אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אביב

מדינת ישראל נ' אביב

תאריך פרסום : 01/06/2011 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום נתניה
36412-01-10
29/05/2011
בפני השופט:
חגי טרסי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
דניאל אביב
גזר-דין

גזר דין

הנאשם הורשע על פי הודאתו, במסגרת הסדר טעון, בכתב אישום מתוקן המפרט מעורבותו במסכת חמורה של עבירות רכוש, אותן ביצע ביחד עם חבריו בדצמבר 2009 ובינואר 2010. כתב האישום המתוקן מכיל 4 אישומים, בעטיים הורשע הנאשם בשתי עבירות של התפרצות לבית מגורים בצוותא, שתי עבירות של סיוע להתפרצות לבית מגורים בצוותא ושלוש עבירות של גניבה בצוותא.

על פי עובדות האישום הראשון, ביום 11.1.10 סייע הנאשם לבני חן ודוד רחמים להתפרץ לבית בנתניה, בכך ששימש עבורם כתצפיתן. כשבוע קודם לכן, כמפורט באישומים השני והשלישי, התפרצו הנאשם וחבריו לשני בתים נוספים וגנבו מהם תכשיטים, מצלמות, דברי ערך רבים וכסף מזומן. על פי המפורט באישום הרביעי, ביום 22.12.09 בוצעה התפרצות נוספת, בה סייע הנאשם לפורצים כתצפיתן, וביחד גנבו קופסאות סיגריות ותכשיטים.

במסגרת הסדר הטעון שגובש בין הצדדים, נשלח הנאשם לקבלת תסקיר מטעם שירות המבחן, מבלי שנתגבשו הסכמות עונשיות כלשהן.

תסקירי שירות המבחן:

מהתסקירים שהוגשו בעניינו של הנאשם עולה כי מדובר בבחור צעיר מאד, כבן 19 וחצי בלבד, אשר אין לחובתו רישומים פליליים קודמים כלשהם. הנאשם גדל ברקע חברתי ומשפחתי בעייתי, התקשה בלימודים על רקע בעיות קשב וריכוז מהן הוא סובל, פרש מלימודים במהלך כיתה י"א ועבד לפרנסתו עד שנעצר.

את מעורבותו בעבירות הסביר בכך שלאחר שנפלט מסגרת הלימודים וסביב גיוסם של חבריו לצה"ל, החל להתנתק מהמסגרת החברתית הטבעית שלו וחבר לדמויות שוליות שפעלו בשכונת מגוריו. בפני קצין המבחן הביע הנאשם צער על מעורבותו במעשים, על הפגיעה בקורבנות ועל הפגיעה במהלך התקין של גיוסו לצבא.

שירות המבחן התרשם כי לצד קשייו קיימת בנאשם נכונות להתארגן ולנהל אורח חיים נורמטיבי. להערכת קצין המבחן, ביטאו העבירות תהליך של רפיון והתדרדרות מסוימת, אשר נקטע על ידי המעצר, ההליך הפלילי והזעזוע המגולם בהם. על רקע זה תמך שירות המבחן בגיוסו של הנאשם לצה"ל, אשר אותו ראה הנאשם כהזדמנות למפנה חיובי בחייו.

מהתסקירים המשלימים שהוגשו עולה כי הנאשם אכן גויס לצה"ל, השלים בהצלחה את הטירונות ושובץ לשירות בחיל האוויר. עד כמה שניתן ללמוד מהכתוב, תפקודו של הנאשם משביע רצון וקצין המבחן סבור כי תפקיד משמעותי בצבא, יהיה בו כדי להביא לצמיחה אישית ולהפחתת הסיכוי להתדרדרות במצבו.

לנוכח נסיבות אלה, על מנת לחדד לנאשם את חומרת המעשים ועם זאת לאפשר לו להמשיך בתהליך החיובי בו הוא נתון, ממליץ שירות המבחן להטיל עליו עבודות של"צ בהיקף של 60 שעות וכן להעמידו בפיקוח.

טיעוני הצדדים:

ב"כ המאשימה לא התעלמה בטיעוניה מהמפורט בתסקירי שירות המבחן וממגוון הנסיבות לקולא, אך ביקשה לתת דגש מרכזי בענישתו של הנאשם לאינטרס הציבורי המחייב תגובה עונשית קשה כלפי עברייני הרכוש. התובעת הזכירה את הפגיעה הקשה בקורבנות, אשר פרטיותם חוללה ורכושם נגנב וציינה את שכיחותן של עבירות ההתפרצות ואת הנזק הכלכלי הרב הנגרם כתוצאה מכך לציבור בכללותו. עוד ציינה התובעת כי מדובר היה בחבורת צעירים, אשר ביצעו סדרת עבירות חמורות לאורך תקופה של ממש, תוך תכנון מוקדם וחלוקת תפקידים. בנסיבות אלה סבורה התביעה כי המלצת שירות המבחן אינה הולמת וכי ראוי להשית על הנאשם מאסר בפועל, מאסר על תנאי, פיצוי למתלוננים וקנס כספי.

הסנגור המלומד לא כפר כלל בחומרת מעשיו של הנאשם, אך ביקש לאבחן בין הנאשם לבין חבריו, שנדונו לתקופות מאסר ממושכות, על רקע עבר פלילי מכביד ומאסרים מותנים שהיו תלויים ועומדים נגדם. עוד הזכיר בהקשר זה את גילו הצעיר של הנאשם, אשר הגיע לגיל 18 כחודש ימים בלבד בטרם החלו מעשי העבירה, את העובדה כי לא היה דמות מרכזית בפרשה, את חלקו הקטן יחסית באירועים, הן מבחינת היקף המעשים והן מבחינת מעמדו בכל אחד מהמקרים בהם נטל חלק, את תפקודו כמתצפת שלא נכנס כלל לבתים שנפרצו ואת העובדה שלא נטל לרשותו מהרכוש שנגנב.

בנוסף, שב ב"כ הנאשם ופירט בהרחבה את נסיבותיו האישיות של הנאשם וכן את תהליך השינוי החיובי בו הוא נוטל חלק בעקבות גיוסו לצה"ל, וזאת לאחר תקופה ממושכת בה היה נתון בתנאים מגבילים נוקשים, מבלי שהפר את אמון בית המשפט. עוד ציין הסנגור כי הנאשם טעם טעמו של מעצר במשך כשבועיים ימים וכי שיתף פעולה באופן מלא עם המשטרה וסייע בחשיפת מלוא היקפה של הפרשה. על רקע נסיבות מיוחדות אלה עתר ב"כ הנאשם לאמץ את המלצות שירות המבחן כלשונן. כמו כן ביקש להימנע מהשתת מאסר, ולו בעבודות שירות, בשל החשש כי יהיה בכך כדי לקטוע את שירותו הצבאי של הנאשם.

הנאשם עצמו הביע את חרטתו גם באוזני, וביקש לאפשר לו להמשיך ולהשתלב בשירות הצבאי, כהמלצת שירות המבחן.

דיון והכרעה:

בצדק הדגישה ב"כ המאשימה את חומרת המעשים בהם הורשע הנאשם. מדובר, למרבה הצער, בעבירות נפוצות, המסיבות פגיעה קשה לקורבנות ולציבור בכלל, לא רק בפן הכלכלי, אלא אף ברבדים עמוקים יותר הנוגעים לתחושת הביטחון האישי של כל אזרח ואזרח. ראוי, בהקשר זה, לשוב ולהזכיר את אמרתו הידועה של בית המשפט העליון ב-ע"פ 7453/08 מ"י נ' אואזנה ואח' (לא פורסם, 31.12.08):

"לגישתי, כינוי עבירות של פריצה וגניבה מבתים, רק כ"עבירות נגד הרכוש" (כפי שמקובל לקרוא  לעבירות מסוג זה), הינה הגדרה מוטעית. זאת מאחר שפריצה לביתו של אדם, טומנת בחובה לעיתים קרובות לא רק נזק כלכלי רב, אלא גם צער ועוגמת הנפש הנגרמים לקרבנות של עבירות אלה. הנה כי כן, אין מדובר בעבירות נגד רכוש גרידא, אלא בעבירות המפרות את פרטיותו של האדם בצורה הגבוהה ביותר. זאת ועוד הגדרת עבירות אלו כ"עבירות רכוש", נותנת תחושה מצמצמת וקונוטציה שגויה – לסובבים, באשר למהות העבירות שהתבצעו, הפוגעות במהות המתמצית באמירה: "ביתו של האדם – מבצרו". ברגע שביתו של אדם נפרץ, תחושת חוסר אונים וחוסר ביטחון ממלאת את ליבו. הנה כי כן, הפריצה אינה רק לבית – מבחינה פיזית, אלא בעיקרה חדירה לתוך התא האישי-משפחתי השמור ביותר של האדם. נזקים אלו עולים לפרקים בחומרתם אף על עצם אובדן הרכוש בשווי כזה או אחר."

על רקע זה נקבעה בפסיקה עמדה מחמירה כלפי אלו המבצעים עבירות רכוש חמורות, ובראשן העבירה של התפרצות לבית מגורים. כדרך שבשגרה מטילים בתי המשפט על מבצעי עבירות אלה עונשי מאסר מאחורי סורג ובריח, ודאי כך כשמדובר בסדרה של מעשי התפרצות, המבוצעת בצוותא, תוך פגיעה ממשית ברכושם של קורבנות העבירה. לפיכך, נדונו שותפיו של הנאשם, כפי שכבר הוזכר, לעונשי מאסר ממושכים. על דוד רחמים הושת עונש מאסר כולל בן 36 חודשים, בגין מעורבותו בפרשה, ואילו בני חן, שצירף תיק חמור נוסף, נדון בבית המשפט המחוזי ל-45 חודשי מאסר. הנה כי כן עותרת התביעה לילך גם הפעם בדרך המלך שנסללה זה מכבר ולהשית גם על הנאשם שבפני עונש מאסר ממשי.

אלא שלטעמי קיימים במקרה זה שיקולים משמעותיים לקולא, ופערים ניכרים בין הנאשם לחבריו, באופן המצדיק נקיטה במסלול שונה, אשר מחד יבטא את חומרת המעשים ומנגד ייתן בידי הנאשם הזדמנות להוכיח כי המעשים שביצע אינם מאפיינים את אורחותיו וכי בכוחותיו כיום לעצור את מהלך ההתדרדרות בה היה נתון ולנהל אורח חיים חיובי, תורם ויצרני.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ