדואג לכלכלת המשפחה, ומסרו כי מוכנים לפקח עליו. השירות התרשם כי המפקחים מבינים את משמעות הפיקוח והאחריות המוטלת עליהם וכי המשיב יענה לסמכותם כמפקחים.

לסיכום, השירות המליץ לשחרר את המשיב לחלופת המעצר שנבחנה.

5.ב"כ המבקשת עתרה להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים כנגדו. נטען, כי חלקו של המשיב לכאורה בחבורה היה בכיר ומרכזי- מראשי החוליה שביצעה את המעשים המיוחסים לו. המשיב לכאורה שימש ידו הארוכה וכזרוע המבצעת של ראש החוליה, קישר בין כל המעורבים בפרשה והיה אחראי על ההכוונה של יתר המעורבים בפרשה. עוד נטען, כי המשיב ביצע לכאורה את המעשים תוך תחכום רב, ואף באחד המקרים, העמיס בעצמו טרקטורים על משאיתו. ב"כ המבקשת הפנתה לתוכנן של האזנות סתר שלגישתה ניתן ללמוד מהם על תפקידו המרכזי ומעורבותו העמוקה של המשיב בפרשה (עמדה 85068 שיחה 1, 12, 30, 32, 34-36; עמדה 85069 שיחה 2, 13, 17, 18; עמדה 85069 שיחה 98, 99, 106-107, 122, 123-130, 138, 141; עמדה 85506 שיחה 1-2, 5, 10, 13, 17, 23-, 28; עמדה 85068 שיחה 703, 774; עמדה 85069 שיחה 297, 339, 369 עמדה 85068 שיחה 590; עמדה 85069 שיחה 229, 311, 338; עמדה 85506 שיחה 43).

עוד נטען, כי עבירות רכוש המבוצעות באופן שיטתי, תוך התארגנות, עלולות לסכן את ביטחון האדם והציבור ועל כן קמה עילת מעצר.

בנוגע לחלופת המעצר, נטען, כי בשים לב לחומרת המעשים, ביצועם לכאורה תוך תכנון ביחד עם אחרים בתחום שטחי ישראל, מעיד על התחכום הרב ועל מעורבות עמוקה בעולם עבירות הרכוש, אשר אינו מצדיק שחרור לחלופת מעצר. כמו כן, למשיב מיוחס אישום של שיבוש הליכי משפט, המעצים את מסוכנותו. ביחס לחלופה שנבחנה, בבית הוריו של המשיב, נטען, כי מדובר בחלופה שתחזיר את המשיב לסביבתו הטבעית, כאשר המשיב יצא לכאורה פעם אחר פעם לבצע את המעשים, ללא ידעת הוריו.

6.ב"כ המשיב מנגד, עתר לאמץ את המלצת שירות המבחן ולהורות על שחרורו של המשיב לחלופה שנבחנה. נטען, כי למעשה, האישום היחידי שהמשיב היה בעל תפקיד מרכזי יחסית, הוא באישום השלישי, המייחס לו לכאורה גניבה באמצעות המשאית שלו. בנוגע ליתר האישומים, מיוחס לו, כי הוא לכאורה הכווין את האחרים למקומות מהם נגנבו הטרקטורונים. נטען, כי המשיב לא הכווין למקומות הגניבה, אלא, על רקע ניסיונו כנהג משאית, נשאל והכווין למקומות שונים בכביש או במושב. מכאן, לגישת הסנגור, חלקו של המשיב ביתר האישומים למירב מגבש עבירה של סיוע לאחרים. נטען, כי הניסיון להציג את המשיב כמי שעמד בראש הכנופיה, חוטא לאמת ולראיות. ביחס לאישום השמיני שעניינו שיבוש הליכי משפט, נטען, כי הדבר אירע תוך כדי "תרגיל חקירתי". כמו כן, מרבית המעורבים בתיק נעצרו, מכאן שהחשש לשיבוש מצומצם. עוד עמד ב"כ המשיב על נסיבותיו האישיות של המשיב- בן 24, גרוש ואב לילדה בת שנתיים וחצי המתגוררת איתו, נעדר עבר פלילי, זוהי הסתבכותו הראשונה עם החוק, עובר למעצרו ניהל אורח חיים נורמטיבי, עבד כנהג משאית, דאג לפרנסתו ולפרנסת משפחתו, שכן אביו אינו עובד על רקע מצב בריאותי.

בנוגע לחלופה שנבחנה ונמצאה מתאימה על ידי שירות המבחן, נטען, כי המפקחים אנשים רציניים ונורמטיביים אשר נמצאו מתאימים על ידי השירות לשמש כערבים ומפקחים עבור המשיב.

7.אין מחלוקת שלא מתקיימת עילת מעצר סטטוטורית בעבירות הרכוש נשוא כתב האישום. ואולם הן עלולות, לפי מהותן ונסיבות ביצוען, להקים עילת מעצר בגין מסוכנות. זאת, כאשר מדובר בעבירות המבוצעות באורח שיטתי, בהיקף ניכר או תוך התארגנות של מספר עבריינים ושימוש באמצעים מיוחדים ומתוחכמים. יפים לעניינינו הדברים שנקבעו בבש"פ 5431/98 פרנקל נ' מדינת ישראל: "מעשים שנועדו לפגוע ברכוש ולשלול רכוש פוגעים בסדרי החברה, פוגעים גם בזכויותיהם היסודיות של יחידיה, ובנסיבות מסוימות יש בהם כדי לסכן את ביטחונה של החברה ואת ביטחונו של כל אדם בה. בנוסף על כך, עבירות רכוש טומנות בחובן סיכון טבוע כי בתנאים מסוימים הן יבוצעו באלימות ותוך סיכון חיי אדם, או שלמות גופו; אם לצורך השגת הרכוש, אם לשם שמירה עליו, ואם לצורך הימלטות המבצעים מעונש. מטעמים אלה ניתן לקבוע כי עבירות רכוש המבוצעות באורח שיטתי, או בהיקף ניכר, או תוך התארגנות של עבריינים מספר, או תוך שימוש באמצעים מיוחדים ומתוחכמים, עלולות לפי מהותן ונסיבות ביצוען לסכן את ביטחון האדם או ביטחון הציבור. לפיכך, אין לשלול קיומה של עילת מצער בכל מקרה של עבירות המבוצעות נגד הרכוש, ויש לבחון את מכלול הנסיבות כדי לקבוע אם נתקיימה עילת מעצר, היינו – לבחון אם נשקף מן העבריין אשר לו מיוחסת העבירה סיכון לביטחון במשמעותו האמורה".

בנוסף, כנגד המשיב קמה עילת מעצר מכוח סעיף 21(א)(1)(א) לחסד"פ, הנלמד מהמעשים המיוחסים למשיב באישום השמיני.

8.גם לאחר קביעת דבר קיומן של ראיות לכאורה ועילת מעצר, נותר לבחון האם ניתן להשיג את תכלית המעצר באמצעות חלופת מעצר.

9.בעניינינו, כעולה מעובדות כתב האישום, המשיב הווה ציר מרכזי בחוליה אשר עסקה בביצוע גניבות הסחר והטרקטורים. המשיב לכאורה הוביל וארגן את מבצעי הגניבות בישראל, החל מרגע היוודע לו פרטיו של מבצע הגניבה ועל שליחת המבצעים לזירה על ידי מהארן קוואסמה ועד להעברת הסחורה הגנובה לשטחי הרש"פ. המשיב היה לכאורה בקשר רציף והדוק עם מהראן, קיבל מידע באשר למועדי העמסות, מיקומן ופרטים נוספים הנחוצים לביצוע הגנבות, התעדכן "בזמן אמת" במיקום המבצעים, מספר הטרקטורים שנגנבו, במצב הזירה ביחס להתקלות באמצעי אבטחה, נתן הוראות לשותפים ולמבצעים ולעיתים אך פגש במשאית העמוסה בכלי הרכב הגנובים, והעבירה במחסום. המשיב ביצע לכאורה את המיוחס לו בתחכום רב, תוך שימוש במילות קוד וביצוע פעולות "הסחה" למפעילי המחסום, לפחות במקרה אחד, הכול תוך שימוש במשאית שבבעלותו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ