אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אבטה

מדינת ישראל נ' אבטה

תאריך פרסום : 05/06/2014 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום נתניה
38441-12-12,20371-01-13,57620-11-13
01/06/2014
בפני השופט:
חגי טרסי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
יוסף אבטה
גזר-דין,החלטה

גזר דין

הנאשם הורשע לאחר שמיעת הראיות במסגרת התיק העיקרי בעבירה של תקיפה חבלנית בצוותא. מדובר על כך שביום 14.12.12 בשעת לילה מאוחרת תקף כשהוא בגילופין, ביחד עם אחרים, את המתלונן וביחד גרמו לו לחבלה של ממש בדמות פצע שטחי במצח. במסגרת הכרעת הדין זוכה הנאשם מעבירה נוספת של ניסיון היזק לרכוש במזיד, אשר יוחסה לו בכתב אישום. כמו כן, במסגרת הכרעת הדין נקבעו ממצאים המקלים מעט עם הנאשם לעומת עובדות כתב האישום במובן זה שלא הוכח שהנאשם עשה שימוש בחפץ כלשהו בעת שתקף את המתלונן. כמו כן, לא ניתן לקבוע בוודאות כי הוא באופן אישי זה שגרם לחבלה. על פי ממצאי הכרעת הדין מדובר היה בכך שהתפתח עימות מילולי בין הנאשם למתלונן. הנאשם החל לדחוף את המתלונן בעוד אחרים מצטרפים אליו. את המהלומה הראשונה ספג המתלונן לדבריו מאדם אחר אך הנאשם היה דומיננטי במעשי האלימות, הצטרף אל אותו אחר ותקף את המתלונן במכות ובבעיטות. לצד כתב האישום העיקרי צרף הנאשם שני תיקים נוספים. בת.פ. 20371-01-13 מביהמ"ש לנוע הורשע הנאשם בעבירה של היזק במזיד בכך שביום 11.1.12 לאחר שהבחין בנער שנסע במיניבוס לועג לו, השליך הנאשם אבן לעבר הרכב ושבר את השמשה. בת.פ. 57620-11-13 הורשע בעבירה של הפרת הוראה חוקית בכך שבמספר הזדמנויות שונות הפר תנאי מעצר בית, אשר הושתו עליו בעקבות האירוע בתיק העיקרי.

על העבירות בהן הורשע הנאשם חלות הוראות תיקון 113, המחייבות קביעת מתחם עונש הולם לכל אחד מהמעשים, בהתחשב בעיקרון ההלימה ומתוך תשומת לב לערכים החברתיים שנפגעו, למידת הפגיעה בהם, למדיניות הענישה הנוהגת ולמכלול נסיבות האירועים. מטבע הדברים התמקדו הטיעונים בכתב האישום העיקרי. במקרה זה, נפגעו ערכים חברתיים משמעותיים בדמות ההכרח להגן על שלומו ועל שלמות גופו של כל אדם ואדם. הנאשם פגע בערכים אלה באופן ממשי בכך שתקף באופן ברוטלי ביחד עם אחרים, את המתלונן וחבל בו. מדובר במעשים אשר בוצעו בעת שהנאשם היה תחת השפעת אלכוהול. בסופו של יום, החבלה שנגרמה למתלונן לא הייתה מרף חומרה גבוה, אך אין להקל ראש בעוצמת האלימות שספג ובדומיננטיות של הנאשם, במסגרת אותו אירוע. מדיניות הענישה כאשר מדובר בעבירות אלימות אומנם מגוונת, אך אין ספק כי מדובר במעשים המחייבים מענה עונשי משמעותי ומציב גבולות. בהתחשב בממצאים שנקבעו בסופו של דבר במסגרת הכרעת הדין, אין מקום לקבוע מתחם מחמיר כגון זה שעלה בטיעוני התביעה, אך אני סבור כי הרף התחתון של המתחם אינו יכול לכלול מאסר מותנה בלבד, כפי שעתר הסנגור. בהתחשב במכלול הנסיבות אני סבור כי יש לקבוע מתחם הנע בין 4 ל-18 חודשי מאסר בפועל. באשר לכתבי האישום שצורפו, מבלי להקל ראש, אני סבור כי המתחם שהוצע על ידי התביעה הנע בין מאסר מותנה לבין מספר חודשי מאסר הינו סביר. אבהיר כי לגבי העבירה שבוצעה כקטין תיקון 113 אינו חל ואילו לגבי ההפרות, מדובר בהפרות שהחלו כשנה לאחר תחילת מעצר הבית, כך שהנאשם עמד בדרישות פרק זמן ממושך ביותר.

לאחר קביעת מתחמי הענישה יש למצוא את העונש המתאים לנאשם, בהתחשב במכלול הנסיבות שאינן נוגעות לביצוע העבירות אלא מתמקדות בנאשם עצמו, בעברו ובנסיבותיו. אבהיר כי לא מצאתי כל עילה לסטות ממתחמי הענישה שנקבעו לקולא או לחומרה ועל כן יגזר הדין בתוך המתחם. כאן המקום לציין כי מדובר בבחור צעיר כבן 20, אשר אין לחובתו הרשעות קודמות. העבירה העיקרית בוצעה בעת שהיה כבן 18 ו-9 חודשים, כלומר פרק זמן קצר לאחר שהתבגר מההיבט המשפטי. כאשר מדובר בגיל כה צעיר קיימת תקווה כי האירועים אינם מעידים בהכרח על מעשיו של הנאשם בעתיד, לאחר שיושלם הליך התבגרותו. על רקע זה קיימת חובה להזמין בעניינו תסקיר מטעם שירות המבחן והפסיקה אף מכירה באפשרות שלא למצות עימו את הדין.

בעניינו של הנאשם התקבלו שני תסקירים מטעם שירות המבחן אשר סקרו בהרחבה את תולדותיו ואת קשייו. מהתסקיר עולה כי בגיל צעיר יחסית החל הנאשם לצרוך אלכוהול בהזדמנויות שונות ובהמשך גם החל שימוש בסמים. על רקע זה ניהל אורח חיים שולי ועשה שימוש לרעה באלכוהול ובסמים. במהלך תקופת מעצר הבית שולב הנאשם בטיפול, אך באוקטובר 2013 עזב את הטיפול באל סם על דעת עצמו ובניגוד לעמדת הצוות המקצועי. לנאשם נתנו הזדמנויות נוספות לשוב ולהשתלב בהליך הטיפולי במסגרת תסקיר משלים אך לאחר ששקל בדעתו בחר שלא להשתלב בטיפול והודיע כי אינו מוכן ליטול חלק בהליך טיפולי ארוך טווח. בנסיבות אלה לא ניתן היה לפסוע בדרך שיקומית בעניינו.

עוד עולה מהתסקיר כי לאחר מתן הכרעת הדין לקח הנאשם אחריות על המיוחס לו בכתבי האישום, על אף שהתקשה להסביר את המניעים להתנהגותו. שירות המבחן ערך חוות דעת בנוגע לגורמי הסיכון ולרמת הסיכון הנשקפת ממעשיו של הנאשם, והגיע לכדי מסקנה כי קיימת רמת סיכון בינונית למעורבות והתנהלות אלימה נוספת. כאמור, על אף נכונות שירות המבחן החליט הנאשם שלא להשתלב בהליך טיפולי.

כאמור מדובר בבחור צעיר, ללא עבר פלילי. על רקע נתונים אלה ולאור העובדה שהנאשם מוחזק כבר מזה תקופה ארוכה ביותר של כשנה וחצי במעצר בית מלא, בפיקוח אלקטרוני, נתון בעל משמעות הרתעתית ניכרת, הייתי מוכן לבחון אפשרות השתת עונש מאסר אשר ירוצה בעבודות שירות. על רקע זה ולאור הסכמת הנאשם בדיון הקודם הוריתי לממונה על עבודות השירות להגיש בעניינו חוות דעת. למרבה הצער, עולה מחוות הדעת שהוגשה בפני כי הנאשם מסר לממונה כי הוא אינו מעוניין בביצוע עבודות שירות ומעדיף לרצות מאסר מאחורי סורג ובריח. בנסיבות אלה לא נותרו עוד ברירות בפני ביהמ"ש ואין מנוס אלא להשית על הנאשם עונש מאסר של ממש.

באשר למשך המאסר ילקחו בחשבון כל הנסיבות שפורטו בהרחבה לעיל, לרבות תקופת מעצר הבית הממושכת. אזכיר כי הנאשם בחר לנהל משפטו עד תום ולא לקח אחריות. אין בכך כדי להביא להחמרה, אך הוא אינו זכאי להקלה ממשית כזו אשר ניתנת למי שנוטל אחריות וחוסך זמן ציבורי. בנסיבות אלה, יש להשיב עליו תקופת מאסר מעל הרף התחתון, מבלי למצות עימו את הדין. עוד אזכיר כי בפני מונחת גם בקשה לחילוט הפקדה וערבויות בגין הפרות מעצר הבית, וגם לכך ינתן מענה במסגרת גזר הדין, כאשר תילקח בחשבון העובדה כי ההפרות הגיעו רק לאחר שנה תמימה ומבלי שבוצעו עבירות נלוות.

לאור כל האמור לעיל אני גוזר על הנאשם את העונשים הבאים:

1.מאסר בפועל למשך 6 חודשים בניכוי ימי המעצר מיום 14.12.12 עד ליום 25.12.12.

2.6 חודשי מאסר על תנאי והתנאי הוא כי במשך 3 שנים מיום שחרורו מהמאסר לא יעבור הנאשם כל עבירת אלימות כלפי הגוף.

3.3 חודשי מאסר על תנאי והתנאי הוא כי במשך 3 שנים מיום שחרורו מהמאסר לא יעבור הנאשם עבירה של הפרת הוראה חוקית או עבירה של היזק לרכוש במזיד.

4.אני מורה על חילוט הפקדה בסך 1,500 ₪ מתיק המעצר בגין ההפרות. בנסיבות אינני מורה על חילוט ערבות עצמית או ערבות צד ג'. כמו כן, לנוכח החילוט, לא אשית על הנאשם בנוסף גם קנס.

העתק יועבר לשירות המבחן ולממונה על עבודות השירות.

זכות ערעור בתוך 45 ימים.

ניתנה והודעה היום ג' סיוון תשע"ד, 01/06/2014 במעמד הנוכחים.

חגי טרסי, שופט

החלטה

בהסכמה יחל הנאשם את ריצוי מאסרו מחר 2.6.14.

הנאשם יתייצב למאסרו במועד הנ"ל בבית המעצר הדרים עד השעה 10:00, או על פי החלטת שב"ס, כשברשותו תעודת זהות או דרכון.

עד כניסתו למאסר ימשיכו לחול התנאים והערבויות שחלו עד היום.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ