אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אביטן

מדינת ישראל נ' אביטן

תאריך פרסום : 22/01/2012 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
53166-02-11
17/01/2012
בפני השופט:
דוד רוזן

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
אלעד אביטן
גזר-דין

גזר דין

פתח דבר:

הנאשם הורשע, על פי הודאתו, במסגרת הסדר טיעון בעבירה של גרימת מוות ברשלנות – עבירה לפי סעיף 304 לחוק העונשין, התשל"ז – 1977 (להלן: "החוק") ובעבירה של נהיגה בקלות ראש שגרמה לתאונת דרכים – עבירה לפי סעיף 62(2) ביחד עם סעיף 38(2) לפקודת התעבורה.

על פי עובדות כתב האישום המתוקן (ב.מ.1), ביום 8.12.10 בסביבות השעה 12:25 נהג הנאשם ברכב מסוג מיצובישי ברחוב דרך נמיר בתל אביב מכיוון דרום לצפון, בנתיב השלישי מתוך ארבעה נתיבים בכיוון נסיעתו. באותו הזמן, נסעו על רחוב פרופס, מכיוון מערב למזרח, גולן הללי (להלן: "המנוח") כשהוא רכוב על אופנוע, וכן חנן נוסבאום, כשהוא נוהג ברכב פרטי מסוג רנו. עם הגעת הנאשם לצומת הרחובות דרך נמיר - פרופס (להלן: "הצומת"), לא ציית הנאשם לאור הרמזור ונכנס לצומת, בכיוון צפון, ופגע עם הרכב באופנוע. מעוצמת הפגיעה עף המנוח מהאופנוע, נפל על הכביש ונהרג במקום כתוצאה מדימום מאסיבי בראשו. הנאשם פגע בסמוך לאחר מכן ברכב הנוסף, הרכב ניזוק והנהג נחבל.

הסדר הטיעון:

על פי הסדר הטיעון שנחתם בין הצדדים, הנאשם הודה והורשע בעבירות שיוחסו לו בכתב האישום המתוקן. הנאשם נשלח בהסכמה לשירות המבחן לצורך עריכת תסקיר בעניינו, כאשר התביעה עתרה להשית על הנאשם עונש מאסר לריצוי בפועל למשך 24 חודשי מאסר, ואילו ההגנה עתרה להטיל על הנאשם עונש מאסר לריצוי בפועל למשך 7 חודשים. בנוסף, עתרו הצדדים להשית על הנאשם מאסר על תנאי, על פי שיקול דעת בית המשפט, פסילת רישיון הנהיגה של הנאשם למשך 10 שנים ופסילת רישיון נהיגה על תנאי לשיקול דעת בית המשפט.

התביעה:

התובעת המלומדת, עו"ד עידית ענתבי, ציינה תחילה כי החתימה על הסדר הטיעון נובעת מקשיים ראייתיים בתיק. לדבריה, הנאשם עבר עבירה חמורה משגרם ברשלנות למותו של נהג בכביש ולפציעתו של אחר עת לא שם לב כראוי למופע הרמזור האדום. התובעת המלומדת עמדה על הצורך להחמיר עם מבצעי תאונות דרכים על רקע הקטל בדרכים השורר כיום, חרף היות הנאשם בחור צעיר, נורמטיבי, אשר ניהל אורח חיים תקין עד קרות האירוע. התובעת המלומדת עתרה להעדיף את האינטרס הציבור של הרתעת הרבים ואת האינטרס של משפחת המנוח, אשר התפרקה לרסיסים עם מותו של האב. התובעת המלומדת עתרה לכבד הסדר הטיעון ברף הגבוה שלו ולהשית על הנאשם שנתיים מאסר לריצוי בפועל, מאסר על תנאי, פסילת רישיון הנהיגה למשך 10 שנים, פסילה על תנאי ופיצוי למשפחת המנוח. התובעת המלומדת תמכה טיעוניה בפסיקה.

אחיו של המנוח ז"ל, מר שוקי הללה, דיבר בבית המשפט. לדבריו, מיום המקרה חייו וחיי משפחתו אינם חיים. המנוח נהרג בהיותו בן 38 שנים, נשוי ואב לשלושה ילדים. המנוח שימש לילדיו כאם וכאב משאשתו לוקה בנפשה. המנוח נשא לבדו בעול פרנסת המשפחה וגידול הילדים, בתו שוהה במעון בשל קשיים בגידולה. אחיו של הנאשם מגדל כיום את שני בניו של המנוח, בנוסף לשלושת ילדיו שלו עצמו. ילדי המנוח נותרו חסרי כל ומשפחתם התפרקה. אחיו של המנוח עובד כיום בשתי עבודות על מנת שיוכל לפרנס את משפחתו ואת ילדיו של הנאשם. בנוסף, אמו של המנוח, שעברה חיים לא קלים, אלמנה וחולה, אינה מתפקדת עוד כשהייתה טרם מות בנה. המשפחה כולה חווה קושי יום יומי ממותו של המנוח. העד עתר להשית על הנאשם פיצוי לטובת ילדי המנוח על מנת להקל את מצבם הכלכלי הקשה.

דו"ח סוציאלי אודות ילדי המנוח מאת מינהל השירותים החברתיים בעיריית תל אביב – יפו מיום 14.9.11 (ת/21) מלמד כי המשפחה הייתה מוכרת ומטופלת לשירותי הרווחה עוד קודם למות האב. האב נפטר, האם בעלת תפקוד בעייתי ואינה מגדלת את ילדיה. הבת, ילידת 1996, שוהה בהוסטל תחת צו בית משפט לנוער. שני הבנים, ילידי 1995 ו-1996, למדו ושהו בפנימיות, מתגוררים כיום אצל קרובת משפחה שהוכרה כמשפחה אומנה. על פי דברי העובדת הסוציאלית, הגב' פאני מלכה, מדובר במשפחה שעברה משבר קשה, אבל ואובדן עם מות אב המשפחה האהוב. הילדים גדלים בהוסטל ובאומנה, מצבה של המשפחה קשה והדרך לשיקומה ארוכה.

ההגנה:

סניגורו המלומד של הנאשם, עו"ד יורי ברנט, עמד בטיעוניו לעונש על העובדה שהמדובר במקרה טראגי. הנאשם, הינו בחור צעיר בגילו שעתידו לפניו, אזרח נורמטיבי, נעדר עבר פלילי ותעבורתי. הנאשם שירת שירות צבאי קרבי מלא בגבעתי ומשרת כיום ביחידת אבטחה. הנאשם הודה בביצוע המעשה, נטל אחריות על שכמו והביע חרטה כנה. הנאשם הוביל לחסכון בזמן שיפוטי וניהול ההליך, שקרוב לוודאי היה מקשה על משפחת המנוח. הסניגור המלומד הדגיש כי שליחת הנאשם למאסר למשך תקופה ארוכה לא תשיג את מטרת המלחמה בקטל בדרכים. הנאשם מכה על חטא מדי יום ביומו וקיבל את עונשו משנושא הוא על מצפונו גדיעת חייו של אדם. הסניגור המלומד עתר להשית על הנאשם את הרף התחתון של הסדר הטיעון - מאסר בפועל למשך שבעה חודשים ואת יתר הרכיבים שהוסכמו בין הצדדים בהסדר הטיעון. הסניגור המלומד תמך עתירתו בפסיקה מקלה במקרים דומים [תפ (י-ם) 45168-02-11 מ"י נ' יוסף זילברמן מיום 14.11.11; תפ (נצ) 32473-07-10 מ"י נ' ניצן ינאי מיום 22.5.11; תפ (בש) 10827-03-10 מדינת ישראל נ' ג'בר ג'בור מיום 28.4.11; תפ (נצ) 47441-05-10 מדינת ישראל נ' חסן נימר מיום 5.4.11; תפ (ת"א) 4189/09 מ"י נ' חיים וייץ מיום 14.3.10; תפ (בש) 8049/09 מ"י נ' מאור חזן מיום 11.11.10; תפ (ת"א) 40289/04 מ"י נ' ג'ו אבו האני מיום 20.4.05].

הנאשם דיבר בבית המשפט כשהכאב והחרטה ניכרים בו.

הנאשם פנה למשפחת המנוח בבקשת סליחה ומחילה. הנאשם הביע צערו העמוק ותיאר את חייו מאז המקרה. לדבריו, חייו השתנו ללא הכר מרגע האסון. כיום הנאשם שבר כלי, החי את כאב המקרה מדי יום – יום, שעה – שעה. כל עתידו וחלומותיו נקטעו ברגע מר ונמהר בו התרחשה התאונה הקטלנית. הנאשם ציין: " ... ואת העונש שלי אני כבר קיבלתי, אני סוחב את זה איתי לכל החיים, עד שאני אמות. עצם המחשבה שבעקבות הדבר הזה נלקחו חיים של בן אדם, זה מה שהיה קשה לי, מאוד מאוד קשה...". הנאשם ציין כי משהבין את שקרה רץ מיד להושיט עזרה למנוח ופילל לרפואתו.

שירות המבחן:

תסקיר שירות המבחן מיום 3.1.12 מגולל קורות חייו של הנאשם. הנאשם כבן 23 שנים, רווק, מתגורר עם הוריו ועובד כמאבטח. הנאשם נעדר עבר פלילי ותעבורתי. הנאשם בן למשפחה נורמטיבית המסייעת לו במשבר בו הוא שרוי. הנאשם בוגר תיכון ובעל תעודת בגרות, שירת שירות צבאי מלא כלוחם ולאחר שחרורו מהצבא עבר קורס מאבטחים. הנאשם עובד כיום כמאבטח ועל פי המלצות מפקדיו ומעסיקיו עולה כי הנאשם בחור חרוץ, בעל משמעת עצמית גבוהה, יסודי ואכפתי ומסור. הנאשם התנדב למען הקהילה במקביל ללימודיו. לעניין המקרה ציין הנאשם כי הסיט מבטו לרגע למכשיר הסלולארי, ומשהחזיר מבטו לכביש, ראה את רוכב האופנוע בסמיכות אליו מבלי שהצליח לבלום ולמנוע הפגיעה בו. הנאשם תיאר את תחושת ההלם שאחזה בו. הנאשם חזר והביע חרטה עמוקה על הפגיעה והנזק שגרם והביע אמפטיה לפגיעה במשפחת הקורבן. בשבועות האחרונים משתתף הנאשם בקבוצה טיפולית המיועדת לנהגים שהיו מעורבים בתאונות דרכים קטלניות, וניכר כי הנאשם נוטל חלק בקבוצה, ובולט בגילוי אחריות גבוהה ובהבעת חרטה כנה. הנאשם מתייחס בפתיחות לרגשותיו ומתמודד עם משבר קיצוני ומתופעות פוסט טראומה מוכרות. שירות המבחן ציין כי המדובר בבחור רגיש, המחזיק במערכת ערכים נורמטיבית ושואף לתפקוד תקין בכל תחומי חייו. הנאשם מתמודד עם תחושות אשם קשות עקב תוצאות התאונה והשפעת התאונה על חייו ועל חיי בני משפחתו בולטת. שירות המבחן ציין כי קיימת חשיבות לשילוב הנאשם בטיפול, בד בבד לענישתו, על מנת לאפשר לו לעבד את הטראומה ולייצב את תפקודו הרגשי והכללי לעתיד. שירות המבחן המליץ להשית על הנאשם עונש מאסר שירוצה בדרך של עבודות שירות וצו מבחן למשך שנה. לחילופין ציין השירות, כי באם יוטל על הנאשם עונש מאסר לריצוי בפועל, ראוי לאפשר לו לסיים ההליך הטיפולי בו החל.

דיון:

הנאשם נהג ברכב לתוך צומת דרכים סואן בעת שהמופע ברמזור היה אדום. הנאשם לא שת ליבו להוראת הרמזור ולכלי רכב אחרים בצומת הדרכים. בשל רשלנותו פגע הרכב בו נהג הנאשם באופנוע עליו רכב המנוח.

כתוצאה מנהיגתו הרשלנית של הנאשם ומפגיעת רכבו באופנוע, נהרג רוכב האופנוע במקום, ונוסע ברכב האחר נפגע.

הנאשם נהג ברשלנות, משנכנס עם רכבו אל תוך צומת סואן ומרכזי כשמופע הרמזור היה אדום. הנאשם קיפח במחי רגע חיי בן-אדם, שנסע לתומו בעיר במהלך עבודתו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ