אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אבו תנהא(עציר)

מדינת ישראל נ' אבו תנהא(עציר)

תאריך פרסום : 15/04/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום נצרת
1424-11-09
14/04/2010
בפני השופט:
כרמלה רוטפלד-האפט

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
אנור אבו תנהא
גזר-דין

גזר דין

1.הנאשם הורשע על פי הודאתו בביצוע עבירות של איומים ותקיפה סתם. כך לאחר שהודה כי בלילה שבין 26 ל- 27 באוקטובר 2009 בבית מגורי משפחת הנאשם, במתחם המגורים, אחז בידו בחפץ חד דמוי סכין ובחפץ נוסף דמוי אלה ונופף בהם אל מול בני משפחתו בקוראו קריאות בקול צעקה רמה ותוך שהוא מאיים כי הוא יפגע בהם. עוד הודה הנאשם כי באותו מועד אחז בצווארו של אחיו וקרע ממנו שרשרת עשויה זהב אותה ענד.

2.הנאשם הורשע במקביל ושוב על פי הודאתו בביצוע עבירות של גניבת כרטיס חיוב והונאה בכרטיס חיוב כך לאחר שביקש להודות ולצרף ת.פ 1539-08-09. באותו עניין הודה הנאשם כי בין התאריכים 14.08.08 ל- 15.08.08 ולאחר שמצא כרטיס אשראי שאבד למתלונן, נטל אותו ועשה בו שימוש לצורך רכישת נעליים, ביגוד ומוצרים שונים בשווי כולל של כ- 1,400 ₪ וזאת מהלך 6 הזדמנויות שונות.

3.הצדדים הסכימו ביניהם כי קודם לגזירת דינו של הנאשם יתקבל בעניינו תסקיר שירות מבחן. בתוך כך גם הוגשה בעניינו חוות דעת פסיכיאטרית.

4.חוות דעת פסיכיאטרית בעניינו של הנאשם העלתה כי הינו יליד הארץ, ערבי מוסלמי, הבן השמיני במשפחה בת 9 ילדים, אשר גדל בבית אימו בתנאים כלכליים ירודים וללא פיקוח, לאחר שאביו נפטר בעודו בן 10. בהיותו בגיל בית ספר היה מעורב בתאונת דרכים ונפגע בראשו. בתוך כך היה תלמיד חלש וגילה הפרעות התנהגות והפרעות משמעת רבות. נחשב ילד היפראקטיבי, הרבה להעדר מבית הספר ובשעות בהן נכח בבית הספר נהג באלימות פרועה כלפי חבריו לספסל הלימודים וכלפי מוריו ונוכח האמור נשר מלימודיו בכיתה ט'. בקושי יודע קרוא וכתוב. חוות הדעת מעלה עוד כי הנאשם מוכר למערכת הפסיכיאטרית ממספר בדיקות ואשפוזים מהלך של הליכים פליליים בשנים 2002 ו- 2009. ביוני 2002 אובחן בוועדת אבחון של משרד הרווחה כמי שמתפקד ברמה גבולית שאיננה פיגור שכלי. לאחר מכן אובחן מהלך אשפוז כפוי שעבר במרכז לבריאות הנפש שער מנשה כמי שסובל מפיגור שכלי קל ופסיכוזה בלתי צפוייה. עוד ובהמשך אושפז באותו מרכז שני אשפוזים קצרים נוספים ונקבע כי מדובר בבעל אישיות די סוציאלית עם רמה שכלית גבולית, הפרעת אישיות בלתי בשלה והתפרצויות אימפולסיביות. מכל מקום במקביל לאמור נקבע כי אינו חולה במחלת נפש וכי הוא כשיר לעמוד לדין.

5.תסקיר שירות המבחן שניתן בעניינו העלה כי הינו בן 26, רווק וכאמור אנאלפבית אשר אורחות חייו מאופיינים בשליטה עצמית נמוכה ובחוסר ארגון וכי הוא סובל מהפרעות נפשיות ומקבל טיפול תרופתי. התסקיר העלה עוד כי אכן גדל בתנאי מחייה קשים וצפופים וכי התנהגותו אופיינה בגבולות פרוצים, שוטט ברחובות והתפרץ באגרסיביות כלפי משפחתו כאשר דרישותיו לא נענו. כיום מתקיים מגמלת נכות כללית מהמוסד לביטוח לאומי.

שירות המבחן מסכם התסקיר בקובעו כי הנאשם סובל מהפרעת אישיות אנטי סוציאלית ואישיות גבולית וכי התנהגותו מאופיינת בשליטה עצמית נמוכה וחלקים מניפולטיביים. נמסר כי ניסיון לפתח אצלו מודעות לכישלונותיו או להתנהגותו הפוגענית, עלה בתוהו. השירות מעריך כי מדובר בצעיר הנעדר יכולת קוגניטיבית כדי להבין משמעות מעשיו ומגלה קשיים בריסון דחפיו התוקפניים. נוכח האמור ובשים לב לחזרתיות בהתנהגותו האלימה ולמאפייני אישיותו הבעייתיים, נמנע השירות ממתן המלצה טיפולית בעניינו. לא רק זאת אלא שהובהר כי הנאשם זקוק לגבולות ברורים ומשכך הומלץ על הפעלת עונש המאסר התלוי ועומד כנגדו תוך בחינת המשך המעקב הטיפולי על ידי השירות הסוציאלי כשהוא נתון מאחורי סורג ובריח.

6.בהמשך למתואר הגיש ב"כ המאשימה לעיוני גיליון הרשעותיו הקודמות של הנאשם המעלה כי לחובתו עבירות אלימות ורכוש. עם זאת עיון בגיליון זה מלמד כי בשנת 2003 נמצא שאינו מסוגל לעמוד לדין בגין מחלת נפש. כך או אחרת וכפי העולה מגיליון ההרשעות הקודמות, הרשעתו האחרונה של הנאשם הינה בגין עבירה משנת 2008.

עוד הגיש ב"כ המאשימה לעיוני גזר דין בת.פ 3945-10-08 המעלה כי לחובת הנאשם עונש מאסר מותנה בן 9 חודשים שהינו בר הפעלה בנסיבות העניין שבפני וזאת לאחר שבאוקטובר 2008 ביצע עבירות של איומים, היזק לרכוש במזיד ותקיפה הגורמת חבלה של ממש אף היא כלפי אימו ואחיו.

7.לאחר המתואר – ובמסגרת טיעונים לעונש שבכתב – ביקש ב"כ המאשימה להשית על הנאשם מאסר ממושך בפועל, להפעיל במצטבר המאסר המותנה ולהוסיף ולהשית מאסר מותנה נוסף, קנס והתחייבות כספית. לתימוכין עמד על חומרת העבירות נשוא הרשעתו והוסיף כי נסיבותיו האישיות של הנאשם, כפי העולה מתסקיר שירות המבחן ומחוות הדעת הפסיכיאטרית, כנזכר לעיל, שליליים ומלמדים כי מעשיו עלולים להסתיים בצורה חמורה בהרבה ואף טרגית. נוכח האמור עמד על הצורך בהרתעתו.

8.מאידך הגיש הסנגור תצהיר מאת אימו של הנאשם ומאת אחיו המלמדים כי הם מוחלים לנאשם על התנהגותו כלפיהם. בעניין זה הדגיש כי בני המשפחה התלוננו כנגד הנאשם במשטרה בשעת כעס על מעשיו ועל דרך חייו.

9.נוכח האמור ביקש להקל בדינו של הנאשם ולהסתפק בתקופת המעצר אותה ריצה עד עתה כתקופה ההולמת את מידת עונשו. על האמור הוסיף בעניינו של התיק אותו ביקש הנאשם לצרף לדיון כאן כי הנאשם מצא את כרטיס האשראי בו עשה שימוש; כי לא עשה בו שימוש מופרז; וכי בכל מקרה עשה כן מחמת מצבו הנפשי אשר מנע ממנו להבין חומרת המעשה.

10.אין חולק כי למעשיו של הנאשם נודעת חומרה יתרה. מתברר כי פעם אחר פעם מאבד הנאשם שליטה ומשליט טרור על בני משפחתו. ברי כי מבחינת בני המשפחה בוודאי שלא מדובר בחוויה קלה, הגם שניתן להבין כי רחמיהם נכמרים עליו. כך או אחרת עולה כי הנאשם מהווה סכנה לבני משפחתו ומשכך כי גובר הצורך בהרתעתו מפני חזרה על מעשיו.

11.נכון כי אין להתעלם מנתוניו האישיים של הנאשם המלמדים כי התנהלותו כולה נובעת ממגבלותיו. עם זאת אינטרס הציבור, כמו גם אינטרס בני משפחתו, איננו יכול להתיישב עם הקלה בעונשו מחמת נסיבותיו אלה וזאת בשעה שאין בעניינו כל מענה טיפולי אחר. למעשה ובהעדר טיפול מתאים יש לעשות להרחקתו של הנאשם כמידת האפשר על מנת למנוע ולו לזמן מה פגיעתו הרעה. אוסיף בעניין זה כי דווקא בתוך כותלי בית הסוהר יתכן כי יינתן המענה הדרוש לצרכיו של הנאשם באשר שירות בתי הסוהר ערוך ליתן מענה זה.

12.כך או אחרת, בשקלול נתוניו של הנאשם, אני מוצאת לדון אותו לעונשים הבאים:

א.מאסר בפועל לתקופה של 8 חודשים בניכוי ימי מעצרו מתאריך 27.10.09 ועד היום.

ב.8 חודשים מאסר על תנאי לתקופה של 3 שנים מיום שחרורו והתנאי הוא כי הנאשם לא יעבור בתוך תקופה זו כל עבירת אלימות, בין מילולית, בין פיזית, ו/או כל עבירת רכוש ויורשע בגינה בין בתקופת התנאי ובין לאחריה.

ג.חתימה על התחייבות כספית על סך 3,000 ₪ לפיה ימנע הנאשם מביצוע כל עבירת אלימות, בין מילולית, בין פיזית, ו/או כל עבירת רכוש וזאת במשך 3 שנים. היה והנאשם לא יחתום על התחייבות זו ייאסר לפרק זמן של 5 ימים.

ד.יופעל עונש מאסר על תנאי בן 9 חודשים שהושת על הנאשם בת.פ 3945-10-08 כאשר 6 חודשים מתוכו ירוצו במצטבר לעונש המאסר שהושת בתיק שבפני והיתרה תרוצה בחופף. סך הכל ירצה איפוא הנאשם עונש מאסר של 17 חודשים בניכוי ימי מעצרו כאמור לעיל.

זכות ערעור לבית המשפט המחוזי בנצרת בתוך 45 יום מהיום.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ