אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אברמוב(עציר)

מדינת ישראל נ' אברמוב(עציר)

תאריך פרסום : 27/03/2014 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום נתניה
47879-06-13
23/03/2014
בפני השופט:
חגי טרסי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
אלכסנדר אברמוב (עציר)
הכרעת-דין

הכרעת דין

כתב האישום:

נגד הנאשם הוגש כתב אישום המייחס לו עבירה של סחר בסם – עבירה על סעיפים 13 + 19א לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], תשל"ג – 1973. על פי המפורט בחלק הכללי של כתב האישום, פעל במועדים הרלוונטיים לכתב האישום סוכן משטרתי סמוי, במטרה לרכוש סמים מסוכנים מסוחרי סמים בכל רחבי הארץ. לסוכן חבר גם שוטר, אשר הופעל כסוכן סמוי. במסגרת הכרעת הדין, יכונה הסוכן הראשון בשם "שמעון" ואילו השוטר שהופעל כסוכן יכונה "יוסי", כפי שנעשה במהלך שמיעת הראיות. עוד מצוין בחלק הכללי כי במסגרת הפעלתו הונחה שמעון לבצע עסקאות סמים ונשק עם מכרו, יחזקאל זוננישוילי (להלן: "יחזקאל").

באשר לאירוע המיוחס לנאשם, מפרט כתב האישום כי ביום 27.8.12 נפגש שמעון עם יחזקאל בביתו של יחזקאל בנהריה. אותה עת המתין יוסי ברכב מחוץ לביתו של יחזקאל. במהלך אותה פגישה ציין הסוכן בפני יחזקאל כי הוא מעוניין לקנות 10 גרם קוקאין ו-30 גרם הרואין, תוך שהוא מציין כי הם מיועדים לצורך החדרתם לכלא לאסיר המרצה מאסר. בעקבות בקשתו זו התקשר יחזקאל לאדם שזהותו אינה ידועה וכעבור זמן מה הגיע למקום אדם והציע לשמעון לרכוש סם מסוג קוקאין בעלות של 500 ₪ לגרם, תוך שהוא מציין כי נותרו לו 5 גרם אחרונים. הסוכן סירב להצעה לאור מחירו הגבוה של הסם.

סמוך לאחר מכן, כך על פי עובדות כתב האישום, התקשר יחזקאל לנאשם ושוחח עמו בשפה הרוסית. בתום השיחה מסר יחזקאל כי לנאשם יש סחורה, רשם לסוכן את מספר הטלפון הנייד של הנאשם והנחה את שמעון ויוסי לנסוע לנתניה לצורך רכישת הסמים, תוך שהוא מציין כי עלותו של גרם קוקאין תהיה בין 400-450 ₪. בהתאם להנחייתו של יחזקאל התקשר שמעון בשעה 22:53 לערך לנאשם ומסר לו כי יחזקאל הפנה אותו אליו. הנאשם הנחה את שמעון ויוסי כיצד להגיע לבית בו שהה ברחוב ז'בוטינסקי בנתניה. שמעון ויוסי הגיעו לבית ובפגישתם סיכמו עם הנאשם כי ירכשו ממנו קוקאין והרואין במשקל 20 גרם כל אחד, בעלות כוללת של 11,000 ₪. עוד סוכם ביניהם כי הסמים יסופקו לידיהם כעבור חצי שעה לערך בתחנת הדלק "שחר". במעמד זה העבירו שמעון ויוסי לנאשם את הכסף עבור הסמים. בסמוך לשעה 23:40 הגיע הנאשם ברכב מסוג מאזדה 3, ביחד עם אדם נוסף, לתחנת הדלק, מסר לידיו של שמעון 19.98 גרם הרואין ו-20.05 גרם קוקאין, ונסע לדרכו.

במענה שהגיש הסנגור המלומד לכתב האישום, כפר הנאשם במיוחס לו. בכל הנוגע לדברי הרקע המפורטים לגבי הפעלת הסוכן ולגבי מפגשיו ושיחותיו עם יחזקאל, כפר הנאשם מחוסר ידיעה, ואת הטענות המועלות כלפיו הכחיש לחלוטין. עוד צוין בהודעת המענה כי הנאשם נחקר על ידי המשטרה בחלוף למעלה מ-9 חודשים מאז מועד האירוע, ועל כן אינו יכול לספק טענת אליבי ואף אינו זוכר את מעשיו במועד הרלבנטי.

לנוכח כפירת הנאשם הוצגה בפני המסכת הראייתית העומדת ביסוד כתב האישום. לאחר שהובאו בפני מכלול הראיות ונשמעו טענות הצדדים, נדמה כי אין מחלוקת של ממש בנוגע לסיפור המסגרת, דהיינו לכל הנוגע לעצם הפעלתם של שמעון ויוסי כסוכנים, למפגש בין שמעון ליחזקאל במועד המתואר, להפנייתו של שמעון על ידי יחזקאל לרכוש סמים מאדם המכונה "ריבה" בנתניה, למפגש בין שמעון ויוסי לבין "ריבה", מפגש במהלכו סוכמה העסקה ותמורתה הכספית נמסרה על ידי הסוכנים ל"ריבה" ולמפגש המאוחר יותר בתחנת הדלק "שחר", בו הועבר חומר החשוד כסם מסוכן מידיו של "ריבה" לידי שמעון. את המחלוקות בין הצדדים ניתן למקד בשתי סוגיות מרכזיות, כאשר עניינה של האחת הינה מידת הוכחת הקשר בין אותו "ריבה" לבין הנאשם ואילו השנייה נוגעת "לשרשרת הסם", דהיינו לשאלה האם הוכח כי החומר שהתקבל מידיו של ריבה הוא אכן החומר שנבדק מאוחר יותר במעבדות מז"פ, וזוהה כסמים מסוג הרואין וקוקאין בכמויות המפורטות בכתב האישום. בנסיבות אלה, אתאר בקצרה את הראיות המובהקות המבססות את "סיפור המסגרת", ואמקד את עיקר הדיון בשתי הסוגיות שבלב המחלוקת.

אירועי יום 27.8.12 – תיאור כללי:

התיאור המקיף ביותר של אירועי היום נמסר בעדותו של שמעון, אשר נטל חלק בכל השלבים המפורטים בכתב האישום. בעדותו סיפר שמעון כי בבוקרו של אותו יום אסף אותו יוסי מפתח בית הסוהר בו היה מוחזק באותה עת. למפגש זה קדמו פעולות הכנה, שבוצעו מבין כותלי הכלא, במסגרתן ניהל שמעון שיחות מקדימות עם כמה מיעדי ההפעלה וביניהם תושבי נהריה דני וקסמן ויחזקאל זוננישוילי, שהנו מכר ותיק וחבר של שמעון עוד משנות ה-90. לאחר שהצטרף ליוסי, ניהל שמעון שיחה עם אותו דני וקסמן, אשר הפנה אותו ליחזקאל. בעקבות זאת, ועל פי הכוונת מפעיל הסוכנים אבי נידם (להלן: "נידם"), נסעו שמעון ויוסי לעבר ביתו של יחזקאל בנהריה. כשהגיעו למקום, ביקש שמעון מיוסי להישאר ברכב, ואילו הוא עצמו נכנס לביתו של יחזקאל, שם שהו גם בני משפחה נוספים. במהלך השיחה שהתנהלה ביניהם, שאל שמעון את יחזקאל אם יוכל לארגן לו סם מסוג קוקאין, אותו יוכל להחדיר לכלא בשובו מהחופשה. יחזקאל ערך בירור עם אדם ששהה בבית, אך התברר שברשותו של אותו אדם רק 5 גרמים של סם מסוג "קראק" המכונה "מבושל". שמעון אמר שאין די בכמות זו ובעקבות זאת התקשר יחזקאל לאדם בשם "ריבה", עמו דיבר ברוסית. בתום השיחה מסר יחזקאל לשמעון את מספר הטלפון של אותו "ריבה": 055-6603612. שמעון הצטרף ליוסי ועל פי הנחייתו של נידם נסעו השניים לנתניה על מנת לרכוש סמים מ"ריבה".

בהגיעם סמוך לנתניה יצר שמעון קשר עם "ריבה", באמצעות המספר שקיבל מיחזקאל, ו"ריבה" כיוון את שמעון ויוסי טלפונית להגיע לרחוב ז'בוטינסקי בנתניה. בהגיעם לרחוב, מסר להם "ריבה" כי הוא מזהה אותם ואת רכבם ממרפסת דירתו, ואף הפנה אותם למקום חנייה סמוך. לאחר שחנו, עלו לדירתו של "ריבה", שם שוחחו בין היתר לגבי האפשרות לרכוש מ"ריבה" סמים בהיקף של 40 גרם. "ריבה" מסר כי אין ברשותו כמות כה גדולה, אך במהלך השיחה אישר כי ביכולתו לארגן להם 20 גרם הרואין ו-20 גרם קוקאין. את הסמים כינו במהלך השיחה בשמות קוד, כאשר הקוקאין כונה "גבוה" או "למעלה" ואילו ההרואין הוא "נמוך" או "למטה".

שמעון ביקש מ"ריבה" ש"יעשה לו מחיר", משום שהוא שוהה במאסר ו"ריבה" הסכים למכור לו קוקאין במחיר של 450 ₪ לגרם והרואין במחיר של 100 ₪ לגרם. בהתאם לכך מסרו שמעון ויוסי ל"ריבה" 11,000 ₪ וסוכם כי העברת הסם לידיהם תתבצע כעבור חצי שעה לערך בתחנת הדלק "שחר" בנתניה. שמעון ויוסי עזבו את דירתו של "ריבה" ונסעו לתחנת הדלק על מנת להמתין לשעת המפגש. בשלב מסוים התקשר "ריבה" לשמעון ושאל למיקומו, שכן אינו רואה אותו בתחנה. שמעון ויוסי, שהיו ליד משאבות הדלק, התקדמו ברכבם לעבר הרכב בו ישב "ריבה", וכששני הרכבים עמדו זה לצד זה מסר "ריבה" מבעד לחלון את הסמים לידיו של שמעון. לאחר שנפרדו לשלום נסע "ריבה" לדרכו ואילו שמעון ויוסי נסעו למפגש עם המפעיל נידם, שם מסר שמעון את הסמים לידי נידם.

תיאור כללי זה של האירועים מעוגן לא רק בעדותו של שמעון, אלא בשלל ראיות משמעותיות נוספות וביניהן עדותו של יוסי, הקלטות שיחות הטלפון בין שמעון לבין "ריבה" והדיסק ובו התיעוד הקולי ממכשיר ההאזנה שנשא שמעון על גופו במהלך רוב שלבי האירוע. אתאר בקצרה את העובדות העולות מראיות אלה.

יוסי העיד בפני ומסר כי הוא משמש כשוטר מזה מספר שנים וכי בהפעלה הנוכחית התלווה אל שמעון בביצוע העסקאות והציג עצמו כשותפו וכנהגו. עוד הוסיף יוסי וסיפר כי ביום 27.8.12, על פי הנחיית המפעיל, אסף את שמעון מהכלא בשעות הצהריים ויחד נסעו לפגוש בנהריה אדם בשם יחזקאל. כשהגיעו לביתו של יחזקאל נותר יוסי ברכב, כשהוא חונה מטרים ספורים ממרפסת ביתו של יחזקאל, אך מחוץ לטווח שמיעה. שמעון ירד מהרכב, נכנס למרפסת הבית וישב שם עם יחזקאל וכמה מבני משפחתו. בזמן הפגישה, שערכה כחצי שעה, הצטרף אליהם בחור צעיר נוסף. בתום הפגישה חזר שמעון לרכב ועל פי הנחייתו של המפעיל נידם יצר קשר טלפוני עם אדם בשם "ריבה", אשר בעקבותיו נסעו שמעון ויוסי לנתניה לפגוש את "ריבה" בביתו שברחוב ז'בוטינסקי. "ריבה" הכווין אותם טלפונית לביתו ואף זיהה אותם ממרפסת הבית. לאחר שעלו לדירתו התפתחה בין שמעון לבין "ריבה" שיחה על סמים, במהלכה סיפר "ריבה" כי ברשותו רק 10 גרם של סם "מבושל", אך שמעון ביקש "להתארגן" על כמות גדולה יותר וסוכמה ביניהם עסקה לפיה ימכור להם "ריבה" 20 גרם "גבוה", כלומר קוקאין, תמורת 450 ₪ לגרם ו-20 גרם "נמוך", דהיינו הרואין, תמורת 100 ₪ לגרם. לאחר גיבוש ההסכמה מסרו הסוכנים ל"ריבה" 11,000 ₪ במזומן, ונקבעה פגישה למסירת הסם בתחנת הדלק "השחר". שמעון ויוסי נסעו להמתין בתחנת הדלק, וכשזיהו את רכבו של "ריבה", התקרבו אליו ושמעון קיבל את הסם דרך החלון מידיו של "ריבה".

תיעוד מאמת נוסף להשתלשלות האירועים הנ"ל ניתן למצוא בדיסק ת/5, ובו התיעוד הקולי ממכשיר ההקלטה שהיה מותקן באותו לילה באופן סמוי מהעין על גופו של שמעון. בדיסק זה מתועדות בין היתר השיחות שניהל שמעון עם יחזקאל ועם "ריבה", כמפורט בעדותו. לצד הדיסק הוגשו גם התמלילים ת/4, בהם מתועדת בקשתו של שמעון מיחזקאל "להתארגן" (ת/4א' עמ' 5). יחזקאל מעלה את שמו של "ריבה" מנתניה כמי שעשוי לשמש מקור לרכישה (שם, עמ' 6-7). שמעון מדבר על רכישה של "30" ומבקש מיחזקאל שיבדוק אם יש (שם, עמ' 8). בהמשך, בעמודים 11-12 נשמע יחזקאל מנהל שיחה ברוסית עם אותו "ריבה", במהלכה ביקש יחזקאל מ"ריבה" לפגוש בשמעון וסיכם עמו כי שמעון יתקשר אליו כשיגיע לאזור ספיר, ויקבל ממנו הנחיות טלפוניות איך להגיע אליו. בתום השיחה, כמפורט בעמ' 13 לתמליל, מוסר יחזקאל לשמעון את מספר הטלפון של "ריבה": 055-6603612. יחזקאל וחבריו מסבירים לשמעון כיצד להגיע למחלף ספיר (שם, עמ' 13). שמעון עוזב את המקום כעשרים דקות לערך לאחר שהגיע לביתו של יחזקאל (מונה 18:00 עד מונה 38:00 לערך להקלטה), וכשהוא שב לרכב הוא מתקשר למפעיל ומספר לו על כך שיחזקאל שלח אותו ל"ריבה", ומסר לו לשם כך את מספר הטלפון. עוד מסר שמעון לנידם באותה שיחה כי אצל יחזקאל היה "ילד", שהיה לו 5 "מבושלים", אך שמעון אמר להם שאינו מעוניין לרכוש "מבושל".

החלק השני של ההקלטה ת/5, המתומלל במוצג ת/4ב', מתעד את המפגש עם ריבה, את העסקה שגובשה עמו, התשלום עבורה ומסירת הסם לידי שמעון בתחנת הדלק "השחר". בתחילת ההקלטה, בעמ' 2 לתמליל, ניתן לזהות את שיחת הטלפון בה כיוון "ריבה" את שמעון ויוסי לעבר רחוב ז'בוטינסקי ולמקום החניה בסמוך לביתו. לאחר מכן, מעמ' 3 ואילך, נשמע המפגש ביניהם, במהלכו מספר שמעון ל"ריבה" כי הוא מצוי בחופשה מבית הסוהר ושואל "כמה אתה יכול לארגן לי, לפי כמה?" (עמ' 5 למטה). בהמשך, "ריבה" משיב כי יש לו רק "מבושל" ושואל כמה יהיה שמעון מעוניין לרכוש. שמעון שואל בתגובה כמה יעלו לו "ארבעים", ו"ריבה" משיב שברשותו רק 10 גרם ושלא יוכל למכור לו את הכול. שמעון שואל האם יש לו "אבקה", וריבה משיב שכן, אבל מסביר שהיא אינה בהישג יד אלא במקום "רחוק", וכי הוא "לוקח אותה מערבים". השניים משוחחים על כך שיחזקאל הוא ששלח את שמעון לקנות מ"ריבה" ועל המחיר ש"ריבה" דורש.

שמעון אף נשמע בעמ' 9 מבקש התחשבות במחיר בשל החזקתו במאסר ולנוכח ההיכרות הקודמת ביניהם. הוא שואל אם יש חומר "מלמטה", נענה בחיוב ומבקש "עשרים ללמעלה ועשרים ללמטה" (עמ' 10 למעלה). "ריבה" מבקש "ארבע מאות חמישים למעלה, ואת הלמטה במאה". בעמ' 14 מבהיר "ריבה" כי יש לשלם לו עבור הסם, ובעקבות זאת ניתן לשמוע את שמעון ויוסי סופרים לידיו של "ריבה" סכום של 11,000 ₪ (ראו גם עמ' 18-19 לתמליל). "ריבה" מסביר לשניים כיצד להגיע לתחנת הדלק "השחר" ומוסר כי יקח לו בסביבות חצי שעה להגיע לשם ולמסור לידם את הסחורה. השניים עוזבים את הדירה ויוסי ממהר למסור לנידם תיאור טלפוני של "ריבה": "בחור מבוגר, גיל 50 פחות או יותר... שיער מאפיר כזה קצוץ קצוץ, בחור עגלגל כזה, פרצוף פחוס כזה" (עמ' 20 למטה).

כעבור 50 דקות לערך (מונה 1:34:04 – עמ' 24 לתמליל) ניתן לשמוע את שיחת הטלפון בין שמעון ל"ריבה" בתחנת הדלק, בעקבותיה מנחה שמעון את יוסי להתקדם לעבר המקום בו ממתין "ריבה" ברכבו, ולאחר מכן את המפגש עצמו, במהלכו מוסר ריבה את הסם לשמעון ואומר לו: "זה למטה וזה פתוח, ככה תחזיק אותו". שמעון שואל אם מדובר בסחורה טובה, מודה ל"ריבה" ונפרד ממנו. בחלוף 8 דקות מתום המפגש כבר נפגשים שמעון ויוסי עם המפעיל נידם וההקלטה מופסקת.

עיגון משמעותי נוסף לעדויותיהם של שמעון ויוסי ניתן למצוא בהקלטות המתעדות את שיחות הטלפון שהתקיימו בין שמעון ל"ריבה" במהלך אותו לילה. הדיסק ועליו השיחות המוקלטות הוגש וסומן ת/18, ואילו תמלילי השיחות סומנו ת/19. בשיחה מס' 82 שנערכה בשעה 22:55 נשמע "ריבה" מנחה את שמעון להגיע לרחוב ז'בוטינסקי 23 ולהתקשר אליו. בחלוף 20 דקות לערך מתקשר שמעון לריבה, כמפורט בתמליל שיחה 84, ומודיע כי הוא בכניסה לז'בוטינסקי. "ריבה" נשמע מכוון את שמעון לעבר ביתו ובשלב מסוים הוא אף מזהה את רכבם של שמעון ויוסי, מפנה אותם למקום חניה פנוי ומזמין אותם לעלות. לאחר המפגש ביניהם, בזמן ההמתנה בתחנת הדלק, מתנהלות שיחות נוספות ובסופן, כמפורט בשיחה 88 מהשעה 00:55, מתועד המפגש בתחנה, בו לאחר שהשניים מאתרים זה את זה נשמע "ריבה" אומר "זה למטה וזה פתוח, ככה תחזיק אותו". שמעון שואל: "אח שלי סחורה טובה? כן?" ו"ריבה" משיב: "זה שלי שאני עובד בזה". שמעון מודה לו והשיחה מסתיימת.

בנוסף לכל אלה, הוגש לעיוני גם דו"ח הפעולה ת/30 של מפעיל הסוכנים אבי נידם, בו מפורט מהלך היום מנקודת מבטו של נידם, הדיווחים שקיבל משמעון ומיוסי וההנחיות שנתן להם. בהקשר הנוכחי די בכך שאציין כי תכניו של דו"ח זה תואמים את התיאורים שמסרו שמעון ויוסי בעדויותיהם לגבי השתלשלות האירועים ומאמתים טענתם כי פעלו לאורך כל הדרך בתאום מלא עם המפעיל ועל פי הנחיותיו.

התוצאה הכוללת הינה כי ככל שמדובר בסיפור המסגרת, דהיינו ברצף ההתרחשויות שתוארו בעדותו של שמעון באשר למפגש עם יחזקאל, להפנייתו של יחזקאל ל"ריבה", להגעה לביתו של "ריבה" לאחר תיאום טלפוני והכוונה מצידו של "ריבה", לגיבוש העסקה ולהשלמתה בתחנת הדלק, הוצגה תשתית ראייתית נרחבת, מפורטת ובלתי ניתנת לערעור, הנסמכת בין היתר על תיעוד קולי מלא של השיחות והמפגשים. השילוב שבין העדויות ודו"חות הפעולה לבין ההקלטות מבסס באופן מובהק את השתלשלות אירועים שתוארה בעדותו של שמעון, ואינה מותירה כל מקום לספק באשר לאמיתותה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ