אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אבראהים(עציר)

מדינת ישראל נ' אבראהים(עציר)

תאריך פרסום : 10/06/2012 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי מרכז
11165-05-12
06/06/2012
בפני השופט:
מיכל ברנט

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
טאלב אבראהים (עציר)

החלטה

בקשה להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

כנגד המשיב הוגש כתב אישום המייחס לו עבירות של שהיה בישראל שלא כדין, עבירה לפי סעיף 12(1) לחוק הכניסה לישראל, התשי"ב-1952 (להלן "חוק הכניסה לישראל"), נהיגה ללא רישיון נהיגה, עבירה לפי סעיף 10(א) יחד עם סעיף 62 לפקודת התעבורה (נוסח חדש), הסעת שוהים בלתי חוקים, עבירה לפי סעיף 12א(ג)(1) לחוק הכניסה לישראל, סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, עבירה לפי סעיף 232(2) לחוק העונשין, התשל"ז -1977 (להלן "החוק"), ותקיפה הגורמת חבלה של ממש, עבירה לפי סעיף 380 לחוק.

על-פי המתואר בכתב האישום, ביום 28.4.12 הסיע המשיב, אשר היה באותה העת שוהה בישראל באופן בלתי בלתי-חוקי וללא רישיון נהיגה, ארבעה שוהים בלתי חוקים ברכב מסוג מאזדה (להלן "הרכב"). בעודו עומד ברמזור אדום הבחין המשיב בניידת והחל להימלט ממנה. במסגרת ההימלטות, סיכן חיי אדם, הסיט את רכבו מתוך מטרה לגרום לניידת לרדת במחלף ובהמשך אף פגע בעצמה ברכב מסוג אאודי, אשר המתין ברמזור, וגרם לנוסעיו לחבלות (להלן "הנוסעים באאודי"). הניידת, אשר רדפה אחר המשיב, עצרה בסמוך לצידו השמאלי של רכבו אך הנוסעים נמלטו מצידו הימני של הרכב. אחד השוטרים הצליח לאחוז בידו של המשיב, אך זה האחרון השתחרר

מאחיזתו של השוטר ונמלט מן הרכב. לאחר מרדף רגלי, ובסיוע שוטר נוסף, נלכד המשיב.

בד בבד עם הגשת כתב האישום ביקשה המדינה לעצור את המשיב עד לתום ההליכים המשפטיים כנגדו. לעניין עילת המעצר, טענה המבקשת כי כנגד המשיב קמה חזקת מסוכנות סטטוטורית בהתאם לסעיף 21(א)(1)(ב) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות – אכיפה מעצרים) (להלן: "חוק המעצרים"). מסוכנתו של המשיב נלמדת מנהיגתו הפרועה ומבלי רישיון, מסיכון חיי הנוסעים בכלי הרכב לצידו, מעברו הפלילי, הכולל הפרעה לשוטר ועבירות על צווי ביטחון ומניסיונות הימלטותו ברכב וברגל. כן טענה המבקשת כי קיים חשש אינהרנטי, מעצם העבירות המיוחסות לו, כי המשיב יביא לשיבוש הליכי משפט ולהתחמקות מהליכי שפיטה בהתאם לסעיף 21(א)(1)(א) לחוק המעצרים.

ביום 14.5.12, חלק ב"כ המשיב על קיומן של ראיות לכאורה. למען הסר ספק, ב"כ המשיב לא חלק על כך שהמשיב שהה ברכב בעת ביצוע העבירה ועל כך שנכנס לארץ שלא כדין.יוצא אפוא, שהמחלוקת בין הצדדים מצטמצמת לשאלה האם המשיב נהג ברכב.

טענות הצדדים

בבסיס טענת המבקשת כי המשיב נהג ברכב, מונחים דו"חות הפעולה של השוטרים אשר רדפו, באמצעות ניידת, אחר הרכב בו לכאורה נהג המשיב. בדו"ח הפעולה של קובי מרקוביץ' (להלן "קובי") מיום 28.4.12 מופיעים פרטי האירוע נשוא כתב האישום. קובי תאר את הדברים הבאים: "הייתי במקביל אליו מהצד הימני שלו, ודרך חלון ימני בהיר ללא וילון הסתכלתי על הנהג...הנהג לבש חולצת טרנינג בצבע שחור כאשר בשרוול ימין היו שני פסים לבנים לרוחב השרוול, נראה מלא... ראות טובה ותאורת הכביש עובדת". לאחר פגיעת הרכב באאודי, תאר קובי כיצד ראה את השוטר מששה מנדפרו (להלן "מששה") רודף אחרי המשיב, אותו זיהה כנהג הרכב.

בהמשך, תאר כיצד תפס 500 ₪ במזומן אשר היו על גופו של המשיב. תיאור זה עולה בקנה אחד עם טענת אחד הנוסעים ברכב כי הם שילמו לנהג במזומן על הנסיעה. במזכרו של רועי זמיר מיום 2.5.12 השיב קובי בשלילה לשאלה האם נתפס כסף על אחד הנוסעים האחרים מלבד המשיב.

תמונה דומה עולה מדו"חות הפעולה של מששה ושל המתנדב מתן הלל (להלן "מתן"). מששה תאר כיצד הנהג, אשר לבש חולצה שחורה עם פסים לבנים בזרועות, יצא מדלתו של הנוסע, השתחרר מאחיזתו והחל להימלט לעבר החורשה, עד שלבסוף נלכד. מתן מסר כי הבחין במשיב יוצא מצדו הימני של הרכב ובורח לעבר החורשה. במזכרו של רועי זמיר מיום 2.5.12 הוסיף מתן כי לאף אחד מן היושבים ברכב לא היה מבנה גוף דומה למבנה גופו של המשיב או לבוש דומה ללבושו של המשיב.

חיזוק נוסף לטענה כי המשיב נהג ברכב, למדה המבקשת מהודעתה של מירי אלון (להלן "מירי") מיום 30.4.12. מירי מסרה כי ישבה בצידו הימני של רכב האאודי ועמדה על כך שמיד לאחר הפגיעה ברכבה הבחינה בנהג, אשר לבש חולצה שחורה עם פסים לבנים בשרוולים, בורח מן הרכב.

למען הסר ספק, אין חולק כי המשיב לבש חולצה שחורה עם פסים לבנים בזרועותיו בשעת האירוע.

המשיכה ב"כ המבקשת וטענה כי בעבר נהג המשיב ואף קיבל דו"חות תנועה בכלי רכב השייכים לאדם אשר רשום כבעל הרכב. לדידה של המבקשת, צירוף מקרים זה מעיד אף הוא כי המשיב הוא זה אשר נהג ברכב.

טענות ההגנה

ב"כ המשיב טען להעדרן של ראיות לכאורה ועמד בעיקר על העקביות בהודעתו של המשיב אל מול הסתירות בהודעותיהם של השוטרים ונוסעי האאודי.

הוסיף ב"כ המשיב כי ברכב היו שבעה נוסעים ולא רק חמישה כפי שטענו השוטרים, כך הנהג ונוסע נוסף לא נתפסו כלל.

לדידו, בבסיס טיעוניה של המבקשת עומדת הודעתו של קובי, נהג הניידת, אשר טען כי זיהה בוודאות את המשיב נוהג ברכב. אלא שלא ניתן לנתק הודעה זו מהודעותיהם של מששה ומתן, אשר ישבו לצידו בעת המרדף, ובדו"חות הפעולה שלהם לא צוין כי המשיב נהג ברכב. לאור זאת, הסיק ב"כ המשיב כי יש לבכר את דו"חותיהם של מששה ומתן על-פני הדו"ח של קובי. בעוד שחלק מתשומת ליבו של קובי הופנתה לנהיגה ברכב, הרי שמלא תשומת ליבם של מששה ומתן הופנתה לרכב הנמלט ועל כן דו"חותיהם עדיפים.

נקודת תורפה נוספת, לדידו של ב"כ המשיב, מקורה בהודעתה של מירי אשר טענה כי זיהתה את המשיב בוודאות. ב"כ המשיב הטיל ספק בזיהוי זה לאור תנאי הראות הקשים ולאור העובדה שפניו של המשיב הוסתרו באמצעות כריות האוויר אשר נפתחו בשעת התאונה. בנוסף, בשורה 11 להודעתה מסרה מירי שהנהג יצא מן הדלת השמאלית קדמית. נתון זה סותר את דו"חות הפעולה של השוטרים, אשר טענו כי הנהג ברח דרך דלתו הימנית של הנוסע, ופוגע במהימנותה של ההודעה.

לבסוף, ביקר ב"כ המשיב את פעולתה של המשטרה וקבל על כך שיתר יושבי הרכב לא נחקרו לאור יכולתם לשפוך אור על החקירה. בנוסף, תהה כיצד מואשם מרשו בנסיעה ברמזור אדום , בסיכון חיי אדם ובפריצת מחסום לאור העובדה שהמרדף התנהל על כביש בינעירוני.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ