אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אברמוב(עציר)

מדינת ישראל נ' אברמוב(עציר)

תאריך פרסום : 15/02/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום חדרה
9127-10-08
08/02/2010
בפני השופט:
פנינה ארגמן

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
אלכסנדר אברמוב
גזר-דין

גזר דין

הנאשם שבפניי כבן 23 שנה הודה בהזדמנות הראשונה בעבירה המיוחסת לו בכתב האישום, דהיינו החזקת סם מסוג חשיש בכמות של 1.5 ק"ג אשר אין ספק שזוהי כמות שלא לשימוש עצמי.

לנאשם הרשעה קודמת מסוג אחר לגמרי משנת 2005 שבגינה נשפט בשנת 2007.

בנסיבות הנ"ל כשלעצמן מקבלת אני את עמדת ב"כ המאשימה שהדרך היא לראות בנסיבות העבירה כפי שמצויין בעובדות כתב האישום נסיבות חמורות אשר על פי קביעת המחוקק כמו גם פסיקת בתי המשפט על ערכאותיהן הדרך היתה להחמיר עם הנאשם ולמצות עימו את מלוא חומרת הדין, דהיינו להשית עליו עונש מאסר משמעותי שיתן ביטוי ואת הצורך להלחם בכל מה שקשור לעבירות הסמים מסוג הפשע כפי שמצוטט באחד מפסקי הדין שהגישה ב"כ המאשימה ע"פ 6753/09

"מדינת ישראל על מערכת המשפט שלה קדשה מלחמה נגד נגע הסמים, ואנו סבורים כי לא זו בלבד שברמת הענישה אשר יושמה בתיק זה אין חומרה, אלא אפשר שהיא נוטה לקולא עד שהמסר העלול להקלט על ידי עבריינים בכח עלול להיות שגוי".

אמירה זו של בימ"ש עוברת כחוט השני בפסקי הדין של בתי המשפט כפי שציינתי כאמור לעיל, שעל מנת לעקר את נגע הסמים הדרך היא להלחם בדרך כלל במבצעי העבירות שהן העבירות החמורות ולאו דווקא במשתמשים, שכן לולא היתה כמות כזו של סמים עוברת מיד ליד בדרך של מסחר, כמות המשתמשים היתה פוחתת ובכך ביהמ"ש היה עושה את מלאכתו, שכן אין ספק שכל מה שקשור לנגע הסמים פוגע קשות בכלל החברה בתחומים רבים ומגוונים.

מעבר לאמור לעיל, בכל מה שקשור לאינטרס הציבורי, אזי ביהמ"ש בבואו לגזור את הדין הגם שהוא שם מנגד עיניו את האינטרס הנ"ל ואת הצורך להגן עליו, הוא גם לוקח בחשבון נסיבות ושיקולים אחרים כפי שמובא בפניו בתיק בו הוא דן.

בענייננו, בפניי תסקיר שירות קצין מבחן המפרט פירוט רב את נסיבותיו האישיות של הנאשם מהן עולה שלמרות שסיים 12 שנות לימוד בצד זה כתוצאה מבעיות בעיקר כלכליות של משפחתו, וחוסר תמיכה במשפחה, נחשף לסביבה שולית אשר במסגרתה החל להתנסות בסמים קלים. למרות זאת גוייס לצה"ל ובתחילה שירת שירות לעילא ולעילא כפי שעולה מהמלצות שהציגו מפקדיו כפי שהוצג לשירות המבחן, אלא שכתוצאה מבעיות בריאות בסופו של יום הנאשם נפלט מהצבא ועם שחרורו לאחר שלא הצליח להשתלב במסגרת נורמטיביות, חזר שוב להשתמש בסמים וחידש את קשריו עם הגורמים השליליים אשר היה מחובר להם לפני גיוסו.

כלומר הגם שלנאשם אין הרשעות קודמות בעבירות סמים, אין מחלוקת שעובר למעצרו הוא השתמש בסמים ועל כן ניתן גם לקבל את עמדתו שאת הסם החזיק לצרכי שימוש עקב רצונו להמנע מרכישת כמויות גדולות ולהמנע מחיכוך עם סוחרים באופן קבוע. אין ראיה אחרת שמצביעה על כך שהוא סחר בסם, הגם שבסופו של יום הודה בעבירה ולא ביקש לסתור את החזקה שבחוק, אך כאמור אין גם מחלוקת שהוא השתמש בצורה משמעותית בסמים.

בעקבות מעצרו בגין התיק שבפנינו והבקשה שהוגשה למעצרו עד תום ההליכים, בסופו של יום לאחר שהיה עצור כחודש ימים ובמעצר בית מלא כ- 7 חודשים, ומעצר בית חלקי כ- 3 חודשים, הוא שולב גם בהליך טיפולי במסגרת שירות המבחן ולמעשה הוא נמצא כשנה בתוך הליך טיפולי, כאשר על פי האמור בתסקיר שירות המבחן אשר מסכם גם את ההליך הטיפולי שעבר במסגרת התיק שבפניי, מדובר בהליך שצלח והיום הנאשם נמצא במקום אחר לחלוטין, דהיינו זנח את החברה השולית, הפסיק להשתמש בסמים מסוכנים, הגם שהיתה לו מעידה אחת בלבד, תופעה ידועה למי שעובר הליך של גמילה, כאשר המעידה היתה מלפני מספר חודשים, ואילו כיום הבדיקות שעובר מצביעות על נקיון.

כלומר, הנאשם כיום לא משתייך עוד לחברה העבריינית, לא עובר עבירות, נקלט במקום עבודה, החל ללמוד לימודים אשר יכשירו אותו לעיסוק בעתיד, והחל גם לחזור בתשובה, תהליך אשר על פי האמור בתסקיר מהווה במובן מסויים תחליף חיובי להתמכרות לסם.

הואיל והנאשם נמצא כיום במסלול חיובי, כאשר לגישת שירות המבחן יש לו כוחות ויכולות להמשיך ולהתמיד בהליך זה, אזי שירות המבחן מבקש מביהמ"ש לאמץ את ההליך השיקומי בדרך של השתת מבחן לפרק זמן ממושך והטלת של"צ בהיקף של כ- 300 שעות.

כמובן שב"כ הנאשם מבקש מביהמ"ש חזור ובקש לאמץ את המלצות התסקיר, שכן מדובר בנאשם ששינה לחלוטין את אורחות חייו, ושליחתו למאסר מאחורי סורג ובריח כפי שמבקשת ב"כ המאשימה לאור האינטרס הציבורי, יש בה כדי להרוס את מה שהצליח לבנות עד היום, וקיים גם סיכוי כי תחול רגרסיה במצבו והוא יחזור לשימוש בסם המסוכן.

ב"כ המאשימה תמכה את טיעוניה בפסיקה כפי שציינתי כאמור לעיל המצביעה על הצורך ליתן ביטוי לחומרת העבירה במובן של השתת מאסר לתקופה ממושכת, ואילו ב"כ הנאשם הציג פסיקה על פיה כאשר הליכי שיקום נושאים פרי, ביהמ"ש מבלי שהוא מתעלם מחומרת העבירה מעדיף את ההליך השיקומי אשר בדרך כלל גם האינטרס הציבורי יוצא נשכר ממנו.

אם אכן הנאשם ימשיך בדרך בה הוא נמצא היום, אין לי ספק שהאינטרס הציבורי יצא נשכר, שכן לא רק שהנאשם יהווה עול לחברה ויהווה לה סיכון במובנים רבים, הוא גם יהפוך להיות אזרח יצרני שיביא תועלת לכלל החברה.

לאחר שסקרתי את כל השיקולים הרלוונטיים בענייננו ואת הנסיבות האינדיוידואליות של המעשה והעושה שבפניי, מוכנה אני לקבל שהגם שמדובר בכמות גדולה מאוד של סם מסוג חשיש, אשר אין לי ספק שללא ההליך השיקומי הנאשם היה נידון למאסר בפועל לתקופה ממושכת, אזי האינטרס הציבורי יש בו כדי לספוג את אי שליחתו של הנאשם מאחורי סורג ובריח, אך עדיין יש מקום ליתן ביטוי לחומרת העבירה ונסיבותיה מבלי לפגוע פגיעה של ממש בהליך השיקומי אם ביהמ"ש ישית על הנאשם מאסר בפועל אשר ירוצה בעבודות שירות, בצד ענישה הצופה פני עתיד ובשילוב של השתת צו מבחן.

לפיכך אני גוזרת עליו את העונשים כדלהלן:

1.אני דנה את הנאשם ל- 6 חודשים מאסר בפועל אשר ירוצו בעבודות שירות בעמותת חכמה, ידע, לב חכם החל מיום 17.2.10 והכל על פי חוות דעתו של הממונה על עבודות השירות מיום 8.2.10.

2.מאסר על תנאי לתקופה של 8 חודשים והתנאי הוא שהנאשם לא יעבור במשך 3 שנים מהיום עבירה עפ"י פקודת הסמים המסוכנים (נוסח משולב), התשל"ג-1973, ויורשע בה בין בתקופת התנאי ובין לאחריו.

3.אני מורה שהנאשם יהא בפיקוח קצין מבחן למשך 18 חודשים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.



שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ