אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אגבאריה(עציר)

מדינת ישראל נ' אגבאריה(עציר)

תאריך פרסום : 15/08/2010 | גרסת הדפסה
עמ"ת
בית המשפט המחוזי חיפה
22731-08-10
15/08/2010
בפני השופט:
בטינה טאובר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
עסאם אגבאריה (עציר)

החלטה

1.בפניי ערר על החלטת ביהמ"ש השלום בחדרה (כב' השופט נאסר ג'השאן) מיום 11/08/10, לפיה הורה בימ"ש קמא על שחרורו של המשיב למעצר בית מלא בבית המפקחים, נובאני עאישה ונובאני אוסאמה, בכפר דבוריה, באיזוק אלקטרוני, ובפיקוח מלא לסירוגין על ידי המפקחים.

כן הורה בימ"ש קמא כי המשיב יחתום על ערבות עצמית בסך של 8,000 ₪ להבטחת שחרורו וכל אחד מהמפקחים יחתום על ערבות צד ג' על סך 8,000 ₪, להבטחת תנאי שחרור המשיב.

2.המשיב מואשם בתקיפת בת זוג- עבירה לפי סעיף 379 + 382(ג) לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן: "חוק העונשין"), תקיפה הגורמת חבלה של ממש כנגד בת זוג-עבירה לפי סעיף 380 + 382 (ג) לחוק העונשין וכן בהיזק לכוש במזיד-עבירה לפי סעיף 452 לחוק העונשין.

על פי עובדות כתב האישום, בתאריך 23/06/10 בשעה 16:30 ו/או בסמוך לכך, תקף המשיב בבית המשפחה את אשתו (להלן: "המתלוננת"), באופן שסטר לה בפניה, משך בשערה והכה באגרופיו בפניה. כתוצאה מכך, נגרמו למתלוננת חבלות של ממש בדמות פצע בשפה העליונה ודימום בסמוך לאף ומתחתיו.

בהמשך לאמור, נטל המשיב אדנית זכוכית והשליכה לכיוון המתלוננת במטרה לפגוע בה, ואולם המתלוננת הסיטה את ראשה וחמקה מפגיעה. כתוצאה ממעשיו, התנפצה האדנית ורסיסה פגעו במתלוננת וגרמו לשריטות מדממות ביד שמאל.

בהמשך אף השליך הנאשם לעבר המתלוננת אדנית נוספת מקש, אשר פגעה בגבה של המתלוננת וגרמה לחבלות בדמות אדמומית בחלק העליון של הגב.

לאחר מכן, ניגש המשיב למטבח הבית, נטל סכין, ניגש למתלוננת ותקף אותה באמצעות הסכין, כתוצאה מתקיפה זו, נגרמו למתלוננת שריטות מדממות ביד ימין.

בכתב האישום צוין עוד כי הנאשם גרם גם לנזק במזיד בבית, באופן ששבר את ארון מטבח הרהיטים, מראות, חפצי בית, נוי ומכשירי חשמל.

ההליך בפני בימ"ש קמא

3.בד בבד עם הגשת כתב האישום, ביקשה העוררת בפני בימ"ש השלום להורות על מעצרו של המשיב עד לתום ההליכים המשפטיים. עילת המעצר הנטענת היא עילת המסוכנות כלפי שלום הציבור ובטחונו, לפי סעיף 21 (א)(1)(ג) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה-מעצרים, התשנ"ו-1996., כפי שהיא עולה לטענת העוררת מעובדות כתב האישום, ומתעצמת מהעובדה כי כנגד המשיב הוגש בחודש יולי 2009 כתב אישום בגין אותן עבירות שבוצעו במתלוננת, ואולם כתב האישום בוטל ביום 13/06/10, לאחר שהמשיב לא התייצב לדיון שנקבע. לטעת העוררת, התנהגות זו של המשיב, מעלה את החשש אף להימלטות מאימת הדין גם בתיק זה.

4.בדיון שהתקיים ביום 30/06/10, טען הסנגור כי לצורך הדיון בבקשה למעצר עד תום ההליכים, מוכן הוא לצאת מהנחה כי קיימות ראיות לכאורה לצורך הוכחת אשמתו של המשיב ואולם הדגיש כי מדובר בגרסה מול גרסה.

5.כב' השופט חננאל שרעבי ציין בהחלטתו מיום 30/06/10, כי לאחר שעיין בתיק, מצא כי קיימות ראיות לכאורה ללא כל הסתייגויות, שכן קיימות עדויות נוספות המחזקות את עדותה של המתלוננת. כן ציין כב' השופט חננאל שרעבי, כי קיימת לכאורה מסוכנות לא קטנה מצד המשיב כלפי רעייתו, וסבר כי יש מקום להורות כי מסוכנות זו תיבחן על ידי שירות המבחן, כמו גם חלופות מעצר שהוצעו על ידי המשיב, טרם שחרורו של המשיב לחלופת מעצר.

6.בפני בימ"ש קמא הונחו ארבעה תסקירים שנערכו על ידי שירות המבחן.

7.בתסקיר ראשון, הנושא תאריך 25/07/10, ציין קצין המבחן כי מערכת היחסים הזוגית מעורערת וכי מדברי המשיב עולה כי בעת ויכוחים מילוליים עם המתלוננת, הוא נוהג לצאת מהבית לצורך צמצום אפשרות ההסלמה. עוד ציין שירות המבחן, כי מדברי המשיב עולה כי בעבר איבד המשיב שליטה על התנהגותו והגיב בהתנהגות כוחנית כלפי אשתו. במסגרת התסקיר צוין כי המשיב הביע מצוקה רגשית נוכח מעצרו, וקצין המבחן התרשם כי חווית מעצרו המתוארת מהווה עבורו גבול קונקרטי ומשמעותי. שירות המבחן קיבל מהמשיב פרטים לעניין בקשתו להשתחרר למעצר בית בבית הוריו באום אל פאחם. יחד עם זאת, ומשלא עלה בידי שירות המבחן להיפגש עם המתלוננת, ביקש שירות המבחן לדחות הדיון בעניינו של המשיב, עד לאחר הפגישה עם המתלוננת, ועל מנת שניתן יהיה להעריך את הסיכון כלפי המתלוננת.

8. בתסקיר שני מיום 27/07/10, ובעקבות פגישה שערך קצין המבחן עם המתלוננת, התרשם קצין המבחן כי האלימות שחווה המתלוננת, והכוללת אלימות מילולית, פיזית, רגשית וחומרית, הינה בעלת מאפיינים של התעללות. קצין המבחן ציין כי המתלוננת מוסרת כי בעלה מתקשה לעבוד באופן רציף, על רקע היותו נוהג לשתות אלכוהול בתדירות גבוהה, ונוהגו זה מסלים את התנהגותו. קצין המבחן תיעד בחוות דעתו את חששה של המתלוננת מתגובת המשיב על רקע הגשת התלונה כנגדו במשטרה, וכן ציין את תגובת בני המשפחה, אשר אינם מסוגלים לראות נכוחה את חלקו של המשיב בקרע שבין בני הזוג ואת התנהגותו. קצין המבחן הוסיף וציין בתסקירו כי המשיב אינו מתאים להליך טיפולי בקהילה. כן צוין בתסקיר כי בני משפחתו של המשיב אינם יכולים לשמש חלופת מעצר, הן בשל אלמנטים של הסתרה וטשטוש שהתגלו אצלם ואשר פוגעים ביכולת הפיקוח שלהם, והן בשל הקרבה בין מקום מגוריהם (אום אל פאחם) למקום שהותה של המתלוננת בכפר מושרייפה.

9.תסקיר שלישי נערך על ידי שירות המבחן ביום 03/08/10, ולאחר שבימ"ש קמא, כב' השופטת פנינה ארגמן, קיבל במידת מה את הסתייגותו של המשיב לעניין קביעות קצין המבחן לגבי בעיית האלכוהול של המשיב, אשר אין לה תימוכין של ממש בתיק החקירה. בימ"ש קמא ביקש משירות המבחן לערוך אפוא תסקיר מעצר, אשר יבחן חלופה אחרת, הן מבחינת המקום והן מבחינת הערבים, וכן יבחן אפשרות של חיזוק החלופה באמצעות איזוק אלקטרוני.

במסגרת תסקיר שירות המבחן עולה כי נבחנה חלופה נוספת שהוצעה, לפיה ישהה המשיב בפיקוח שני בני דודיו בכפר קרע, תוך שיתגורר במאפיה משפחתית, הצמודה לביתם. שירות המבחן סבר כי חלופה זו אינה אף היא ראויה, הן בשל הקרבה הגיאוגרפית של כפר קרע למקום הימצאה של המתלוננת בכפר מושרייפה, ובשל הקרבה לאום אל פאחם. עוד סבר קצין המבחן כי עקב התמכרותו של אחד הערבים בעבר לאלכוהול, ולצד חוסר הבהירות ביחס למידת תלותו של המשיב באלכוהול, הרי במידה ואכן קיימת בעיית אלכוהול אצל המשיב, עלולה להיווצר דינאמיקה בלתי מתאימה.

10.בעקבות דיון, שהתקיים ביום 04/08/10 ובמסגרתו איפשר בימ"ש קמא, כב' השופטת פנינה ארגמן, למשיב להציע חלופה נוספת, נערך תסקיר מבחן רביעי ביום 10/08/10, אשר בחן חלופה חדשה שהוצעה על ידי המשיב, ולפיה ישהה המשיב בביתם של המפקחים, אוסמה נובאני ואמו, עאישה, בכפר דבורייה. קצין המבחן, אשר שוחח עם השניים, התרשם כי השניים מתייחסים לנסיבות מעצרו של המשיב בהתבוננות וביחס ביקורתי ולא מגונן, והתרשם כי השניים מסוגלים להציב גבולות למשיב וכן לדווח לרשויות אכיפת החוק במידה והמשיב יפר את תנאי שחרורו. קצין המבחן מצא אפוא את המפקחים ואת חלופת המעצר ראויה והמליץ להתנות את השחרור לחלופת המעצר בהטלת פיקוח אלקטרוני בנוסף לפיקוח האנושי.

11.בימ"ש קמא, בהחלטתו מיום 11/08/10, ציין כי בעקבות החלטתו של כב' השופט חננאל שרעבי בדיון מיום 30/06/10, יצא מהנחה כי קיימות ראיות לכאורה כנגד המשיב, ואולם הדגיש כי המדובר בגרסה מול גרסה. בימ"ש קמא סקר את תסקירי שירות המבחן שניתנו בעניינו של המשיב, וציין את החומרה של מעשיו של המשיב. יחד עם זאת, ובהתחשב בעמדת שירות המבחן שציין כי שחרורו לחלופת מעצר בכפר דבורייה, בפיקוח אנושי ואלקטרוני, יש בה כדי להפחית את המסוכנות הנשקפת מהמשיב, ולאור גם המרחק הגיאוגרפי, מצא בימ"ש קמא לאמץ את המלצות שירות המבחן. בימ"ש קמא הורה אפוא על שחרור המשיב למעצר בית מלא בבית המפקחים, נובאני עאישה ונובאני אוסאמה, ובתוספת איזוק אלקטרוני, וזאת לאחר שהסנגור ימציא אישור חברת בזק לקיומו של קו טלפון בבית המפקחים. כן קבע בימ"ש קמא כי על המשיב ועל כל אחד מהמפקחים לחתום על ערבות אישית בסך של 8,000 ₪.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ