אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אביב

מדינת ישראל נ' אביב

תאריך פרסום : 02/03/2011 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום נתניה
13253-05-09
02/03/2011
בפני השופט:
שירה בן שלמה

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
אלברט אביב
החלטה

נוכחים:

ב"כ המאשימה עוה"ד ווהבי איחסאן (מתמחה הגב' רננה טויטו משה ועוה"ד ליטל מהלל)

הנאשם בעצמו וב"כ עוה"ד אלון קוצר

החלטה

הנאשם הורשע, עפ"י הודאתו, בתקיפה סתם ובתקיפת קטין הגורמת חבלה של ממש בנסיבות המתוארות בעובדות כתב האישום המתוקן.

במרץ 2008, בשעות הערב, עצר את רכבו סמוך לסניף הדואר במקום מגוריו דאז וביקש מילדים ששיחקו בנפצים לרוקן את הכיסים. אחד מהם, כבן 11, טען שלא ניפץ נפצים. אז אחז בידו, ניסה להכניסו לרכבו, למרות התנגדותו, במטרה לקחתו למשטרה. לאחר שהתנצל, הניח לו. כעבור 5 ימים, בשעות הלילה, בשעה 23:30 לערך, שיחקו נערים אחרים בנפצים ליד ביתו והקימו קול שאון. הוא ירד ושאל מי זרקם. בתגובה השיב אחד הקטינים, כבן 13, "לא אנחנו". אז דחפו בחוזקה בעורפו ובעט באחוריו. משנמלטו נפלה נעלו של נער נוסף, בן אותו גיל. הנאשם הרימה והכה באמצעותה בראשו ובגבו. אז לקחו לביתו וסיפר לאביו את שארע. כתוצאה נגרמו לנער סימן שפשוף בגודל של כ - 2 ס"מ בכתפו ורגישות בקרקפת.

ב"כ המאשימה עמדה על החומרה כי רבה נוכח פער הגילאים ומאחר ומדובר בשני ארועים נפרדים העשויים ללמד על דפוס התנהגות אלים, להבדיל מארוע חד פעמי, עקב אבדן שליטה רגעי. ביקשה להותיר את ההרשעה בעינה, תוך העדפת האינטרס הציבורי, בהפנותה לעמדת הורי הקטינים ולהשלכות הקשות שהיו לארוע על בניהם. לעונש עתרה למאסר מותנה ולשרות לתועלת הציבור, כפי המוסכם במסגרת ההסדר, כשב"כ הנאשם נותר חופשי בטיעוניו, לאחר קבלת תסקיר.

במועד נדחה, במסגרתו שרות המבחן נתבקש לבחון הליך של "צדק מאחה" הובהר שהילדים אינם מעוניינים לשתף פעולה עקב חששם. הוגשה הצהרת נפגע מצד אמו של הילד שנדחף ונבעט. נאמר בה כי מאז הארוע הבן נתון בפחדים. חושש מקרבת זרים מבוגרים וישן עם אור דלוק. הוצהר ש"לא תתקבל שום סליחה לאדם שפגע בגופו ונשמתו של ילד קטין על לא עוול בכפו". לאור הסבל מאז ועד היום ביקשו ליתן לו את מלוא העונש הראוי.

ב"כ הנאשם עמד על נסיבותיו האישיות המורכבות ועל הפגיעה הממשית בעבודתו היה ותיוותר ההרשעה בעינה. ציין כי הודה בהזדמנות הראשונה, תוך לקיחת אחריות מלאה על מעשיו ורצון ליטול חלק בהליך של צדק מאחה. הובהר כי מתפקד בפועל כאב חד הורי לילד בן 3 וחצי, עקב מצבה הנפשי הקשה של בת הזוג. עובד בתחום ההדברה, לשביעות רצון מעסיקו, אשר מעוניין להופכו לשותף, כוונה שתסוכל היה ויורשע. יתרה מכך, בהיות העבודה עונתית, צויין כי נסיונו להוציא רשיון למונית אף הוא מתעכב ותלוי באופן בו יסתיים ההליך. עמד על עברו הנקי ועל הזמן הרב שחלף מאז. על שיתוף הפעולה המלא עם שרות המבחן תוך הבנת הפסול. הפנה לפסיקה במקרים בהם הופעלה אלימות כלפי קטינים, לרבות ע"י גננת, וביקש לאמץ את תוצאותיה גם בעניינו.

באשר לנסיבות המעשה, הבהיר כי נערים התנכלו למשפחה ולא בפעם הראשונה. קטינים השליכו נפצים לכיוון ביתו כאשר חדרו של הבן, תינוק באותם הימים, פנה לחזית. תינוק אשר התעורר כל פעם מחדש ואישה שבאותו המועד טרם אובחנה, אך סבלה מדכאון שלאחר לידה. על רקע לחצים אלו, מאחר וממילא הרגישו מנודים בישוב אליו הגיעו כתושבי חוץ והתגוררו בהרחבה, פעל כפי שפעל. כיום מבין שיכול וצריך היה לפעול אחרת ולהזעיק משטרה. הארוע הראשון ארע ליד סניף הדואר המרוחק כ - 50 מ' מביתו. עתר, בסופו של יום, לביטול ההרשעה, כפי המלצות שרות המבחן, משעונה לקריטריונים שנקבעו בפסיקה.

הנאשם הביע את צערו בעומדו על הקשיים עמם מתמודד מידי יום עקב מצבה של בת הזוג. הסביר את סערת הרגשות בה היה נתון עת בנו צרח בלילות. את הכאוס שהיה בבית, בהרגישם מותקפים במשך כ - 3 שבועות, ע"י ילדים אשר ניפצו נפצים סביב. כיום מבין כי שגה ומצר על מעשיו. ביקש להמשיך את הקשר עם שרות המבחן וליטול חלק בסדנא לשליטה בכעסים.

הנאשם יליד 1975, נשוי ואב לילד כבן 3 וחצי. נסיבותיו האישיות והמצב המשפחתי הקשה עקב התמודדויות בת הזוג נסקרו בשרות המבחן ובתעוד הרפואי. האישה נזקקה לאישפוזים פסיכיאטרים וכיום מטופלת באישפוז יום. הנאשם עושה מאמצים רבים לתמוך בה, להקנות יציבות ובטחון לבן ולשמור על המערכת המשפחתית. בפני שרות המבחן, כמו גם בפני, לקח אחריות מלאה על מעשיו, הביע חרטה ובושה, גילה אמפתיה ונכונות להתנצל על התנהגותו. להערכת שרות המבחן, הצטברות מתחים ותחושת חוסר אונים, לצד נתוניו האישיים, הם אשר עמדו ברקע לביצוע העבירות. עקב נזקקות גבוהה הומלץ על פיקוח ועל שרות לתועלת הציבור תוך ביטול ההרשעה, לבל תפגע עבודתו.

ההתלבטות אינה קלה. על פניו המעשים חמורים ומצדיקים ענישה כואבת ומכבידה, מטעמי גמול והרתעה כאחד, כלפי מי אשר הרים יד על ילדים צעירים, בהפילו עליהם איימה ופחד. ילדים שהינם צעירים מגילאי אותם נערים בפסיקה אליה הפנה ב"כ הנאשם, למעט לגבי הגננת. מאידך, בשים לב לעונש המבוקש, לאחר שביהמ"ש נחשף למערכת הלחצים בה היה נתון, כאשר תינוק רך כבן 1/2 שנה ממילא מקשה על מנוחת הוריו, גם ללא מטרד הנפצים, אל מול הנזק שיגרם לו ולמשפחתו, בפרט במצבו, היה ותיוותר ההרשעה בעינה מצריכים חשיבה נוספת.

בנסיבותיו, בהיותו מפרנס יחיד למשפחתו, אשר מפנים את הפסול ומעוניין בטיפול, נראה כי אין "....יחס סביר בין הנזק הצפוי מן ההרשעה בדין לבין חומרתה של העבירה...". משכך, הנני מורה על ביטול הכרעת הדין מיום 2.6.2010.

איני רואה לסיים את החלטתי בטרם קריאה נוספת להורים ולנערים לשקול, בשנית, נטילת חלק בהליך של "צדק מאחה". טעויות הן חלק מהחיים. מבוגרים יכולים לשגות וגם קטינים. הנאשם מודע לחומרת המעשים ולתוצאותיהם ומבקש להתנצל על מעשיו. מטרת ההליך, איחוי הפגיעות שנוצרו ומתן הזדמנות, לכל צד, באופן בלתי אמצעי, להבין את תחושותיו של האחר. הליך שעשוי להקל על חששותיהם, ככל שטרם התגברו עליהם.

אשר על כן, לאחר שרשמתי בפני את הודאתו ומבלי להרשיעו בדין הנני מורה כדלקמן:

הנאשם יעמוד בפיקוח שרות המבחן למשך שנה.

הנאשם יבצע שרות לתועלת הציבור בהיקף של 200 שעות בחווה לרכיבה טיפולית בתל מונד, בהתאם לתוכנית שגובשה עימו.

הנאשם יפצה כל אחד מהמתלוננים בסך של 1000 ₪ ובסה"כ 3000 ₪. הפיצוי ישולם למזכירות ביהמ"ש ב - 6 תשלומים חודשיים שווים ורצופים, הראשון תוך 30 יום מהיום, ויועבר ע"י המזכירות להורי הקטינים על מנת שיעשו בו לרווחתם.

ב"כ המאשימה תודיע להורים שנפסק פיצוי לזכות ילדיהם ותעביר את פרטיהם למזכירות ביהמ"ש.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ