אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אברהם(עציר)

מדינת ישראל נ' אברהם(עציר)

תאריך פרסום : 04/12/2011 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום כפר סבא
19944-07-11
30/11/2011
בפני השופט:
דנה מרשק מרום

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
עמית בן- אברהם (עציר)
גזר-דין

גזר דין

1.הנאשם הורשע על יסוד הודאתו בכתב אישום מתוקן, במסגרת הסדר חלקי, בביצוע שתי עבירות של סחר בסם לפי סעיף 13 לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש] התשל"ג – 1973 [להלן: "פקודת הסמים"], עבירה של אספקת סם לפי סעיף 13 לפקודת הסמים והחזקת סמים מסוכנים שלא לצריכה עצמית לפי סעיף 7 (א)+(ג) רישא לפקודת הסמים.

המדובר בארבעה אירועים שונים שהתרחשו במהלך חודשים מאי עד יולי 2011. בתחילת חודש מאי לערך, מכר הנאשם לאחר, בביתו, סם מסוג קנבוס תמורת 200 ₪; כחודש לאחר מכן, סיפק לאותו אחר סם מסוג חשיש, כאשר התמורה על סך 200 ₪ ₪ לא הועברה לנאשם ונותר חוב; ביום 4.7.11, שוב מכר הנאשם לאותו אחר סם מסוג חשיש תמורת 50 ₪, אשר טרם הועברו לנאשם בשל מעצרו. למחרת, ביום 5.7.11, נמצא הנאשם מחזיק בביתו סם מסוג קנבוס במשקל 21.02 גרם.

2.במסגרת ההסדר הוסכם כי הנאשם יישלח לשירות המבחן על-מנת לקבל תסקיר בעניינו, כאשר המדובר בנאשם עצור עד לתום ההליכים כנגדו, אשר שולב תוך כדי מעצרו בתהליך מסודר של שיקום וגמילה מסמים.

3.ב"כ המאשימה הדגישה כי נסיבות האירועים וכמות הסם מצביעים על כך שסמים מסוג קנבוס וחשיש היו נגישים לנאשם, אשר אף סחר בהם. טענה כי המדובר בנאשם בעל עבר פלילי ממשי מבית משפט לנוער (ת/1), אמנם לא בעבירות סמים, אלא בעבירות אלימות ורכוש – אך שכבר נדון לעונשי מאסר בפועל בעבר. הוסיפה, כי יש להחמיר עם אלו העוסקים בהפצת הסם, ולאור העובדה שהמדובר בארבעה אירועים שונים, עותרת היא להשית על הנאשם מאסר בפועל, מאסר על תנאי, קנס גבוה, פסילה בפועל ופסילה על תנאי.

4.הסניגור טען, כי מדובר בנאשם צעיר, בן 23, אשר הודה בהזדמנות הראשונה בכתב אישום שתוקן לקולא, לקח אחריות על מעשיו והביע חרטה. הנאשם עצור מיום 5.7.11, למרות המלצתו של שירות המבחן והניסיונות שנעשו לשחררו לחלופת מעצר. הוסיף כי עברו הפלילי הינו מתקופת קטינותו, וכי המדובר בהסתבכותו הראשונה בעבירות סמים. הסביר, כי הנאשם החל להשתמש בסמים על רקע קשיי התמודדות ובעיות רגשיות. ביקש להדגיש כי המדובר בכמויות קטנות של סמים "קלים" ובסכומי כסף נמוכים, כאשר עבור חלק מהמכירות לא קיבל תמורה. הדגיש את תהליך הגמילה והטיפול הרציני שהנאשם עובר בבית המעצר, וטען כי הסיבה לכך ששירות המבחן נמנע מהמלצה בעניינו של הנאשם, הינה כי הנאשם נתון במעצר. לכן, מבקש הוא שלא למצות את הדין עם הנאשם ולא להטיל עליו עונש מאסר ממושך, להתחשב בנסיבותיו האישיות והמשפחתיות ולהטיל קנס מידתי, שישולם עם שחרורו מהמאסר ובתשלומים, וכן התייחס לנושא הפסילה.

5.בדברו לבית המשפט, לקח הנאשם אחריות על מעשיו והביע חרטה. תיאר את תהליך השיקום אותו עובר כיום במקום מעצרו, וציין כי מקווה לפתוח דף חדש עם שחרורו.

6.מתסקיר שירות המבחן שהוגש לעיוני, למדתי אודות נסיבותיו האישיות והמשפחתיות של הנאשם, שהינו בן 23, אשר סיים 11 שנות לימוד, לא גויס לצה"ל, לדבריו, לאור עברו הפלילי, כאשר ריצה בעבר עונשי מאסר עוד בהיותו קטין. לאחר ששוחרר כאסיר ברשיון, שמר על יציבות תעסוקתית בסופר-מרקט במשך כשנה, לאחר מכן התקשה למצוא מקום עבודה מתאים, ולטענתו – בתקופה זו נתון היה בנסיגה תפקודית אשר כללה גם עיסוק ושימוש בסמים. עם זאת, בטרם נעצר, הנאשם יצר קשר עם מחלקת הרווחה על מנת לנסות ולהשתלב בהליך שיקומי, אך ניסיון זה לא צלח. משיחה של קצין המבחן עם העו"ס בבית המעצר עולה כי הנאשם השתלב בתוכנית שיקומית ומגלה מוטיבציה להצליח בתהליך הטיפולי. להערכת קצין המבחן, המדובר במנאשם צעיר אשר היה נתון בנסיגה תפקודית מזה שנים רבות, ולמרות זאת, טמון בו רצון להשתייך למסגרת מסודרת. כיום עובר תהליך גמילה מסודר ונראה כי תוכנית שיקום המשכית תאפשר לו להשתלב באופן נאות בחברה. נוכח חומרת העבירות והעובדה כי תוכנית שיקום המשכית תגובש בתוך שירות בתי הסוהר – נמנע שירות המבחן ממתן המלצה טיפולית בעניינו.

7.הצדק עם ב"כ המאשימה, כי אכן עולה צורך להעביר לנאשם מסר חד-משמעי לאור חומרת העבירות, ריבוי האירועים ונסיבותיהם המעידים על נגישותו של הנאשם לסמים, וזאת לצד האינטרס הציבורי המחייב את בתי-המשפט להילחם בנגע הסמים באמצעות הטלת ענישה מוחשית. לכך יש להוסיף, כי המדובר בנאשם בעל עבר פלילי מבית-משפט לנוער, אשר במהלך קטינותו נהג באלימות כלפי אחרים, ריצה עונש מאסר בפועל בעבודות שירות, בהמשך ריצה עונש מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח למשך 10 חודשים, ועיננו הרואות, כי לא היו באלו כדי להרתיעו.

8.עם זאת, לצורך קציבת העונש, יש מקום להתחשב בהודאתו של הנאשם במיוחס לו בכתב אישום שתוקן לקולא, בלקיחת האחריות על מעשיו והבעת החרטה. כמו-כן נראה, כי הנאשם מצליח להתארגן במסגרת הכלא ולהשתלב בהצלחה בתכנית שיקום וגמילה, כאשר קיימת אפשרות שיהא בכך כדי לסייע לו בחזרה תקינה לחברה עם שחרורו מהמאסר.

9.על כן, לאחר ששקלתי את כל השיקולים העומדים לזכותו ולחובתו של הנאשם, אני גוזרת על הנאשם את העונשים הבאים:

12 חודשי מאסר לריצוי בפועל, אשר יימנו מיום מעצרו: 5.7.11.

מאסר על תנאי של 12 חודשים למשך 3 שנים מיום שחרורו שלא יעבור עבירות סמים מסוג פשע; מאסר על תנאי של 4 חודשים למשך 3 שנים מיום שחרורו, שלא יעבור עבירות סמים מסוג עוון.

קנס בסך 5000₪, או 50 ימי מאסר תמורתו. הקנס ישולם ב-5 תשלומים חודשיים, שווים ורצופים של 1000 ₪ כל אחד, החל מהראשון לחודש שלאחר שחרורו מהמאסר ובכל ראשון לחודש שלאחריו. לא שולם תשלום אחד במועדו – תעמוד כל היתרה לפירעון מיידי.

אני פוסלת את הנאשם מלהחזיק ו/או מלקבל רישיון נהיגה לתקופה של 9 חודשים מיום שחרורו ממאסר.

אני פוסלת את הנאשם מלהחזיק ו/או לקבל רישיון נהיגה לתקופה של 12 חודשים באם בתוך 3 שנים מיום שחרורו מהמאסר יעבור עבירת סמים מכל סוג.

ניתן צו להשמדת המוצגים - סמים.

הודעה זכות ערעור לבית-המשפט המחוזי תוך 45 יום.

ניתן היום, ד' כסליו תשע"ב, 30 נובמבר 2011, במעמד הנוכחים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ